Discover and read the best of Twitter Threads about #kktc

Most recents (6)

İngiltere KKTC'yi tanır mı?

Kıbrıs’ta garantör devlet olan İngiltere, adada #Türkiye ve Yunanistan’dan farklı olarak egemen devlet statüsünde. Ağrotur ve Dikelya bölgelerinde toplam 254 kilometrekarelik bir alanın sahibi olan İngiltere, adanın yaklaşık %3’ünü kontrol ediyor.
İngiliz hukukunun geçerli olduğu bu bölgede iki İngiliz askeri üssü var ve 8 bine yakın Kıbrıslı yaşıyor. (Geçen yıl sivil alanların işletim hakkını Güney Kıbrıs’a verdi)
Geçtiğimiz günlerde İngiliz The Sunday Express gazetesi’nin ortaya attığı iddia, haber sitelerindeki manşetler gibi okuyanları şoke etti, başlığı görenler gözlerine inanamadı.
Read 10 tweets
BAU DEGS Danışma Kurulu üyemiz Emekli Sayın Tugay Uluçevik'in Mevlüt Çavuşoğlu ve Nikos Dendias'ın gerçekleştirdikleri Basın Toplantısı öncesi ve sonrası yaptığı değerlendirmeler aşağıda sunulmuştur.
❗1989'dan sonra Avrupa'da federasyonlar dağılmışken Kıbrıs için hâlâ "federal çözüm" diyenlere "herkes gider Mersin'e biz gideriz tersine" atasözünü hatırlatmak lâzım.
Berlin Duvarı'nın yıkılmasına atıfla Almanya örneği birleşmeden söz edilmesine ise ne diyeceğimi bilmiyorum!!!
❗Yunan DB Vekili dün söylemiş: “Libya Avrupa'nın enerji ortağı olabilir, ama Uluslararası Hukuka saygı göstermeli. Türk-Libya 'mutabakatı' uluslararası toplumda tanınmıyor. AB hukukunda geçersiz. Yunanistan'ın egemenliğini ihlal eden bir 'mutabakat.' Libya tutumunu değiştirmeli.
Read 12 tweets
BAU DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın Yeni Şafak'a verdiği demeçten öne çıkan başlıklar aşağıda sunulmuştur.

MONTRÖ KONUSU;
❗Kanal İstanbul Montrö’yü etkilemez.
❗Montrö tartışmalarını gündemden çıkarmak gerek.
❗Montrö’yü kurcalamamak lazım.

UKRAYNA KRİZİ;
❗Türkiye Rusya ve Ukrayna arasında ortaya koyduğu arabulucu rolünü devam ettirmelidir.
❗Karadeniz’in etrafındaki kara problemleri kıyı devletlerince denize yansıtılmamalıdır.
KIBRIS SORUNU;
❗Kıbrıs’ta iki devletli Kıbrıs dışında gerçekçi bir çözüm yok.
❗İki devletli çözüm dışındakiler Adadan Türk askerinin çekilmesine, Türkiye’nin garantörlüğünün kalkmasına, sebep olur.
Read 5 tweets
Bugün K.K.T.C'yi yazacağım, 10 yıl yaşadığım o güzel topraklarda, Türkiye ve Türk düşmanı oluşumları ve arkasında olanları arşivimdeki belgelerle sunacağım. Uzun bir gönderi dizisi olacak. Okumanız dileğiyle.
#KKTC #Kıbrıs #mavivatan #ctp #tdp #stelios #akıncı #unitecyprusnow
(1)#KKTC'nin güncel durumunu, içindeki ihaneti yazmadan önce Kıbrıs tarihiyle ilgili kısa bilgiler vermek gerekli.
#Kıbrıs,1571de Osmanlı tarafından Venedik'lerin mağlup edilmesi ile fethedildi. Fetih öncesi ada nüfusu 190bin kişi, 70bin rum, Diğer 120 bini latin,ermeni,venedik.
(2) Fetih öncesi 70bin Rum adada Pariçi olarak yaşayordu.
Pariciler haftanın belli günlerinde büyük toprak sahiplerinin tarlalarında çalışmak zorundaydılar.Ayrıca elde edilen tarımsal ürünün 1/3’nü yanında çalıştığı Venedikli
Feodal Beye vermekle yükümlüdürler. Köleydiler yani
Read 21 tweets
1) KKTC Başkanı Mustafa Akıncı;
Barış Pınarı'na işgal demişti.
15 Temmuz başarılı olmayınca üzülmüştü.
Kıbrıs'ta FETÖ'yü korumaya devam ediyor.
CIA ile sürekli bağlantısı tespit edildi.
Karısı Soros destekli vakıflar kurmuş.
Ve Mustafa Akıncı %60 oyla gelmiş.
Yeterli mi?
#KKTC Image
2) Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian gazetesine konuştu: "Acele edilmezse KKTC'nin Ankara tarafından yutulacağı, Türkiye'nin bir ili olacağı ve Türkiye’ye bağlanma ihtimali korkunç" dedi. Kıbrıs Avrupa'ya bağlansa sorun yok ama.
Akıncı %60 oyla geldi göreve.
Yeterli mi?
#KKTC
3) Mustafa Akıncı'nın eşi Meral Akıncı ABD bursu ile lise okudu. Ayrıca Kennedy Bursu ile de ODTÜ'de eğitim gördü. Bu burslar rast gele verilmez. İleride karşılık alınacak kişilere verilir. Meral Akıncı Soros tarafından fonlanan KAYAD derneğini kurdu.ABD çıkarına konuşur.
#KKTC Image
Read 5 tweets
1- 30 Haz. 2019 tarihinde, gece geç saatlerde #Suriye Arap Silahlı Kuvvetlerine ait bir füze, Kuzey #Kıbrıs'ta bulunan Taşkent Köyü yakınlarına düşmüştür. Enkazdan gelen ilk veriler ve basına yansıyan açıklamalar, bahse konu füzenin bir #S200 tarafından ateşlendiğini gösteriyor.
2- Açık kaynaklı istihbarat verileri, olayın yaşandığı saatlerde, #İsrail Hava Kuvvetleri tarafından #Suriye'de bulunan #İran Devrim Muhafızları unsurları ve İran'a müzahir gayrinizami silahlı grupları hedef alan bir hava taarruzu icra edildiğini ortaya koymaktadır. #Türkiye
3- Düşen #S200 füzesinin, #Suriye Arap Hava Savunma Kuvvetleri tarafından #İsrail hava saldırısına mukabele etmek için ateşlendiği anlaşılmaktadır. İncelemeye konu SAM sisteminin interceptor füzesi, hedefini vuramadan enerjisini tükettiği halde kontrolsüz biçimde düşebilmektedir.
Read 16 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!