Discover and read the best of Twitter Threads about #egser

Most recents (23)

1⃣ @BayTutumlu'nun, Buffett'in şirket seçiminde belirlediği kriterleri kullanarak oluşturduğu tablo ile 420 adet şirketi puanladım.

Bu çalışma bize şirket organizasyonun kalitesini gösterecek.

Şirketleri bu twite zincirleyeceğim.

#BIST #XU100 #viop #Temettü #FinansalÖzgürlük
2⃣ Benim notum kıttır, eminim Buffett olsaydı aynı şekilde davranırdı.

Şirketlerden çoğu 60-80 puan aralığına yığıldı.

Bu nedenle geçer not olarak 80 belirledim.

Sınıfı geçebilen 26 şirket var.

#BIST #XU100 #viop #Temettü #FinansalÖzgürlük
3⃣ Son olarak; bu uyarıyı göz ardı etmeyelim. 👇

Read 29 tweets
Seramik sektörü eleştirilerin arasında ayakları yere basarak büyümeye devam etti.Sektör fd büyümesi %190 artarak sektör ortalamalarının üzerinde büyüdü.

2022/12---#smkasAnaliz
#Egser #Kutpo #Quagr #usak
Haydi İnceleyelim. Image
Sektör genel olarak aktiflerden dönen varlık artışına bu çeyrekte devam etti sadece egser tarafında 123 MTL düşüş mevcut Qua aşırı agresif artış sağlarken diğer iki son çeyrekte yakın artışlar sağlarken overallda usak kutpoya göre daha yüksek artıyor.

#Egser #Kutpo #Quagr #usak Image
Özellikle sektörde kapasite artışları devam ederken bunun duran varlıklarda tutarsal yansımalarınada şahit oluyor sektörcek duran varlıklar artıyor.Karşılaştırmada ise yine Qua ilk sırada uzak rakibi egser ikinci sırada sonra usak ve kutpo geliyor.

#Egser #Kutpo #Quagr #usak Image
Read 17 tweets
Günaydın,

Bilançolar gelmeye, hacimlere dengelenmeye, yükseliş genele yayılmaya ve 275$ üzerinde kalmaya devam ediyoruz. Anlık 282$’dayız. Her ne kadar o güven ortamı kaybolsa da siyasi riskler ön planda olmaz ise, ilerisi için tekrar heyecan duyabileceğimiz günleri konuşacağız.
Havacılık’ta kuvvetli seyir devam ederken, bilanço beklentisiyle #THYAO açılıştan itibaren bayrağı taşıdı. İlerleyen saatlerde #SISE #FROTO #TOASO ve Holdingler omuz verirken öğleden sonra Bankalar, #SASA ve #EREGL’nin de desteğiyle topyekün bir yükselişe şahit olduk.
Endeks üzerinde ağırlığı olan #EREGL’de yabancı satışları devam ederken, 15 Şubat tarihinden bugüne Mittal, Ak Yatırım üzerinden ~71m lot satış yaptı. Bu satışların bir kısmını Bofa (bir kısmı Norveç Varlık Fonu), bir kısmını da Ziraat (BES/BYF) şu ana kadar karşılamış gözüküyor.
Read 9 tweets
2023 yılının inşaatın öne çıktığı bir sene olacağını yazmıştım. Bunu biraz açmak istiyorum.
Sadece deprem bölgesinde değil başta istanbul olmak üzere deprem riski olan her yerde kentsel dönüşümler, yapı güçlendirmeler artacak. Önümüzdeki seçimler için de başat vaatlerden biri
bu olacak.
Buradan borsaya bağlarsak, malumunuz acayip bir çimento rallisi yaşadık. Ancak çimentonun bir bina yapımında maliyet oranı %4'ü geçmiyor. Kullanılan hazır betonlarda çimento oranı %10. çoğunluk agrega denilen kum,çakıl gibi maddeler. Image
Bu sebeple çimento fiyatlamasının abartı olduğunu düşünüyorum. Demire gelirsek demir fiyatları iç piyasadan bağımsız küresel olarak dolar bazlıdır. İçerde 1 milyon daire yapılacak diye küresel demir fiyatları artmaz. kardemir'in zaten talep sorunu yok,hiçbir zaman da olmadı.
Read 14 tweets
1) 2023 PORTFÖYÜM:

Kasım ayından itibaren, 2023 yılına hazırlık yapıyordum. Bu hazırlığa Aralık ayı eğitimindeki arkadaşları da dahil ettim. Onlardan da güzel fikirler ve geri dönüşler geldi. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Bilgiyi paylaşmak ve birlikte kazanmak en güzeli.
2) Yine uzun bir bilgisel olacak. Ben bazı ÖNEMLİ konuları, kısa kısa anlatmak yerine, uzun ve detaylı anlatmayı daha çok seviyorum. Bu nedenle, klasik bir "Çaylar kahveler hazırlansın, yatırımcı baba yazıyor" bilgiseli daha geliyor.

Vatana, millete hayırlısı olsun :)
3) 19 Kasım’da paylaştığım, 2022 yılında neler yaptım?
Finansal yatırımlarımı nasıl değerlendirdim yazısını yeniden sunuyorum. Bu yazıda 2022 yılında portföyüm %471 büyüdü demiştim.

#alka #aksa #eregl #hekts #sasa #gesan #smrtg #kontr #kmpur

Read 72 tweets
#Seramik Evet bu akşam ajandamızı seramik sektörü aldı. Açıkçası sektör epey eleştiriliyor fakat unutulmamalı ki bist geneli sektör fd büyüme ortalaması %110 civarıyken seramik sektörü %153 büyüme gerçekleştirdi.

#egser #usak #kutpo #quagr

Haydi İnceleyelim.
Dönen varlıklardan başlıyoruz.Evet sektör uzun süredir varlık artışına devam ediyor.Özellikle geçen yıl son çeyrekte gelen artış hızı başlangıc oldu diyebiliriz.Egser ve kutpo son çeyrete stabil artış sağlarken qua usak ise ivmeli artışı getiriyor.

#egser #usak #kutpo #quagr
Duran varlık tarafında overall bazda evet qua güçlü varlık artışı sağladı son çeyrekte stabil ilerliyor.Keza egsere kısmen aynı yorumu yapabiliriz.Fakat usak ve kutpo kendi içerisinde gelişimlerini devam ettirdi.En yüksek son çyrk artışı usak +116 MTL

#egser #usak #kutpo #quagr
Read 13 tweets
#EGSER #egser Bilanço verileri, temel ve teknik analiz değerlendirmesi;
1⃣ 12 yıldır yıllık bilançosunda Öz sermayesini yükseltmiş.✅
2⃣ Son yıl EFK sı muhteşem artmış.✅
3⃣ Varlıklarını basamak şeklinde çoğaltmış.✅
4⃣ Hasılatını yıllar boyu düzenli artırması büyük başarı.✅
5⃣ Son yıl Net kar muazzam artmış.✅
6⃣ Yatırımcı açısında çok önemli olan HBK son yıl gayet iyi.✅
7⃣ Kısa ve uzun vadeli borçları artmış.
8⃣ 2021 yılında verilen pay başı temettüde miktar olarak artış çok dikkat çekici.✅
📌Yani bilanço verileri yıllarca düzenli şekilde iyileştirilmiş.
Read 7 tweets
1⃣BIST sınai endeksinde yer alıp temettü dağıtma alışkanlığı olan şirketlerin 6 yıl ve 12 yıllık yatırım değerleri. Her 2 tabloda da yapılan 100 usd (vesbe, tavhl, ford euro) yatırımın temettülü bileşik değeri ve alınan son temettüyü, fili kar dağıtım oranlarını görebilirsiniz.
2⃣ Ayrıca 6 ve 12 yıl risksiz getiriyi de %6 eurobond yatırımı olarak kabul ettim. Bu getirilerinde grafikleri bu şekildedir. @BayTutumlu nun aşağıdaki paylaşımı ve başka paylaşımları açıklayıcı olacaktır.
3⃣ 12 yıllıkta yatırım değeri 190 usd, son temettü 11,39 altında olanlar risksiz getirinin altında kalmış olan şirketlerdir. 6 yıllıkta bu tutarlar 134 usd ve 8,03 tür. Her 2 tabloda her 2 kriteri de aşanlar #ISDMR, #EREGL, #aksa, #alka, #FROTO, #Doas, #vesbe, #egser, #EGEEN dir.
Read 4 tweets
#egser
📌Kapasite kullanım oranı 2022 yılı altı aylık dönemde %81,04 olarak sonuçlara yansımıştır.
Üretim miktarımız 2021 yılının aynı dönemine kıyasla BOTAŞ tarafından uygulanan doğalgaz
arzındaki kısıtlamanın büyük etkisi ile (%5,15) azalarak, 9.483.196 m² gerçekleşmiştir. Image
maliyet gider. arasında en önemli etkiye sahip kalem enerji maliyetleridir.
2022 yılının ilk yarısında BOTAŞ tarafından, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarına toplamda ~%109
zam uygulanırken, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza ise ~%116,30 oranında zam yapılmıştır.
Şubat 2022 döneminde BOTAŞ tarafından sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgazda
kısıtlamaya gidilmiş olup, ilk etapta %40 oranında kısıtlama uygulanırken, daha sonrasında bu oran %20
oranına çekilmiştir.
Read 4 tweets
#EGSER Büyüme geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kusursuz. Bir önceki çeyreğe marjlarda daralma (sebeplerini aşağıda anlatacağım) olsa da %33 Brüt, %25'in üzerinde Favök ve Net Kar Marjlarıyla çok rekabetçi. Satışlarının %62'si ihracat (Q1/2021: %63.3). Özsermaye Karlılığı %56.
Türkiye’de seramik sektöründe faaliyet gösteren firmaların karlılığını en çok etkileyen hususlar; enerji fiyatları ve üretim sürecinde ihtiyaç duyulan ithal girdilerdir. Enerjinin yoğun tüketildiği seramik sektörü, özellikle doğalgaz fiyatlarına karşı hassasiyet göstermektedir.
Seramik üretiminde enerji gideri, seramik alt sanayi kollarına göre maliyetin %30-35’ine varan ağırlıkta olup; Türkiye enerji üretiminde yüksek oranda dışa bağımlı olmasından kaynaklı olarak enerji piyasalarındaki dalgalanmalardan ve kur fiyatlarından etkilenmektedir.
Read 5 tweets
Daha önce #Egser için paylaşmış olduğum ABD gümrük veri setinden sonra hem seramik sektörünün hem de #egser özelinde ihracat verilerinin analizini detaylandırmak istiyorum. Bu çalışma hisse bazında herhangi bir hedef fiyat, kar beklentisi veya temel analiz içermemektedir
Ama #egser özelinde sektöre bakış - geleceğe dair çok önemli bilgiler içerdiğini düşünüyorum. Aynı veri kaynaklarının, farklı sektörler için de anlamlı sonuçlar çıkaracağını düşünüyorum. Veriler ve satış gelirleri arasından çok anlamlı bir korelasyon olduğu ortaya çıkıyor.
Öncelikle verilerin sağlamasını ve doğruluğuna kontrol etmek için ihracat verilerini 4 farklı kaynaktan kontrol ettim. 4 farklı kaynakta %5 sapma ile birbirine yakın sonuçlar çıkardı. Veri kaynaklarını ve detaylarını akış içinde bulabilirsiniz.
Read 29 tweets
Değerleme oranlarına göre teknoloji hisseleri ektedir;
#indes #asels #karel #arena #escom #dgate #despc #smart #kfein #fonet #alctl
Değerleme oranlarına göre gıda, içecek hisseleri ektedir;
#aefes #ulker #ccola #uluun #kervt #tatgd #petun #pnsut #tukas #frigo
Değerleme oranlarına göre tekstil hisseleri ektedir;
#mndrs #yatas #krtek #bossa #hatek #kords #sktas #arsan
Read 8 tweets
(01/76) 2020 sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/76) 2021'in ilk haftası yoğunluğum nedeniyle ancak şimdi paylaşabiliyorum. Ancak zaten 3-aylık dönemlerde paylaştığımdan 1-haftalık gecikmenin çok fazla değişiklik oluşturacağını sanmıyorum.
(03/76) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonradan paylaşacağım.
Read 76 tweets
(01/76) 2020/3Ç sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/76) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonunda paylaşacağım.
(03/76) #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 271 hisse senedi var. ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de ilk 60 içinde. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK ayrı bir tablo olarak analize dahil.
Read 76 tweets
(01/75) 2020/2Ç sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/75) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonunda paylaşacağım.
(03/75) #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 274 hisse senedi var. ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de ilk 60 içinde. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK ayrı bir tablo olarak analize dahil.
Read 75 tweets
Uzun vadeli yatirim dusunen birisi en basta bu grafikteki ortalama yatirim getirisine bakmali ve benzer sirketlerle karsilastirip yuksek olup olmadigini kontrol etmelidir. Ayni sekilde brut kar marji icinde bu islemi gerceklestirmelidir.
Daha sonra sirketin bu marjlari uzun sure koruyup koruyamayacagi kontrol edilmelidir. Bunun icin surdurulebilri rekabet avantajlari nelerdir bunlari bilmek gerekir. Detaylari burada:

Read 8 tweets
(01/76) 2019 (ve 4Ç) sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/76) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonunda paylaşacağım.
(03/76) BİST'teki yaklaşık 500 hisseden, #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 272 hisse senedi var. Bunlara ilave olarak ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de analize dahil. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK analize ayrı bir tablo olarak dahil edildi.
Read 76 tweets
(01/67) 2019-3Ç sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/67) BİST'teki yaklaşık 500 hisse senedinden, #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 270 hisse var. Bunlara ilave olarak ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de analize dahil. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK analize ayrı bir tablo olarak dahil edildi.
(03/67) Kolon açıklamalı ile ilgili olarak buradaki twite bakabilirsiniz:
Read 68 tweets
(1/102) Yeni sistem deneysel #XN30 çalışmamızın ilk serisini paylaşalım. Henüz, eski sistemde yaptığım şekilde endeks grafiğini hazırlayamadım oldukça uzun işlemci zamanı gerektirdiği için. Zaman içerisinde oluşur ve hazır olduğunda onu da paylaşacağım 3Ç sonunda.
(2/102) Daha kolay takip edilir/anlaşılır olması için 274 elemanlı sıralama tablosunu 30'luk bölümlere ayırdım. İlk 30'luk tablo #XN30 endeksinin elemanlarını oluşturmakta ve bir sonraki güncellemeya kadar takip edilen liste.
(3/102) Her tabloyu, içindeki hisselerin (30/tablo) grafikleri takip edecek ve sadece ilk 90 hissenin grafiğini paylaşacağım. 274 grafik herkes için biraz fazla, bana da yazık :)
Read 102 tweets
(01/72) 2019/1Ç bitti ve #XN30 güncellendi. 30/31 Mart'ta yayınlamam gereken bu güncelleme elimde olmayan sebeplerden dolayı gecikti, kusura bakmayın. Bir önceki (2018 sonu) güncellemesini hatırlamak için buraya bakabilirsiniz. O zaman da gecikme olmuş :)
(02/72) #XN30'dan #ARENA çıktı, #TBORG 29. sıradan giriş yaptı. 2019/2Ç'de geçerli olacak #XN30 listesi ektedir. Image
(03/72) #XN30'un, başlangıç tarihi olan 2/Ocak/2012'den bu yana performansı (7.25 sene). Image
Read 72 tweets
(01/26) Burada () incelenen 55 hissenin #XN30 dışında kalanlarını ayrı bir zincir olarak paylaşacağımızı belirtmiştik. Alfabetik sırada 25 hissenin trend analizleri ve pozisyon geçmişleri:
(02/26) #ADEL 2018/3Ç sonu itibariyle #XN30 sıralamasına giremeyen hissenin trend analizi ve 55 hisselik sıralama içindeki hareketleri. ImageImage
(03/26) #AKCNS 2018/3Ç sonu itibariyle #XN30 sıralamasına giremeyen hissenin trend analizi ve 55 hisselik sıralama içindeki hareketleri. ImageImage
Read 26 tweets
Burada bahsettiğimiz üzere incelenen 55 hisseden #XN30'a giremeyen 25 hissenin de grafiğini ve pozisyon durumlarını alfabetik sıra ile paylaşalım.
(01/25) #ADANA ImageImage
(02/25) #ADEL ImageImage
Read 26 tweets
(01/26) Analiz edilen 55 hisseden #XN30'a giremeyen 25'ini ayrı bir akış halinde paylaşacağımızı belirtmiştik. Alfabetik sıra ile bu akışta...
(02/26) #XN30 için analiz edilen 55 hisseden ilk 30'a giremeyenlerden #ADANA Image
(03/26) #XN30 için analiz edilen 55 hisseden ilk 30'a giremeyenlerden #ADEL Image
Read 27 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!