Discover and read the best of Twitter Threads about #dolarTL

Most recents (24)

2- 2022 yılında enerji krizi yaşanması riski şimdiden konuşuluyor. Enerji fiyatları çok rahatsız edici şekilde yükseliyor.

Abd tipi ham petrol: %105
Brent petrol: %100
Doğalgaz:%91

Prim yapmış durumda
3- Üstelik sadece abartılı fiyat artışlarından değil. Talebin karşılanamaması riskinden de söz ediliyor.
Read 16 tweets
Hayatımın en büyük iş arayış sürecine giriyorum. Her bir anını da bu tweet'in altına kaydetmeye çalışacağım.

Amaç: Hayatımı bir üst seviyeye taşıyabilecek dolar bazlı maaş kazanabileceğim bir şirkette uzun vadeli çalışan olabilmek. (WFH ve/veya relocation şeklinde)
Bu amacı gerçekleştirebilmemin en büyük engeli yurtdışında geçerli bir mesleğimin olmaması. Türk olduğum için her ne kadar iyi bir İngilizce Öğretmeni olsam da birçok ülke doğrudan reddediyor.
Dolayısıyla 4-5 yıldır yavaş yavaş kendimi geliştirdiğim marketing/creative/programming alanlarından ilerlemeye çalışacağım.

Halihazırda Upwork'te farklı alanlarda 8 müşteriye hizmet verdim ancak bu gelirler düzensiz ve aylık düzeyde oldukça yetersizdi.
Read 60 tweets
2- Fed uzun zamandır politikalarını bina ettiği "enflasyon geçici" söyleminden uzaklaşıyor. Dün FED yöneticilerinden Bostic "Enflasyon geçici değil." ifadesini kullandı. Birçok FED yöneticisi enflasyon geçicidir söylemini amalarla tevil etmeye başladı.
3- Bugün ABD'de açıklanan veriyle enflasyon beklentinin (%5,3) bir tık üzerine çıkarak (%5,4) bir iki ay sonra yakın tarih zirvesine geri döndü ki geri dönüş çoktan başlamış olmalıydı. Üstelik yukarı yönlü baskılar da sona ermiş değil. (Ayrı yazı konusu)
Read 12 tweets
2- FED, sıkılaşma döngüsüne girmeye ve varlık alımlarını azaltmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki toplantıda varlık alımlarının azaltılması için takvim açıklanması ardından Aralık ayında sürecin başlaması bekleniyor.
Read 15 tweets
1- Stagflasyon nedir 🤔🤔🤔

Neden gündeme gelmeye başladı 🤔

#DolarTL #usdtry #bist100 #bist #Borsaistanbul #BORSA #BorsaIstanbul #BIST30 #gramaltın #xautry #ALTIN #dolar9tl
2- Stagflasyon son zamanlarda daha sık duymaya başladığımız bir kavram. Stagflasyonun teknik anlamı daralan bir ekonomide enflasyonun yükselmesidir fakat birçok analizde bu kavram büyüme- enflasyon ilişkisinin bozulması olarak da kullanılmaktadır.
3- Çünkü her ülkede ideal büyüme farklı farklı olduğu için enflasyon- büyüme ilişkisindeki bozulma farklı makroekonomik düzeylerde kendini hissettirebilmektedir.
Read 14 tweets
PANİK, CÜZDAN YÖNETİMİ VE KÜÇÜK HESAPLAR NASIL İŞLEM YAPMALI FLOODU YAYINDA 🥳🥳🥳

Buradaki prensipler uygularsanız sizlere çok şey katacaktır, umarım flood hoşunuza gider, iyi okumalar.

RT yaparsanız devamı gelecektir 😊

#bitcoin #btc #Solana #DolarTL #SRM #kriptopara #eth
Konuya öncelikle panik ile başlamak istiyorum, Panik sözlük anlamı olarak "birdenbire gelen güçlü korku, ansızın içi kaplayan önlenemez dehşet duygusu." anlamına geliyor, o zaman biz trade ederken neden panik yaparız?;

Bu sorunun cevabı çok kolay+++
Bu sorunun cevabı bizi mental anlamda etkileyebilecek bir parayla trade etmemizden geçiyor, yani eğer siz bir işleme cüzdanınızın %30-%40'ı ile giriyorsanız o işlemin stop olması bile sizi strese sokacaktır.

Fakat eğer siz girdiğiniz her işlem için bir ünite sistemi oluşturur++
Read 11 tweets
1- Piyasalarda ciddi satışlara yol açan küresel büyümeye dair kaygıların gerekçeleri mantıklı mı

Piyasa FED'i sıkıstırmaya çalışıyor olabilir mi

#dolarTL #usdtry #xautry #bist100 #BIST30 #Bist #BORSA #BorsaIstanbul #borsai̇stanbul
2- Son birkaç günde piyasalarda "birden bire" büyüme kaygıları ön plana çıktı. Başta borsalar olmak üzere riskli varlıklarda ciddi bir satış izledik. Bist küresel borsa rallisine pek katılmamışken satışa eşlik etti.
3- Bu durum da mevcut satış eğiliminin makuliyetini sorgulatıyor.
Read 20 tweets
1- Piyasa riskten kaçış moduna geçti.

Her şey aynı anda satılıyor.

#dolarkuru #dolartl #gramaltın #onsaltin #bist #bist100
2- Piyasalarda riskli varlıklardan kaçış görüyoruz. Borsalar, kripto paralar gibi varlıklara satış gelirken ABD tahvilleri, Japon yeni, güvenli varlıklara yönelim var.
3- Altın ise 7 iş günü yükseldikten sonra bugün önemli direnci aşmakta zorlanıyor.
Read 20 tweets
#DolarTL #Dolar Yaşanan/yaşanmakta olan, aşağı/yukarı yönlü, VOLATİL salınımlar, teknik olarak yorum yapmayı (bana göre/bence) zorlaştırıyor.. Ancak buna rağmen, kendimce düşüncelerimi, bir kaç cümle ile arz etmeye çalışayım : 1⃣
2⃣ Kısa vade düşünüldüğünde, şu şekilde izliyorum :
3⃣ Orta vadeye dönük düşünüldüğünde de, bu şekilde : Bilginize, sevgiler
Read 3 tweets
#DolarTL #Dolar Bildiğiniz gibi DolarTL, Ağustos2018de, 7.2169 seviyesinde tepe yaptıktan sonra, sonraki dönemde, beklendiği gibi, bir düzeltme süreci içine girmiş ve bu süreçte, 14 ay boyunca bir simetrik üçgen formasyonu içinde, hareket etmişti.. (bkz: grafik) 1⃣
2⃣14 ay sonunda, Kasım2019da fiyat 5.6825 seviyesinde iken, dip oluşturmuş ve ardından yine beklendiği gibi, üçgen formasyonu üst çizgisini aşarak, üçgen formasyonu hedefine doğru, yükseliş süreci içine girmişti.. (bkz : grafik)
3⃣ 6Kasım2020 tarihinde, fiyat 8.5832 seviyesine ulaştığında ise, üçgen formasyonu hedefine ulaşmış olan DolarTL'nin, artık ters yönde bi akım içine girmesi beklendirdi, Kİ NİTEKİM, söz konusu tarih ve fiyat seviyesinden sonra beklendiği gibi gerileme içine girmişti..(bkz:grafik)
Read 11 tweets
Gelen soruları GENEL olarak toparlayacak olursak; FLAMA formasyonunun, hedefe ulaşma süresi sorulmuş: EĞER endişe edildiği gibi bir flama formasyonu ilerliyor İSE, formasyon hedefine ulaşma süresi, orta vadeye (öyle aylara falan) yayılmaz.. Günler/Haftalar içinde gerçekleşir..1⃣
2⃣ Zaten eğer, yükseliş olmaz ise, ya da yükseliş, tıngır mıngır, isteksiz, çok çok düşük momentumla gerçekleşir ise, Flama formasyonunun ilerlediğinden şüphe etmek gerekir, düşüncesindeyim.. Bi başka deyişle, eğer ki flama formasyonu ise, yükselişin de, hızlı olması beklenir
3⃣Flama formasyonu dışında, acaba son haftalarda, 6Kasım2020 haftasından günümüze, yaşanan süreç bir CUP&Handle (Fincan&Kulp) olabilir mi? diye sorulmuş.. Bu ihtimali, ben de, geçmiş video (sn @mneuzunyol ve sn. @artunckocabalkn ile yaptığımız) yayınlarda, dile getirmiştim..
Read 15 tweets
Çeşitli sosyal medya platformlarında, teknik analiz paylaşımlarım hakkındaki, bi kaç olumsuz eleştiriye olan, açıklamamdır.. :
1-) Bildiğiniz gibi; Kasım2020'nin ilk günlerinde, DolarTL henüz 8.40-8.50 bandında iken, dile getirmeye başladığım, ve 6Kasım2020 tarihinde, #DolarTL, tam olarak 8.5832 fiyat tepesinden hemen önce, çok açık ve çok net olarak, yazarak paylaştığım hali ile;
2-) #DolarTL'nin, ilerleyen dönemde, en az 5.70 fiyat seviyesine doğru, bir gerileme süreci içine gireceği, düşüncesindeydim.. Gerçekten de, #DolarTL, sonraki 2 hafta boyunca hızla düşmüş, ve 7.5160 fiyat seviyesine kadar gerilemişti..
Read 25 tweets
#DolarTL ABD'den Ankara'ya resmi bildirim: Türkiye F-35 projesinden çıkarıldı
ABD, F-35 savaş uçağı projesinden Türkiye'nin çıkarıldığına dair resmi bildirim gönderdi.gazeteduvar.com.tr/abdden-ankaray…
2018'de 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmiş ancak uçaklar ABD'de, Türk pilotların da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Daha sonra ise 2 F-35 uçağının daha mülkiyeti verilmişti.
Ancak Türkiye ile ABD arasında Rusya'da satın alınan S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle yaşanan krizle bu 6 uçak Türkiye'ye transfer edilmemiş ve ABD'nin 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.
Read 4 tweets
"Düşüş trend çizgisi 7.70 seviyesi civarından geçiyor" diye yazdığım tivitin altına bile, "düşüş trend çizgisi kaçtan geçiyor?" diye, yazan var. Artık buna ne denebilir bilmiyorum. Neyse, yazılanları takip edip anlayanların çok daha fazla sayıda olduğunu düşünerek devam edeyim 1⃣
2⃣ Elmanın armutun birbirine karıştığı günlerdeyiz.. Tekraren söylüyorum : Teknik Analiz, o haber, bu haber VEYA o gelişme, bu gelişme ile il-gi-len-mez.. Teknik Analiz VERİ olarak, piyasa fiyatlaması ne ise, onu kullanır..
3⃣ Eldeki VERİ'lere, yani piyasa fiyatlamasına bakar.. TREND ne? onu belirler.. Trendin neresindeyiz? Trendin gücü ne? indikatörlerden ve bazı yardımcı yöntemlerden, bunu belirlemeye çalışır ve işte bu analiz ile de, geleceğe dönük, ortaya, bir projeksiyon koyar..
Read 20 tweets
#DolarTL SIRF, ısrarla sorulduğu için, paylaşıyorum : 6KasımGünü, tam zirvede iken, düşüş beklentimi, olabilecek en net şekilde ifade ettim( bkz: sabit tivitim).. 6Kasım sonrası, aynen beklendiği gibi, gerileme içine girdi 1️⃣
2️⃣ İlk etapta 7.50ye düştükten sonra 8.05e doğru yükselirken “bu bir TEPKİ’dir ve satış fırsatı olarak kullanılabilir” diye belirttim (bkz : ilgili tarihlerdeki ilgili paylaşımlar) Aynen beklendiği gibi, TEPKİ sonrası gerileme, devam etti..
3️⃣ 8.05lerden 7.24e düştükten sonra da bu sefer 7.55e doğru yükselirken, “bu bir TEPKİ’dir ve satış fırsatı olarak kullanılabilir” diye belirttim (bkz: ilgili tarihlerdeki ilgili paylaşımlar) Aynen beklendiği gibi, 7.55 tepkisi sonrası, gerileme, devam etti..
Read 6 tweets
***ÖNEMLİ*** #DolarTL #Dolar #usdtry #Döviz "Milyon dolarlık soru" derler ya hani, işte o soru şu :
"#DolarTL 6.90 da dip mi yaptı? Ve 9-10 bandına mı gidiyor?" YOKSA, "5.70'e doğru geri çekilme süreci içinde, 6.90, sadece bir ara dip mi? yani düşüşe tepki üretip, ilerleyen haftalarda, düzeltme süreci içindeki gerilemesi, devam mı edecek?"
Bu soruya, benim net bir cevabım yok.. Ancak, izlediğim teknik analiz disiplini, bana şunu diyor : "Muhtemelen, bu sorunun cevabını, PİYASA, Mart Ayı içindeki fiyatlaması ile, verecektir.. " Şöyle ki;
Read 10 tweets
#DolarTL 7 TL den aşagıya pek düşmez diyenlere katılmıyorum. Daha 1 sene önce dolar kuru 6 TL nin altındaydı. İki sene önce 5,2 TL, Üç sene önce 3,7 TL idi. İddia edilenin aksine 6,5 TL, hatta 6 TL altındaki (5,8 TL) bir dolar kuru bile rekabetçidir.
Üç sene önceki dolar kuru 3,7 üzerine %50 enflasyonu ilave ederseniz olması gereken kuru bulursunuz. 8,55 TL olma nedeni dış gerginlikler, pandemi ve enflasyon altındaki faize baglı ülke risk primimizin 600 olmasıdır. Ülke risk primimiz 150'lere geldiginde normal kura da geliriz.
Reel Faiz haddimiz (enf. %15) %2'dir. İthalata bagımlılık oranımız biterse eksi faiz uygulayabiliriz. Peki 6 TL altı bile neden rekabeti bozmaz?Bu seviyeye dolar satarak degil piyasa koşullarıyla gelinmişse, risk primi 100 lere gerilemiş ise elbette 6TL altı bile rekabeti bozmaz.
Read 4 tweets
Daha önce de yazdığım gibi : Ben kimseyi bi şeye ikna etmeye vs., çalışmıyorum😡.. Sadece, grafikte gördüğümü, teveccüh gösterip takip eden arkadaşlarımla/dostlarımla paylaşıyorum.. Bunu yaparken de, sadece ve sadece, kendi kişisel bilgim çerçevesinde, TEKNİK ANALİZ kullanıyorum
SİZ, #DolarTL ile ilgili paylaşımlarımı bugün yeni görüyor olabilirsiniz.. Bu durum, sizin sorununuz.. Ne benim Ne teknik analizin, bunda hiç bir suçu yok!!!
Ben, elimden geldiğince, dilim döndüğünce, Kasım ayı ilk günlerinde, İLK KEZ, "mırmırlanmaya" başladım, ve 6Kasım günü de çıktım, sabit tivitimde görüldüğü üzere, kendimce düşüş öngörümü (projeksiyonumu), olabildiğince net, paylaştım.. #DolarTL 8.58de idi..
Read 14 tweets
#dolar #dolartl (bunu sık sık tekrarlıyorum) : Gelecek Bİ-Lİ-NE-MEZ.. Hatta bırakın geleceği, finansal piyasalarda, izlediğiniz finansal ürün, her ne ise, onun fiyatının, 5 dakika sonra dahi, ne olacağını Bİ-LE-ME-YİZ.. Ancak şunu biliyoruz : 1⃣
2⃣ Finansal Ürünlerin fiyatı, PİYASADA, bireysel ve/veya kurumsal, yerli ve/veya yabancı, tüm katılımcıların, o anki şartlar dahilindeki, TALEP ve ARZI ile, oluşmaktadır..
3⃣ İşte bu TALEP ve ARZ dengesini, teknik analiz sayesinde, ölçümlemek, ve ileriye dönük, MUTLAKA ŞARTLARA BAĞLI, elle tutulur, izlenebilir projeksiyonlar/tahminler yürütmek, mümkündür..
Read 11 tweets
RİSK nedir? Kelime tanımlamasına baktığımızda, "bi zarara uğrama tehlikesi, zarar görme olasılığı" olarak tanımlanır.. Finansal Piyasalarda ise, RİSK deyince, GENELDE/ÇOĞUNLUKLA hep, bi takım OLASI-OLUMSUZLUKLAR , olası olumsuz haber ve gelişmeler, RİSK unsuru gibi anlaşılır..1⃣
ÖRNEĞİN; iç ve dış, ekonomik OLASI RİSKLER, iç ve dış, siyasi OLASI RİSKLER, iç ve dış, OLASI jeopolitik RİSKLER, veya OLASI sosyal RİSKLER olarak sıralanır ve bu OLASI -OLUMSUZ haber ve gelişmeler, OLASI RİSK unsurları gibiymiş şeklinde, kullanılır..2⃣
OYSA Kİ; finansal piyasalardaki RİSK tanımı da, YATIRIMCI AÇISINDAN ELE ALINDIĞINDA, normal kelime anlamı ile gayet uyumludur.. Şöyle ki ; 3⃣
Read 16 tweets
1⃣ İyi akşamlar herkese. Yine sorulardan gidelim. Yeni başlayanlara tavsiye sorulmuştu. Bu akşam biraz anlatmaya çalışayım bu konuyu. #VİOP #VİOP30 #BIST30 #GARAN #ASELS #THYAO #EREGL #Algotrading #USD #DOLAR #DolarTL #Altın #GOLD #BTC #fx
2⃣ Arkadaşlar borsa bırakın zengin olmayı kısa sürede para kazanılacak bir mecra kesinlikle değil. Öncelikle herkesin bunun bilincinde olması lazım. Çok arttı veya çok düştü diye bir hisse alınmaz veya satılmaz.
3⃣ Hisse almak ciddi bir iştir. Piyasanın o an belirli bir fiyat biçtiği bir hisse için, o hissede işlem yapan herkese "Ben bu işi sizden daha iyi biliyorum, bu hissenin fiyatı bu kadar olamaz gerçek değeri bu kadar olmalı" diyorsunuz çünkü. Yaptığınız işin ciddi olduğunu bilin.
Read 12 tweets
1⃣ Temel sorular geldiği için bir kaç örnek paylaşmakta yarar var gibi görünüyor. #VİOP #VİOP30 #BIST30 #GARAN #ASELS #THYAO #EREGL #Algotrading #USD #DOLAR #DolarTL #Altın #GOLD #BTC #fx
2⃣ Gel vatandaş gel #matriks 'te robot nasıl yapılır burda :) Golden crossla başlayalım. Önce herhangi bir hissenin grafiğini açalım. İstediğimiz periyodu seçelim. #KCHOL günlük bakalım. Sonra sol üstteki "KHN" menüsünden "System Tester" seçelim. Sonra "Yeni System" ImageImageImage
3⃣ Sisteme Golden_cross ismini verdim. 50 periyotluk üssel hareketli ortalama, 200'lüğü yukarı kesince alsın. Tam tersi durumda da satsın. İsterseniz ön tanımlı fonksiyonlardan "moving average" seçip düzenlersiniz veya kodlamaya aşinaysanız direk yazabilirsiniz. Image
Read 9 tweets
Evet Bu grafiğin ne anlama geldiğini, dilim döndüğünce izah etmeye çalışayım.. En son söyleyeceğimi, en baştan belirteyim : Teknik Analiz, geleceği Bİ LE MEZ.. Dolayısıyla, bir analist olarak ben de, bırakın geleceği, 5 dakika sonra dahi, FİYATIN ne olacağını Bİ LE MEM.. Ancak,1⃣
2⃣ Ancak, Teknik Analiz, kendi KURAL ve ŞARTLARI içinde, bize, ilgilendiğimiz finansal ürünün, ÖNCELİKLE, geçmişte hangi seviyelerden geldiğini ve şu andaki MEVCUT DURUMUNU, gayet NET, gösterir..
3⃣ Fiyatın geçmiş seyri ve an itibari ile mevcut durumuna, TEKNİK ANALİZ kural ve şartları içinde bakarak da, geleceğe dair, ŞARTLI KABÜLLER yapmamızı sağlar..
Read 25 tweets
1️⃣BANCACILIK KANUNU VE YENİ YÖNETMELİK ÇERÇEVESİNDE;

FİNANSAL PİYASALARDA MANİPÜLASYON VE YANILTICI İŞLEMLER!!!

1- Bir finansal aracın arzına, talebine veya fiyatına ilişkin yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandıran veya uyandırabilecek olan ya da döviz kuru ve #dolar #DolarTL
2️⃣faiz dahil bir finansal aracın fiyatının anormal veya yapay düzeyde tutulmasını sağlayan ya da sağlayabilecek olan işlemlere, bu amaçları sağlamak kastıyla dahil olmak, aracılık etmek, bu tür işlemler için emir vermek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak.
3️⃣Arz talep dengesinin normal şartlarda gerçekleşmediği dönemlerde, finansal piyasaların dalgalanmasından ya da sığlığından faydalanmak suretiyle, finansal piyasaların düzensizliğini artıracak ya da istikrarını olumsuz etkileyecek şekilde, bir finansal aracın fiyatına veya faiz
Read 23 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!