Discover and read the best of Twitter Threads about #isdmr

Most recents (15)

1- Demir çelik sektöründe yaptığımız dupont analizi sonuçlarına göre hangi şirketin öne çıktığını anlamaya çalışalım.
Kriter olarak borç oranı en düşük 3 şirket , diğerleri en yüksek 3 şirket olarak alındı.
Kardemirlerin verileri aynı olduğu için sadece #krdmd yi aldım Image
2- İlk bakışta gözümüze ilk takılan #yksln oluyor 5 rasyonun 4 ünde öne çıkıyor.
Nasıl okumamız lazım.
özsermaye karlılığı ve Aktif karlılık çok iyi gözüküyor. Acaba aktif karlılığı nerden gelmiştir ? siz tüccar olsanız bir malı satarken sürümden kazanarak mı kar etmeyi
3- seversiniz yoksa , pahalı satarak mı , yada hem pahalı hem sürümden mi istersiniz. Bence hem pahalı hem sürüm olsa daha iyi olur. net kar marjının sektörden düşük olması #yksln nin sürüm yapmak süretiyle düşük karla sattığı gözüküyor. bunun çok sebepleri olabilir.
Read 9 tweets
#İSDMR
İskenderun Demir Çelik

1-) Net Satışları ve Kârı Arttı Şirketin 1Ç22 gelir tablosunda net satışları %180 oranında artarak 15.59 milyar TL olarak gerçekleşti. Satışlardaki artış ile birlikte net kâr %152 artarak 2.66 milyar TL'ye yükseldi.
2-) Şirketin net borcu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %241 artarak 3.44 milyar TL seviyesine yükseldi. Oran Analizleri Pozitif Şirketin 1Ç22 döneminde FAVÖK rakamları %128 artış göstererek 4.68 milyar TL seviyesine yükselirken, FAVÖK Marjı %30.05 seviyesine geriledi.
3-) Faaliyet giderleri %107 artış gösterirken, finansal giderler %88.49 düşüş kaydetmiştir. F/K değeri 10.06 ve PD/DD oranı ise 2.19 seviyesi ile sektörün üzerinde fiyatlanıyor. Hissenin mevcut dönemdeki Temettü Verimi Oranı %9.64 olmuştur. Endekse Görece Pozitif Performans
Read 5 tweets
*İntegral Yatırım, Sasa hedef fiyatını 48,56 TL olarak belirledi #SASA
*Ata Yatırım, Türk Traktör için "al" tavsiyesini korudu, hedef fiyat 336,00 TL #TTRAK
Deniz Yatırım,
#AYGAZ hedef fiyatını 35,00 TL'den 43,40 TL'ye yükseltirken, tavsiyesini "al" olarak sürdürdü
#TUPRS için hedef fiyatını 340,00 TL, tavsiyesini "al" olarak sürdürdü
#PETKM için hedef fiyatı 12,80 TL, tavsiyesi "al" yönünde
Yapı Kredi Yatırım,
- Tüpraş için 335,00 TL hedef fiyatla "al" tavsiyesini korudu #TUPRS
- Petkim için 13,1 TL hedef fiyatla "al" tavsiyesini korudu #PETKM
Read 11 tweets
#ISDMR #isdmr #ısdemir
1- Arkadaşlar İsdemir çok soruluyor, ereğli sahibi olduğu için ereğliyi yazmak çizmek daha kolay, birde bizim 6 yıllık isdemir sevdamız yüzünden onu partaltıyor, önce çıkarıyor görünmemek için ereğliyi yazıyoruz, böylede devam edecek.
2- Ancak bugüne özel bir isdemir yazısı kaleme alalım, kendim de isdemir taşıdığım için konu uzun olabilir, karışık olabilir, hayalci olabilir, peşinen uyarıları yapalım. Hayalcilik dedim de, aslında en güzel konu bu bence. Ana temamız geleceği hayal etmek olsun.
3- İsdemir için ne zaman bir şey söylesem hemen şu geliyor önüme, ama zaten para ereğliye gelecek. Elbette gelecek, bakınız tüm koçun parası da rahmi Koç beye geliyor. Peki hemen başta bir hayal yazalım, biraz kafalar karışsın.
Read 25 tweets
#eregli #isdmr #ISDMR
1-Ereğliyi 2022 yılı için özel kılan tüm etkenler 10 mart tarihinde başladı, gelen bilanco 1 ocak tarihinde başlıyor ve 30 mart tarihinde bitiyor. Tüm bunlara rağmen satış rakamları artarak devam etmiş.
2- 2021 yılında kur kaynaklı büyüme artık karşılık görüyor, yani limitler ve ticaret yeni dolar kurundan etkilenmeden ilerliyor. 36 milyar stok rakamı çok büyük, bunu finansa etmek için ereğli uzun ara ilk kez kredi işine girmiş, taşın altına elini değil, kolunu uzatmış.
3- Ramazan ve Kadir gecesi münasebeti ile rakamlara bakamadım, bizim işimiz sektörü anlamak ve anlatmak, rakamlar denge bulacaktır. 2021 içinde en güçlü dönem son çeyrek olmuştu. Yine benzer durum oluşacaktır.
Read 7 tweets
#EREGL #ISDMR #isdmr konsolide 2022 proforma tahmini gelir durumu.
1- yazının başında belirttiğimiz cümleler asla göz ardı edilmemeli, tablo hem proforma hem de bir tahmin. Dünyada her şeyin 1 saat içinde değiştiği bir dönemde bu tarz çalışmalar yapmak yada bunları takip etmek göründüğü kadar basit değil.
2- sağ alt köşede uç örnek, normal örnek ve vasat örnekleri görebilirsiniz. Tablo imalatında geçmiş yıl tonajları çok fazla değişmeden kullanıldı. Ürün satışlarında değişim majör olmaz. Yani 2 bin ton galveniz satıyorsa, bu sene bu satış 200 veya 4 milyon olmaz, %10 değişebilir.
Read 18 tweets
#EREGL Satışlar yıllık %112.9 artarken, Yurtiçi satışlar %97.4 (2020/12 26.05mia TL, 2021/12 51.42 mia TL), Yurtdışı satışlar %170.4 artmış (2020'de 5.2mia TL, 2021'de 14.04 mia TL). Bir önceki çeyreğe göre bakarsak %37.8, Yurtiçi satışlar %37.4, Yurtdışı satışlar %54.9 artmış.
Grup, optimum maliyet ve maksimum verimlilik ile 2021 yılında Türkiye ham çelik üretiminin %22’sini gerçekleştirmiştir. Kapasite kullanım oranları 2020 yılında Sıvı Çelik'te %90 2021 yılında %95, Ham Çelikte ise 2020'de %89, 2021 yılında %94 olarak gerçekleşmiştir.
TL bazında müthiş bir büyüme. Ancak Yassı ürün satışları 7.4m ton ile bir önceki yılın satışlarına göre %1.2 azalmış, Uzun ürün satışları %16 azalarak 846k ton, yurt içi uzun ürün satışları ise bir önceki yıla göre %11 azalarak 829k ton olarak gerçekleşmiş. Tonajlarda düşüş var. Image
Read 10 tweets
1️⃣ Borsada temettü-25 endeksinde yer alan şirketlerin her biri birbirinden kıymetli. Bu şirketler hem olgun ve istikrarlı. Merak edip baktım, 2000-2022 yılları arasında şu anki TM25 endeksi üyesi hisselerden oluşan eşit ağırlıklı portföy acaba nasıl bir performans sergilemiş? ++
2️⃣ TM25 endeksinde şu an #AEFES #AKGRT #AKSA #ALGYO #ALKIM #ANSGR #BIMAS #CCOLA #EGEEN #ENJSA #ENKAI #EREGL #FROTO #ISDMR #ISMEN #KORDS #NUHCM #OTKAR #SAHOL #SISE #TCELL #TKFEN #TOASO #VESBE ve #YGGYO yer alıyor. Bunlar arasında sadece yeni gimat gyo beni şaşırttı. ++
3️⃣ 2000 yılında bu 25 şirketin 13’ü mevcuttu. Zamanla diğerleri de borsada işlem görmeye başladı. Sonuç olarak şu anki bu şirketlerin hisselerinden oluşan eşit ağırlıklı portföy yıllık ortalama %31 getiri sağlamış (temettü ve sermaye artırımlarının etkisi dikkate alınarak). ++
Read 10 tweets
1. Kategori: #temettü #portföy
#eregl
#ısdmr
#hekts
#froto
#otkar
#ttrak
#ismen
#anhyt
#enjsa
#aksa
#sarky
#sasa
Kendime hatırlatma:
Alınan temettülerin; %35 froto,
%35 otkar, %20 genil, %10 sasa'ya aktarılacak,
2. Kategori: #bist teknoloji-bilişim-otomativ sanayi vb. büyüme portföy'ü
#logo / #ardyz / #vbtyz
#atatp / #mtrks / #indes
#kontr / #yeotk / #inveo
#dıtas / #dmsas / #vertu
#tuclk / #poltk / #sayas
#clebi/#eplas

En az bir asgarî ücret tutarı kadar alım,
3. Kategori: #fon #portföy
#AFT ak portföy yeni tekn. Yabancı hisse
#GZL garanti portföy tarım ve gıda sektörü
#IPJ iş portföy elektrikli araçlar
#IJC iş portföy yarı iletken teknoloji
#ITP iş portföy teknoloji karma fon
#TTE iş portföy #bist teknoloji fonu
Read 4 tweets
İyi akşamlar,

Bu akşam kısa kısa yorumlayacağım sektörler aşağıdaki gibidir. Yarın ve muhtemelen ondan sonraki akşam diğer sektörler hakkında da fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.

1- Beyaz Eşya
2- Otomotiv
3- Petrokimya
4- Demir Çelik
5- Boya
6- Cam
BEYAZ EŞYA; TÜİK’in tespit ettiği ortalama fiyatlara göre geçen yılın Eylül ayında evine buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon ve bilgisayar almak isteyenlerin cebinden 20 bin TL çıkarken; bu yıl ise bu rakam 28 bin TL’leri geçti.
Enflasyon sepetinde yer alan bu ürünlerin lüks tüketim maddesi olmaktan çoktan çıktığı da dikkate alındığında, artık evlerin temel ihtiyacı haline gelen bu 5 ürün için harcanması gereken tutardaki yıllık artış %40’ları aşmış oldu.
Read 23 tweets
Öncelikle biraz Demir Çelik sektörü hakkında sizleri bilgilendirip, bunu özellikle iki Bist 30 şirketi #EREGL ve #KRDMD özelinde detaylandırıp, sonrasında Yıldız ve Ana Pazar'da yer alan 13 Demir Çelik şirketini 2020 yılsonu finansalları üzerinden değerlendireceğiz. Başlıyoruz;
Entegre tesislerde HRC vs Iron ore makası giderek açılıyor. İşin güzel tarafı HRC daha hızlı artıyor ve bu marjlar üzerindeki pozitif etkinin daha da iyileşmesi demek. Entegre olmayan tesislerde ise hammadde hurda çelik. Hurda fiyatları son çeyrekte cevhere göre daha hızlı arttı.
Bu nedenle Q1’de entegre olmayanlarda marjın daha düşük olmasını beklerim.

FD/Favök üzerinden gidersek en ucuzlar, tartışmasız #EREGL ve #KRDMD. Ben birinci çeyrek #EREGL ikinci çeyrek #KRDMD’nin pozitif ayrışacağını düşünüyorum. Bunun sebebi de kur.
Read 24 tweets
Ekim 2017'de başlayan temettü yatırımcılığı serüvenimde 4. sene temettülerini alacağım. Yeni takipçiler olduğu için madde madde detaya girmeye çalışacağım.

- Yatırıma 2017 yılının ekim ayında #SODA alarak başladım.
- Yaklaşık 42 aydır her ay düzenli alım yapıyorum.

+++
- Ayrıca elime geçen toplu gelirler olduğu zamanda bir şekilde portföyüme dahil ettim.

- Çok nadir satış ve hisse değişikliği yapıyorum.

- Şuana kadar toplamda 646.937 lira anapara yatırımı yaptım.

- Bunun yıllara göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

+++ Image
- Gelirlerimden alımlar dışında 2020 haziran'da 100 bin lira kredi kullanarak da portföye ekleme yaptım.

- Portföyün diğer yatırım araçlarına göre durumu ise aşağıdaki gibidir.

+++ Image
Read 6 tweets
Haziran Raporu:

1. Yatırımcılık serüvenimin en ilginç ayı olabilir. Çünkü 100 bin lira kredi çekip 3 gün içinde portföye ekledim. Kredinin detayları aşağıda

2. Bu ay #SODA'dan gelen 3000 temettü, 100 bin kredi ve 7500 nakit ile birlikte toplam 110.500 liralık alım yaptım

+++
3. Bu para ile #SODA #HEKTS #TUPRS #ISDMR #EREGL #ARCLK #TOASO aldım.

4. 2 yeni şirket var. Böylece toplam 11 şirket oldu. #ARCLK farklı bir sektorden şirketim olsun diye ucuzken aldım. #TOASO ise #FROTO'ya yüklenmek yerine ekledim.

+++
5. Portföy geçen aya göre %34,6 büyüdü. Fakat bu büyümenin ciddi bir kısmı eklenen kredi.

6. Altın bazında %31,4 dolar bazında ise %33,9 büyüdü.

+++
Read 9 tweets
Uzun vadeli yatirim dusunen birisi en basta bu grafikteki ortalama yatirim getirisine bakmali ve benzer sirketlerle karsilastirip yuksek olup olmadigini kontrol etmelidir. Ayni sekilde brut kar marji icinde bu islemi gerceklestirmelidir.
Daha sonra sirketin bu marjlari uzun sure koruyup koruyamayacagi kontrol edilmelidir. Bunun icin surdurulebilri rekabet avantajlari nelerdir bunlari bilmek gerekir. Detaylari burada:

Read 8 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!