Discover and read the best of Twitter Threads about #VisaToNowhere

Most recents (18)

#VisaToNowhere #WizaDonikad

#ZEA #Bialorus

Ponad setka - tyle par przestraszonych, niepewnych, a może tylko zmęczonych oczu rozgląda się niepewnie w kolejce do wejścia B4 na terminalu 3 w Dubaju zaplanowanym na 18.50 przez FlyDubai.
To głównie mężczyźni w bardzo różnym wieku, ale przede wszystkim młodzi. Są też rodziny z dziećmi. Patrzę na trzymane w rękach paszporty z kartami pokładowymi (głównie Emirates). W ostatnim czasie Outriders nauczyli się je poznawać po okładkach.
Na tym locie przeważająca większość to Irak, Jemen i Syria. Ale nie widzę wszystkich. Mężczyzna w niebieskim swetrze kieruje ruchem. Oni stoją w długiej kolejce, do drugiej, krótszej, ten w swetrze kieruje Białorusinów. Patrzy na mnie.
Read 23 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Białoruś

Ahmad z Dumy koło #Damaszku (#Syria) i jego siostra są nadal w #Białorusi.

Ja i moja siostra chorujemy na talasemię.
Gdyby nie ta #choroba nie wyjechalibyśmy z naszego kraju, ale trwające od 2011 roku działania wojenne sprawiły, że straciliśmy dostęp do leczenia i stan naszego zdrowia się pogarszał. Dowiedzieliśmy się od znajomych o szlaku do #Europy przez #Białoruś.
Cała nasza rodzina musiała się złożyć na ten wyjazd, który kosztował 7000 USD (po 3500 USD na osobę). Mieszkaliśmy w Doumie niedaleko #Damaszku, stamtąd ciągle wypychał nas #reżim.
Read 14 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Litwa

Pod koniec września w #Wilnie otwarto ośrodek dla #migrantów. Jako miejsce wybrano dawne schronisko dla bezdomnych w Naujininkai, dzielnicy Wilna, położone bardzo blisko dworca kolejowego.
Obiekt jest ogrodzony wysokim murem. Początkowo przyjęto tu 80 osób. Kolejnych 200 osób, głównie rodzin z dziećmi, ma trafić w październiku. „Wczoraj [26.09.2021] pierwsi #migranci dotarli na miejsce.
W #obozie jest około 80 osób, w tym 32 #dzieci i dziewięcioro niemowląt” – mówiła #dziennikarzom #minister ubezpieczeń społecznych i pracy Monika Navickienė.
Read 7 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Liban

Wybraliśmy się z Bejrutu do obozu dla uchodźców w dolinie Bekaa w Libanie, aby zrozumieć, dlaczego ludzie, a nawet pary z dziećmi, ryzykują życie w zimnym lesie na Białorusi, próbując przedostać się do Europy.
W wypełnionym kurzem obozie, w białym namiocie przykrytym czarnymi oponami przebywa rodzina, której syn Ibrahim i sąsiad Hassan w najbliższych dniach wyruszą na Białoruś. Ibrahim ma 25 lat, dziesięć z nich spędził w tym właśnie obozie dla uchodźców w Libanie.
Mówi, że nie ma nic do stracenia. Obok niego siedzi jego matka. – „Moja rodzina niepokoi się, ale rozumie sytuację” – tłumaczy Ibrahim, który nie chodził do szkoły, odkąd dziesięć lat temu przybył do Libanu. Wtedy w jego kraju wybuchła wojna domowa.
Read 12 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikad

#Dubaj

Skąd jesteś?
- Z Warszawy.
- Jak się masz - zagaja ładnym polskim steward FlyDubai. - Latamy tam od września, a jeszcze nie miałem okazji zobaczyć miasta, a podobno jest piękne - dodaje.
FlyDubai, low cost Emirates od niedawna lata z polskiej stolicy do Dubaju. Z Warszawy mimo planowych 6 godzin dolatujemy w 5.
Samolot jest obłożony w około 40 procentach, pasażerowie to głównie Polacy.
Ale na gigantycznym lotnisku w Dubaju jest już totalna wieża Babel.
Ja ląduję na terminalu 3, więc nie mogę sprawdzić samolotów Belavii z Mińska, a takie dwa przylatują do południa, ani odlotu jednego z nich o 13 do stolicy Białorusi, ale po przylatujących na mój terminal lotach mogę się domyślać obłożenia w obu kierunkach.
Read 12 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikad

(Strasznie długi wątek)

“Nazywam się M., jestem z Jemenu. Mam dwadzieścia lat.
Mieszkałem w Jemenie do 2018 roku, potem wyjechałem do Malezji, tam pracowałem przez jakiś czas, ale potem nie mogłem już przedłużyć pobytu. W Jemenie trwa wojna. Nie masz na nic wpływu, po dziewiątej klasie zabierają cię do wojska. Albo to, albo zabiją cię lub aresztują.
Możesz uniknąć armii, ale to kosztuje 10 tys. dolarów.
Read 25 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Turcja

O 7.10 lokalnego czasu na lotnisku w #Stambule, w którym spędziłam noc, miał rozpocząć się pierwszy lot do #Mińska, liniami #Turkish Airlines.
Pod bramką zgromadziła się kolejka na tzw. boarding. Na pierwszy rzut oka pasażerowie wydawali się być #Słowianami. Dopiero później wszyscy, kto siedzieli dookoła mnie, udali się w stronę korytarza. Byli to przeważnie młodzi mężczyźni arabskiej urody. Trochę #Afrykańczyków.
Dziesięć minut przed wylotem pozostają tylko puste krzesła, a pod jednym z nich - biały różaniec.

Następny rejs był mniejszy. O 13.20 startowałą #Belavia. Kolejki na pokład prawie nie dało się zauważyć.
Read 10 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd
#Litwa

Verebiejai to wieś w okręgu #Alytus na Litwie, położona 12 km na północ od #Simnas. W lipcowym artykule africanews.com przeczytaliśmy, że „setki uchodźców” mieszkają obecnie w tej małej wsi, w budynku opuszczonej szkoły. Jedziemy tam.
W międzyczasie uczymy się, jak jest #szkoła po litewsku, bo bez „znajomości” takich słów nigdzie nie bylibyśmy w stanie dotrzeć. „Mokykla” – to jej szukamy. Myślimy, że na wsi nie powinno to być trudne, ale jednak mamy tu dwie puste szkoły. Idziemy do sklepu.
Pani pokazuje, gdzie jest ta szkoła. Mówi, a raczej pisze przez Google Tłumacza, że przez trzy miesiące było tu ok. 160 #uchodźców: kobiet, mężczyzn i dzieci. Idziemy do szkoły. Z drugiej strony jest wejście do biblioteki.
Read 6 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Niemcy

Relacja naszych reporterów, Outriders, z granicy polsko-niemieckiej:
Osoba, którą zaczepiamy po polskiej stronie #Odry, w #Słubicach, twierdzi, że to wszystko musi być “rozdmuchane”. “Widuje się czasem ludzi, których łapią na moście ale rzadko. Poza tym oni [#policja] lecą w kulki, siedzą w samochodzie i mało robią.”
Z naszych danych wynika, że to co robią, robią całkiem skutecznie. Kilka dni wcześniej rzecznik #policji, Jens Schobranski, twierdził, że o większości prób przekroczenia granicy wiedzą z dużym wyprzedzeniem.
Read 8 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikad

#Litwa

Irakijczyk Kadhim Mazin jest teraz w obozie na Litwie (mamy jego zdjęcia z wnętrza obozu i jeśli nie będziemy mogli wejść do środka, mamy pozwolenie na ich wykorzystanie).
Był to bezpośredni lot (Iraqi Airways) z #Bagdadu do #Mińska z biurem podróży AL-Nayzak. Litewski rząd nie wspiera #LGBTQ, ale musiałem się tu ubiegać o #azyl, bo inaczej oskarżą mnie o nielegalny wjazd do ich kraju.
Moim celem była #Finlandia lub #Niemcy, ponieważ te państwa chronią osoby #LGBTQ, a ludzie są bardziej tolerancyjni w stosunku do gejów.

Ważne jest to, że #Irak właśnie wstrzymał bezpośrednie loty z #Bagdadu do #Mińska (ale nadal możliwy jest lot przez #Dubaj).
Read 4 tweets
#VisaToNowhere

My name is Jamila. I am from Syria. I came to Minsk from Beirut. I decided to share this story as a warning to others. So that people don't spend their life savings on a trip during which they can drown in the swamps on the Belarusian - Polish border.
Belarusian soldiers took us somewhere. They even tried to joke that they would help us get to Poland. However, it turned out that they weren't joking. They took us another 2-3 km away and showed us how to cut the border fence. It was all happening during the night.
We managed to cut a hole and get to Poland one by one. It was September 28th at night. There was a field and some trees around us. We were paddling in a river for about 300 meters. We wanted to hide in the forest and not scare people living in a little village nearby.
Read 4 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

Zdecydowałam się opuścić Liban, ponieważ życie w #Libanie jest bardzo trudne dla #Syryjczyków. Trudno o dokumenty do legalnej pracy, trudno o cokolwiek, bo nas tam po prostu nie chcą. Jestem inżynierem. Chciałabym normalnie pracować w zawodzie.
Mój przyjaciel wyjechał w sierpniu do Niemiec przez #Białoruś i powiedział, że to łatwe. Może wtedy tak było, ale to się na pewno zmieniło. To nieprawda, że jest to łatwe. Opowiadam wam swoją historię, aby ludzie nie wydawali pieniędzy na te koszmarne #podróże.
W Bejrucie dowiedziałam się od znajomych, że przez Białoruś można łatwo dostać się do Europy. Takie usługi oferuje wiele biur podróży w Bejrucie. Ale ja nie skorzystałam z biura podróży, tylko dostałam numer do kobiety i ona prowadziła całą sprawę.
Read 9 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

Kryzys migracyjny nie jest teraz - to co dzieje się na polsko-białoruskiej nie spełnia takich kryteriów. Jednak sześć lat temu - wtedy można było o tym mówić.
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

Wtedy przez kilka miesięcy do Europy docierali uchodźcy - najwięcej tzw. drogą bałkańską, która wiodła przez Grecję, Macedonię, Serbię, Węgry albo Chorwację, Słowenię do Austrii i Niemiec.
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

Na początku września 2015 - świat obiegły zdjęcia z Węgier i Budapesztu. Rząd węgierski już od dłuższego czasu prowadził anty-migrancką kampanię na billboardach w całych krajach.
Read 5 tweets
#VisaToNowhere #WizaDoNikąd

#Niemcy

Z N. właśnie przybyłym Irakijczykiem rozmawiamy przed bramą ośrodka w Eisenhuttenstadt.
“Przyjechałem do Niemiec 3 stycznia 2016,” mówi N. Tego samego roku o azyl w Niemczech poprosiło ponad 700 tys. osób.
Dziś w Niemczech przebywa ponad milion, a według niektórych prawie dwa miliony, osób które pokonały podobną drogę. Nierzadko to oni są pierwszym kontaktem dla tych, którzy próbują dostać się do Europy przez Białoruś. Image
Doświadczenie 2015 roku oznacza, że Niemcy wypracowali cały system, którego celem jest radzenie sobie z napływem ludności. Do końca 2018 roku 72 procent z tych, którzy ubiegali się o azyl uzyskało ochronę i pełną możliwość podjęcia pracy. Image
Read 9 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

Od początku 2021 r. na Litwę przybyło ponad 4100 migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Środkowej.
Według danych litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z sierpnia 2021 r. prawie połowa z nich pochodziła z Iraku i podróżowała samolotami z Bagdadu do Mińska. 200 migrantów przybyło z Demokratycznej Republiki Konga, a 131 .... ImageImage
– z Kamerunu – dwóch innych najliczniejszych narodowości przybywających na Litwę po Irakijczykach.
Kryzys migracyjny o takiej sile jest nowym zjawiskiem na Litwie, kraju liczącym 2,7 mln mieszkańców, graniczącym z Białorusią, Polską i Łotwą.
Read 6 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikad

(WĄTEK)

Syryjczyk przebywający w Libanie: „Migracja to nie tylko pieniądze, rozpoczęliśmy syryjską rewolucję, wzywając do szacunku, a tutaj tego szacunku nie otrzymaliśmy” Image
„Moi rodzice nie wiedzą, że moja siostra przebywa w lesie w Białorusi. To starsi ludzie, nie chcę ich martwić” – wyjaśnia Syryjczyk, gdy siedzimy w kawiarni w Bejrucie. Image
Pokazuje nam kilka filmów, na których widać grupę ludzi ukrytych w lesie. – „Siostra wysłała mi dzisiaj te filmy” – dodaje. Pytamy go, czy się o nią martwi: „Pójdzie przed siebie, nie ma tutaj nic do roboty”.
Read 22 tweets
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

(WĄTEK)

Mam na imię Dżamila, jestem Syryjką, do Mińska przyleciałam z Bejrutu, z Libanu. Zdecydowałam się opowiedzieć tę historię, by była przestrogą dla innych. ImageImage
By ludzie nie wydawali oszczędności życia na podróż, podczas której ich i ich pieniądze mogą pochłonąć bagna na białorusko – polskiej granicy.
Białoruscy żołnierze gdzieś nas przewieźli, próbowali nawet żartować, że pomogą się nam przedostać do Polski. Jednak okazało się, że nie żartują. Zawieźli nas kolejne 2-3 km dalej i w nocy pokazali jak się przecina płot.
Read 6 tweets
(WĄTEK)

10 reporterów Outriders w 7 krajach przez 9 dni sprawdza szlaki migrantów z kilku krajów prowadzące do Unii Europejskiej przez Białoruś.
Celem projektu #VisaToNowhere #WizaDonikąd, którego finał zaplanowano na piątek (15 października), jest pokazanie uchodźczego szlaku przez Białoruś od początku do końca.
Dziennikarze Outriders będą m.in. na lotniskach, na granicach, w samolotach i w ośrodkach dla uchodźców. A wszystko po to, by pomóc zrozumieć, jak wygląda ta droga.
Read 5 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!