Discover and read the best of Twitter Threads about #ekonomi

Most recents (24)

📢 Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında en önemli düzenlemeler arasında gösterilen AB Emisyon Ticaret Sistemi ve Sosyal İklim Fonu üzerinde Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasında geçici anlaşmaya varıldı. Uzlaşılan maddeler ile ilgili altı çizilmesi gereken hususlar;++
✔ 2030 yılına kadar AB ETS'deki emisyonların %62 oranında azaltılması

✔ Lineer lifaktörü 2024-2027 yılları arası için %4.3, 2028-2030 yılları arası için ise %4.4 olarak belirlenmesi
✔ Piyasa İstikrar Fonu'nun güçlendirilmesi için yıllık olarak dâhil edilecek tahsisatların oranı %24 olarak kararlaştırılması

✔ AB ETS'de fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için MSR'den otomatik olarak aktarılacak tahsisatların miktarının artırılması
Read 10 tweets
Adil Geçiş Mekanizması (Just Transition Mechanism), Avrupa Yeşil Mutabakatı ile başlayan büyük dönüşümden olumsuz etkilenecek grupların (bölgeler, endüstriler ve çalışanlar vb.) sorunlarını gidermeyi hedefliyor. +++
Adil Geçiş Mekanizması'nın destekleneceği kaynaklar;

✔ Adil Geçiş Fonu (Just Transition Fund)

✔ InvestEU Fonu

✔ Kamu Kredileri+
Adil Geçiş Mekanizması'ndan yararlanacak gruplar;

👉 İnsanlar

📌 Yeni sektörler iş bulma imkanlarının kolaylaştırılması

📌 Yeni yetenek kazandırılması

📌 Evlerin enerji verimliliğinin artırılması

📌 Enerji yoksunluğunun giderilmesi

📌 Temiz ve bütçeye uygun enerjiye erişim+
Read 8 tweets
⚡ Uluslararası Enerji Ajansı, Avrupa Birliği'nin yaşadığı enerji krizi ile ilgili bir rapor yayımladı. 2023 yılında Avrupa Birliği'ni daha fazla zorlaması beklenen enerji krizinin aşılması için atılması gereken adımların sıralandığı raporda öne çıkan hususlar;+++
✔ Küresel tedarik zincirleri, Rusya'nın doğal gazı kesmesinin meydana getireceği tehlikeli sonuçlardan hâlâ kurtulmuş durumda değil. Önümüzdeki yıllarda doğal gaz fiyatlarından meydana gelecek dalgalanmalar, vatandaşların ekonomik açıdan ciddi sıkıntılar yaşamasına yol açabilir.
✔ 2022 yılında Avrupa Birliği'nin doğal gaza talebi %10 oranında azaldı. Bu azalmada ılık geçen kış koşulları etkili oldu.
Read 9 tweets
🌞Avrupa Parlamentosu, yenilenebilir enerji sistemi kurulumu ile ilgili izin sürelerini kısaltan teklifi kabul etti.+++
1. 14 Aralık'ta onaylanan teklif ile birlikte "yenilenebilir hızlandırılmış alanlarda" kurulacak tesisler için önerilen 12 aylık izin süresi 9 aya düşürülüyor. Bu alanlar dışındaki izin süreleri ise 18 ayı aşmayacak.+
2. "Pozitif sessizlik" prensibine göre belirlenen süreler içinde yetkili mercilerden gerekli cevap gelmezse, yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulumu için gerekli iznin verildiği kabul edilecek. +
Read 7 tweets
📢 Bu hafta Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında oldukça önemli gelişmeler yaşandı.

Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren "Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM)" ile ilgili düzenlemeye yönelik Avrupa Kurumları arasında uzlaşmaya varıldı. +++ Image
"Yeşil Büyüme Haftalık Bülten - 28"de yer alan haftanın öne çıkan gelişmeleri;

✔ 2026 yılında yapılacak değerlendirmeye istinaden dolaylı gömülü emisyonların SKDM'ye dahil edilip edilmediğine karar verilecek.+
✔ AB ETS'de havacılık sektörüne yönelik artan sınırlandırmalarla ilgili gerekli yatırımlar için 1.6 milyar € finansal kaynak ayrılmasına karar verildi.

✔ AB'nin enerji güvenliğini güçlendirmeyi hedefleyen REPowerEU Planı ile ilgili Avrupa Konseyi geçici anlaşmaya vardı.
Read 7 tweets
1) Merhaba, uzun bir akışa hoş geldiniz.😱💁🏻‍♂️

2023 portföy planlarını yapmaya başlayalı 3 hafta kadar oldu ve bu ay, gerek Twitter gerekse de blog yazılarımda hazırlayacağım içeriği paylaşmıştım.

Bugün, ikinci maddede yer alan #abonelikler konusu var.
2) Öncelikle abonelikler konusunda yaptığım seçimlerin tamamen kişisel, bu paylaşımın da bilgi aktarımı amaçlı olduğunu belirtmek isterim.

Herhangi bir kurum, kuruluş, kişi ya da yayın ile reklam, iş birliği vb. anlaşmam yoktur. Bu yılki başlıca aboneliklerim şöyledir: Image
3) Ekonomi ve finans dünyasında çok sayıda program, içerik üreticisi ve veri sunucusu var. Haber akışından finansal tablolara, anlık fiyat verilerinden detaylı analiz platformlarına, her gün de gelişen önemli bir lükse sahibiz. Ancak seçerken iki kere düşünmek gerekiyor.
Read 22 tweets
1) #TheEconomist 26/11/2022

Kapak resminde Türkiye’nin, Avrupa haritasında gösterilmesi içerikten daha çok dikkat çektiği hâlde söz konusu makalede Türkiye üzerine hiçbir yorum bulunmamaktadır.

➡️ Ancak #enerji krizi ve sert #kış şartları önemli olduğundan buradan başlayalım.
2) Ukrayna’ya desteği ile hayranlık uyandıran #Avrupa için madalyonun diğer yüzünde ekonomik daralma görülmektedir.

Sorun sadece ekonomik de değildir. Putin’in enerji silahı ve soğuk hava şartları Avrupa’da 100.000 ilave ölüme işaret etmektedir.
3) Şirketler açısındansa artan enerji maliyetleri üretim bakımından yeni arayışlara neden olmaktadır. Avrupa’nın yatırımları çekmek bir yana elindekileri kaybetme riski ise hiç istenmeyen bir durumdur.

Teşvik ve desteklerse ilave yük anlamına gelecektir.
Read 12 tweets
Perbentangan Bajet 2023 oleh Menteri Kewangan, Tengku Datuk Seri Zafrul Tengku Abdul Aziz pada 2.30 Ini.
.
Apa harapan anda dalam BELANJAWAN 2023 kali ini?
Rakyat Malaysia menanti adakah bajet ini bakal membawa perubahan kepada aspek pemulihan negara pasca pandemik

dan mampukah ia mentransformasi ekonomi jangka panjang ke tahap lebih baik?
Read 6 tweets
Gedik Yatırım’ın sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Sermaye Piyasasının Geleceği ve Fintech'lerin Rolü” isimli panelde; Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy, (1/3) Image
Yancep Kurucu Ortağı Ege Ertez, Papara CEO’su Emre Kenci ve Yükselen Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk konuşmacı olarak yer alacak. Panelin moderatörlüğünü Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Onur Topaç üstlenecek. (2/3)
🟢 “Sermaye Piyasasının Geleceği ve Fintech'lerin Rolü” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
“Dijital Dönüşüm: İş Yaşamı Ve Sektörler Nasıl Değişecek?” isimli panelde; Z Tractor Kurucusu ve CEO’su Bakur Kvezereli, Zip Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Burak Elgin, (1/3) Image
Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş ve Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı konuşmacı olarak yer alacak. Panelin moderatörlüğünü Koç Sistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca üstlenecek. (2/3)
🟢 “Dijital Dönüşüm: İş Yaşamı Ve Sektörler Nasıl Değişecek?” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
Atış Şirketler Grubu’nun sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Perakendede Dönüşümün Geleceği” isimli panelde; Atış Şirketler Grubu CEO’su Ahmet Atış, Doğanlar Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, (1/3) Image
CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu ve BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel konuşmacı olarak yer alacak. Panelin moderatörlüğünü Estee Lauder Companies Türkiye Genel Müdürü İpek Ersavaş üstlenecek. (2/3)
🟢 “Perakendede Dönüşümün Geleceği” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
Galata Wind’ın sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Geleceğe Hazırlık: Yeni Nesil Yatırımlar, Çözümler ve Fırsatlar” isimli panelde; Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Boyner Grup CEO’su Cem Boyner, (1/3) Image
Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sani Şener ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan konuşmacı olarak yer alacak. (2/3)
Panelin moderatörlüğünü Algoritma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özgenç üstlenecek.

🟢 “Geleceğe Hazırlık: Yeni Nesil Yatırımlar, Çözümler ve Fırsatlar” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.(3/3)
Read 4 tweets
Fibabanka’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Yarının Ekonomisi İçin Girişimcilik” isimli panelde; Multinet Up CEO’su Ali Emre Sever, Birleşik Ödeme Hizmetleri CEO’su İlker Sözdinler, (1/3)
Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert ve Tiko Kurucusu ve Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra konuşmacı olarak yer alacak. Panelin moderatörlüğünü Finberg Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin üstlenecek. (2/3)
🟢 “Yarının Ekonomisi İçin Girişimcilik” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
Doğan Trend’in sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Mobilitenin Yarını” isimli panelde; Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter, Renault Grup Türkiye CEO’su ve Oyak Renault Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğu, (1/3)
İspark Genel Müdürü Hakan Orhun, Doğan Holding Otomotiv Grubu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Kağan Dağtekin ve Wallbox Satıştan Sorumlu Başkan Moises Barea konuşmacı olarak yer alacak. (2/3)
Panelin moderatörlüğünü Doğan Dış Ticaret Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Haşim Işık üstlenecek.

🟢 “Mobilitenin Yarını” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
NGN’in sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Finansın Geleceği” isimli panelde; ING Genel Müdürü Alper Gökgöz, Citibank Türkiye Genel Müdürü & Yönetim Kurulu Üyesi Emre Karter, Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, (1/3)
TSKB Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bilgiç, Intertech Genel Müdürü Ömer Uyar, Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Utku Ergüder ve Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Arısoy konuşmacı olarak yer alacak. (2/3)
Panelin moderatörlüğünü Doğan Yatırım Bankası Genel Müdürü Hulusi Horozoğlu üstlenecek.

🟢 “Finansın Geleceği” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
Aydem Enerji’nin sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Enerjide Denge Arayışı: Yeni Kaynaklara Geçiş” isimli panelde; Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı ve Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, (1/3) Image
Galata Wind Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve CEO’su Burak Kuyan, Fiba Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, EnerjiSA Enerji CEO’su Murat Pınar ve Alarko Holding A.Ş. Topluluk İcra Kurulu Başkanı Ümit Nuri Yıldız konuşmacı olarak yer alacak. (2/3)
Panelin moderatörlüğünü McKinsey & Company Şirket Ortağı Onur Mumcu üstlenecek.

🟢 “Enerjide Denge Arayışı: Yeni Kaynaklara Geçiş” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
“Üretimde Global Rekabetin Anahtarları & Yeni Trendler” isimli panelde; Tekfen Grup Şirketler Başkanı Ali Pandır, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah, (1/3) Image
Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay konuşmacı olarak yer alacak. (2/3)
Panelin moderatörlüğünü GTech Kurucusu ve CEO’su Mine Taşkaya üstlenecek.

🟢 “Üretimde Global Rekabetin Anahtarları & Yeni Trendler” paneli ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için uludagekonomizirvesi.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (3/3)
Read 4 tweets
Türk ve dünya ekonomisinin değerlendirildiği, iş dünyasının en büyük buluşması UEZ Sapanca 2022’nin ana sponsoru P&G Türkiye (@pgturkiye) oldu. (1/4) Image
P&G Türkiye’nin sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Türkiye’nin Yeni Gelecek Vizyonu” isimli panelde; T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, (2/4)
T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve P&G Global COO’su Shailesh G. Jejurikar konuşmacı olarak yer alacak. (3/4)
Read 5 tweets
Ray Dalio “It Starts With Inflation” başlıklı son yazısında ekonomi makinesinin nasıl çalıştığını anlatıyor (ki bu makine enflasyonu, faiz oranlarını, piyasa fiyatlamasını ve ekonomik büyüme oranlarını belirliyor) ve ABD ekonomisi için mevcut koşullar ışığında geleceğe ilişkin Image
sezgisel tahminlerini (guesstimate) paylaşıyor (katılmak zorunda değiliz..).

Genel olarak ekonomi makinesi nasıl çalışır? Para ve kredi büyümesi güçlüyse, talep ve ekonomik büyüme güçlü olur, işsizlik düşer, ve tüm bunlar enflasyona neden olur.
Aslında, enflasyon istenmeyen seviyelere gelmediği sürece mümkün olan en yüksek büyüme ve en düşük işsizlik arzu edilen şeydir. Enflasyon ve büyüme arasında bir trade-off vardır ve dengeyi korumak için merkez bankaları para politikasını kullanır; enflasyon istenmeyen seviyelere
Read 13 tweets
1) Okuduğum kitapları özetlerken farkettim ki @Scala_Kitapci olmasa #ekonomi alanında dilimize çevrili eser yok denecek kadar az sayıda. İyi ki var (:

Bugün, Phılıp A. Fısher’ın Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar kitabını özetlemeye çalışacağım.

#temelanaliz #yatırım #kitap
2) #SıradışıHisselerSıradışıKârlar kitabı,

Üç ana ve bir ek bölüm olmak üzere toplam 357 sayfadan oluşmaktadır.

#finansalokuryazarlık
3) “Ancak gerekli fikri edinmek için yegane ve mutlaka en iyi kaynak rakipler değildir.

Tedarikçilerden ve müşterilerden de birlikte çalıştıkları kişilerin yapısı hakkında öğrenilebilecekler aynı ölçüde şaşırtıcıdır.

Şirketin, hiç değilse birkaç yıl boyunca satışlarında” +
Read 20 tweets
SON 10 YILDA HER GÜN 1 PAKET SİGARA YERİNE #VESBE ALINSAYDI...

Selamlar,

Bugün sizlere #VESBE geçmiş fiyat performans analizi yapacağız.

Ancak bu analizimiz alışılagelmiş analizlerden biraz farklı olacak. Çok ufak miktarların hayatımızı nasıl değiştirebileceğini göstereceğiz. Image
1- Yatırıma başlamak için, yatırım yapmak için yüzbinlere, milyonlara ihtiyaç olmadığını göstereceğiz.
Bunu gösterirken de her gün 1 paket sigara tüketen bir insanı baz alacağız.
2- Analizimiz üç aşamadan oluşacak;

- İlk aşamada her gün 1 paket sigara içen birisinin sigaraya harcadığı toplam parayı, bu süreçte sigaranın fiyatını vs inceleyeceğiz.
Read 35 tweets
Top 5 News republika.co.id 1 September 2021
#RepublikaThread
Kasus Aktif Covid-19 di Indonesia Turun 65,81 Persen
#Covid19 #Indonesia

republika.co.id/berita/qyqzs73…
Indonesia mengirimkan tujuh atlet yang akan berlaga di para bulu tangkis Paralimpiade 2020.

#Indonesia #bulutangkis

m.republika.co.id/berita/qypo6n3…
Read 6 tweets
CINTAILAH. Ajakan Pak @jokowi untuk benci produk asing sebagai bentuk dukungan #produk #lokal tentu memiliki motif baik. Ini juga seiringan dengan tren #konsumen #dunia selama #pandemi. Namun, kebangkitan "#lokalisme" ini justru didasari #cinta bukan #benci. Kita bahas👇
#UMKM
#Lokalisme, menjadi suatu tren yang ditimbulkan akibat #pandemi #COVID19. Riset dari @Kantar, menyebutkan bahwa ada gejala #konsumen di #dunia cenderung lebih memilih #brand dan #produk dari dalam #negeri-nya sendiri. Mengapa?

#local #lokal #jokowi #umkm #perdagangan #asing
Kini, #konsumen di #dunia ikut melibatkan faktor #emosi dalam membeli #produk. Kehadiran #brand lokal yang masih mungil tapi mudah direach memberi peluang konsumen untuk diapproach lebih #personal oleh si #brand. Ada #intimacy dari relasi keduanya.

#lokalisme #local #jokowi #ukm
Read 12 tweets
Bang @ridlwandjogja. Mungkin orang2 @muhammadiyah pada sibuk bekerja, kurang banyak mengabarkan hal-hal baik yang sudah dilakukan. 😅

Tapi saya sepakat 100%, Muhammadiyah perlu lebih giat mengabarkan kebaikan. Ini cara untuk mengimbangi konten negatif.

Ini topik selama 2020..
Sudah cukup bagus perkembangannya beberapa tahun terakhir ini. Dulu @muhammadiyah kurang muncul di media sosial. Sekarang sudah mulai anak-anak mudanya meramaikan.

Dan pendekatannya bukan bikin kontra narasi atas hoaks, tetapi: own narrative, #IslamBerkemajuan. Ini bagus.
Read 4 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!