Discover and read the best of Twitter Threads about #dolar

Most recents (14)

#DolarTL #Dolar #usdtry Dünkü yazılanlar sonrası, gelen mesajlardan anladığım kadarıyla, küçük bir kesimde olsa, kimi yatırımcılarda, kafa karışıklığı belirdi.. Elimizdeki teknik olarak beliren resmi, bi kaç sayfada daha açık yazıp, açıklamaya çalışayım.. sayfa1
SAYFA2
SAYFA3
Read 3 tweets
(HILO) Sobre el aumento del #dólar: pasamos varias semanas con el dólar paralizado a 45 mil, y sin embargo los precios aumentaban bárbaramente todos los días. Una semana compré 1/2 cartón de huevos a Bs 45 mil, y la semana siguiente estaban en 80 mil. Y el dólar no subió.
Una semana las mandarinas estaban en 10 mil el kilo, la siguiente estaban en 35 mil. Una semana el queso estaba en 90 mil, la siguiente estaba en 160 mil. Una semana la harina de maíz estaba en 35 mil, la otra en 48 mil. Con el dólar prácticamente paralizado.
Y como ese, muchos otros ejemplos de aumentos locos en los precios de los alimentos, con el dólar estancado. ¿Qué quiero decir con esto?
Read 17 tweets
De acuerdo al #ÍndiceFADA del mes de diciembre

📈la participación del Estado en la renta agrícola es del 60,4%

📉en el mes de septiembre fue del 56,4%

el principal factor de cambio fue la suba de derechos de exportación

Informe📄 bit.ly/2sxUzRo

@FundacionFada
¿El índice podrá subir en los próximos meses?

⬆ resta actualización de labores y fletes, que ⬆ los costos
⬆ las subas de inmobiliarios provinciales ronda el 50%
⬆ hay riesgos de que suban insumos en dólares por cepo
⬆ suba potencial de 3 puntos de DEX

@FundacionFada
La suba de los derechos de exportación (DEX) redujo el federalismo del aporte de la agricultura por tres vías:

1⃣ suba de DEX, no coparticipables
2⃣ genera baja del imp. a las ganancias, que sí es coparticipable
3⃣ extrae recursos (vía imp) del interior

@FundacionFada
Read 6 tweets
2019'DAN SONRA: HOŞ GELDİN YALANCI BAHAR
2020 SON ÇEYREĞİ: KAOS
1. Bütün #piyasa'lara yön vereceğini düşündüğüm temel etken, şimdilik soğumuş olan ABD-ÇİN arasındaki ticaret savaşı.
2. Bu noktada belki de marjinal bir analiz yöntemi bile uygulanabilir. ABD-ÇİN arasındaki ticaret savaşının #elliottwave Elliott dalga sayımı :)
Evet bence insan ilişkilerinde ve ülkeler arasındaki ilişkiler için de bu dalga sayımının yapılabileceğine inanıyorum.
3. Geçen sene ABD-ÇİN arasındaki ticaret savaşı bence önümüzdeki dönem yaşanacaklar için bir fragmandı. Elliott birinci dalgasıydı. Şu an ise elliott ikinci dalgası devam ediyor. Bu düzeltme dalgası sırasında ve sonrasında piyasalarda ne bekliyorum?
Read 26 tweets
💵Todo lo que tenes que saber sobre el proyecto de ley que incluye un 30% de impuesto al #dolar hasta ahora
[ABRO HILO] 👇
El proyecto de ley está siendo debatido en el Congreso ahora. Si se aprueba, pasa al Senado. Y si lo aprueban, se publica en el Boletin Oficial donde nos enteraremos cuándo entra en vigencia [SIGUE]
Tendremos recargo del 30% cuando:
➡️Compremos moneda extranjera
➡️Compremos en el exterior con crédito/débito (extracciones y adelantos en efectivo también)
➡️Compremos en webs del exterior, agencias de viajes y turismo argentinas y/o pasajes a cualquier destino internacional
Read 12 tweets
(1) 2020 #DolarTL beklentisine geçmeden önce, geçmişte defalarca yazdıklarımı, bir minik özetle tekrarlayayım : Asla unutulmamalı ki; finansal piyasalar, statik değil, dinamiktir.. Her gün PAZAR kurulur.. PAZAR'a onlarca, yüzlerce, binlerce vesaire, bilgi ve haber akışı olur..
(2) Katılımcılar, bu bilgi ve haber akışlarının etkisi ile, o an, alım ya da satım kararları verirler.. Bu alım ya da satım kararı, PAZAR fiyatının oluşmasını sağlar.. Eğer alıcılar o an güçlü ise, TALEP yüksek demektir ve bu talep, bir önceki ana göre, fiyat yükselişini sağlar,
(3) tersi de geçerli, Eğer satıcılar o an güçlü ise, ARZ yüksek demektir ve bu arz, bir önceki ana göre, fiyat düşüşünü sağlar.. Esasen alıcılar ile satıcılar arasında sürekli, her an bir mücadele vardır ve bu mücadele sonucunda, o anki PAZAR fiyatı oluşur..
Read 23 tweets
#dolar #dolarTL #usdtry Ağustos2018 zirvesinden bu yana, yaşanan seyire bakınca görüyoruz ki; ZİRVE sonrası, 29Kasıma kadar geçen sürede 5.13 e kadar bir düşüş, ardından, 9Mayısa kadar geçen sürede 6.25e kadar bir yükseliş, ardından, 8Ağustosa kadar geçen sürede 5.45e bir düşüş,
(2) ardından, 14Ekime kadar geçen sürede 5.94e kadar bir yükseliş, ve ardından 21Kasıma kadar geçen sürede 5.68e bir düşüş, yaşanmıştır.. Yani genel hatları ile bakıldığında Ağustosdaki 7.22 tarihi zirvesinden sonra #DolarTL , düşüş-yükseliş-düşüş-yükseliş-düşüş şeklinde bi seyir
(3) içinde hareket etmiş, her bir tepe, bir öncekinin altında ve her bir dip, bir öncekinin üzerinde gerçekleşmiştir.. İşte bu seyir teknik analizde, tipik bir simetrik üçgen tanımlamasıdır.. Simetrik üçgenler, alıcılar-satıcılar arasında "YENİŞEMEME" durumlarında görülür..
Read 13 tweets
1. Merhaba Arkadaşlar, #Blockchain (#Blokzincir) ile rezerv para ve #dolar ilişkisinde kalmıştık.
2. Doları, Pandoranın kutusu yani kara kaplı defter olarak görelim, içinde ne var belli değil, kaydı tutan ne tuttu belli değil, açılırsa ne olur o da belli değil. O zaman açılmamalı/açılmayacak!!! Ancak yeni bir ihtiyaç ve talep olursa kutu bir kenara atılır ve açılmaz…
3. Mevcut ekonomi kurgusu çökerken/çökertilirken, #rezevr paranın akıbeti tam da tartışılacakken, ulus devletlerin sermaye üzerindeki etkisi sertleşirken, kaba kuvvet yönetilemez hale gelecekken bir makale ile #blockchain ortaya çıktı.
Read 18 tweets
1. Merhaba Arkadaşlar, bazı konuları sizin de katkılarınızla incelemenin faydalı olacağını düşünüyorum. İlk olarak #Facebook ve ortaklarının çıkaracağı kripto para olan #Libra’yı inceleyelim.
2. Facebook’a göre #Libra, “küresel bir para birimi ve finansal altyapı sistemi” olacak. #Blockchain altyapısı ile çalışacak Libra , emtialar karşılığında kullanılacak bir finansal değer.
3. İlk hedefleri, banka hesabı bile bulunmayan 1,7 milyar insan yani dünya nüfusunun %31’i…
Read 16 tweets
Oímos hablar del Dólar, sobre todo del Tipo de Cambio Nominal (TCN) y muy poco del “Indice del Tipo de Cambio Real Multilateral” (ITCRM), a mi juicio, más importante que el TCN, ya que Representa la “Competitividad” del país. Cuanto + Alto, + competitivos Somos: la evolución:
. El TCN expresa el precio de la moneda extranjera (USD) en moneda Nacional. Ejemplo: $43,5 ($xu$d)
Ahora bien, uno ve la televisión y dicen “Atraso” cambiario, y decimos, pero como puede ser, si hace no tanto el dólar costaba $20 y todo bien, xq dicen atraso cambiario”
¿Cuanto debería valer el dólar y por qué?
Además de mirar el valor, hay que mirar el Índice del Tipo de Cambio Real Multilateral, tiene un nombre q parece complejo, pero no lo es. El ITCRM, lo que hace es medir el precio relativo de los bienes y servicios de nuestra economía,
Read 11 tweets
💵💴💷
Dünyada 1971 yılından beri para kullanılmıyor. Evet, doğru okudunuz..!

Siz sadece elinizdeki kağıtların para olduğuna inandırıldınız ama değil.
Ve tarihin en vahşi kölelik dönemi işte böyle başladı. Nasıl mı?

#Flood'a başlayalım..

#Cumartesi
1- Para sadece altın ve gümüştür. Tarih boyunca da hep böyle olmuştur. 1000'lerce yıl.
Bugün devam eden kağıt para sisteminin ise ilk temelleri 1789’daki Fransız ihtilalinden sonra, endüstri devrimi ile atıldı.

Yeni başlayan bu çağa “aydınlanma” çağı dendi.
2- İlk zamanlarda herşey güzeldi. Kıymetli metallere karşılık gelen çekler bankalar tarafından, gerçek para (altın/gümüş) sahiplerine veriliyordu.

Ve bu kağıtlar gerçek bir değeri ifade ediyordu.
Bunu şöyle bir örnekle anlatmaya çalışalım!!
Read 26 tweets
Ekonomimiz için iyi günler, bu günler...
Euro Bölgesi PMI’in düşük olması,
ABD- Çin arasındaki ekonomik savaş...
Anlayacağınız kelebeğin kanadı kıpırdasa Türkiye’de dalga oluyor!
Kırılgan 5’lide durum bu.
Bir de iç dengeler değişse #dolar ne olur tahmin bile edemiyorum!
1- ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley 2013 Ağustos’un bu yana eisk altındaki ekonomilerden 5’ni kırılgan 5’li olarak deklare eder.
Her yıl bu 5 ülke, global anlamda yaşanan her türlü reaksiyonu sert bir şekilde hisseder.
2- 2019 yılı için Kırılgan 5’li ülke tanımında Türkiye dışında, Brezilya, Endonezya, Hindistan ve Güney Afrika var.
2018’de yine Türkiye kırılgan 5’li ülkeler arasındaydı.
Read 14 tweets
Neden Çöküş Yaşıyoruz Bilgiseli
1- Arkadaşlar ben kırk üç yaşındayım. Dünyanın hızla değiştiği bir döneme denk geldim, hala da inanılmaz hızla dönüştüğünü görüyorum.
Biraz uzatıp da anlatacağım, aslında bugünü değil, dünyanın yakın geçmişini konuşmak istiyorum sizinle.
+
2- Sizden ricam sorularınızı, cevaplarınıxı, eleştirilerinizi ilk tweet'e cevap olarak yazmanız. Bu şekilde bütünlüğü bozmamış oluruz.
Şimdi izninizle başlayalım:
*
Ben doksanları hatırlıyorum (93 lise çıkışlıyım), öncesini de çok okudum, çok dinledim ve araştırdım.
+
3- Doksanlarda Türkiye, gelişmiş bir ülke değildi. Bununla beraber toplumda zenginlik anlamında büyük farklılıklar da yoktu. Lakin okuyan, üreten ve emeğiyle çalışanın saygınlığı büyüktü.
Bugüne göre en büyük fark, toplumun ve basının, tv'ler dahil medyanın "düzgün olmayı"
+
Read 58 tweets
ABD'nin ozellikle son donemde S.Arabistan, #Iran uzerinden sert bir dille verdigi tum mesajlarin altinda ki asil hedefi #Çin'dir..

Daha dogrusu petro-dolar ile petro-Yuan arasinda yasanan amansiz savaş..

Bu konuyu tum ayrintilariyla irdeleyerek
🔻#FLOOD'umuza🔻 baslayalim.
1-Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik hegemonya savaşı, 2018 yılının başlarından itibaren yeni ve daha etkili bir evreye girdi. 2000’lerden bu yana dünya hegemonyasında ekonomik üstünlüğü ele geçirmiş olan Çin, bu hegemonyasını pekiştirecek yeni adımlar attı.

#KiminBaşarısı
2-Trump,  Mart ayının ilk günlerinde, “çok aptalca olan ticaret anlaşmaları ve politikaları nedeniyle”, ABD’nin yıllık 800 milyar$ bütçe açığı verdiğini ve buna bir son vereceğini söyledi. Ardından, çelik ithalatına %25, alüminyum ithalatına ise %10 ek gümrük vergisi getirdi..
Read 65 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!