Discover and read the best of Twitter Threads about #ltcusdt

Most recents (4)

I can't tell you if it will be a definitive bottom, but even in bearish market the dip is not a straight line. We will soon see a bounce that could guarantee some 2x and more.

This is always the best simple rules but hard to put in place.
#btc #BTCUSDT

16.500/16.000 i think it's a buy opportunity, volume is very low, low volume sales indicate that sell pressure is losing strength. We will see daily divergence in major crypto asset

For sure 21.500$ will be first resistance for long time then we could see 35-40k
#ETHUSD #eth
#ethbtc

700-750$ buy zone.

I think we could see a greater reaction here than Btc , like to 1450$ at the begin, but then see it losing ground again, in the following months, especially in lateralization phases.
Read 6 tweets
1- Arkadaşlar Herkese Selamlar.
Bu hafta sizlere, Risk Yönetimi Kuralları dahilinde uygun Pozisyon Büyüklüğünün nasıl ayarlanması gerektiğini, Tradingview’de yer alan Alım-Satım aracı üzerinden anlatan bir flood hazırladım. Flood biraz uzun oldu ama korkmayın.
2- Bu floodda yalnızca Alım-Satım aracının kullanımını değil, ayrıca işlemlerde Stop Loss seviyesinin nerelere konabileceği, Stop Loss seviyesi ile Pozisyon büyüklüğü arasında nasıl bir ilişkinin olması gerektiğini de anlatacağım. Lütfen dikkatlice sonuna kadar okuyunuz.
3- Şimdi Başlayalım.
Biliyorsunuz, teknik analiz kesinlik belirtmez, teknik analiz bir olasılıklar sanatıdır. Bu olasılıklar içerisinde yaptığımız işlemlerde kar etmek kadar zarar etmek de gayet doğaldır. Zarar, bu işin doğasında vardır.
Read 59 tweets
1- Arkadaşlar Herkese selamlar,
#Priceaction floodumuz başlıyor. Biraz uzun bir flood olucak. Bol grafikli, bol açıklamalı, herkesin anlayabileceği şekilde mümkün olduğunca basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım.
2- Price action bildiğiniz gibi fiyat hareketi demek. Fiyat hareketleri piyasadaki yani trendleri, dalgaları oluşturur. Fiyat, Teknik analizin her şeyidir. Biz fiyatı alıp satıyoruz. Fiyatı alıp satarken de fiyatın yüksek olasılıkla gidebileceği yöne doğru işlem açmak zorundayız.
3- Çünkü Teknik analiz bir olasılıklar sanatı olduğu için, risk/kazanç ögelerini de dikkate alarak doğru karar verme oranınızı arttırmanız gerek. Bunun için işlem yapacağınız hissedeki fiyat hareketlerini yani piyasa yapısını doğru okumanız, bu yapıya göre işlemlerinizi yapmanız,
Read 65 tweets
Exponential Growth: a short thread with pictures
1/n

Physicist Albert Allen Bartlett said, referring to overpopulation, "The greatest shortcoming of the human race is our inability to understand the exponential function."

It's also the shortcoming of a #crypto trader atm.
2/n
So we all saw $ETC's face melting run recently. Look at this disgusting chart. Obviously #cryptocurrencies are all scams, and nothing means anything anymore right?
#ETC #ETCUSD
3/n
But have a look at it on Log scale. Log is an exponential scale (same distance between 1 and 10 as it is between 10 and 100).

If crypto follows an adoption cycle, follows Metcalfe's law, then we should expect exponential growth.

This chart looks normal, right?
Read 10 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!