Discover and read the best of Twitter Threads about #altın

Most recents (24)

HAFTAYA BAŞLARKEN:
Operasyonların anlamlı negatif etkisi olmuyor. Ordumuzun 2020 yılındaki harekatı covid başlangıcına geldiği için farklıydı. O dönemde diğer ülkelerin CDS primlerindeki hareket de farklıydı. 👇
Hisse piyasasında düzeltme yaşansa da haftalık bazda hisseler yükseliş kaydetti. Kurda %0.4’lük bir artış yaşandı. Kıymetli madenlerde geri çekilme yaşandı. CDS primleri 600’ün altında kaldı.
Geçen hafta hisse yatırım fonlarına girişler devam etti. %7.3 yatırımcı sayısı artışı, %2.8 ise AuM artışı oldu (WoW). Emeklilik hisse fonlarına da girişler artıyor. Yatırımcı sayısı haftalık %2.4 arttı.
Read 10 tweets
(1/14) Kıymetli madenler enflasyon ve hisse düşüşlerine karşı koruma sağlıyor.
#altın #gümüş #hisse Image
(2/14) Kıymetli madenler birçok yatırımcı için düşük riskli görülür. Halbuki TL cinsi altın ve gümüş oldukça yüksek bir volatiliteye sahip olup, yüksek riskli bir varlıktır.
(3/14) Diğer taraftan, enflasyona karşı koruması, hisselerin kötü gittiği dönemlerde kasko görevi yapması ve kriz dönemlerinde ek getiri sunması kıymetli madenlere portföylerde önemli bir yer kazandırmaktadır.
Read 14 tweets
Bir arkadaş "nasıl #fon seçeriz?" dedi. Ben o işlerden pek anlamam ama veri sağlamayı becerebilirim :) Ülkedeki 1183 adet yatırım fonu (serbest fonlar & BES dahil) listesi, fon büyüklükleri, değişimleri, içerikleri & yatırımcı sayıları (via Foreks)

Excel: mediafire.com/file/m294zbh4y… Image
Notlar:
i. Kafa karıştırmaması için 50 milyondan ufak fonları eledim.
ii. Çok karmaşık olmasın diye her tür yatırım aracını kolon'ize etmedim. O yüzden %100 toplamlara ulaşamazsınız; araştırma kısmı sizde.
iii. Elma-elma kıyası açısından BES'leri ayıklamak için filtre kullanınız.
Son kelam: Koca ülkedeki yatırım fonlarından 10 milyar büyüklüğü geçenlerin %80'inin BES #altın fonu olması çok enteresan. Gerisi de likit fon vs. Hisse yoğun fonları bulmak için aşağılara doğru kayınız 🥲
Read 3 tweets
#Gram #altın

980 pivot dedim oraya yanaşınca piyasa 20 lira aldı..
Eskiden olsa bu 20 lira insanlara büyük paraydı.
Şimdi öyle değil. Niçin ? Beklentiyi bu süreçte karşılayamadı ve devletlerce baskılandı.
Halk keyif alamıyor. Çünkü; bant içinde yüzüyor.
#Gram #altın son bir sene..
Piyasa sadece bir enstrümanın etrafında dolanmak değildir. Image
Ne diyorlar ? Koç hiç yön söylemez !
Koç hep ortaya konuşur.
Oyunu okursun ama kişi alamaz. Nizami Image
Read 8 tweets
1) #yatırımnotları kapsamında faydalı olacağını düşündüğüm, okuması kolay, insanların #parayla ilgili düşünme biçimlerine farklı bakış açıları sunan,

Robert T. Kıyosakı’nin, #alfayayınları’ndan yayınlanan #zenginbabayoksulbaba kitabını özetlemeye çalışacağım. +

#kitap #finans Image
2) “Bugün insanlar, #zenginlerle diğer kişiler arasındaki gittikçe büyüyen bölünmenin daha çok farkındalar.

#Gelirdeki artışlar,

#çalışanlara -para için çalışan insanlara değil-, #girişimcilere ve #yatırımcılara gitmektedir.”

#finansalokuryazarlık #kitap
3) “Eviniz paraya çevrilebilir bir #aktif varlık değildir.

Zenginler #para için çalışmaz.

İnsanlar para için çalıştığı sürece #vergi ödeyeceklerdir.

#Zenginlerin daha zenginleşmesinin, yoksulların daha yoksullaşmasının, orta sınıftakilerin de borç içinde çabalamasının” +
Read 36 tweets
Eğitim bilgiseli 4: Basit finansal okur yazarlık ve #Bitcoin ile diğer ürünler arasındaki korelasyonlar.

Bilgi paylaşıldıkça bereketlenir
RT+FAV unutmayalım dostlarım.
DXY, #altın , #FED, hisseler, Faiz arttırımı, tahviller, o bu şu derken finansal terimler uzaktan bakana anlamsız gibi görünüyor.

Bunlar nedir ve neden sadece #Bitcoin mum grafiği yerine ek olarak bunlar da takip edilmeli?
Şimdi öncelikle piyasadaki tarafları bilmek gerek.

Bunlar Hisseler, Tahviller, #Altın ve #Emtialar, #Dolar, #Bitcoin vb. #kripto paralardır.

Neticede sonsuz para yok. Bu yüzden hepsi beraber sonsuza kadar yükselmez. Para sürekli duruma göre birinden diğerine akar.
Read 19 tweets
🌐Arz-Talep Ticareti: "Kurumsalların ayak izleri"

Kullanılan bu yöntem ile hiç bir finansal enstrümanın temel analizine bakmadan, fiyat hareketi içerisinde gizli "kurumsallar-bankalar-akıllı para yöneticilerinin" alıcılı ve satıcılı tarafta izleyebilirsiniz. Image
▫️ Finansal piyasalarda arz ve talep dengesini sağlayan ve fiyatları hareket ettirebilen kişi-kurumlar;

Bankalar,
Kurumsallar,
Hedge fon yöneticileri ve,
Akıllı para yöneticileri. Image
▫️ Hisse senedi veya coin satın almak, işlem yapmak için kapsamlı bir temel analizi yapmamıza bana göre gerek yoktur. Temel analiz, bir enstrümanın içsel değerini değerlendirmek ve gelecekte fiyatını etkileyebilecek faktörleri analiz etmek için kullanılan bir yöntemdir.
Read 15 tweets
2- 2022 yılında enerji krizi yaşanması riski şimdiden konuşuluyor. Enerji fiyatları çok rahatsız edici şekilde yükseliyor.

Abd tipi ham petrol: %105
Brent petrol: %100
Doğalgaz:%91

Prim yapmış durumda
3- Üstelik sadece abartılı fiyat artışlarından değil. Talebin karşılanamaması riskinden de söz ediliyor.
Read 16 tweets
2- Fed uzun zamandır politikalarını bina ettiği "enflasyon geçici" söyleminden uzaklaşıyor. Dün FED yöneticilerinden Bostic "Enflasyon geçici değil." ifadesini kullandı. Birçok FED yöneticisi enflasyon geçicidir söylemini amalarla tevil etmeye başladı.
3- Bugün ABD'de açıklanan veriyle enflasyon beklentinin (%5,3) bir tık üzerine çıkarak (%5,4) bir iki ay sonra yakın tarih zirvesine geri döndü ki geri dönüş çoktan başlamış olmalıydı. Üstelik yukarı yönlü baskılar da sona ermiş değil. (Ayrı yazı konusu)
Read 12 tweets
2- FED, sıkılaşma döngüsüne girmeye ve varlık alımlarını azaltmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki toplantıda varlık alımlarının azaltılması için takvim açıklanması ardından Aralık ayında sürecin başlaması bekleniyor.
Read 15 tweets
1- Stagflasyon nedir 🤔🤔🤔

Neden gündeme gelmeye başladı 🤔

#DolarTL #usdtry #bist100 #bist #Borsaistanbul #BORSA #BorsaIstanbul #BIST30 #gramaltın #xautry #ALTIN #dolar9tl
2- Stagflasyon son zamanlarda daha sık duymaya başladığımız bir kavram. Stagflasyonun teknik anlamı daralan bir ekonomide enflasyonun yükselmesidir fakat birçok analizde bu kavram büyüme- enflasyon ilişkisinin bozulması olarak da kullanılmaktadır.
3- Çünkü her ülkede ideal büyüme farklı farklı olduğu için enflasyon- büyüme ilişkisindeki bozulma farklı makroekonomik düzeylerde kendini hissettirebilmektedir.
Read 14 tweets
(2) Yatay piyasa filtrelerinin amacı önce yatay piyasanın varlığını belirlemek sonrasında da o kuralınıza göre yani piyasa yataya sarınca açtığınız işlemi kapamak veya hiç işlem açmamaktır. Kullanırsanız işlem sayınız azalacaktır.
(3) En klasik/basit yatay piyasa filtresi ADX'tir. Grafikte 30 dk altı periyotlarda ADX(14) için 25 daha uzun periyotlarda 20 değeri trend varlığı için sınır kabul edilir. Yani sisteminizi yatay sınırlarınız içinde işlem yapmasın isterseniz .... "AND ADX(14) > 20" yazacaksınız.
Read 14 tweets
1⃣ Herkese iyi geceler. Özellikle #algotrade yani #robot işine yeni giren, girmek isteyen arkadaşlar için bir flood yazacağım. #btc #etherium #dolar #altın #garan #isctr #thyao #viop #viop30 #bist #bist30 #borsa #fx #DAX #dowjones #ASELS #kozal #sise #otkar #kozaa #petkm
2⃣ Yazacaklarım benim tecrübelerim; bu konuda süper olduğumu iddia edemem ama tecrübeliyim diyebilirim, yazacaklarımda aklınıza yatmayan yerler de olabilir. Sorun beraber konuşalım, ben de sizlerden öğreneyim. Kendimizi geliştirelim.
3⃣ Öncelikle bir platforma ihtiyacınız var. Türkiye için Matriks veya İdeal seçebilirsiniz. Matriks için klasik veya IQ seçebilirsiniz. Programları kendiniz satın alabileceğiniz gibi aracı kurumunuz üzerinden komisyon durumunuza göre ücretsiz/indirimli temin edebilirsiniz.
Read 13 tweets
#Blockchain teknolojisinin 10 yılı aşkın süredir hala günlük hayata dokunamaması ve #bitcoin nereye 3000 coin oraya ise #Btc bana göre şuan #ponzi nin kralı. #Proje çok iyi sözleri şuan için boş. Bunu çok kez gördük. Projesi çok iyi dediğimiz paralar bile dibe vurmuş. Hala ++
#bitcoin den ayrılmamış. #Decentralized diye öve öve bitirelemeyen sistemin #btc nin fiyat aksiyonunu birebir tüm piyasada uygulayan robotların eline geçmiş olduğunu bir tek ben mi görüyorum? Fanatik olmaya gerek yok amacımız para kazanmak. Para neredeyse oradayım. Bu aralar o ++
yüzden çok fazla #yatırım yapmıyorum. #IDO #whitelist #airdrop #gem kovalıyorum. Güzel haberi olan bir #coin olursa alıyorum.#Para akışı şuan bu yönde ama böyle #Blockchain sistemi de olmaz çünkü #yatırım yaptığı şeyin teknolojisine whitepaperine tokenomiğne dikkat eden yok ki! +
Read 9 tweets
1)Trading sistemi kurmaya cabalayan arkadaslara yatirimcilarin siklikla yanildiklari bir iki hususu vurgulayarak yardimci olmaya calisayim:

Sisteminiz mumkun oldugunca istikrarli ama yavas kazanma uzerine kurulmalidir. Cogu yatirimci ozellikle baslangic sermayelerini

#borsa
2)azimsadiklari icin yavas kazanmayi kucumsemekte bu nedenle de hizli kazanmaya cabalamakta.. bu hizli kazanma cabasi fazla risk almaya neden olarak isler ters gittiginde cok zarar edilmesine yol acar.

#Crypto #hisse
3)bugun sermayeniz kucuk olsa bile yavas yavas zamana yayarak kazanmaya calismali ve kazandiklarinizi da geri vermekten cok cekinmelisiniz..

hedef zaman icerisinde sermayeyi buyutebilmek olmalidir . kazanirken sabirli olmak bu isin altin kuralidir..

#viop
Read 7 tweets
🔥 Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ Dünyanın en büyük altın alıcısı olan #Çin'in, 850 milyar dolar değerinde #altın ithal edeceği belirtildi.
2️⃣ Türkiye’de yayın yapan El Sharq TV'nin önde gelen isimlerinden Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Matar, "Türkiye tarafından bir kısıtlama yaşadık. Yayınlarımızda artık Sisi'yi eleştiremiyoruz." dedi.
3️⃣ İsrail ve Yunanistan, 1,6 milyar dolarlık (aralarındaki) bugüne kadarki en büyük savunma anlaşmasını imzaladı.
Read 8 tweets
Üçüncü yazı: Boğazlardan geçen gemiler ücret ödüyor mu?

Bu sorunun cevabı, #Kanalİstanbul ile birlikte tekrar gündeme gelmeye başladı. #Montrö'ye göre boğazlardan geçen gemilerin harç ve vergi ödemesi gerekiyor. Image
2019 yılında boğazlardan geçen 42 bin gemi, kılavuz, römorkör ve diğer yan hizmetler kapsamında toplam 143 milyon dolarlık bir ücret ödedi. Bu da gemi başı ortalamasının 3.400 dolar olduğu anlamına geliyor.
Yine aynı yıl verilerine göre Ulaştırma Bakanlığı’nın, yabancı gemilerden net ton başına yaklaşık 0,90 Amerikan dolar ücret aldığı biliniyor. Fakat ücret ile ilgili şöyle bir ayrım söz konusu.
Read 10 tweets
#xauusd #altınfiyatı #altınticareti #gramaltın #fizikialtınticareti evet haftasonu fiziki altın ticaretini konuşalım demiştik başlayalım. İlk önce kısaca çerçeveyi çizelim. Türkiyede altın ticaretş 32 sayılı Turk parasını koruma kanunu ve ticaret bakanlığı parekende tic. Mevzuatı
Na tabidir. #Hazinebakanlığı genel kuralları belirler #altınticareti 32 sayılı karara göre serbesttir. Bu ticareti kuyumcular, yetkili müeseseler ve aracı kurum ve kuruluşlar yapar. Yetkili müeseseler döviz bürolarıdır. Bunların bir kısmı Kıymetli madenler ve taşlar piyasasına
Üyedir. Altın ithalatını sadece borsaya üye olan kurumlar yapabilir. Siz kuyumcu olarak anonim şirket kursanızda borsaya üye değilseniz #kıymetlimaden ithalatı yapamazsınız. Türkiye sınırları içerisinde borsa üyesi olmayan kuyumcu ve kıymetli maden şirketleri altın tic. Yapabilir
Read 35 tweets
#ALTIN 2011 yılından beri AYI PİYASASINDA.

Virüs sebepli dünya kadar para basıldığı halde, 2000$ üstü kalamadığı gibi, virüs olmasa, buraları da görmesi imkansızdı.

Dünya negatif faizle yönetilirken, yürüyecek olsa, yürürdü.

2011'de ALTIN alanlar, halen zarardalar.
2001-2011 dönemi BOĞA PİYASASI idi. O dönem ise, Altıncılar para kazandılar.

Dünya daha YÜKSEK FAİZ dönemine girecek. O dönem yaşanacak. Kaç sene sürecek?

Bir sonraki Boğa Piyasası, yüksek faiz dönemi sonrasında ancak.
Ülkemizde her şeye TL bazlı bakıldığı için, tüm varlıklar yükseliyor zannediliyor.

Halbuki, mesrla, 2013'den sonra EMLAK sağlam düşmüştür. Fakat herkes yükseldiğini düşünüyor.

2013'de evin kaç LÜKS MOTOMOBİL alıyordu,şimdi kaç tane alıyor?

Sıradan otomobiller 200'den başlıyor.
Read 5 tweets
"MB'nin "net #döviz pozisyonu" -$57 milyara indi!" dediğimizde biraz toptan konuşmuş oluyoruz. Para birimi bazında incelendiğine ben şahit olmadım, siz bari olun 😌

[G7 paralarını "€+$", egzotik paraları "riyal" diye genelledim. Genelde bakılan NUR'a değil, FX poz.a bakıyorum]
Açmak gerekirse:
1. Bu "swaplar dışlanmış" pozisyon= döviz aktiflerle döviz pasifler farkını bulup, swapları düştük.
2. MB swapla aldığı riyalleri satmıyor. Demek ki yerine €+$ satıyor. O nedenle orası iyice aşağı gidiyor.
3. Toplamı -$57 milyar net olmalı diyerek tümdengeldik.
#Altın stoğundaki hafif düşüş, $/ons fiyatı kaynaklı mı? Tamamen değil; ton cinsi "net altın pozisyonu" da düşüşte... Yani MB uzun zaman sonra ilk kez Eylül ve Ekimde altın da satmış ve 500 tonun altına inmiş. (hatırlatma için @CandirEgemen 'e teşekkürler)
Read 4 tweets
1⃣ İyi akşamlar herkese. Yine sorulardan gidelim. Yeni başlayanlara tavsiye sorulmuştu. Bu akşam biraz anlatmaya çalışayım bu konuyu. #VİOP #VİOP30 #BIST30 #GARAN #ASELS #THYAO #EREGL #Algotrading #USD #DOLAR #DolarTL #Altın #GOLD #BTC #fx
2⃣ Arkadaşlar borsa bırakın zengin olmayı kısa sürede para kazanılacak bir mecra kesinlikle değil. Öncelikle herkesin bunun bilincinde olması lazım. Çok arttı veya çok düştü diye bir hisse alınmaz veya satılmaz.
3⃣ Hisse almak ciddi bir iştir. Piyasanın o an belirli bir fiyat biçtiği bir hisse için, o hissede işlem yapan herkese "Ben bu işi sizden daha iyi biliyorum, bu hissenin fiyatı bu kadar olamaz gerçek değeri bu kadar olmalı" diyorsunuz çünkü. Yaptığınız işin ciddi olduğunu bilin.
Read 12 tweets
1⃣ Temel sorular geldiği için bir kaç örnek paylaşmakta yarar var gibi görünüyor. #VİOP #VİOP30 #BIST30 #GARAN #ASELS #THYAO #EREGL #Algotrading #USD #DOLAR #DolarTL #Altın #GOLD #BTC #fx
2⃣ Gel vatandaş gel #matriks 'te robot nasıl yapılır burda :) Golden crossla başlayalım. Önce herhangi bir hissenin grafiğini açalım. İstediğimiz periyodu seçelim. #KCHOL günlük bakalım. Sonra sol üstteki "KHN" menüsünden "System Tester" seçelim. Sonra "Yeni System" ImageImageImage
3⃣ Sisteme Golden_cross ismini verdim. 50 periyotluk üssel hareketli ortalama, 200'lüğü yukarı kesince alsın. Tam tersi durumda da satsın. İsterseniz ön tanımlı fonksiyonlardan "moving average" seçip düzenlersiniz veya kodlamaya aşinaysanız direk yazabilirsiniz. Image
Read 9 tweets
1) Evvet sevgili borsa sakinleri. Bundan sonra bu akışın altına borsa adına bilgiler, grafik veya analiz yorumları, reel sektör-borsa ilişkisi şeklinde paylaşacağım🧑‍💻

Strateji ve teknik bilgileri
Teknik analizi anlama-yorumlama-yapma
Bakış açısı geliştirmek..

#adımadımborsa
2) İlk ders ise yukarıdaki paylaşımımdır

#adımadımborsa #bist #bist100 #borsa #technicalanalysis
3) KAP haberleri tüm vadeler için takip edilmesi önemlidir. Telefonunuza KAP uygulamasını indirip takipteki firmaların bildirimlerini açabilirsiniz
Mesela #RALYH için bir açıklama. Bakalım bu açıklamadan önceki-sonraki seyirleri nasıl olacak?
İnceleme periyodu 5 öncesi ve sonrası ImageImage
Read 47 tweets
TAVLA
Tavla’ya yeni başladığım dönemler de konunun profesörü olan bir arkadaşla oyuyoruz ben ya mars ediyorum ya yeniliyorum arası pek yok ama toplamda hep koltuğumuzun altına alıyoruz tavlayı.
Böyle olmayacak dedim, nasıl oynuyor diye onu gözlemlemeye başladım, baktım ki o hem savunma hem saldırıya eşit ağırlık veriyor, ben hep saldırıyorum. Stratejimi değiştirdim bende onun gibi hareketlerimi dengeli dağıtmaya başladım ve eşitlendik.
İşte insan sahip olduklarını belirli bir stratejiye göre kullanmalı. İnsanın sahip olduğu şeyler temel olarak zaman ve imkanlardır. İnsan bu sahip olduklarını dengeli dağıtırsa başarıyı yakalayabilir.
Read 10 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!