Discover and read the best of Twitter Threads about #endeks

Most recents (21)

1️⃣ Yaklaşık 16 yıl önce sığ sayılabilecek X hissede pozisyon almıştım. Sabah seansı açılmak üzereyken aracı kurumdan aradılar. X hissenizi kiralamak istiyorlar. Ne dersiniz? Hayır dedim. Sıkışmış olmalılar ki ikinci seans başı tekrar aradılar. Kesinlikle hayır dedim.
2️⃣ Çünkü hisselerim blokajdaydı. Bana sormadan açıkçıların kullanımına ödünç veremezlerdi. Açıkçılar terste yakalanınca hisse üst üste birkaç gün tavan gitti. Eğer açıkçılara kiralasaydım lotları hrm hissemin değerini düşürmüş heö de beni kullanmış olacaklardı.
3️⃣ Hisseleri onlara vermeyerek hem hissenin değeri arttı hem de açıkçılar küllüm zarar etti. Bir daha senaryonun içinde olup da bu tarz bir sahneyle karşılaşmadım! Umarım cevap açıklayıcı olmuştur
#blokaj #açığasatış #düşüş #endeks #bist100 #ödünç #hissesenedi
Read 3 tweets
1) Herkese iyi akşamlar, piyasada son zamanlar hava parçalı bulutlu olarak devam ediyor. Aynı hareketleri Ağustos ayında da yaşamıştık. O zaman yaptığım gibi tekrardan ayrıntılı olarak #endeks analizi yapmak istedim.

Aşağıdaki grafikte işaretli alanları dikkatlice inceleyelim.
2) Ağustos ayındaki düşüş başlamadan önce aşağıdaki floodda Trend Çizgilerinin birden fazla test edilmesi durumunda zayıfladıklarını anlatmıştım. Aynı durum şimdiki trend için de geçerli.
Artık fiyat trende değdikçe yukarı gidecek gücü toplayamıyor.
3) Ağustos ayındaki grafiğe saatlik grafik üzerindeki benzerlikleri.
-Trend son günlerindeki ilk sert düşüşün 0,618'ine geri yükselerek tepki vermiş.
-Fibonacciyi ters çevirdiğimizde buradan gelen düşüş de 0,618 de son bulmuş.
Read 15 tweets
1- Arkadaşlar herkese merhabalar,
#Endeks ile ilgili fikirlerimi burada zincir şeklinde paylaşmak istedim. Bu zincirde #bist100 ve #bist30 grafiklerinin yanında bazı #bist30 hisselerinin grafiklerini de paylaşacağım.

#borsa #hisse
2- Bu analizdeki amacım, sizlerin farklı bakış açılarını, farklı fikirleri de görerek, kendi analizlerinizi ona göre şekillendirmenize yardımcı olmak. Sizleri etkilemek asla değil. Karar verirken yine lütfen kendi analizlerinize göre karar veriniz.
3- Başlıyorum.
Şimdi aşağıda 2 adet #bist100 grafiği var. 2 saatlik periyotlarda, biri geçmişten, biri güncel. Grafiklerde sadece günlük periyottaki 21 Ema ve 50MA’ya eşdeğer ortalamalar var. ImageImage
Read 32 tweets
1)Herkese selamlar, bugünkü konu "Trend Temelli Fibonacci(İmpulse-Extension)Nedir? Nasıl Kullanılır?

-Hep söylediğim gibi, Teknik Analiz Araçları ezbere kullanılmaz. En yüksek verimi alabilmek için seçilen aracın hangi parçalardan oluştuğunu, bu parçaların ne işe yaradığını ve
2) bu parçaları nasıl birbirleriyle birleştirileceğini bilmemiz gerekmektedir. Bir diğer deyişle elimize aldığımız nihai ürünü parçalarına ayırıp eksiksiz birleştirebilecek bilgiye sahip olmalıyız ki ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağına en iyi şekilde hakim olabilelim.
3) Fibonacci İmpulse'yi de aynı bu mantıkla masaya yatıracağız ve Retracement ile farklarını inceleyeceğiz. O halde lafı uzatmadan başlayalım.

-İmpulse'yi çizebilmek için ilk önce 3 farklı nokta belirlemeliyiz.
1. noktayı: A
2. noktayı: B
3. noktayı: C
olarak adlandıracağız.
Read 21 tweets
1- Bir Trader için önemli olan, ne kadar sıklıkla kazandığı değildir.
Önemli olan;
-Haklı olduğunda ne kadar kazandığı,
-Yanlış olduğunda ne kadar kaybettiğidir.

Bunu biraz açayım.
2- Hepimiz bu piyasaya kar elde etmek için giriyoruz. Bir işleme ilk girdiğimiz zamanlarda pek çoğumuzun başına gelmiştir. Bir işleme gireriz ve hisse %3-%5 yükselir, kar görür seviniriz ama sonrasında pozisyon zarar yazmaya başlar.
3- Siz Stop olursunuz ve stop olduğunuzda ilk düşündüğünüz şey şudur: Keşke %3-%5 kar gördüğümde satsaydım. Bence çok yanlış bir düşünce. Nedenlerini açıklayayım.

#bist100 #bist30 #Garan #vakbn #isctr #sise #asels #ttkom #tkfen #naten
Read 18 tweets
1- Arkadaşlar herkes selamlar,
Bugün size güncel endeks grafiği üzerinden bir stoploss örneği anlatıcam. Bu örnekle birlikte #stoploss konusunun kafanızda daha da netleşeceğini düşünüyorum.

____________________________
#endeks #bist100 #garan #thyao #pgsus #tavhl #kchol #tcell
2- Hatırlayacaksınız, 2 gün önce bir endeks grafiği paylaşmıştım. Endeks burdan tepki aldı demiştim. Grafik aşağıda.

______________________
#petkm #tuprs #eregl #tkfen #arclk #sise #kords #hekts #alkim #mgros #ccola #bizim #sokm #odas #vestl #vesbe #gerel #ipeke #isfin Image
3- Yalan yok, burdan tepkiyi görünce acaba dönüş gerçekleşecek mi diyerek endeks hisselerine bir göz gezdirmeye başladım. Endeksi taşıyabilecek büyük hisselerin grafiklerinde yükselişi sağlayabilecek destekler var mı diye araştırmaya koyuldum.
Read 23 tweets
1- Son günlerde yaşanan düşüşlerde ve özellikle dünkü düşüşte, yorumlarda şöyle tweetler gördüm: “Bu düşüş fırsat” , “Mallarımı aldım çekildim kenara” , “Borsada alacaksın unutacaksın abi” vs şeklinde.

#endeks #bist100 #Garan #thyao #tavhl #Tkfen #kchol #asels #petkm #sise
2- Biliyorsunuz son dönemde pandeminin de etkisiyle bazı hisseler olması gereken değerlerinin çok üzerine çıktı. Piyasa değeri defter değerlerinin 10-20 katına çıkan hisseler var.

#kront #karel #netas #orge #glyho #gsdho #gents #tmsn #tatgd #pengd #bntas #dgklb #klgyo #parsn
3- Alacağınız şirketin piyasa değerinin defter değerine oranla kaç olduğuna, Fiyat/kazanç oranına vs gibi bakarak temel analizlerini yapmadan, sırf birileri söylüyor diye hisse alır beklerim der misiniz?
Read 19 tweets
1- Arkadaşlar herkese merhaba,
Bugün sizlere Borsaya ilk giriş anılarımı ve sonrasında neler yaşadıklarımı anlatmak istiyorum.

#borsa #Endeks #Garan #akbnk #asels #thyao #tavhl #pgsus #kchol #sahol #tkfen #tcell #aksen #avod #armda #bagfs #bfren #brsan #bntas #bsoke #cemas
2- Zira anlatacaklarım,borsaya yeni giren hemen hemen herkesin ilk dönemlerde yaşadıklarına benzer olsa da, bazı şeyleri erken farketmenizi sağlayacak dersler de içeriyor.

#crdfa #crfsa #cusan #dgklb #dohol #gents #gerel #hubvc #icbct #iheva #isfin #ittfh #jants #karsn #katmr
3- Son 1 yıldır yeni gelenler iyi para kazandılar ama, bu her zaman böyle gitmez. Borsa tarihinde ender görülen dönemlerden geçiyoruz. İşler tersine döner de zarar etmeye başlarsanız, emin olun zararlarınız kazançlarınızdan çok daha fazla oluyor.
Read 46 tweets
1- Arkadaşlar herkese selam,
Bugün de, yine daha önce eğitim amaçlı analiz yaptığım #ALGYO hissesinde bir breakout stratejisi kullanarak nasıl bir yükseliş yakalanabilirdi ondan bahsedeceğim.

#endeks #xbank #garan #isctr #vakbn #halkb #akbnk #tskb #thyao #tavhl #tkfen #ttkom
2- Tabi bu devasa yükselişi önceden tahmin edemeyiz ama bazı stratejileri kullanarak girdiğimiz hisselerin hareketlerini izleyerek, biraz da risk alarak bunu başarabiliriz.

#sise #petkm #sasa #gerel #netas #karel #odas #yatas #zoren #tukas #orge #glyho #gsdho #kords #klmsn
3- Analize başlamadan önce araya bir parantez açarak, eğitim içinde kısa bir eğitim daha paylaşayım. Önceki #Algyo analizinde paylaşacaktım ama yazı dizisi çok fazla uzuyor diye bu analizde araya sıkıştırmayı daha uygun gördüm.
Read 27 tweets
1- Arkadaşlar iyi akşamlar herkese,
Bu akşam kısa bir analiz yapalım dedim sizlerle. Önceki analizlere nazaran, daha yakın geçmişteki bir fiyat hareketinin nasıl yakalanabileceğini göstereceğim.
Hissemiz #FROTO
2- Bu analizde, herkesin baktığı gibi değil de, biraz farklı açıdan grafiğe bakıcaz.Bazılarının hisseyi sattığı yerde, diğerleri neden alıyor anlamaya çalışıcaz.

#endeks #kchol #thyao #sise #asels #tkfen #petkm #enkai #netas #uluun #tatgd #hubvc #naten #deva #glyho #tukas #orge
3- Şimdi #Froto hissesinde 8 Ekim tarihine dönüp grafiğe bir bakalım. Hisse genel olarak bir yükseliş trendinde ancak son zamanlarda bir düşüş içinde. Image
Read 19 tweets
1- Sizlere bugün, beynimizin zaaflarından birisi olan “Akli Muhasebeleştirme” hakkında bilgiler vereceğim. Beynimizin bu zaafı, bizi borsada işlem yaptığımız sırada nasıl etkiler?

#endeks #thyao #garan #tavhl #pgsus #glyho #ekgyo #enkai #dgklb #hekts #parsn #naten #rysas #sokm
2- Beynimizin bu zaafı, bizi finansal piyasalarda işlem yaptığımız süreç içerisinde nasıl etkiler onlardan bahsedeceğim.
Akli Muhasebeleştirme (mental counting) terimini finans literatürüne ilk defa Richard Thaler kazandırmıştır. Kendisi ünlü bir davranışsal finans uzmanıdır.
3- Konuyu fazla uzatmadan bizi ilgilendiren tarafını açıklayayım. Konunun özeti şu: İnsanlar parayı nereden geldiğine göre kategorilere ayırma eğilimindedirler.
Örneğin kumarda, bahiste, borsada vs kazandığımız para, çalışarak kazandığımız paradan daha değersiz gelir bize.
Read 21 tweets
1- Arkadaşlar herkese selam,
Bugün #TRGYO hissesinde geçmiş tarihli grafik üzerinden açıklamalı hisse analizi eğitimi ile birlikteyiz.
Aşağıda #TRGYO nun takipe başladığımız andaki grafiğini bıraktım. Image
2- Grafikte alçalan takoz ve alçalan üçgen karışımı bir yapı var. Ancak çizdiğim alt destek çizgisi takozdan ziyade bir alçalan üçgeni andırıyor. Zira daha yatay bir çizgi ve son günlerde desteğe sık temas eden bir fiyat var. Fiyat tepeleri de gittikçe alçalıyor.
3- İşleme girmeden fiyatı izlemeye devam ediyorum. Çünkü henüz hisseye girme şartlarımız oluşmadı. Daha doğrusu bir düşüş riski var. Olasılığımız %50. Bunu biraz arttırmamız gerek. Birkaç gün grafiği ilerletelim. Bakalım ne olmuş.
Read 30 tweets
1- Arkadaşlar herkese selam,
Bugün #Tkfen hissesi üzerinden #viop da short pozisyon örneği paylaşıcam sizlerle. Bu paylaşımda ekstra olarak Fibonacci yi ters kullanarak nasıl hedefler belirlenebiliyor onu göstereceğim.
2- Eski paylaşımlarda yaptığım gibi bugün grafiği geriye alarak adım adım ilerlemeyeceğim. Zira öyle yapınca benim çok vaktimi alıyor. Böyle yaptıkça hem daha fazla paylaşım yapma imkanı da bulurum diye düşünüyorum.
3- Şimdi #Tekfen grafiğini günlük olarak aşağıya bırakıyorum. Burda ok ile gösterdiğim yerdeki düşüş nasıl yakalayabilirmişiz onun analizini yapalım. Image
Read 16 tweets
1-Herkese Merhaba,
Dün yaptığım ankette en çok talep edilen Stopploss eğitim çalışmamızla yine birlikteyiz.. Örnek hissemiz #Sahol .
Stoploss örneğimize geçmeden önce ilk olarak hisseyi hangi gerekçelere göre aldık onun bir analizini yapalım.
2- Öncelikle #Sahol hissemizin geçmiş grafiğini Tradingwiev’ın yeniden oynat özelliği ile geçmiş tarihe aldım. Bu analizde saatlik veya haftalık grafiğe başvurmayacağım.Zira flood biraz uzun olacak, çok fazla ayrıntıya girmeden stoploss konusuna girelim.Günlük grafiğimiz aşağıda Image
3- Gördüğünüz gibi hissemiz sert bir düşüşten sonra en son olarak mum formasyonlardan biri olan Doji bırakmış.Doji bir karasızlık mumudur.Düşüşlerden sonra oluşuyorsa yükselişin başlaması için ön sinyal verir ancak kesinlikle teyite muhtaçtır.Teyit ise güçlü gövdeli yeşil mumdur.
Read 40 tweets
1- Arkadaşlar merhaba,
Şimdi sizlere, beynimizin yatırım kararları verirken bizi nasıl yanlış yönlendirdiği hakkında kısa bilgiler vereceğim. Zira önemli bir konu. Başlayalım.
#endeks #bist100 #bist30 #viop #borsa #thyao #garan
2- Rahmetli Yaşar Erdinç hoca bir konuşmasında şöyle demişti: Borsada uygulayacağınız en kötü sistem bile, yani "8 günlük ortalama 20 günlük ortalamayı yukarı kestiğinde al, aşağı kestiğinde sat" gibi bir sistem bile, beyninizle verdiğiniz kararlardan kat be kat daha iyidir.
3- Hocamızın neden böyle dediğini biraz açalım. Yani bir yatırım kararı verirken beynimiz nasıl bir etki sonucunda bize yanlış işlem yaptırıyor onlardan bahsedelim.
Read 15 tweets
📣DUYURU #İşVarant #varant
30 Haziran vadeli #Endeks varantlarımızın İtfa süreci yaklaşırken sizlere birkaç hatırlatma yapmak isteriz:
🤔Endeks Varantlarının Son İşlem Günü?
🤔Vade Sonu Uzlaşma Hesaplaması İçin Kullanılacak Dayanak Varlık Fiyatı? Image
🤔Vade sonunda #BIST30 #Endeks Varantları için Yatırımcıya Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanır? #İşVarant #varant Image
🤔Vade sonunda #DAX #Endeks Varantları için Yatırımcıya Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanır? #İşVarant #varant Image
Read 3 tweets
1) Selamlar dostlar, #BirgünherkesFibonaccikullanacak adlı projemi an itibari ile hayata geçirmiş bulunmaktayım. Birçok kişi Fibonacci'nin nasıl kullanılacağı hakkında yeterli kaynak bulamadığından dolayı şikayetçi. Umarım yapacağım paylaşımlarla kafalarındaki soru işaretlerini
2) kaldıracağım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum:
Fibonacci aynı yemeklerinize eklediğiniz baharatlar gibidir. Yemeğinize baharat eklemeseniz de çok güzel tatlar elde edebileceğiniz gibi bunları kullanarak eşi benzeri olmayan tatlar da elde edebilirsiniz. Ben baharatsız...
3) tat alamayanlardanım. Sizler de bunu deneyimleyerek karar vereceksiniz. Yemeğinize azcık mı ekleyeceksiniz, çok mu ekleyeceksiniz veya hiç eklememeyi mi tercih edeceksiniz sizlere kalmış. Neyse çok uzatmadan bir an önce konuya giriş yapayım.
Read 33 tweets
1) Hafta daha yeni kapanmışken sıcağı sıcağına #endeks analizini yapalım bakalım. Analizi yaparken baş rolde mumların dili, yardımcı oyuncu olarak da ho'lar olacak. Sonrasında mumlara fısıldayan adam olarak tabir edilen @borsaninizinden'in yorumlarını da alsak hiç fena olmaz😁
2) Öncelikle yeşil oklarla işaretli mumlara bakmanızı istiyorum. Fark ettiyseniz hepsinin altında uzun iğneler oluşmuş. Bu ne demek oluyor peki? Şu demek oluyor:
-Fiyat bu noktaya her inmek istediğinde alıcılarla karşılaşıyor ve daha fazla düşemediğini gösteriyor. Image
3) Bu noktanın önemli bir destek konumunda olmasının nedeni de orada bulanan 200Haftalık SMA'nın ta kendisi.
Neden düşmediğimizi açıkladığımıza göre neden çıkamadığımızı anlamak için de yorumladığımız mumların üstündeki iğnelere bakalım.
Fiyat yukarı gitmeyi istedikçe bir şeyler Image
Read 14 tweets
1⃣ Gecen sene (2019) mart-haziran arasinda bir süre vadeli piyasalarda gün içi al sat yapma (daytrade) imkanı buldum. Mart-haziran arasindaki 4 aylık bu süreçteki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
#borsa #viop #endeks #bist100
2⃣ Öncelikle en son söyleyeceğimi başta söyleyeyim;
Viop’ta daytrade ile sürdürülebilir bir şekilde kazanmanın bir yöntemini ben bulamadım, gün içi nerdeyse rastgele bir hareket (random) var, üstelik yaşanan stres de cabası. Bu sebeple daytrade'i kimseye tavsiye etmiyorum.
3⃣ Peki bu 4 ay nasil geçmişti;
Mart ayında, temel indikatörlerden olan RSI , momentum gibi indikatörlere göre aşırı satılmışları AL, aşırı alınmışları da SAT şeklinde bir strateji uygulamaya karar verdim. Yaptıgım backtestler aslında kar etmiyordu.
Read 25 tweets
1- İdeal programını adım adım kullanımına yönelik bilgilerindirmelere burdan sırayla başlayalım,
adım adım formul yükleme, basit formulleri yazma, basit al sat sistemleri, sistem birleşmeleri vs..
2-Basit hareketi ortalama sistemi oluşturma, hareketli ortalamanın fiyatı kesmesi sonucunda oluşan al sat sistemi.
3- RSI a göre al sat sistemi. Rsı istediğiniz rakamın üzerine çıktığın al, rakamın altına indiğinde sat mantığında. başlangıç için adım adım gitmeniz öğrenme hızınızı arttırır.
Read 100 tweets
1) Dm'den #endeks'in neden sarı çizgiyi geçmesi gerektiği hakkında sorular gelmişti, buradan da açıklayayım.
Beni tanıyanlar bilir, fibonacci sayılarına çok önem veririm, bu noktalar kırılmadan asla işlem yapmam.
Aşağıdaki noktaları iyice inceleyin. +++
2) Düşüşlerde çekilen Fibonacci noktalarının Türkçe meali şöyledir.(benim için)
-0,236 ve 0,382 noktalarına kadar yükselen fiyat bu noktaları geçemezse bu yükseliş bir düzeltmedir, düşüşün devam etme olasılığı yükselme olasılığından fazladır. +++
3) Üstteki noktalar geçilirse hedefi 0,618'dir diye diye devam ediyor. O noktalara geldikçe açıklamaları yaparım.
-Bu noktaların haricinde sarı alan uzun süredir destek ve direnç olmuş ve 0,236 ile direnci aynı noktada. İki güçlü direncin olması fiyatın geçmesini daha da +++
Read 7 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!