Discover and read the best of Twitter Threads about #askja

Most recents (4)

Tak jo, Twitter mi tu cvrliká jako blázen, že se podařilo na Venuši objevit stopy po aktivním vulkanismu!

Dnes totiž vyšla nová vědecká studie, která má tohle dokládat a Paul Byrne k tomu má vlákno, které letí prostorem.

Pojďme se do toho tak ponořit. 🧵#vesmírníček
První co, začneme obecně.

Venuše je planeta, která má pevný kamenitý povrch schovaný pod hustou vrstvou mračen.

Co je podstatné, povrch se nedá vidět ve viditelné části spektra. Nikdy.

A Venuše je téměř stejně velká jako Země a i v řadě jiných ohledů je jí podobná Image
Jelikož je stejně velká a myslíme si, že je tvořená víceméně ze stejných prvků, dlouhodobě spekulujeme o tom, že by měla být také sopečné aktivní.

Proč? Protože sopky máme na Zemi "všude kolem" a jelikož je Venuše podobná, musí mít uvnitř podobné množství tepla jako Země. Image
Read 30 tweets
Le complicate operazioni di monitoraggio del vulcano Askja, in Islanda. 🧵

Nel corso del mese di agosto di quest'anno, un modesto rigonfiamento del suolo era stato registrato nella zona occidentale della caldera vulcanica di #Askja, un particolare sistema vulcanico dell'Islanda.
Poco più di un mese dopo, ovvero durante la prima settimana di settembre, l'Ufficio Meteorologico Islandese ha comunicato che tale sollevamento aveva raggiunto valori poco superiori ai 7 cm, un valore piuttosto significativo per un periodo temporale così ristretto.
Dopo varie riunioni ed analisi, le autorità islandesi avevano dichiarato che l'attuale inflazione era da attribuire ad una probabile intrusione magmatica che stava interessando l'area occidentale della caldera ad una profondità di circa 2-3 km.
Read 9 tweets
In the early part of the first millennium CE, the #IndoEuropean language known as Proto-#Germanic diverged into an East branch (which included #Gothic) and a Northwest branch.

Northwest then split into West and North branches when Proto-#Norse developed in #Scandinavia. Image
Until the 8th century, #Germanic #languages, including Proto-#Norse, were written in Elder Futhark, the earliest #runic #alphabet.

The name #Futhark comes from the initial phonemes in the names of the first six #runes:
ᚠ ᚢ ᚦ ᚨ ᚱ ᚲ
F U Þ A R K

By the beginning of the #Viking Age around 800 CE, Proto-#Norse had evolved into Old Norse, and #Scandinavia's writing system transitioned from the 24 #runes of Elder #Futhark to Younger Futhark's 16 runes.

The #Swedish #Sparlösa #Runestone from ~800 CE features both #alphabets. Image
Read 92 tweets
#Exploze islandské sopky #Askja, která pomohla vyhnat čtvrtinu tamní populace. Aneb dnes se vysílal druhý díl miniseriálu o sopkách Islandu na @CRoDvojka v pořadu #Meteor, který jsem pomáhal připravit dvojka.rozhlas.cz/meteor-o-sakal… @Akademie_ved_CR @GFU_AVCR #avcr #akademieved #Island Image
Podobně jako k #Laki, i k Askje vyšel na webu @Vesmir1871 článek, který se explozi této vnitrozemské islandské sopky zevrubně věnuje. Pokud jste tak fandové #vulkanologie či #Island, směle do čtení! vesmir.cz/cz/on-line-cla…

@GFU_AVCR @Akademie_ved_CR #AVCR #akademie #zijemevedou
Nový Meteor na @CRoDvojka je venku. Tentokrát se podíváme do roku #1918, který máme spojen s koncem I. světové války a vznikem #ČSR. Pro obyvatele Islandu to byl ale rok, kdy vybuchla sopka #Katla a zaplavila své okolí... dvojka.rozhlas.cz/meteor-o-hromo… @Akademie_ved_CR #akademieved Image
Read 8 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!