Discover and read the best of Twitter Threads about #kolombiya

Most recents (3)

Türkiye’nin ikinci ticari ortağı ‘Amerikancı’ Kolombiya…

1️⃣ Venezuela, Panama, Ekvador, Peru ve Brezilya'ya komşu olan #Kolombiya, 1.143.000 km² yüz ölçümü ile Türkiye’nin neredeyse iki katı büyüklükte.
2️⃣ 50 milyon nüfusu ile Brezilya ve Meksika'nın ardından Latin Amerika'nın en kalabalık 3. ülkesi olan Kolombiya, % 90’dan fazla Katolik Hristiyan nüfus oranı ile bölgenin en sağcı ülkelerinden.
3️⃣ Kişi başına düşen GSYİH 6432 #dolar. Latin Amerika’nın dördüncü, dünyanın ise 40. büyük ekonomisi.

4️⃣ Dünyada en fazla petrol rezervine sahip 34. ülke olan Kolombiya, gelirlerinin yüzde 50’sini petrol ve kömürden elde ediyor.
Read 10 tweets
Kolombiya’daki protestolar ve (Türkiye’deki) vergi yükü örneği

Kolombiya’da Devlet Başkanı Ivan Duque’nin kongreye sunduğu vergi yasası, binlerce kişinin meydanlara çıkmasına neden oldu.
Çünkü yasa kapsamında elektrikten gelir vergisi zamlarına kadar birçok alanda yeni vergilerin getirilmesi planlanıyordu. Gösterilerden 4 gün sonra tasarı geri çekilse de güvenlik güçlerinin müdaheleleri meydanları sakinleştiremedi.
Çünkü özel polis birimi ESMAD’in olaylara sert müdahalesi göstericilerin ateşini daha da harladı.

Aslında Kolombiya, yüzde 90’a yakını Katolik olan sağ eğilimli bir ülke. Buna rağmen ülkede FARC ve ELN gibi marksist örgütlerin çatışmaları yıllardır devam etmişti.
Read 10 tweets
1️⃣ Guncel siyasetin otesinde 2017'den beri cok kisiyle konustugum sistemsel bir konu var: su anki haliyle #Turkiye'de baskanlik sisteminin islemesi surdurulebilir degil. Ancak teknik bazi duzenlemelerle bu sistem surdurulebilir hale getirilebilir. Peki neler yapilmali?
2️⃣ Turkiye gibi sosyal konsolidasyonu saglanmamis toplumlar icin baskanlik sistemi modeli ABD degil Latin Amerika modelleri olmalidir. Eger Latin Amerika ulkelerinin tecrubelerine bakarsak Turkiye'deki sistem isleyebilir hala getirilebilir.
3️⃣ Turkiye'deki sistemde ABD'de oldugu gibi secimi kazanmak icin %50+1 oy alma gerekliligi kolay saglanabilir birsey degildir. Bu sistem kucuk partilere hakettiginden fazla guc vermekte ve partileri koalisyona zorlamaktadir.
Read 15 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!