Discover and read the best of Twitter Threads about #egpro

Most recents (7)

Günaydın, İyi Pazarlar

Örneğin dönemsel ve konjonktür olarak bir sektör belirlediniz kendinize. Bu sektörü F/K, PD/DD ile FD/Favök’e göre inceleyeceksiniz.

F/K, PD/DD ve FD/Favök ne demek bunun tanımlarına bakınız.

Sektör Ortalamlarına göre belirlenen sektörde hisse seçeceğiz.
Birinci örneği, KİMYA ve PLASTİK SEKTÖRÜNDEN yapalım.

Baktığımız da sektörde 39 adet şirketin olduğunu görüyoruz.

Sektörde ki şirketlerin FK sını incelediğimizde Sektör FK sının 9.59 olduğunu görüyoruz ve 39 şirketten sektör FK sı 9.59 üstünde olanları çıkartıyoruz.
2. Olarak Kimya ve Plastik Sektöründeki şirketlerin PD/DD ni inceliyoruz. Sektör PD/DD baktığımız da 4.02 ortalaması olduğunu görüyoruz. PD/DD 4.02 üstünde olan şirketleri de listeden çıkartıyoruz.
Read 8 tweets
2023 yılının inşaatın öne çıktığı bir sene olacağını yazmıştım. Bunu biraz açmak istiyorum.
Sadece deprem bölgesinde değil başta istanbul olmak üzere deprem riski olan her yerde kentsel dönüşümler, yapı güçlendirmeler artacak. Önümüzdeki seçimler için de başat vaatlerden biri
bu olacak.
Buradan borsaya bağlarsak, malumunuz acayip bir çimento rallisi yaşadık. Ancak çimentonun bir bina yapımında maliyet oranı %4'ü geçmiyor. Kullanılan hazır betonlarda çimento oranı %10. çoğunluk agrega denilen kum,çakıl gibi maddeler. Image
Bu sebeple çimento fiyatlamasının abartı olduğunu düşünüyorum. Demire gelirsek demir fiyatları iç piyasadan bağımsız küresel olarak dolar bazlıdır. İçerde 1 milyon daire yapılacak diye küresel demir fiyatları artmaz. kardemir'in zaten talep sorunu yok,hiçbir zaman da olmadı.
Read 14 tweets
Bu twitimizin altına arkadaşlar ilginç şirketler yazmışlar sağolsunlar. #crfsa #ihlasgrup #penta #egpro #formt #iskpl #selva #cusan #ittfh #vking #elite #ülker #eplas #hubvc
Gerçekten işin bu tarafı çok karışıkmış. yazılan hisseleri teknik grafikleri ile beraber tek tek
yüzeysel olarak gözden geçirdim. Enteresan şirketler var. Bir temel analizci olarak bu hisseye nasıl girilmiş dediklerimde , temelinde birşey gözükmeyip teknik grafiğinin süründürdüğü hisselerde var. Aslında burası tam bir eğitim alanı gibi burada ki olumsuzluklar
üzerinden yapılan incelemeler sebep ve sonuçlar ortaya çıkarır. Şirket hangi temel verilerden veya diğer verilerden dolayı düşüyor analiz etmenin tam yeri. Yoksa #aksa yı veya #eregl yi veya #froto yu analiz ederek kötüyü göremezsiniz.
Yazılan hisseler arasında iyi olanlarıda var
Read 10 tweets
#EGPRO 2022/3
Bir kaç noktaya değineyim..
Geçen yıl aynı çeyreğe göre;
-Stok yönetiminde kayıp var. Stok devir hızı düşmüş, stok devir süreside artmış
- Alacakların yönetiminde kayıp var. Alacak devir hızı artmış, alacak devir süresi
- Öte yandan kar marjlarında toparlanma var Image
- Faaliyet kar marjı ve net kar marjı %13 düzeyinde.
- Geçen seneye göre Faaliyet kar marjı değişmemiş ancak, net kar marjı %10 dan, %13 çıkmış. Image
- Kısa vadeli borçlanmada artış var. Ancak ciddi düzeyde bir artış değil. %54,2 den %55,5 yükselmiş.
-Finansal giderlerde %76 artmış. Bu durum net kârı zayıflatmış.
Read 7 tweets
#EGPRO Satışları geçtiğimiz yıla göre %98.5 (%17.6'sı ihracat), Brüt Kar %69.6, Favök %62.8 artmış. Marjlara bakacak olursak; artan hammadde maliyetleri sebebiyle hem bir önceki çeyreğe göre hem de geçtiğimiz yıla göre Brüt Kar Marjında ve Favök Marjında %3-4 oranında düşüş var. Image
Ticari alacaklardaki 600m TL ‘lik artışa karşılık Ticari borç tarafında 500m TL’lik bir atış söz konusu. Stok seviyesi bir önceki çeyreğe göre değişmemiş. İşletme sermayesi yönetimi dengeli. Net Borç -198m TL. Şirket Net Nakit pozisyonunda.
Son çeyrekteki 150m TL maddi duran varlık artışına rağmen 1 çeyrek içerisinde 141m TL Net Borç’tan 198m TL Net Nakit seviyesine geçmesi gayet iyi. Son çeyrek’te Faaliyetlerden Elde Edilen Nakit Akışı 408m TL.
Read 5 tweets
(01/74) Son bayram tatilinden istifade, XN30 sonuçlarını görselleştiren uygulamalarda çoğu operasyonu otomatikleştirebildim. Bu sayede sonuçları aylık ve daha kapsamlı olarak paylaşabileceğim. Hafta sonu olmasından dolayı da Ağustos 2021'i 27'si itibariyle kapattım.
(02/74) Hatırlamak isteyenler Temmuz 2021 sonuna ait sonuçları burada görebilirler:
(03/74) Eylül 2021 listelerini yayınlamadan önce Ağutos 2021 performansına bir göz atalım. İlk olarak XN30 endeksinin R², R²CAGR(5) ve R²CAGR(10) sıralamalarının Ağustos 2021 performansları XU100 ve XUSIN ile birlikte ekteki görseldedir.
Read 74 tweets
(1/102) Yeni sistem deneysel #XN30 çalışmamızın ilk serisini paylaşalım. Henüz, eski sistemde yaptığım şekilde endeks grafiğini hazırlayamadım oldukça uzun işlemci zamanı gerektirdiği için. Zaman içerisinde oluşur ve hazır olduğunda onu da paylaşacağım 3Ç sonunda.
(2/102) Daha kolay takip edilir/anlaşılır olması için 274 elemanlı sıralama tablosunu 30'luk bölümlere ayırdım. İlk 30'luk tablo #XN30 endeksinin elemanlarını oluşturmakta ve bir sonraki güncellemeya kadar takip edilen liste.
(3/102) Her tabloyu, içindeki hisselerin (30/tablo) grafikleri takip edecek ve sadece ilk 90 hissenin grafiğini paylaşacağım. 274 grafik herkes için biraz fazla, bana da yazık :)
Read 102 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!