Discover and read the best of Twitter Threads about #hisse

Most recents (15)

1-) Bu haftasonu #kimyasal ürünler #sektör'ünü analiz ettim ve sizin için bir yazı dizisi hazırladım. Önce sektörü tanıyalım, genel ifadelerden kurtaralım sonra #hisse bazlı
karlılık ucuzluk gibi kriterlerle inceleyelim. Umarım faydalanacağınız bir yazı dizisi olur. 👇👇
2-) Birkaç yıldır #otomotiv'den sonra ihracatta 2. sırayı kimyasal ürünler alıyor. En çok ihraç ettiğimiz kimyasal ürünler ise #plastik ve mamulleri. 2. sırada inorganik kimyasallar, mineral yakıtlar ve yağlar geliyor. Sektör 2019 yılında ciddi bir büyüme yaşamıştı.
3-) 2019 yılında değer bazında ihracatta en çok artan sektör olurken yıllık büyümeye %5'lik ciddi bir katkısı olmuştu. 2020 yılında pandeminin etkisi ile sadece %1,25'lik daralma yaşamış. Sektörel bazda halen ihracata en çok katkı yapan 2. sektör. İç piyasada da durum aynı.
Read 15 tweets
Bir #Crypto paranın veya bir #hisse 'nin maliyeti nasıl sıfıra düşürülür?
Veya uzun vadeli yatırımcı olmak istiyoruz ama çeşit yapmak istiyoruz diyelim.

Örneğin o malın fiyatı 10TL(veya 10usd) ve siz mantıklı bir seviyeden 10.000 adet aldınız.
Cebinizden çalışıp kazandığınız+++
+++ parayla yatırım yaptınız.
10.000x10=100.000TL(veya USD) yatırım yapmış oldunuz.
Birim başına maliyetiniz=10
Toplam yatırım maliyetiniz=100.000

Mantıklı bir seviyeden aldığınız için de kar ettiniz diyelim.
Şimdi 2.plana geçelim+++
+++O malın fiyatı çıktı 16TL olduysa
Sizin yatırımınızın değeri
16x10.000ADET=160.000 oldu.

Artık, eğer elinizdeki hissenin veya crypto paranın
6250 adedini satarsanız eğer
6250x16=100.000 nakit paranız ve 3750adet malınız olur.

Ana paranızı kullandınız ve tekrar cebinize+++
Read 4 tweets
1- Arkadaşlar herkese merhabalar,
#Endeks ile ilgili fikirlerimi burada zincir şeklinde paylaşmak istedim. Bu zincirde #bist100 ve #bist30 grafiklerinin yanında bazı #bist30 hisselerinin grafiklerini de paylaşacağım.

#borsa #hisse
2- Bu analizdeki amacım, sizlerin farklı bakış açılarını, farklı fikirleri de görerek, kendi analizlerinizi ona göre şekillendirmenize yardımcı olmak. Sizleri etkilemek asla değil. Karar verirken yine lütfen kendi analizlerinize göre karar veriniz.
3- Başlıyorum.
Şimdi aşağıda 2 adet #bist100 grafiği var. 2 saatlik periyotlarda, biri geçmişten, biri güncel. Grafiklerde sadece günlük periyottaki 21 Ema ve 50MA’ya eşdeğer ortalamalar var. ImageImage
Read 32 tweets
1⃣ Bir patron tahtasında yaşadığım zorlu mu zorlu hikayeden bahsedeceğim sizlere. Yine bir teknoloji şirketi! Osmanlı tokadını ne zaman yediysek hep idealistik dönemlerimize geldi nedense! Bilişime yeni yeni yatırımların yapıldığı dönemler. Önden görüyoruz ya güya her şeyi!
2⃣ Borsada beklentiler satın alınır diye bir klişe yok mu? Teknolojinin insan hayatının en önemli bir parçası olacağını yıllar öncesinden öngördüğümüz günler! O dönemler teknoloji sektörü daha yeni doğmuş bir bebek gibiydi! Sektörün ise müthiş karlılığı ağız şaplattırır cinsten!
3⃣ Ericson 688 lerin, Nokia 3110 ların piyasayı kasıp kavurduğu o ihtişamlı şarz kutularının vitrinleri süslediği dönemler. İstanbul'un ben de çok ayrı bir yeri vardır. Tarihi, tarihi silueti, o manevi kokusu, altın boynuzu, mahzenleri, surları, çarşıları, dünya ticaretinin kalbi
Read 65 tweets
1️⃣ Size başımdan geçen bir olayı anlatayım. Twitter da yakın zamanda hisse senedi yorumlayan bir hesap sahibi bir şirket patronuyla yaşadığı telefon görüşmesinden dolayı pek ünlendi değil mi? Yaklaşık 11 - 12 yıl önceydi. İdealistlik dönemlerimiz zirve yaptığı dönemler.
2️⃣ Bir teknoloji şirketinin halka arzı yapılacak. O dönemler böyle talep patlaması falan hak getire :) Hisseyi halka açabilmek için reklam vermedikleri platform kalmıyordu. Yine de talep gelmiyordu. Gelecek teknoloji de! Güya hisseler gelecek prejeksiyonunu fiyatlıyor ya!
3️⃣ Şirket halka açılma izahnamesi yayınlamış. Biz de her hafta para, ekonomi, capital gibi dergileri alıyoruz. Oradan kulis haberlerini falan okuyoruz. Dostlarla haftanın kritiğini yapıyoruz. X şirketin patronunun verdiği demeç dikkatimi çekti. Diyordu ki;
Read 34 tweets
1)Piyasalarla yeni tanışan arkadaşlara örnek olması için #EREGL hissesini farklı açılardan incelemeye çalışalım.

Bu bir AL sinyali değildir. Analiz örneğidir.

Belki örnek olarak değerlendirip faydalanan olur.

#borsa #hisse #viop #bist100 #bist30
2)Hissenin uzun vadeli fiyat hareketini ve endeks karşısında göreceli gücünü analiz ederek başlayalım.
Hisse 2017-18 arası endeksten daha güçlü olduğu bir performans dönemi yaşadıktan sonra son iki yıldır da endeksin paralelinde yatay bir konsolidasyon dönemi içerisinde.
#EREGL
3)Uzun vadeli ortalamalarının etrafında seyreden bir fiyat yapısı taban oluşumu görünümü vermekte. 10.00-6.00 fiyatları arasında dalgalanma olasılı fazla olsada fiyatların 10 tl üzerine çıkması ile yeni bir trend oluşturması olasılığı artar.
#EREGL
Read 21 tweets
1)Bir Hisse Senedini birkaç açıdan detaylı olarak analiz ederek özellikle piyasalarla yeni tanışan yatırımcıların finansal okur-yazarlıklarına katkı sağlamaya çalışalım;

Örnek hisse senedimiz #bist30 şirketlerinden #TCELL olsun...

#borsa #hisse #viop
2)#tcell hissesinin uzun vadeli performansını incelemekle işe başlayalım.

Bu grafikte görülen 30 ve 40 haftalık ortalamaların yukarı yönlü olması hissenin uzun vadeli bir uptrend içerisinde olduğunu gösteriyor.

#borsa #hisse #viop #tcell
3)Alt göstergede ise hissenin endeks karşısındaki performansını anlamaya çalışıyoruz.
Bu da bize yıldan yıla endeks karşısında bir miktar daha kuvvetlenmiş ancak getirisi endeksin çok önüne geçmemiş olduğuna işaret ediyor.

#borsa #hisse #viop #tcell
Read 20 tweets
Borsa yatırımına girmeden önce, epey düşündüm. Sanırım birkaç ay sürdü zihnen hazırlanmak. Bu süre içinde okudum, araştırdım, videolar izledim bol bol. İyi ki de böyle yapmışım diyorum, gördüğüm faydayı flood olarak paylaşmak istedim.
Özellikle bu hafta Borsa İstanbul’da öğrendiklerim gerçekten yıllara bedel. 27 temmuzda endeksten iki sıfır atıldı, ardından Londra swap piyasasındaki TL krizi, ardından kur atağı, altının rallisi derken, 2 ayda aldığım yolu 1 haftada geri aldı fiyatlamalar.
1198’den aşağı doğru inen endeks, hisse senedi tasarruflarımda da sert iniş çıkışlara neden oldu. 4 ağustosta başlayan kısa haftada endeksin 1.130’lardan 988’lere inişine tanık olduk hep beraber. Endeks 988’lere indiğinde kaybımın %16’lara kadar ulaştığı oldu.
Read 22 tweets
PARABOLİC SAR

1- 1976 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilen bir indikatör olan Parabolic SAR, daha çok pozisyon değişim yerlerini belirlemede kullanılır. Alım satım noktası belirlerken kullanılan bir göstergedir.
2- SAR, Stop(dur/bitir) and Reversal(dön/tersini yap) kelimelerinin baş harfinden oluşur. Çift yönlü piyasalarda kullanımı çok elverişli bir indikatördür. “Dur ve geri dön” sinyali verir.
3- Parabolic SAR kullanımının genel amacı trend yönünde veya piyasalarda düzeltme hareketleri yaşandığı dönemlerde işlem gören pozisyonlardan en uygun zamanda çıkış noktasının belirlenmesidir.
Read 9 tweets
1) Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş. (#EREGL) Genel Kuruluna İlişkin İzlenimlerim

Herkese merhaba, Genel Kurulun Salı günü yapılmış olmasına rağmen bu yazıyı yeni yazıyor olduğum için öncelikle üzgünüm bunu söyleyerek başlamak istiyorum.

+
2) Ancak burada yazacağım şeyler kısa vadeli borsa yatırımcılarını pek ilgilendirmediği için çokta geç kalmış sayılmam :)

Genel Kurul günü nasıl katılım yapılacağına dair birkaç soru almıştım. Konuya dair biraz araştırma yaptım.

+
3) Öğrendiğim kadarıyla Genel Kurullara katılmak için 2 yol bulunuyor.

Birincisi Elektronik Genel Kurul, Türk Ticaret Kanununa göre borsaya kote şirketler açısından Elektronik Genel Kurul yapmak zorunlu.

+
Read 36 tweets
1-
Madem konu acildi.

Son dönemlerde Bill&Melinda GATES Vakfi basta olmak üzere,
Küreselci Seytanlarla
Tarimdan Gida'ya
5G'den ID-Dijital Kimlik'e
Ve en son Dag Kecilerini KATLETME ihalesine dek
ismi gecen Tarim ve Orman Bakanligini kisaca yazalim

2-
Bilmeyenler icin söylüyorum.

Tarim ve Orman Bagkani Bekir Pakdemirli,

Travmatik Beyin Hasari sonucu hayatini kaybeden,
Eski Basbakan yardimcisi ve ANAP'in önemli siyasetcilerinden biri olan Ekrem Pakdemirli'nin ogludur.

Turgut Özal'in Cok yakin dostlarindan Biriydi.. Image
3-
Tarim-Orman Bakani Bekir Pakdemirli'nin Ablasi
Ayse Pakdemirli,
Kaybolduktan bir Hafta sonra
Dere kenarinda Ölü bulunmustu.

iddialara göre
Ayse Pakdemirli'nin Sag kolu vahsi hayvanlar tarafindan parcalanmis olarak bulundu.

Ayse Pakdemirli'nin Kocasi da ayni sekilde Kayipti.. Image
Read 39 tweets
Haziran Raporu:

1. Yatırımcılık serüvenimin en ilginç ayı olabilir. Çünkü 100 bin lira kredi çekip 3 gün içinde portföye ekledim. Kredinin detayları aşağıda

2. Bu ay #SODA'dan gelen 3000 temettü, 100 bin kredi ve 7500 nakit ile birlikte toplam 110.500 liralık alım yaptım

+++
3. Bu para ile #SODA #HEKTS #TUPRS #ISDMR #EREGL #ARCLK #TOASO aldım.

4. 2 yeni şirket var. Böylece toplam 11 şirket oldu. #ARCLK farklı bir sektorden şirketim olsun diye ucuzken aldım. #TOASO ise #FROTO'ya yüklenmek yerine ekledim.

+++
5. Portföy geçen aya göre %34,6 büyüdü. Fakat bu büyümenin ciddi bir kısmı eklenen kredi.

6. Altın bazında %31,4 dolar bazında ise %33,9 büyüdü.

+++
Read 9 tweets
Piyasalarda fiyat hareketleri ve trend dönüşleri nasıl oluşur? birkaç paragrafta açıklamaya çalıştım. Piyasalar ile yeni ilgilenenlere belki faydası olur..

#borsa #hisse #viop #bist100 #usdtry
1) Finans piyasalarında oluşan fiyat hareketleri, piyasaları yeterince tanımayan yatırımcılar tarafından ekonomilerin iktisadi durumlarının bir yansıması olarak kabul edilir. Bu nedenle yatımcılar ekonomi programlarına, ekonomi yorumcularına, pür dikkat kesilir;

#borsa #hisse
2) ekonomistlerden duydukları ekonomi yorumlarına göre de piyasalarda aksiyon almaya çalışırlar. Piyasalardaki düzen sanılandan çok daha farklı bir şekilde işler. Piyasaları daha uzun süredir takip edenler ekonomistler felaket senaryoları anlatırken piyasaların

#borsa #hisse
Read 17 tweets
Dünyadaki #hisse senetlerinin %97'sini oluşturan en büyük 30 borsa (kaynak: tradinghours .com) Image
Euronext ve LSE gibi birden fazla ülkeyi içerenleri... S&P ve Dow gibi meşhur endeksleri içeren NYSE'yi... "Tedavül" gibi tek hisseye (Aramco) dayananları fark etmişsinizdir. Tabii bir diğer husus da bu borsaların milli gelire oranı; yani sermaye birikimi ve piyasa büyümesi: Image
#BİST'te yer alan endekslerin piyasa değerleri ($), F/K & PD/DD rasyoları ve fiili dolaşım oranları (kaynak: Foreks) Image
Read 4 tweets
1- İdeal programını adım adım kullanımına yönelik bilgilerindirmelere burdan sırayla başlayalım,
adım adım formul yükleme, basit formulleri yazma, basit al sat sistemleri, sistem birleşmeleri vs..
2-Basit hareketi ortalama sistemi oluşturma, hareketli ortalamanın fiyatı kesmesi sonucunda oluşan al sat sistemi.
3- RSI a göre al sat sistemi. Rsı istediğiniz rakamın üzerine çıktığın al, rakamın altına indiğinde sat mantığında. başlangıç için adım adım gitmeniz öğrenme hızınızı arttırır.
Read 100 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!