Discover and read the best of Twitter Threads about #kıbrıs

Most recents (7)

📢Bu adam Yorgo Grivas,15 Mayıs 1919'da henüz 18'inde genç bir subay olarak Yunan ordusu ile İzmir’e çıkıp Sakarya'ya dek ilerlemiş bir Kıbrıslı Rum. Gerilla harekatını Demirci Mehmet Efe ile uğraşırken öğrenmiştir. Bugün 20 Temmuz 1974 #Kibris Barış Harekatı'nın yıldönümüdür.
Anadolu'daki Yunan işgali ve ilerlemesinde Kuvayı Milliye emrinde çarpışan Demirci Mehmet Efe’ye
karşı Yunan ordusunun yan ve geri emniyetinin sağlanmasında görevlendirilmiştir. İlk gerilla taktiklerini de bu vesileyle Anadolu’da Türk kuvvetleriyle çarpışarak öğrenmiştir.
1940 yılında İtalya ile yapılan savaşta Arnavutluk'u işgal eden Yunan kuvvetleri arasında yer almış ve iç savaşta komünistlerle savaşmış. Usta bir gerilla savaşçısı ama jeopolitik okuma kabiliyeti olmayan biriydi. Türkleri hesaba katmaması ve çağı okuyamaması ona kaybettirdi.
Read 38 tweets
Bugün yeri geldiği üzere #KIBRIS'tan bahsedeceğiz. Bilgilenmenizi istiyorum çünkü burada özellikle adanın DOĞU Kıyısında İsrail'e ciddi toprak satışları var. Bu bir iddia değil malumun ilamı. İsrail'e gelmeden çok şey var. Bahsedeceğiz. Muhtemelen 3 bölümde biter. Başlıyoruz.
🔽 Image
Kıbrıs, Barış harekatı itibarı ile verimli ve ekilebilir alanların %85'inin bizde, suyun %85'inin güneyde kaldığı bir adadır. Dahası bakır da güneydedir. Güneydeki bu gördüğünüz dağlık bölge (Karlıdağlar) ise Trabzon'dan daha fazla yağış almaktadır. Oraya ise sahip değiliz.
🔽 Image
KKTC yani bizde bulunan bölgede iki önemli ova var. Batıda Güzelyurt ovası Narenciye üretir çünkü daha sulak. Doğudaki Mesarya ovası ise çok verimli ama suyu Rumlar tarafından uzun süre önce kesilmiştir. Burası sulamalı tarımla harika verimli haldeyken şimdi kuru tarım bölgesi
🔽 ImageImage
Read 64 tweets
İngiltere KKTC'yi tanır mı?

Kıbrıs’ta garantör devlet olan İngiltere, adada #Türkiye ve Yunanistan’dan farklı olarak egemen devlet statüsünde. Ağrotur ve Dikelya bölgelerinde toplam 254 kilometrekarelik bir alanın sahibi olan İngiltere, adanın yaklaşık %3’ünü kontrol ediyor.
İngiliz hukukunun geçerli olduğu bu bölgede iki İngiliz askeri üssü var ve 8 bine yakın Kıbrıslı yaşıyor. (Geçen yıl sivil alanların işletim hakkını Güney Kıbrıs’a verdi)
Geçtiğimiz günlerde İngiliz The Sunday Express gazetesi’nin ortaya attığı iddia, haber sitelerindeki manşetler gibi okuyanları şoke etti, başlığı görenler gözlerine inanamadı.
Read 10 tweets
BAU DEGS Danışma Kurulu üyemiz Emekli Sayın Tugay Uluçevik'in Mevlüt Çavuşoğlu ve Nikos Dendias'ın gerçekleştirdikleri Basın Toplantısı öncesi ve sonrası yaptığı değerlendirmeler aşağıda sunulmuştur.
❗1989'dan sonra Avrupa'da federasyonlar dağılmışken Kıbrıs için hâlâ "federal çözüm" diyenlere "herkes gider Mersin'e biz gideriz tersine" atasözünü hatırlatmak lâzım.
Berlin Duvarı'nın yıkılmasına atıfla Almanya örneği birleşmeden söz edilmesine ise ne diyeceğimi bilmiyorum!!!
❗Yunan DB Vekili dün söylemiş: “Libya Avrupa'nın enerji ortağı olabilir, ama Uluslararası Hukuka saygı göstermeli. Türk-Libya 'mutabakatı' uluslararası toplumda tanınmıyor. AB hukukunda geçersiz. Yunanistan'ın egemenliğini ihlal eden bir 'mutabakat.' Libya tutumunu değiştirmeli.
Read 12 tweets
KANAT OPERASYONU
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası Yunanistan’ın NATO’dan çıkması ve NATO Başkomutanı Bernard Rogers’in Türkiye’yi ikna çabalarıyla Yunanistan’ı tekrar NATO’ya dahil etme süreci. “Rogers Planı”diye de bilinir.
|BİLGİSEL| Image
[#ABD ve #NATO’nun #Yunanistan’ı tekrar NATO’ya dahil etmek istemelerinin sebebi; Yunanistan’ın Doğu bloğuna kayacağı ve böylelikle NATO’nun #Akdeniz kanadının zarar göreceği endişesidir.] Image
Yunanistan’ın NATO’dan ayrıldıktan sonra ABD ile NATO yöneticileri Yunanistan’ı NATO’ya tekrar dönmeye razı ettikleri bir dönemde; #Türkiye’yi yöneten siyasi iktidarlar, #Yunanistan’la aramızdaki #Kıbrıs ve Ege sorunlarını çözmeden+++ Image
Read 16 tweets
Bugün K.K.T.C'yi yazacağım, 10 yıl yaşadığım o güzel topraklarda, Türkiye ve Türk düşmanı oluşumları ve arkasında olanları arşivimdeki belgelerle sunacağım. Uzun bir gönderi dizisi olacak. Okumanız dileğiyle.
#KKTC #Kıbrıs #mavivatan #ctp #tdp #stelios #akıncı #unitecyprusnow
(1)#KKTC'nin güncel durumunu, içindeki ihaneti yazmadan önce Kıbrıs tarihiyle ilgili kısa bilgiler vermek gerekli.
#Kıbrıs,1571de Osmanlı tarafından Venedik'lerin mağlup edilmesi ile fethedildi. Fetih öncesi ada nüfusu 190bin kişi, 70bin rum, Diğer 120 bini latin,ermeni,venedik.
(2) Fetih öncesi 70bin Rum adada Pariçi olarak yaşayordu.
Pariciler haftanın belli günlerinde büyük toprak sahiplerinin tarlalarında çalışmak zorundaydılar.Ayrıca elde edilen tarımsal ürünün 1/3’nü yanında çalıştığı Venedikli
Feodal Beye vermekle yükümlüdürler. Köleydiler yani
Read 21 tweets
1- 30 Haz. 2019 tarihinde, gece geç saatlerde #Suriye Arap Silahlı Kuvvetlerine ait bir füze, Kuzey #Kıbrıs'ta bulunan Taşkent Köyü yakınlarına düşmüştür. Enkazdan gelen ilk veriler ve basına yansıyan açıklamalar, bahse konu füzenin bir #S200 tarafından ateşlendiğini gösteriyor.
2- Açık kaynaklı istihbarat verileri, olayın yaşandığı saatlerde, #İsrail Hava Kuvvetleri tarafından #Suriye'de bulunan #İran Devrim Muhafızları unsurları ve İran'a müzahir gayrinizami silahlı grupları hedef alan bir hava taarruzu icra edildiğini ortaya koymaktadır. #Türkiye
3- Düşen #S200 füzesinin, #Suriye Arap Hava Savunma Kuvvetleri tarafından #İsrail hava saldırısına mukabele etmek için ateşlendiği anlaşılmaktadır. İncelemeye konu SAM sisteminin interceptor füzesi, hedefini vuramadan enerjisini tükettiği halde kontrolsüz biçimde düşebilmektedir.
Read 16 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!