Discover and read the best of Twitter Threads about #chp

Most recents (24)

#Erdogan has won the elections in #Turkey.

#Indian #liberals are dismayed because Erdogan is trying to #Islamize Turkey.

But this is a decision of the people of Turkey.

Erdogan has won through a democratic, free and fair election.

This is what the people of Turkey want.

(1/)
If you claim to love #Democracy, that is, the will of the people, then you should be happy with this result.

Erdogan is a #Democrat. He is not #Liberal. He converted the #HagiaSophia into a mosque.

But #Democracy has NOTHING TO DO with #Liberalism, and vice versa.

(2/)
#Ataturk was a #Liberal in every sense of the word. He abolished the #Caliphate, closed down #Madarsa s, changed the language of the country from #Arabic to #Turkish, banned the #Fez cap, banned the #Sufi and #Dervish orders, and promoted scientific thinking.

(3/)
Read 8 tweets
20 yıldır kurtulmaya çalıştığımız partili cb erdoğan’ı sandıkta emekli etmenin yolu nedir?

işin matematik ve sosyolojik boyutunu idrak etmeden bu yolu belirlemek mümkün değildir. bunu yapabilmek için de ilk önce seçim sistemi ve mantığını anlamak gerekir. Image
ilk olarak siyasi tartışmaları (adayların geçmişleri, mv listeleri, vs) kenara koyarak gerçek verilere bakalım.

2007’de yapılan değişiklikle halk tarafından seçilen cb 2014 yılında 21 milyon olan oyunu, ekonomi kötüye gitmesine rağmen 2018’de 26.3’e çıkarmıştır. Image
muhalif seçmenden oy alamayacağına ve akp’nin oyları 2015’e kıyasla 2.5 milyon azaldığına göre bu artış ancak 14’ten 18’e artan 10 milyon yeni seçmenle açıklanabilir.

yani rte 2018 yılında, yeni seçmenin %50’si olan 5 milyon kişiyi daha kendisine oy vermeye ikna etmiştir. Image
Read 34 tweets
Bugün zihnim çok bulanık, deli kızın çeyizi gibi. Tweeter da şöyle bir fotoğraf gördüm ve aklıma Behice Boran'ın "ahlak" maddesi için "sosyalizmin önündeki en büyük engel, eski çağların gelenekleridir, onları tez zamanda halının altına süpüreceğiz" sözü geldi. #hdp'ye 4 #iyiparti Image
Siyasette süpürge eski bir jargondur. Türkiye'de sosyalizm/komünizm yayılma sahası bulamayınca gözü manevi değerlere dikmiş ve Behice Boran'ın öncülüğünde bir grup sosyolog, "eski çağların adeti" adı altında manevi değerlere saldırmaya başlamıştı.
Bu manevi değerleri ve bilhassa aile kavramını hedef alıp, halının altına süpüreceğini iddia eden Boran ile aynı ideolojik (marksist) zeminden beslenen bu örgütün süpürge kullanması çok da tesadüf gibi görünmüyor. Peki 6 lı masadan HDP nin istediği bakanlıklar hangileri?
Read 5 tweets
📌TOLONES’Lİ YEŞİLDAĞ KARDEŞLERİN HAYATINDAN NOTLAR...

1- Son zamanlarda attığı twitlerle savcıları harekete geçirmese de toplum vicdanı harekete geçiren #SedatPeker son paylaşımları ile Yeşildağ ailesini adeta duman etti.
2- Akşam, Güneş, Star, 24 TV, 360, TV 4, Alem, Platin, Alem Fm ,Lig Radyo, #Star Matbaacılık, TürkMedya Dijital elinde bulunduran Türk Medya’nın sahibi Yeşildağ ailesini sırları sadece Sedat Peker’in anlattıklarından ibaret değil.
3-Hakkında yakalama kararı bulunan #SedatPeker , kendisine ait Twitter hesaplarından biri olan “Deli Çavuş” hesabından yaptığı paylaşımlarda Hasan Yeşildağ adından ilk olarak bir ay önce bahsetmişti.
Read 65 tweets
Mehmet Ali Çelebi ve büyük yalan…

1-Şimdi gelelim son günlerde kendisini milletvekili yapan kitleye adeta ihanet ederek #AKP’ye geçme hamlesi yapan Mehmet Ali Çelebi’nin cep telefonuna başka bir kişinin telefonundaki numaraların yüklenme meselesine… Image
2- Mehmet Ali Çelebi tutuklandığında daha yeni mezun olmuş yirmi yaşlarda bir genç askerdi. Image
3- Fakat bağlantıları ve #telefon trafiği oldukça ilginçti bu bağlantıların gündemden düşmesi gerekiyordu.
Read 48 tweets
#ACAB Daily Digest (January 21, 2022)🧵: Two panel Simpsons meme. Ra...
#LAPD killed again with a reckless, entirely unnecessary high-speed pursuit over allegedly stolen property. And sicko local media, obsessed with covering police chases as entertainment, broadcast it live. (Los Angeles, CA) | nypost.com/2022/01/20/mot…
This is not the first time local television has aired an LAPD execution live, either. Brian Beaird was shot and killed on live tv by #LAPD after a chase in December, 2013.
Read 32 tweets
There's been much speculation about an imminent #Turkey intervention in north #Syria (another one) 🧵

The rationale behind such a move would be threefold:
1. The Kurdish threat
2. Electoral tactics (which might backfire)
3. Revisionist plans-strategic leverage re #Syria's future
Can #Turkey go ahead? The short answers is "yes". The long answer is "it's complicated".

If previous interventions are any indication, two things we know: 1. TR prepares the ground diplomatically and 2. remains flexible during operations, negotiating the outcome.
A Turkish intervention would most likely mean that Ankara got the "green light" from #Russia and/or #US. A move west of Euphrates would mostly need the former; east of Euphrates, both.

In exchange, #Turkey would have to compromise as well vis-a-vis it's ideal objectives.
Read 16 tweets
Er komt een grote migratiecrisis vanuit #Afghanistan aan, maar het is weinig waarschijnlijk dat het debacle van 2015 en het ondoordachte ‘Wir schaffen das’ zich zal herhalen.
De #EU beseft dat het liberale opengrenzen beleid passé en onhoudbaar is.
unherd.com/2021/07/the-wa…
In 2015 verketterde de #EU het grenshekken en anti-immigratiebeleid van Orbán. In 2020 hield Griekenland met weinig Europese steun een illegale immigratie-invasie tegen, die aangestookt werd door Erdogan.
Van de Baltische tot Egeïsche Zee worden deze 2 voorbeelden nu nagevolgd.
Ook in #Turkije wil de sociaal-democratische oppositiepartij #CHP de 3 miljoen Syrische vluchtelingen binnen de 2 jaar repatriëren naar #Syrië en maakt ze zich ongerust over de Afghaanse instroom vanuit #Iran, zodat de regerende AKP aan de oostgrens ook een muur begint te bouwen.
Read 4 tweets
#Breaking #VegetationFire #solo #vehicle #crash #OrangeCounty #CNF @CHPCapistrano @OCFADivision4 are responding to a vegetation fire that started after an off-road, vehicle crash

The location is deep in the #CNF & access for #OCFA & #CHP will be very difficult due to the terrain
#Update - This solo vehicle crash, that started the vegetation fire, is now being reported as an overturned Jeep with multiple injuries
#Update - For those unfamiliar with this terrain/location...to give you an idea someone with #4WD off-road experience during daylight hours & with decent road conditions, the average drive time up the mountain to Harding Truck Trail & Maple Springs Rd, takes at least an 1 hour
Read 9 tweets
Engin Altay of the🇹🇷 Kemalist party #CHP:"Mr. Erdogan, if you make concessions in the EastMed, Cyprus, the Aegean, Syria and even in Libya, we will be behind you."
Is this considered a social-democratic party, member of @progressive_all, and the Socialist international org. along
with @tokinima whose president is @GPapandreou? Moreover both the above org's are Associated to @PES_PSE (Party of European Socialists), who in turn is partner of @TheProgressives Socialists &Democrats group of the 🇪🇺 parliament.
@EvaKaili & @androulakisnick you embrace in your EU group, and in the socialist org's @tokinima participates, a member that has nothing to do with democracy and socialism. It is "more more fascist, expansionist and warmongering than AKP", itself @4rj1n
Read 4 tweets
81. Sekseninci(80) Twetin devamı olan bu DOSYA, 142 twet daha devam edecek ve toplamda 222 twetlik #FLOOD bir DOSYA olarak şuanlık bitmiş olacak! Cübbeli'nin bütün ENCAMIYLA ortaya koyulduğu bu DOSYA DELİLLER eşliğinde hazırlanmış olup, ÜMMETE hediyemizdir!
82. Cübbeli'nin avukatı BYLOCK'cu FATİH OĞUZ kim?
.
2007-2016 yılları arasında Cübbeli'nin işlerini yürüten...
LALEGÜL YAYINCILIK ve Reklam San. Ltd. Şti'nin ORTAĞI...
HOCA AHMET YESEVİ Derneği kadrosundan...
Cübbeli'nin ELİ-KOLU, BAŞI ve SONU!
.
sabah.com.tr/gundem/2017/06…
83. Cübbeli'nin Avukatı FATİH OĞUZ, Bylock üzerinden ADİL ÖKSÜZ'le haberleşenlerden! Fatih Oğuz'un babası eski Vali MEMDUH OĞUZ ise, telefonun da BYLOCK tesbit edildikten sonra tutuklananlardan! 2016 yılına kadar Cübbeli ile temasta olan bir isim!
.
gazete32.com.tr/eski-isparta-v…
Read 145 tweets
🛑Türkiye'de çok küçük bir kesim haricinde Covid19 ile ilgili açıklanan verilere kimse güvenmiyor.
Bu bir gerçek.
Ben dahil herkes kendi imkanlarıyla bazı ampirik tahminler yapıp önünü görmeye çalışıyor.
Oysaki son yüzyılın en önemli sağlık sorunu ile savaşıyoruz ve
(1)
@ANTALYABB
@eskisehirbb
@mersin_bld
@AydinBuyuksehir
@muglabsb
@HatayBSB
@Tdagbld

Türkiye'de
📌Ankara, İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Hatay, Antalya, Muğla, Aydın, Mersin, Eskişehir, Adana olmak üzere 11 tane CHP Büyükşehir Belediye Başkanı.
📌Burdur, Sinop, Artvin,
(3)
Read 17 tweets
Partimizin 37. Olağan Büyük Kurultayı için Ankara'dayım. Kurultayımızın, demokrasi ve özgürlüğün yolunu açmasını diliyorum. CHP, Atatürk'e yönelen alçakça ve namussuzca saldırıların sistematik bir hale geldiği bu dönemde tarihsel misyonuna sahip çıkarak karanlığı aydınlatacaktır. Image
37. Olağan Kurultayımız ülkemize hayırlı olsun. Image
CHP'nin 37. Olağan Kurultayı'ndan... Image
Read 6 tweets
@Medical_Mitra Initially government proposed only #NEET_PG cum #NEXT. Associations insisted to convert final MBBS into #NEXT. So that too was included in #NEXT. So, no separate final MBBS exam once #NEXT is implemented. It will now act as FINAL MBBS cum #NEXT cum #NEET_PG. But its not good../2
@Medical_Mitra Had FINAL MBBS been separate, as originally proposed, u would have got ur degree without clearing #NEXT. U could then atleast ask for temporary licence till u clear #NEXT (It was proposed by @drharshvardhan sir himself)
Now u dont get degree, so no question of temp. license.../3
@Medical_Mitra @drharshvardhan But there is still some hope lies in proposal of CHP.
Associations can still convince government to give them atleast CHP license till they pass #NEXT exam, as rules for #CHP r yet to b framed.
They will atleast b able to earn their bread & butter till they clear #NEXT. Thanks.
Read 4 tweets
1) FETÖ 2013'te Türkiye'yi tamamen teslim almaya yönelik büyük bir operasyona başlayacaktı. Bunun için önce CHP'yi ele geçirmeliydi. CHP'yi ele geçirmeden bunu  yapamazdı. Vatanperver Atatürkçülerin direnişi ile karışılaşırdı. CHP'yi ele geçirmek için 2010'da düğmeye bastı.
#CHP
2) 2010'da Deniz Baykal'ın kasetdini piyasaya sürerek istifa ettirdiler. Yerine FETÖ'ye tamamen uyacak Kemal Kılıçdaroğlu'nu geçirdiler.  Kılıçdaroğlu 2010'dan beri FETÖ'nün CHP'de mevzilenmesini sağladı. FETÖ CHP'nin üst kademelerine kadar sızdı. CHP FETÖ üssü oluyordu.
#CHP
3) 2013 Haziran ayında FETÖ ve Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı tasfiye etmek için ilk eylemi gerçekleştirir: Gezi Olayı. FETÖ-CHP ortaklığında yapıldı. FETÖ emniyetteki adamları ile isyanı büyütmekte yardımcı oldu. Erdoğan'ın istifası isteniyordu. Erdoğan AKP'den tasfiye edilmeliydi.
#CHP
Read 13 tweets
1) Sabahattin Önkibar Ecevit ile yaptığı röportajda
"Fetullah Gülen'e neden muhabbetiniz var?" diye sorar.
Ecevit "Sayın Gülen sağolsunlar partimize sürekli maddi katkılar yapıp seçim kampanyamıza destek oldular.Ben Sayın Gülen'in kanundışı işini ne gördüm ne de duydum" der.
#CHP Image
2) Ecevit 1999'da Gülen'in ABD'ye gitmesine yardımcı olmuştu.Fetullah Gülen 2007'de
"Bülent Ecevit okullarımıza sahip çıktı. Önüne bizim hakkımızda bir dosya getirildiğinde elinin tersiyle itti.Eğer ahirette şefaat hakkım olursa bunu ilk Ecevit için kullanacağım" demişti.
#CHP Image
3) FETÖ'yü dünyaya açan CHP milletvekili Kasım Gülek'tir. Masondur. ABD'de Rockeffeler bursu ile okudu.Gülen ile dostlardı. Kasım Gülek ölünce cenaze namazını Fetullah Gülen kıldırdı. Kasım Gülek'in eşi Nülifer Gülek İstanbul'da Fetullahçı Yapıya 70 dönüm arazi bağışladı.
#CHP Image
Read 4 tweets
#Turkey motion on military deployment to #Libya debated at Parliament now.
tv.tbmm.gov.tr/?fbclid=IwAR0g…
Turkey's special envoy to Libya, AK Party deputy @emrullahisler supporting intervention in #Libya citing Mustafa Kemal (Atatürk) & his stand during the #Italia|n-Ottoman war. Image
#CHP Deputy Chairman @enginozkoc accusing #AKP of failed foreign policy & diplomacy "only interest in #Libya is oil".

#Turkey has already started its own exploration drilling off northern #Cyprus, which was called "unauthorised" by the #EuropeanUnion Image
Read 5 tweets
#CenterIC, @CALFIRE_SLO at scene Mass Casualty Incident. Passenger Bus off the roadway. Please drive with caution in the area.
[UPDATE] #CenterIC 8 patients, 5 moderate, 2 major and 1 deceased. #Firefighters #EMS at scene.
Read 4 tweets
seçimi değerlendirmiş, saray ve muhalefet, her iki taraf için de hizmet hareketi ile yakınlaşmanın lüzum ve faydalarının altını çizmiştik. cemaate ortaklaşa yaşatılan zulüm sonlandırılmadan, ülkede herhangi bir konuda ilerleme sağlanabileceğini düşünenler fena halde yanılıyorlar.
özetle,
-chp açısından bakıldığında: akapeye küskün cemaat tabanı minimum %2lik oranda @ekrem_imamoglu nu desteklemiştir. laikliğin savunucusu chp ile samimi dindarlığın temsilcisi cemaatin yakınlaşması, türkiye için fevkalade önemli bir sosyolojidir @kilicdarogluk @herkesicinCHP
bu mecburi yakınlaşmadan doğan fırsat heba edilmemelidir! fakat maalesef #chp içerisindeki kripto unsurların, cibili düşmanlık sebebiyle, potansiyel bir yakınlaşmayı sabote etmek için gayret gösterdikleri gözden kaçmıyor. hala "f.ö" soytarılığına devamın başka ne amacı olabilir?
Read 13 tweets
#Üsküdar dans 2h, dernier meeting pour le candidat de l’opposition #CHP @ekrem_imamoglu, dans un quartier conservateur disputé, habituellement acquis à l’AKP mais dans lequel Imamoglu peut l’emporter. Image
Au stand #İmamoğlu, se rassemblent des profils hétéroclites. Kemalistes pur jus de l’Association pour la pensée d’Atatürk, nationalistes du IYI faisant le signe du loup, Kurdes du HDP... Image
« Umut var », « il y a de l’espoir », est l’un des slogans d’Imamoglu. Un espoir de changement qui a pris des proportions insensées, à la mesure de la lassitude provoquée par 17 ans de gestion par l’AKP (25 ans à Istanbul si l’on inclut la période Refah). Image
Read 4 tweets
Preliminary observations on #TurkeyElections:
1) The opposition (#Nation bloc) making major gains, including the capital Ankara & Antalya.
2) HDP proved to be kingmakers - swayed votes to the #Nation bloc.
3) AKP losing significant votes & mayors to its #Peoples bloc partner MHP.
Preliminary prediction on #TurkeyElections: AKP cadres have seen that #Erdoğan's strategy of framing the elections around the theme "existential threat" has backfired, and will start complaining of losing votes, municipalities, & spoils to their ultranationalist partner #MHP.
Of #Turkey's 12 largest cities, the opposition is winning at least 7: #Ankara, #İzmir, #Adana, #Antalya, #Mersin, #Eskişehir, & #Diyarbakır. The largest city #Istanbul is a toss-up! #Bursa, too, is too close to call. AKP is losing Turkey's economic power houses. #TurkeyElections
Read 18 tweets
🇹🇷 Elections locales en #Turquie dans un climat économique très dégradé par rapport aux présidentielles et aux législatives de juin 2018. economist.com/europe/2019/01…
🇹🇷 Dans ce contexte, l'opposition espère faire basculer plusieurs villes majeures :

➡️#Ankara, où @mansuryavas06 du #CHP (centre-gauche laïque) semble bien placé pour l'emporter
➡️#Istanbul, où @ekrem_imamoglu (CHP) est au coude-à-coude dans les sondages avec @BA_Yildirim (AKP)
🇹🇷 La troisième ville du pays, #Izmir, est un bastion du CHP et devrait le rester, mais l'opposition CHP+İYİ (nationaliste laïque) espère aussi gagner les grandes métropoles d'#Adana, #Bursa ou #Antalya et de nombreuses villes moyennes.
Read 32 tweets
Twas the day before #HeatDE18 and all through the office, all the coworkers were stirring, making quite a raucous! The delegate lists were prepped, and packed by the door, in hopes that a courier would show up before four!
The menu was prepped with all dietary requirements noted, while visions of tasty food floated. Tim in his suit, and Joanne with her pen, had just settled down into a chat about the #CCAat10
When on twitter there arose such a clatter! We sprang to our laptops to see what was the matter? The day before Conference, what could it be? But another trial from #imacelebrity
Read 8 tweets
1. #Efficient gas fired combined heat and power #CHP plants will always displace another form of gas generation ow.ly/Hxfv30f5ryh ImageImage
2. for as long as gas fuelled technologies will provide the bulk of our #power and #heat needs.
3. Due to its fuelefficiency & ability to use renewable fuels #CHPs deliver costs & #carbonemissions savings across entire UK energy system
Read 6 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!