Discover and read the best of Twitter Threads about #avrupa

Most recents (14)

ABD nin son günlerde yaptığı baskı #kripto piyasalarını
hiç etkilemezken #Avrupa piyasalarını #EUR ve #altın
fiyatını ciddi vurdu..

Soru şu; kripto piyasaları kimin ?
Dünya yaşlı para korkuyor gidecek bir yer bulamıyor.
Çözüm; yan sanayi piyasamı dünyaya servis ettim.
Para benim kontrolümdedir diyor birileri.
Yani senin yönetemediğin cebi ben uzaktan yönetirim.

👇✅

Kısaca diyor ki; ben kendi piyasama da para çekemiyorum yaşlandı piyasalarım. Buraya para çekemezsem düşüşler geliyor. Düşüş olursa faizler çakılır. Faizler çakılırsa ALTIN gider. Benim sağda solda
risk iştahını dönem dönem diri tutmam için millete
yeni bir oluşum göstermem lazım
Read 6 tweets
#RüzgarEnerjisi notlarım bitmek üzere bu arada beklerken ve birçok değişimin eşiğindeyken

Scorpions
Wind of Change
1) Merhaba. #TheEconomist dergisinin 7 Ocak tarihli sayısından seçtiğim iki makale ve ilave açıklamalarla bu Pazar gününde biraz #RüzgarEnerjisini ve #Britanya’nın #Avrupa ile ilişkilerini inceleyelim.

Twitter akışı belki uygun değil, ama konu önemli.
2) Öncelikle bazı kavramları açıklayarak başlayalım. #Offshore kıyı ötesi, deniz aşırı ülke ya da açık denizde anlamlarına gelebilen bir kelime ve bu yazı kapsamında karadan uzak, denizde yer alan bölge kastediliyor.
Read 19 tweets
1) #TheEconomist 26/11/2022

Kapak resminde Türkiye’nin, Avrupa haritasında gösterilmesi içerikten daha çok dikkat çektiği hâlde söz konusu makalede Türkiye üzerine hiçbir yorum bulunmamaktadır.

➡️ Ancak #enerji krizi ve sert #kış şartları önemli olduğundan buradan başlayalım.
2) Ukrayna’ya desteği ile hayranlık uyandıran #Avrupa için madalyonun diğer yüzünde ekonomik daralma görülmektedir.

Sorun sadece ekonomik de değildir. Putin’in enerji silahı ve soğuk hava şartları Avrupa’da 100.000 ilave ölüme işaret etmektedir.
3) Şirketler açısındansa artan enerji maliyetleri üretim bakımından yeni arayışlara neden olmaktadır. Avrupa’nın yatırımları çekmek bir yana elindekileri kaybetme riski ise hiç istenmeyen bir durumdur.

Teşvik ve desteklerse ilave yük anlamına gelecektir.
Read 12 tweets
AB'nin Rus Gazı Mahrumiyeti ve Türklere Mecburiyeti

Bugün doğalgaz devi Rus #Gazprom şirketi,
Ursula von der Leyen'in başında bulunduğu AB heyetinin Bakü'de doğalgaz anlaşmasına imza attığı sırada Almanya'ya yaptığı doğalgaz akışını durdurması tesadüfi değil.👇
Avrupa'nın bugünlerde 'Güney gaz ve petrol koridorunun kilit ortağı' olarak nitelendirdiği #Azerbaycan, Rusya'nın doğalgaz üretim hacminde olmasa da Avrupa'daki sanayi çarklarının durmasını önleyebilecek en hızlı seçenek. Güney gaz koridoru ise doğrudan Türkiye'dir. 👇
#Ortadoğu gaz ve petrol tedarik ağının vazgeçilmez ülkesi Türkiye, en az maliyetle en güvenli gazı Avrupa'ya ulaştırması bakımından Batı için önemli bir ülkeydi. Artık sandığımızdan da önemli olmak üzere...👇
Read 15 tweets
Çok duymuşsunuzdur, şirketin bir hikayesi olmalı diye.
Şimdi size bir hikaye nasıl oluşur, olgunlaşır, şirketlere nasıl etkisi olur; bu konuda bir örnek anlatacağım. Baştan uyarayım çok uzun bir flood olacak, hazırlanın 🙂
#yatırım #yatırımcı
5 Ekim 2016’da AB’de Paris İklim Anlaşması imzalanıyor.
Hedef yeşil enerji, sistem hemen çalışmaya başlıyor. Hazırlıklar başlıyor.
Ve 24 Haziran 2021’de Avrupa Yeşil Mutabakatı ortaya çıkıyor.
#yeşilenerji #avrupa
AB ülkeleri karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 55 azaltmayı, 2050 yılına kadar ise karbon nötr olmayı hedefliyorlar.
Bununla ilgili sertifikasyonlar oluşuyor.
AB ülkelerine mal satacaksanız karbon ayak izinizi düşürmeniz isteniyor.
#borsa #hisse
Read 14 tweets
#Lübnan İflas ettiğini duyurmuş.
Lübnan için beklenen sondu bu.
Bir zamanlar Ortadoğu'nun İsviçresi olan Lübnan neden bu duruma düştü peki?
Bunun sebebi hiç şüphesiz ki #Mülteciler-#Sığınmacılar'dı.
Şu şarkı eşliğinde Okuyunuz Lütfen.
#Bilgisel
#Lübnan cumhuriyeti, #Ortadoğu bataklığında açan bir çiçekti bir zamanlar.
Ortadoğu'nun İsviçresiydi...
Lübnan'ın gözbebeği #Beyrut ise, Ortadoğu'nun Paris'i...
#Lübnan'da dengeli bir demografik yapı vardı.
Nüfusun yüzde 55'i Müslüman, yüzde 40'tan fazlası Hristiyan.
Etnik olarak ise nüfusun büyük çoğunluğu Araptı.
Arapların yarıdan fazlası Müslüman, yüzde 10 kadarı #Dürzi geri kalanı ise #Maruni Hristiyandı...
Read 18 tweets
Bu 🐦🪡🧵'i, burada sürekli olarak "#Batı'nın ikiyüzlülüğü" hakkında şikayette bulunanlar içindir.

Bu arada mültecilere yinede en çok tolerans gösteren #Batı olduğunu unutmamak lazım. Biz Türkler birçok anlamda bu konularda çok daha kötüyüz. (🧵1/11)
#Avrupa'dan para almak ve #Türkiye'yi destabilize etmek için #Putin ile birlikte #Suriye'de "#mülteci" yaratma ve #silah gibi kullanılmasını da unutmayalım.
#Soykırımı yapmak konusunda öndeyiz, örneğin #KHK'lıları. Bu soykırı yüzünden yurt dışına kovulanları unutmayalım. (🧵2/11)
Alın size "ikiyüzlü olmayan" bir cumhurbaşkanı. #Türkiye'deki mültecilere gelince ikiyüzlülükte çok iyisiniz eyyyy #Putin'ci #muhalefet. 😉
#Batı'nın ikiyüzlülüğüne kızıyorsanız, şu yolsuzun "#mülteci politikasına" peki SİZ neden kızıyorsunuz?
(🧵3/11)
tr.euronews.com/2022/03/15/erd…
Read 11 tweets
#Ukrayna #Avrupa'da olduğu için olabilir mi acaba?
Aynı #değerler'i paylaştıkları için olabilir mi acaba?

+ en #çokomelli neden:

#Siyasal #İslamcı =#İslamist = #İslamfaşist = #müslüman değil de #oportünist oldukları için olabilir mi acaba?
En azından kendi #din lerinden olmayanlara (=#müslümanlar dahil 😉) karşı saygı gösteriyorlar.

#Türkiye'yi yöneten #siyasal #islam #güçsarhoşu olmuş insanlar herkesin özgürlüğüne karışıyor; #yolsuzluk bataklığın içine de herkesten daha fazla batıyor.
Aslında onlar #toplum u #din den #nefret ettirecek seviyeye getiriyor ve caydırıyor. Bugün #Din i güç için #istismar edenler #İslamı siyasallaştıran #faşist'lerdir.

Bu açıdan bakınca #İslamist'i/#Siyasalİslamcı'yı #müslüman saymak doğru olmadığı da belli oluyor zaten.
Read 4 tweets
#Ukraina, #Krematorsk şehirinde bu akşam:

"#Savaş istemiyoruz. #Ruslar gidin! Mücadele edeceğiz. Topraklarımızı savunacağız."

"Burada yaşamak istiyorum, #Rusya'nın sözde #Donetsk halkı cumhuriyetinde değil. Bu gece buraya sizin de bunu bilmeniz için yola çıktım."

#Ukrayna #GDR
#Ukrayna'nın doğusundaki '#Donetsk Oblastı' idari bölgesinde bulunan yaklaşık 160.000 nüfuslu şehir #Kramatorsk'un bu meydanında toplanmış insanlar:

#Ukraina #GDR #Ukraine #UkraineConflict #UkraineRussie #UkraineWillResist #Ukrain #ukraynadaOHAL
12 Nisan 2014'de #Kramatorsk'taki Rus yanlısı militanlar ve daha sonra belediye meclisi tarafından ele geçirildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile Rus yanlısı militanlar arasında gergin bir soğukluğa neden oldu.

#slawjansk #Ukraine #Ukrayna #Rusya #RusyaUkrayna
Read 6 tweets
[Bilgisel] Bir Azınlık Kimliğini Nasıl Kaybeder?

Tarihi iyi okuyabilirsek, hatalara düşmemek için tarihten birçok ders çıkarabiliriz.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın şu sözünü hatırlatalım: „Tarih değil, hatalar tekerrür ediyor.“
30 Ekim'de #Almanya ile #Türkiye arasında yapılan işgücü anlaşmasının 60. yıl dönümünü kutladık.
Türk toplumu olarak Avrupa'da 60 yıllık bir geçmişimiz var.

Peki 60 yıl sonra Avrupa'da hâlâ bir Türk toplumundan bahsedebilecek miyiz, yoksa azınlık olarak Batı toplumları içinde eriyip gidecek miyiz?

🔹Tarihte buna benzer bir örnek var mı❓
🔸 Evet. Var❗️
Read 25 tweets
Türkiye, AB ve Doğu Türkistan meselesi...

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “BM de 44 ülke Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer #Türk halklarına uyguladığı soykırımı kınadılar.” dedi. Bu ülkeler arasında Türkiye yoktu.
Ben de kararın detaylarını okuduğumda, bunun BM kararı olmadığını, yine klasik araştırma yapılması için Avrupa kaynaklı eski bir öneri metni olduğu gördüm.
Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda ABD’nin de zorlamasıyla NATO Zirvesi’nde Çin’e yönelik sert önlemler alınması gerektiği vurgulanmış, #Avrupa ülkeleri çekimser kalmıştı. Herkes kendi çıkarları gereği strateji yürütüyor. Olayı biraz daha detaylandırayım.
Read 10 tweets
Adriyatik'te Türk askerinin bulunduğu ülke: Arnavutluk - #1

1️⃣ 1912 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanan #Arnavutluk, 28.748 km2’lik yüzölçümü ile Adriyatik Denizi’nin girişinde yer alıyor.
2️⃣ İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ülkeyi yöneten komünist lider Enver Hoca, katı politikalar ile dışa kapalı bir Arnavutluk inşa etti. 40 yıllık komünist rejimin getirdiği ekonomik altyapı enkazından kurtulmak da kolay olmadı.
3️⃣ Yüzde 15'ye yakın işsizlik, % 30'a yakın yoksulluk oranı ile #Avrupa'nın en fakir ülkeleri arasında olan Arnavutluk, bu olumsuz tabloya rağmen Balkan ülkeleri arasında en hızlı büyüme oranına sahip ülkelerden.
Read 11 tweets
KANAT OPERASYONU
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası Yunanistan’ın NATO’dan çıkması ve NATO Başkomutanı Bernard Rogers’in Türkiye’yi ikna çabalarıyla Yunanistan’ı tekrar NATO’ya dahil etme süreci. “Rogers Planı”diye de bilinir.
|BİLGİSEL| Image
[#ABD ve #NATO’nun #Yunanistan’ı tekrar NATO’ya dahil etmek istemelerinin sebebi; Yunanistan’ın Doğu bloğuna kayacağı ve böylelikle NATO’nun #Akdeniz kanadının zarar göreceği endişesidir.] Image
Yunanistan’ın NATO’dan ayrıldıktan sonra ABD ile NATO yöneticileri Yunanistan’ı NATO’ya tekrar dönmeye razı ettikleri bir dönemde; #Türkiye’yi yöneten siyasi iktidarlar, #Yunanistan’la aramızdaki #Kıbrıs ve Ege sorunlarını çözmeden+++ Image
Read 16 tweets
(1) #Avrupa Ordusu: Hayaller ve gerçekler: Biraz da hayal gücünü provoke edecek bir soru ile bitirmek gerekirse; #NATO üyesi #Türkiye, Birleşik Krallık, #ABD gibi devletler olmaksızın, salt #PESCO içinde kalan #AB üyesi ülkeler, -
(2) #Rusya Federasyonu’nun Vostok 2018 Tatbikat’ında gerçekleştirdiği askeri yığınak ölçüsünde bir faaliyeti, savaş koşulları da aranmaksızın, önümüzdeki on yıl içerisinde başarıyla yapabileceklerini düşünüyorlar mı?
(3) Ya da silahlı insansız askeri hava sistemleri pazarında, Avrupa’nın, önümüzdeki on yılda mevcut export dengelerini alt-üst edecek bir çıkış yapacağını rahatlıkla söyleyebilecek kaç kişi var?
Read 7 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!