Discover and read the best of Twitter Threads about #bozkurtyokoldu

Most recents (3)

Ben Kastamonuluyum. Bozkurt’ta doğdum, Çatalzeytin’de büyüdüm. Bu topraklarda yaşayan herkes bilir ki haziran ve ağustos ayları yoğun yağışla geçer. Hatta öyle büyük yağışlar yaşanır ki, dağlardan büyük tomruklar çay yolu ile denize dökülür.
İnsanlar dağdan inen çalı çırpı tomruk ağaç parçalarını kışın yakacak olarak kullanmak için deniz kenarına iner ve toplar. Hatta geçmişte bu yüzden boğularak ölen çok sayıda insan olduğu halk arasında bilinir. Yani Karadeniz’deki mevsimsel yağış ilk defa görülmemiştir.
Fakat ilk defa görülen bazı şeyler var;
1. HES kapaklarının patlaması sonucu bir ilçenin sel altında kalması (bu olağan bir yağışın getirdiği sel felaketi değil, öyle olsa Abana, Çatalzeytin gibi ilçeler Bozkurt gibi büyük bir yıkımla karşılaşırdı, burada özel bir durum var)
Read 13 tweets
Felakete dair öğrenilmesi gereken çok detay var ancak; #Bozkurt ve Abana'da 1985 yılından bugüne yoğunlaşan ve sıklaşan yerleşim dokusu göz ardı edilemez.

2000'lerle birlikte yollar genişlemiş, dere yatağı ve ağzında çok katlı yapılaşma başlamış #bozkurtyokoldu ++
1984'ten itibaren verilen uydu görüntülerinde 2000'ler sonrasına kadar alanda neredeyse yerleşim yok.

İmar planına erişemedim ama eğime, topografyaya veya diğer coğrafi özelliklerine dikkat edilmeden Karadeniz kıyısına 'döşenmiş' ızgara düzenden anlaşılıyor.
Izgara düzen geometrik olarak dere yatağının düzlüğünde yani 'kağıt üzerinde' tamam(?). Peki planlamanın en önemli adımlarından olan analiz çalışmaları bulguları nedir merak ediyorum.

İzmir #Bayraklı örneğinde rapor sıvılaşma tehlikesini dile getiriyordu, uygulama ise malumunuz.
Read 9 tweets
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
Müsade ederseniz Kastamonu'da büyümüş bir Aktivist olarak kısa bir floodla hem Önder Beyin sorusuna cevap vermek, hem de iğne ve çuvaldızı hak edene batırmak isterim +++

#bozkurtyokoldu
Evet,
Bodrum'daki, Akdenizdeki, Egedeki Yangın felaketi çok ses getirdi, uluslararası boyuta taşındı. Ve evet Zenginlerin/Sanatçıların o bölgede mülklerinin olması da bunda etken olmuş olabilir. Ama bu kesinlikle ana etken değildi ++
ANA ETKEN orada yaşayan yerel yöneticilerin ve yöre halkının CESARETİydi!
İktidarın Yangınlar ve Afet konusunda yaşadığı zaafiyetleri, yaptıkları hataları çıkıp televizyonlarda, Sosyal Medya'da bas bas bağırarak dile getirdiler. Yapılması gerekenleri açık yüreklilikşe anlattılar+
Read 8 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!