Discover and read the best of Twitter Threads about #akp

Most recents (24)

Yıl 1966, Sulukule'nin #Ayvansaray'a taşınmasından bahsediliyor. İki akraba semt! Bugün biri yok, diğeri eksik! Aslında o yıllarda #Sulukule yıkılmamıştı, surlardaki barakalar gitmişti. Fakat proje, Sulukulelilere Londra Asfaltı kenarında (Tozkoparan civarı) yerleşim öneriyordu.
O dönem #Sulukule yıkılmamıştı ama 'şüyuu vukuundan beter' misali, Sulukuleliler endişelenmişti. Bu ünlü semti yıkmak, yüzlerce yıllık kültürü yok etmek 2000'li yıllarda #AKP iktidarına 'vazife' olmuştu! AKP ve onun Fatih Belediyesi, semtle birlikte koca bir tarihi yok etmişti.
Neydi #Sulukule? Hakkında yazılan çizilen yüzlerce haber ve makaleden de öğrenebilirdi hiç bilmeyenler bile. Mesela gazeteci Ümit Deniz, 1947'de ziyaret ettiği Sulukule için 'ülke' diyor. Ve sadece eğlenceli ortamının meşhur ettiği değil, İstanbul Bld'nin hiç uğramadığı bir ülke!
Read 8 tweets
#BBC, #Uygur Bölgesi polis departmanına ait binlerce Uygurun belge ve fotoğraflarına ulaştı.

Fotoğraf 14-70 Yaş arası toplama kamplarında tutuklu Uygurlara ait.

Peygamberin karikatürü için dünya parmak sallayan Müslümanlarda ise tık yok.
Çin 2016'dan itibaren #DoğuTürkistan'da soykırım politikası yürütüyor. Binlerce yetişkin Uygur ve Çocukları nazi tarzı kamplarda tutuklu.
#Türkiye ise dünyada #Çin'e en çok #Uygur'u geri gönderen 2. Ülke.
Din ve etnik yakınlık bile #AKP iktidarına insan hakları için omurgalı davranmayı öğretemedi.

Çin ile yakın ilişkilere geliştiren #Türkiye AKP hükümeti #Çin karşısında sessizliğini sürdürüyor.
Read 4 tweets
#Moskova'daki #Luzhniki stadyumunda, sözde '#savaş yanlısı' binlerce kişi toplanmış.

#Ukrayna'da öldürülen #Rus askerin babasının sahnede “Başladığımız 'iş' bitirilmeli ve topraklarımızı #faşizm den kurtarmalıyız” diyor.

Size de bir yerden tanıdık geldi mi? (1/21)
Bundan önceki gün, yani çarşamba günü, "#Rusya'nın #Ukrayna işgali ve ekonomisi bocalarken #Putin gaza bastı ve meşum bakışlarını #işgale karşı olan veya #Batı'ya sempati duyan #Rus lara çevirdi" (@NBCNews).

nbcnews.com/news/world/scu… (2/21)
#Putin "#Rus halkı her zaman gerçek vatanseverleri hainerden (!) ve pisliklerden ayırt edebilecek ve onları ağzına uçan sinek gibi kaldırıma tükürecek. Bu konuyu 2. kez düşünmeyi aklınıza bile getirmeyin. Bu işte beraberiz ve ben batarsam sizde batarsınız (!)" dedi. (3/21)
Read 21 tweets
Mesele #Heykel değil.
Mesele #Samsun/#Edirne değil.
Mesele #AtatürkTürkiyedir değil.
Mesele #AtatürküSevmekZorundaDeğiliz değil.

Mesele yaklaşan seçimler ve #enflasyon...
Mesele insanları gaza getirerek, kopmak üzere olan yada kopan seçmenlerine "#AKP iktidarda kalmaz ise, yeni gelen iktidar onlardan herhangi bir şekilde intikam alacaklar" resmini çizip onları korkutup onları #muhalif partilere oy vermelerinden caydırılmaları.
Bu kadar çabuk gaza gelmeyin. Zaten sizin gaza geldiğinizi bildikleri için, sizi bilerek provoke ediyorlar. Bir #heykel devirerek kimse #Atatürk'ü silemez. Gülüp geçin böyle gerizekalı provokatörleri.
Read 6 tweets
#Thread zu #DITIB #DitibHessen

Wie die türkische Zeitung "Sabah" berichtet fand am Samstag in der Frankfurter DITIB-Zentrumsmoschee eine Gedenkveranstaltung für die "Märtyrer" des Putschversuchs vom 15. Juli 2016 statt. Image
Anwesend waren der Frankfurter Konsul Erdem Tuncer, der Frankfurter Religionsattache Siddik Yildirim.
Der Vorsitzende der DITIB-Zentrumsmoschee in Frankfurt Turan Kuzpunari sagte: "Die Fetö-Terrororganisation hatte es auf unsere Heimat und Unabhängigkeit abgesehen. +
In der Geschichte haben wir uns als Volk gegen Verrat immer mit Mut und Aufopferung entgegengestellt. Mit Gottes Hilfe haben wir als Volk auch dieser Besatzung Widerstand geleistet." Quelle: m.sabah.com.tr/avrupa/2021/07… und die FB-Seite der Moschee: m.facebook.com/story.php?stor…
Read 10 tweets
AHMET DÖNMEZ İLE FUAT UĞUR’U BESLEYEN KAYNAK KİM?
1- İki farklı isim; Fuat Uğur ile Ahmet Dönmez iki gün arayla aynı yazıyı nasıl yazabildi? Aynı bilgiyi nasıl paylaştı?
link.medium.com/zQIO8GbLfgb
2- Görünüştü dünya görüşü olarak farklı, normalde yan yana gelmesi beklenmeyecek iki farklı isim… Ahmet Dönmez (@AhmettDonmez) ve Fuat Uğur (@FUATUGUR) iki gün arayla neredeyse kelimesi kelimesine aynı şeyleri yazdı.
3- Peki nasıl olur? Yazılardan her iki ismin de kaynağının aynı olduğu anlaşılıyor. Yazıların içeriğinden daha ziyade yazarları buluşturan nokta benim dikkatimi çekti.
Read 48 tweets
ITULAH BERPARTAI. #Konflik internal di #Partai Demokrat yang berujung pada Kongres Luar Biasa, membuat kita ingin membahas #sengketa yang terjadi di banyak partai di #dunia. #Mahathir dan #Erdogan yang dikenal kuat, juga pernah merasakan loh! Kita bahas👇

#Demokrat #KLB #Sumut
#Partai #politik, merupakan suatu entitas yang di dalamnya juga memiliki banyak kubu yang berlainan kepentingan. Oleh karena itu, #dinamika internal #partai yang terjadi, jika salah dikelola bisa berujung pada #sengketa kepemimpinan yang memecahkan.

Demokrat #KLB #Demokrat #Hill
Sebagai contoh pada tahun 1987. Mahathir Mohamad yang saat itu adalah Perdana Menteri sekaligus #Presiden Partai #UMNO, menghadapi tantangan #konflik internal. #Mahathir, harus menghadapi kumpulan yang men-#challenge kepemimpinannya.

Demokrat #Demokrat #KLB #Sumut #Medan #Deli
Read 10 tweets
Als Muslim in Deutschland finde ich es alles andere als hilfreich einem Propagandasender eines autoritären Regimes, welches elementare demokratische Rechte mit Füßen tritt, hier auf den Leim zu gehen. @helgelindh
Der nationalistisch-identitären Allianz zwischen #AKP und der rechtsextremen #MHP und ihren Institutionen wie #TRT und #SETA geht es nicht um die elementaren Rechte von uns deutschen Muslimen. Ihnen geht es nur darum dieses Thema für ihre Agenda zu missbrauchen. @helgelindh
Entweder sind Sie naiv und nicht auf dem Laufenden, oder Sie agieren ebenfalls strategisch, um Stimmen aus diesem Milieu zu bekommen. Unabhängig davon tun Sie uns Muslimen in Deutschland damit keinen Gefallen. @helgelindh
Read 7 tweets
81. Sekseninci(80) Twetin devamı olan bu DOSYA, 142 twet daha devam edecek ve toplamda 222 twetlik #FLOOD bir DOSYA olarak şuanlık bitmiş olacak! Cübbeli'nin bütün ENCAMIYLA ortaya koyulduğu bu DOSYA DELİLLER eşliğinde hazırlanmış olup, ÜMMETE hediyemizdir!
82. Cübbeli'nin avukatı BYLOCK'cu FATİH OĞUZ kim?
.
2007-2016 yılları arasında Cübbeli'nin işlerini yürüten...
LALEGÜL YAYINCILIK ve Reklam San. Ltd. Şti'nin ORTAĞI...
HOCA AHMET YESEVİ Derneği kadrosundan...
Cübbeli'nin ELİ-KOLU, BAŞI ve SONU!
.
sabah.com.tr/gundem/2017/06…
83. Cübbeli'nin Avukatı FATİH OĞUZ, Bylock üzerinden ADİL ÖKSÜZ'le haberleşenlerden! Fatih Oğuz'un babası eski Vali MEMDUH OĞUZ ise, telefonun da BYLOCK tesbit edildikten sonra tutuklananlardan! 2016 yılına kadar Cübbeli ile temasta olan bir isim!
.
gazete32.com.tr/eski-isparta-v…
Read 145 tweets
L'armée turque accusée d'avoir jeté 2 paysans kurdes d'un hélico. La pratique rappelle les années 90 mais aussi la France en Algérie: les "crevettes Bigeard".
Turkish army accused of tossing Kurdish farmers from a helicopter in fight against PKK almon.co/3edc @AlMonitor
@amnesty réclame une enquête indépendante après ces allégations crédibles de torture et mauvais traitements.
Le parquet a jugé les accusations suffisamment sérieuses pour ouvrir une enquête. Qu’en dites-vous @DemirOsman19 #troll #AKP? Vous devriez interpeller les procureurs et leur expliquer qu’ils sont anti turcs et colportent des fake news.
Read 3 tweets
#THREAD #RANT on #Turkey foreign policy

Another article (not surprisingly on Al Jazeera) trying to convince us that #Ankara is the victim and Turkish foreign policy is on the defence. The approach is superficial at best and ignores a number of facts >>

aljazeera.com/indepth/opinio…
That Turkey unofficially abandoned regime change in #Syria is not the point: same author, in 2013 Hinnebusch & Tur book wrote "Turkey saw an opportunity to bring abt regime change in Damascus at Iran's expense...it was a matter of geopolitical competition between Ankara & Tehran"
Regime change was an unprecedented policy for Ankara to adopt & a revisionist one; by the author's admission, for the purpose of regional power. 4 interventions later it's inaccurate to say that "Turkey's ability to influence the course of the conflict was reduced to a minimum"
Read 12 tweets
🇹🇷 ERDOGAN - BASAKSEHIR 🇹🇷

⚽Cette saison, pour la 1ère fois de son histoire, l’Istanbul Başakşehir est devenu champion de Turquie.

🔍 Un club qui a émergé en 2014, bien aidé par le président turc Recep Tayyip Erdoğan et son parti l'AKP.

THREAD ⤵
Le club de l'Istanbul Basakeshir a été créé en 1990 à l’initiative du maire d’Istanbul Nurettin Sözen.

Le club se nomme alors "Istanbul Büyükşehir Belediyespor" soit "l'Association des clubs sportifs de la municipalité métropolitaine d'Istanbul".
Il n'est pas rare de voir des liens entre le football et le politique en Turquie.

Depuis le début du Xxe siècle, et encore + depuis les années 1980, les clubs de football sont considérés comme des "associations d'intérêts publics" ou encore de seconde famille.
Read 34 tweets
#HaghiaSophia [Thread]

Das Oberste Verwaltungsgericht hat heute - natürlich auf Bestellung - einen Erlass von 1934, nach dem die Hagia Sophia in ein Museum umgewandelt wurde, aufgehoben. #Erdogan spielt seit Jahren mit diesem Symbol. +
+ Immer wenn es vor Wahlen eng wird wie bei der letzten Bürgermeisterwahl in Istanbul, bedient er seine identitär-nationalistische Agenda, in dem er die erneute Umwandlung der Haghia Sophia in eine Moschee in Aussicht stellt. +
+ Jetzt, wo seine autoritäre Herrschaft aufgrund der tiefen ökonomischen und politischen Krise mehr denn je wackelt, kommt wie bestellt dieses Urteil. Das Ziel ist klar: die tiefe Krise seiner Ein-Mann-Autokratie mit einer noch nationalistischeren und populistischeren Rhetorik +
Read 19 tweets
"Kuran'da, Mısır'da sözü edilen sihir, günümüzde bir hayli yaklaştığımız ileri derece teknolojiydi."
29 Eylül 2018

Bunu Twitter hesabımı kapatmadan önce aşağıdaki konuya cevap olarak yazmıştım. Hesabı kapattığım için silinmiş.
Image
"Sihirbazları imana getiren Musa'nın (as) asasının, onların aslında var olmayan, varmış gibi görünen (bir çeşit hologram olabilir) yılanlarını yutmasıydı. Eski zamanlarda sihir dedikleri bilgilerin ileri teknolojiyle elde edilmemiş olduğunu kim kesin söyleyebilir?"
29 Eylül 2018 Image
"Korkum o ki, reisin de bir proje olduğunu anladığımızda, yapabilecek bir şey kalmamış olacak."
10 Nisan 2018 Image
Read 61 tweets
1. But the @SenateGOP and @SenatorRisch are fine with @POTUS @realDonaldTrump taking money from Turkey via Trump Towers. We know Erdogan has Al-Qaeda and #ISIS affiliations and in fact directs #TFSA jihadist to commit war crimes & threaten our forces in Syria.
2. @TheDemocrats can move @SenatorRisch’s seat from safe to lean red by connecting Risch’s foot-dragging on #AKP sanctions to Trump Turkey Al-Qaeda connection. @RepAdamSchiff @MarkWarner
3. And as to the Uighurs, many of the jihadists in the force commiting war crimes under Turkeys command are Uighurs. Erdogan has been importing these terrorist for years and now they represent an impediment to a Global Syrian settlement.
Read 4 tweets
#Armenia Dzisiaj Ormianie na całym świecie obchodzą 105. rocznicę Ludobójstwa Ormian, nazywanego Mec Jeghern (Wielkie Nieszczęście), popełnionego przez władze Imperium Osmańskiego w 1915 r. (data umowna). Liczba ofiar szacowana przez Ormian to ok. 1,5 mln osób. Thread 1/8
#Armenia Tegoroczne obchody Erywaniu, w tym marsz i uroczystości w Muzeum Ludobójstwa Ormian (Tsitsernakaberd) zostały ograniczone do najważniejszych przedstawicieli władz i kościoła, z uwagi na wprowadzone restrykcje i stan wyjątkowy w walce z pandemią #COVID-19 2/8
#Armenia Do tej poru Ludobójstwo oficjalnie uznały 32 państwa świata, m. in. USA, Rosja, Francja czy Niemcy., a także #Parlament Europejski, #Rada Europy czy #OHCHR. Polski #Sejm dokonał tego w 2005 r. poprzez aklamację. 3/8
Read 8 tweets
My new piece:

Three recent incidents indicate that #Erdogan has been getting ready for a significant move, probably a transformation that will change Turkey forever.

Elevated Police Intel
ISIS leader's ties to Turkey
A Pathway to Caliphate

investigativejournal.org/is-erdogan-pre… @TIJournalism
@TIJournalism So, here are a few details:

On January 17, 2020, Erdogan issued a new presidential decree, elevating the status of the Turkish National Police TNP Intelligence Dpt. to a Directorate, essentially to a #Mukhabarat for the protection of his regime through torture, kidnappings, etc.
@TIJournalism The second, development took place during a January 2, 2020 speech:

#Erdogan said, “We have come to a point where we can longer ensure the security of our cities and maintain the order inside with police forces. In the face of this new situation, we need to develop new methods.”
Read 10 tweets
#Turkey motion on military deployment to #Libya debated at Parliament now.
tv.tbmm.gov.tr/?fbclid=IwAR0g…
Turkey's special envoy to Libya, AK Party deputy @emrullahisler supporting intervention in #Libya citing Mustafa Kemal (Atatürk) & his stand during the #Italia|n-Ottoman war. Image
#CHP Deputy Chairman @enginozkoc accusing #AKP of failed foreign policy & diplomacy "only interest in #Libya is oil".

#Turkey has already started its own exploration drilling off northern #Cyprus, which was called "unauthorised" by the #EuropeanUnion Image
Read 5 tweets
1. @RTErdogan is a Islamist jihadist enemy of humanity. He is $ISIS. #Turkey's people will pay the price for following him. They want to be treated like Ottomans? Okay they surrendered and will again. Ottoman empire must be finally & permanently destroyed. Turkey broken apart.
2. First step is to remove @POTUS @realDonaldTrump & @VP via impeachment for Section 1091 Conspiracy to Commit Genocide. Make the trial about murdering #Christians and #Kurds. Will Americans seek revenge against the Ottoman ISIS murderers who Trump conspired with? I think so.
3. Ottomans brutality dehumanizes the Turks that makes it easier for forces of justice to what must be done. This might be a time for the #armenians to be heard from to show that the Ottomans are serial genocide violators. @ANCA_DC
Read 5 tweets
1. For what it's worth, recognizing that Turkey is the greatest risk in the #Levant because #Turkey is an #ISIS & al-#Qaeda affiliate, a while ago, I proposed a mechanism that was quite similar to what the SDF and Assad regime agreed to. Assad is brutal. So are KSA, UAE, Egypt,
2. Israel and IRAN. But the Syrian people have a way to establish Democracy through the @UN #GenevaProcess. That becomes more likely with unity of #SDF and #SAA. The #jihadists are the enemy of humanity. #Erdogan is their leader. Turkey must pay the price for following the
3. false prophet. The #Ottoman Empire must be finally and forever destroyed. Wall the jihadists up in Anatolia and let them devour each other. Free #Istanbul and #Bakur from the #AKP terrorists. Change the map. @trpresidency @RTErdogan @USEmbassyTurkey
Read 3 tweets
Ακολουθεί thread για τις εκλογές στην #Istanbul Η άνετη επικράτηση Ιμάμογλου στέλνει πολλαπλά μνμ. Το #AKP επέλεξε να ρισκάρει επαναληπτική αλλά έχασε. Η ήττα έχει πολλαπλή προσωπική αλλά και πρακτική σημειολογία για τον ίδιο τον #Erdogan κι αποτελεί προσωπικό του λάθος #Cyprus Image
o #Erdogan δεν ξεκίνησε μόνο την καριέρα του από την Κωνσταντινούπολη. Ο ίδιος ο δήμος αποτελεί βασικό συστατικό του τρόπου διακυβέρνησής του. Ταυτόχρονα το γεγονός ότι επανέλαβε την διαδικασία αποτέλεσε και κάτι που δημιουργεί σοβαρή δυσανασχέτηση στις σχέσεις του με την Δύση
το ενδεχόμενο περαιτέρω νευρικότητας και εξαγωγής της κρίσης λόγω ήττας είναι κάτι που δεν πρέπει να αποκλειστεί #Greece και #Cyprus μπαίνουν σε πρώτο πλάνο σε σχέση με την #Syria και τις αμερικανοτουρκικές σχέσεις/Ρωσία
Read 4 tweets
Cette semaine en #Turquie, le haut conseil électoral (YSK) va se prononcer sur le résultat des municipales à #Istanbul. Le résultat du 31 mars est contesté par l’AKP et #Erdogan qui demandent de rejouer le match.
Le YSK peut valider la victoire d’une courte tête de @ekrem_imamoglu. Cela entraînerait sans doute une forte réaction du pouvoir. YSK peut demander un nouveau vote dans qq districts ou dans la totalité des 39 districts.
Depuis un mois le pouvoir et ses médias préparent l’opinion à un 2e vote en accréditant la thèse d’irrégularités massives, voire de l’implication de groupes terroristes dans le processus électoral.
Read 9 tweets
L’ex PM turc Ahmet Davutoglu raisonne un homme, vêtu d’un T shirt #AKP, qui voulait se suicider en sautant du haut du pont sur le Bosphore. Une scène similaire (sans le t shirt) était survenue avec Erdogan en 2015.
Pour Binali Yildirim c’était en juillet dernier haberturk.com/son-dakika-bas…
Read 3 tweets
Preliminary observations on #TurkeyElections:
1) The opposition (#Nation bloc) making major gains, including the capital Ankara & Antalya.
2) HDP proved to be kingmakers - swayed votes to the #Nation bloc.
3) AKP losing significant votes & mayors to its #Peoples bloc partner MHP.
Preliminary prediction on #TurkeyElections: AKP cadres have seen that #Erdoğan's strategy of framing the elections around the theme "existential threat" has backfired, and will start complaining of losing votes, municipalities, & spoils to their ultranationalist partner #MHP.
Of #Turkey's 12 largest cities, the opposition is winning at least 7: #Ankara, #İzmir, #Adana, #Antalya, #Mersin, #Eskişehir, & #Diyarbakır. The largest city #Istanbul is a toss-up! #Bursa, too, is too close to call. AKP is losing Turkey's economic power houses. #TurkeyElections
Read 18 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!