Discover and read the best of Twitter Threads about #arjantin

Most recents (3)

Simón Davası ve gözaltında yaşanan kayıplar…

1-24 Mart 1976'da ordunun yönetime el koymasıyla Isabel Peron cumhurbaşkanlığından uzaklaştırıldı.
2-Jorge Rafael Videla, General Agosti ve Amiral Massera'yla birlikte oluşturduğu üç kişilik bir askerî cuntanın başı olarak #devlet başkanlığını üstlendi.
3- Videla'nın demir yumrukla #Arjantin'i yönettiği Kasım 1978’de Julio Simón liderliğinde federal polis, bebekli bir çifti dindar bir örgüte üye olmak gerekçesiyle kaçırdı.
Read 20 tweets
ℹ Arjantinlilerin paraları pesoya #güven yitirdiklerini gösteren 5 işaret 》

trib.al/jNQxe6I

1. Döviz alım sınırı aylık $200'e indirildi ve üstüne %30 vergi geldi. Buna rağmen her ay daha fazla dolar alınıyor. Image
2. Karaborsa döviz kuru "mavi dolar" 136'ya çıktı. Yani resmi kurun %90 üstüne. Image
3. Vadeli dolar kontratlarına da talep yüksek. Merkez Bankasının bu piyasadaki açık pozisyonu -$4.2 milyar, son 4 yılın zirvesinde. Image
Read 6 tweets
1️⃣ Guncel siyasetin otesinde 2017'den beri cok kisiyle konustugum sistemsel bir konu var: su anki haliyle #Turkiye'de baskanlik sisteminin islemesi surdurulebilir degil. Ancak teknik bazi duzenlemelerle bu sistem surdurulebilir hale getirilebilir. Peki neler yapilmali?
2️⃣ Turkiye gibi sosyal konsolidasyonu saglanmamis toplumlar icin baskanlik sistemi modeli ABD degil Latin Amerika modelleri olmalidir. Eger Latin Amerika ulkelerinin tecrubelerine bakarsak Turkiye'deki sistem isleyebilir hala getirilebilir.
3️⃣ Turkiye'deki sistemde ABD'de oldugu gibi secimi kazanmak icin %50+1 oy alma gerekliligi kolay saglanabilir birsey degildir. Bu sistem kucuk partilere hakettiginden fazla guc vermekte ve partileri koalisyona zorlamaktadir.
Read 15 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!