Discover and read the best of Twitter Threads about #enflasyon

Most recents (24)

#dolar "Merkez Bankası" kuru ile 19.39. Kapalıçarşı'da 20 TL ve üzeri. Bilimsel olarak lüzumsuz ama yarattığı #konut #altın #otomobil zenginliği açısından bir kesim için çok faydalı #faiz indiriminden beri kuru tutmak için 200 milyar dolardan fazla para yakıldı.
#dolar aynı günlerde Güney Koreli Samsung, 250 milyar dolara çip fabrikası kuracağını duyurdu. Olsun biz aynı parayı #faiz inerse #enflasyon da iner tezi için yaktık. Daha da yakacağız. #Secim'e günler kala CB Erdoğan vites artırdı. Önce #EKONOMİ için kötü değil dedi.
#dolar Şimdi de 300 milyar dolarlık yatırım bulduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu için 'Truva Atı' benzetmesinde bulundu.
Yabancı para kuruluşları dolar kurunun "Seçim" sonrası en düşük 24, en çok 36 TL olacağını fiyatlarken yani düştünüz elimize yüksek kur, yüksek #faiz derken
Read 6 tweets
🗓️ 2020 - 2021 - 2022 + 2023/Q1 Returns

1) #SPX

S&P 500 Endeksinin geçen 3 yıldaki ve bu yılın ilk çeyreğindeki getirileri
2) #IXIC

#Nasdaq Endeksinin geçen 3 yıldaki ve bu yılın ilk çeyreğindeki getirileri.
3) #DAX

#DAX Endeksinin geçen 3 yıldaki ve bu yılın ilk çeyreğindeki getirileri.
Read 9 tweets
Hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören 12 banka 2022’de toplam 301 milyar TL kar etmiş gözükürken (“Tarihi”), TÜFE bazlı enflasyon muhasebesi uygulandığında bu toplam %92 azalarak 2022 sonu TL’si cinsinden 25 milyar TL’ye (“Düzenlenmiş”) iniyor. Borsa İstanbul’da işlem gör...
Önceki tıvitteki tablodan görüldüğü gibi, enflasyon muhasebesi uygulandığında, örneğin Akbank’ın 2022’de 60 milyar TL net kar yerine 11 milyar TL net kar ettiği, Halkbank’ınsa 15 milyar TL net kar yerine 14 milyar TL zarar ettiği ortaya çıkıyor.
Enflasyonun hızla yükseldiği ilk yıl olan 2021’de 12 bankanın toplam karı 63 milyar TL gözükürken, enflasyon muhasebesi uygulandığında, 2021 sonu TL’si cinsinden toplamda 48 milyar TL zarar ortaya çıkıyor. 2021’de enflasyon muhasebesi altında kar etmiş banka neredeyse yok! Borsa İstanbul’da işlem gör...
Read 26 tweets
Herkese günaydın 🤗Dün açıklanan birkaç #makroekonomi verisinden bahsederek konuya giriş yapalım.Dün #ABD - Yeni konut satış verisi açıklandı ve bir önceki veriye göre artış gösterdi.
+++🧵
Yeni ev satışları, konut sektöründeki faaliyetlerin ve istihdamın bir göstergesi olarak ekonomiye katkı sağlar. Yeni evlerin inşası, inşaat sektörüne iş imkanı yaratır ve malzeme tedarikçileri, taşeronlar ve müteahhitler gibi diğer sektörler de bu faaliyetten faydalanır.
+++🧵
Yeni evlerin satışı, ayrıca tüketici harcamalarında artışa neden olabilir ve bu da ekonominin büyümesine katkıda bulunabilir.Ancak, yüksek talep, düşük arz ve sınırlı ev stoku gibi faktörler nedeniyle yeni ev fiyatları arttıkça,#enflasyon da etkileyebilirler.
+++🧵
Read 21 tweets
Herkese günaydın öncelikle #ramazan ayımız mübarek olsun🤗bugün #bitcoin ve piyasalar için önemli bir gün.#FED , #enflasyon ve banka krizilerinin arasında kritik bir karar vericek. (kriptoles.com/22-mart-bitcoi…)
+++🧵 Image
#Fed'in #faiz oranlarını 0.25 puan artıracağına ve böylece faiz oranlarının %4,75 ila %5 aralığına yükseleceğine dair yaklaşık %87 oranında bir olasılık hesaplanıyorr. Bu oran son olarak 2007 yılında küresel finansal krizin başlangıcında görülen seviyelere ulaşmıştı.
+++🧵 Image
Wall Street bankaları,#Fed'in faiz oranlarını duraklatıp artırmayacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda.Ama çoğunluk 25 bps arttıracağı yönünde düşünüyor.
+++🧵 Image
Read 25 tweets
Herkese günaydın 🤗 öncelikle dün açıklanan makro verilerden bahsedelim.Perakende satışları,ABD'deki perakende satışlarının Şubat 2023'te, piyasa beklentilerine göre %0.3 azalması beklenirken %0.4 düştüğü açıklandı.
+++🧵
Ocak ayında da %3.2 artış yaşanmıştı.En büyük düşüş mobilya mağazalarında (%2.5), yiyecek-içecek hizmetleri sektöründe (%2.2), çeşitli perakende satış noktalarında (%1.8), otomobil ve parça satıcılarında (%1.8)
+++🧵
giyim mağazalarında (%0.8) ve benzin istasyonlarında (%0.6) yaşandı.Bununla birlikte, online perakendecilerde (%1.6), sağlıkta (%0.9), yiyecek-içecek mağazalarında (%0.5%), genel mal mağazalarında (%0.5) ve elektronik ve ev aletlerinde (%0.3) artış görüldü.
+++🧵
Read 35 tweets
Herkese Günaydın 🤗, dün #ABD'de açıklanan #enflasyon verisi, #Bitcoin'in yukarı yönlü fiyatlanmasına neden oldu. Rapora göre, tüketici fiyatları endeksi (#CPI) ocak ayında %6,4 arttıktan sonra şubatta %6 artarak piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.
+++🧵
Gıda ve enerji hariç tüm kalemleri kapsayan çekirdek #CPI endeksi, ocak ayına göre %0.5 artış gösterdi ve bu artış piyasa beklentilerinin üzerinde oldu. (daha ayrıntılı bilgi için 👉kriptoles.com/15-mart-bitcoi…)
#enflasyon verisinin beklenti halinde gelmesi #bitcoin tarafında olumlu karşılandı ama unutulmaması gereken birşey var "#enflasyon halen daha %2 hedeften uzak" ve önümüzdeki süreçte #FED atacağı adımlar önemli.
+++🧵
Read 21 tweets
ABD #enflasyon verisi açıklandı geçen veriye (6,4) göre beklenti dahilinde geldi 6,0 (Yıllık bazda) göre Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)(Aylık) beklenti üzeri 0,5 geldi.Çekirdek #tüfe yüksek çıkması hiçte iyi değil :) #Bitcoin ani hareketler yaşanabilir ama dikkat etmekte… twitter.com/i/web/status/1… Image
Read 5 tweets
1) #Powell'ın Konuşması

#FED'in son toplantısından notlar alanlar için beklendiği gibi şahin; hâlâ iyimser olanlar içinse sert açıklamalar içeren bir gün geride kaldı.

Önce mevcut durumda FED faizlerine (eğriler, sol eksen) ve #faiz artışlarına (turkuaz, sağ eksen) bakalım.
2) Enflasyon ve işsizlik verilerine bağlı olarak geçen seneki 75 baz puanlık artışların 50 ve 25 bp şekline dönüşmesi FED pivot umutlarını harekete geçirmişti.

Ancak #enflasyon cephesinde henüz zafer ilan etmek için erken. Manşet (beyaz) ve çekirdek (mavi) enflasyon hâlâ yüksek.
3) Şartlar böyle olunca da hisse senetleri piyasasında satışlar görülürken tahvil getirilerinde artışların olduğu bir kapanış izledik.

Her ne kadar portföyümdeki hisse ağırlığı sürse de nakit stratejimle gelişmeleri takip etmeye devam edeceğim.
Read 5 tweets
Herkese tekrardan günaydın 🤗Dün atmış olduğum likit haritasında yer alan ikinci senaryomuz gerçekleşti ve uzun zamandan beri biriken #long pozisyonlar likit edildi 🤷

+++🧵
Dün yine shortlarında yukarıda biriktiğini belki oraya doğru bir fiyat hareketi olabileceğinden bahsetmiştim.Ama #Binance tarafından 2.5 milyar dolarlık market sell geldi 🤷(ALT bknz) Taker sell volume, belirli bir süre boyunca gerçekleştiri
Aşağıda yer alan fotoda #binance tarafından gelen satışı daha net görebiliyoruz.Düşüş öncesi hem spot hemde türev borsalarındaki #btc rezervi artıyor (en alt mor ve sarı) 1-3-6-12 aylık ve 5 yıllık bitcoin hesapları satışta etkili olan taraf.
+++🧵
Read 14 tweets
#Enflasyon var, ama #resesyon yok ! Son 18 aydaki #FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantılarının anahtar kelime analizini yaparak dikkat çekici bir şey fark ediyoruz: enflasyon, FOMC üyelerinin aklında ve öncelikli konularından biri olmuştur. (ALT bknz)
+++🧵 Resesyon, ekonomik aktivitenin genel olarak azaldığı ve e
Yukarıdaki grafikte, farklı anahtar kelimelerin (belirli bir sayıda tekrarlanan) göreceli önemindeki gelişimi görebilirsiniz:
✅Enflasyon (kırmızı)
✅İstihdam ve iş gücü, bir arada gruplandırılmıştır. (sarı)
✅Riskler, bir arada gruplandırılmıştır.(açık mavi)
✅Resesyon
+++🧵
Alan ne kadar büyükse, kelime de o kadar önemlidir. Görebileceğiniz gibi, enflasyon çok fazla yer kaplamaktadır. İş piyasası ile ilgili söylemler ve çeşitli risk türleri ve resesyon,enflasyon kadar geniş yer kaplamıyor.
+++🧵
Read 6 tweets
Herkese hayırlı cumalar🤗Bugün #ABD tarafından #PCE enflasyon verisi açıklandı ve beklentilerin üzerinde %0.2 artış gerçekleşti (%0.6 oldu).Peki PCE (personal consumption expenditures) nedir ? #enflasyon ve #Bitcoin dolaylı etkisi ne olur ? kısaca bahsedelim
+++🧵
PCE,ABD'de tüketici fiyatlarının değişimini ölçen bir enflasyon göstergesidir.ABD Merkez Bankası (#Fed), enflasyonu kontrol altında tutmak için PCE enflasyonunu yakından takip etmektedir ve enflasyon hedefini belirlerken PCE enflasyonu verilerini kullanmaktadır.
+++🧵
Sonuç olarak, PCE enflasyon verisinin beklentinin üzerinde gelmesi enflasyon endişelerini artırabilir ve Fed'in #faiz politikasına ilişkin beklentileri etkileyebilir.Aşağıda görebileceğiniz gibi ekim 2022'den beri yükseliş içerisinde.Peki #Bitcoin dolaylı etkisi ne olur ?
+++🧵 Veriyi daha detaylı incelemek isterseniz 👉https://tradin
Read 23 tweets
Para Politikası kapsamında #FED, #ECB ve #TCMB toplantılarında alınan kararlarla #enflasyon ve politika #faizi için son verileri grafiklere aktardım.

İyi bir Şubat ayı dilerim.🙏🏻🙋🏻‍♂️

ergununutmaz.com/para-politikas…
As the #FED has increased the policy rate by 25 bp at the latest meeting, recent situation for #FederalFundsRate and #inflation are as below. Image
Following the #BOE, today the #ECB also has increased the policy rate by 50 bp. Recent situation for #PolicyRate and #inflation are as below. Image
Read 4 tweets
#Enflasyon'un ve ülkede uygulanan makro politikaların mikro düzeydeki etkilerini, hikayeleştirerek paylaşmak istiyorum. Belki böylece akıllardaki bazı sorulara da cevap bulunabilir.

Hikayemizin ana kahramanları Barbaros ve Kalender.
Barbaros; uluslararası bir şirkette yönetici pozisyonunda çalışan, 80.000-TL maaşa sahip, kendi evinde oturan, şirket otomobili bulunan, eşi de benzer bir işte yönetici pozisyonunda olmasa da 40.000-TL civarında maaş alan, 2 çocuğu özel okula giden birisidir.
Kalender; kamuda memur olarak çalışan ve aylık 20.000-TL maaş alan, eşi de benzer gelire sahip, 1 çocuğunu zor bela özel okula gönderebilen, çocuğunun ihtiyaçlarını olabildiğince karşılamaya çalışan, son dönemdeki hayat pahalılığı nedeniyle sıkıntılı bir aile babasıdır.
Read 30 tweets
1) #TheEconomist 26/11/2022

Kapak resminde Türkiye’nin, Avrupa haritasında gösterilmesi içerikten daha çok dikkat çektiği hâlde söz konusu makalede Türkiye üzerine hiçbir yorum bulunmamaktadır.

➡️ Ancak #enerji krizi ve sert #kış şartları önemli olduğundan buradan başlayalım.
2) Ukrayna’ya desteği ile hayranlık uyandıran #Avrupa için madalyonun diğer yüzünde ekonomik daralma görülmektedir.

Sorun sadece ekonomik de değildir. Putin’in enerji silahı ve soğuk hava şartları Avrupa’da 100.000 ilave ölüme işaret etmektedir.
3) Şirketler açısındansa artan enerji maliyetleri üretim bakımından yeni arayışlara neden olmaktadır. Avrupa’nın yatırımları çekmek bir yana elindekileri kaybetme riski ise hiç istenmeyen bir durumdur.

Teşvik ve desteklerse ilave yük anlamına gelecektir.
Read 12 tweets
📰📌 Sabah okumalarından notlar.

1) #Çin'de yaşanan protestolar muhtemelen günün en önemli maddesi. Covid önlemlerine karşı halk Pazar günü sokaklara dökülmeye başladı. Aslında çok önceden biriken gerilim Perşembe günkü yangınla taştı denilebilir. Image
Konunun insani ve sağlık boyutu yanında gerek Çin ekonomisi ve siyasi yapısı gerekse de yaklaşan kış ve artış gösterecek Covid-19 sıkıntıları nedeniyle küresel ekonomideki büyüme açısından da ciddi riskleri var. Image
2) FT: Küresel #enflasyon, veri göstergelere göre, muhtemelen zirveyi görmüş olabilir.

Enflasyonun, önümüzdeki aylarda, yön bakımından aşağı doğru bir eğilimde olması sevindirici olsa da bu temkinli yaklaşmakta yarar olan bir haber. FED #pivot konusunu daha önce açıklamıştım. Image
Read 6 tweets
1/
Tam 1 yıl önce, ekim 2021'de dünyanın 2 sorun ile karşı karşıya kalacağını ön görmüştük:

- #Dolar kıtlığı: Yani küresel değer kazanacak olan dolar.

- Küresel ekonominin yavaşlaması ve artan #enflasyon: Yanı küresel #stagflasyon.

Bugün ki durum söyle: 👇
2/
Dolar, 1 yıl içinde değer kazandı ve daha da artacak.

Dünya ise hali hazırda stagflasyona girmiş durumda ve bu devam edecek.

Soru: Peki gelecek beklentisi nasıl?

Bu soruyu cevaplamak için kullandığım yöntemlerden bir tanesi "world trade tracker" verileri: 👇
3/
Gemi taşımacılığı (Eylül):

• Port of LA Cargo: eksi
• Singapore Throughput: eksi
• Hong Kong Port Cargo: eksi
• Baltic Dry Index: eksi

Küresel ticaret beklenti oranları (Eylül):

• German Expextations: eksi
• US New Exports: eksi
• China New Exports: eksi👇
Read 9 tweets
#Cam bardakta içeceklerinizi alın, akşama bir #Şişecam akışı yapalım.🙏🏻🙋‍♂️
1) Herkese merhaba 🙋🏻‍♂️

Pazartesi sendromu var mıdır bilmiyorum, ama bu akışta Şişecam şirketinin 2022 yılı ikinci çeyrek sonuçları sonrası aldığım notları paylaşarak sizleri biraz daha yoracağım. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Buyrun başlayalım.
2) Malum, finansal tablolar 2 Ağustos gece açıklanmış ve birçok kişi gibi ben de geç saatlere kadar son durumu incelemiştim. Ertesi gün de Sayın Görkem Elverici Bey (CEO) ve Sayın Gökhan Güralp Bey'in (CFO) geçmiş ve geleceğe ilişkin paylaşımlarını da dinlemek istedim.
Read 36 tweets
1) Yakından takip ettiğim ve aylık olarak yayımlanan @capitalMagazin dergisinin #Haziran sayısına ilişkin notlarım için kısa bir akış hazırladım.✍️🏻

Almanca olan derginin bu sayısında tehdit altında olan #RefahSeviyesi yer alıyor. Kapak resminde her şeyin yarısı gitmiş durumda.🙄 Image
2) Bunun dışında; #GelişmekteOlanÜlkeler (#EMs), küresel #petrol piyasası, değerli isimlerle röportajlar ve #StartUp konusu aklımda kalan başlıklar oldu. Elbette #WarrenBuffett ve 2022 yılı etkinliği de okumaya değer konular.

Bunlardan bazılarına değineyim:
3) Covid-19'da yaşamın değeri birçok kişi için ciddi bir hatırlatma olmuştu. #Enflasyon, düşen alım gücü, #enerji krizi ve son gelişmeler bu kez "Mal canın yongasıdır" düşüncesini gündeme getirdi. Özellikle sabit gelirli kesimin hayat pahalılığı karşısında durumu zor. Image
Read 14 tweets
#Değerleme hakkında güncel görüşümü aktarayım:
Aracı kurumlar indirgenmiş nakit akışları analizi (İNA) yaparak şirketlere değer biçiyor.
Şirketin gelecek 5 veya 10 yılındaki gelirleri ve nakit giriş çıkışlarını tahmin ederek hesaplama yapılıyor.
Bu analizde değerin belirlenmesinde kritik olan iskonto yani indirgeme oranıdır.
Gelecek yıllarda satışlar, karlar, nakit girişleri doğal olarak #enflasyon nedeniyle artıyor.
Örneğin bugünkü 1x karın 5 yıl sonra 5x olması iyi midir kötü mü, cevabı, enflasyona göre değişir.
Eğer indirgemede kullanacağımız oran %20 ise 5 yıl (1+0,20)^5=2,48 kullanarak indirgeriz be 5x kar aslında reel 2x anlamına gelir.
İskonto %50 olursa (1+0,50)^5=7,59 indirgeme çarpanı olur, 5x kar reel olarak 0,66x'e karşılık gelir. Kar dedim ama nakit akışı olarak değerlendirin.
Read 8 tweets
Bu akışı hafta sonu için düşünmüştüm, ancak @kursadbucak Bey'in sohbetinde #konut dosyası yine yer bulduğu için programı öne çektim.

Kaynak, yakından takip ettiğim ve aylık olarak, Almanca yayımlanan @capitalMagazin'dir.

1) Buyrun başlayalım: Image
2) Kapaktan anlaşılacağı üzere #gayrimenkul açısından genel bir değerlendirme yanında 40 şehir için de dergi kapsamlı bir inceleme yürütmüştür. Aşağıya #Hamburg sayfasından bir görünüm ekledim.

Diğer konulara da değineceğim, ancak biz de #KonutBalonu var mı sorusuyla başlayalım. Image
3) Covid-19 sonrasında konut fiyatlarının çok daha hızlı bir şekilde tırmandığı belirtilerek başlıyor yazı. #Enflasyon nedeniyle paradan ve riskli varlıklardan kaçısın fiziki varlıklara yoğun ilgi yaratması son derece normal.

Sorun, fiyat - değer ilişkisindeki kopmada bence.🤔 Image
Read 13 tweets
In the USA, is it legal to play the Inca Gold II slot machine? American players aren't welcome at all casinos. Look through our list of casinos by nation to find #enflasyon a location where you may register. #WJSN_Sequence

olivasdegramado.com.br/profile/slotpu…
if you wish to play the Inca Gold II slot machine from the United States. With the chance to easily double your money thanks to the gamble feature, big winnings are never too far away in this. @PercentBerg

chambersingers.org/profile/slotpu…

entertaining 10-payline slot.
Where can I access the online slot machine Jungle Adventure? Here on VegasSlotsOnline, you can play the Jungle Adventure slot machine for free or with real money.

momade.org/profile/slotpu…

if you wish to embark on a thrilling excursion through the rain jungle.
Read 6 tweets
SON 10 YILDA HER GÜN 1 PAKET SİGARA YERİNE #VESBE ALINSAYDI...

Selamlar,

Bugün sizlere #VESBE geçmiş fiyat performans analizi yapacağız.

Ancak bu analizimiz alışılagelmiş analizlerden biraz farklı olacak. Çok ufak miktarların hayatımızı nasıl değiştirebileceğini göstereceğiz. Image
1- Yatırıma başlamak için, yatırım yapmak için yüzbinlere, milyonlara ihtiyaç olmadığını göstereceğiz.
Bunu gösterirken de her gün 1 paket sigara tüketen bir insanı baz alacağız.
2- Analizimiz üç aşamadan oluşacak;

- İlk aşamada her gün 1 paket sigara içen birisinin sigaraya harcadığı toplam parayı, bu süreçte sigaranın fiyatını vs inceleyeceğiz.
Read 35 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!