Discover and read the best of Twitter Threads about #marmara

Most recents (7)

Arkadaşlar şu anda Prof. Dr. Naci Görür TV 100'de canlı yayında. Dün paylaştığım deprem çalıştayında yer verilmiş olan Prof. Dr. Bohnhoff'un iddialarına ilişkin akıllara gelen soruların kendisine iletilmesini sağlayabilir miyiz? ImageImageImage
2019 yılında yapılan Deprem Çalıştay'ına ilişkin yayımlanan raporda Prof. Dr. Bohnhoff'un da ifadelerinde yer aldığı üzere Marmara denizin altına yerleştirilecek ölçüm cihazları sayesinde depremi belki de saatler ya da en azından dakikalar öncesinde tespit edebilmek mümkün müdür?
Şayet mümkünse bu anlamda ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Bu proje ne hedeflemektedir ve halk bu konuda ne şekilde bilgilendirilecektir? Şayet mümkün değil ise çalıştay raporunda Prof. Bohnhoff'un ifadeleri ne anlama gelmektedir ve neden mümkün değildir? GONAF projesi nedir?
Read 4 tweets
İstanbullular özellikle #ilkbahar ve #sonbahar mevsimlerinde boğazlarda yunuslara denk gelmiş ve bu muntazam canlıların yaşattığı heyecanla mutlu olmuştur. Peki #İstanbul’da gördüğümüz bu yunuslar hangi türler biliyor musunuz?
#İstanbul #Boğazı’nda yaşayan yunus türleri #afalina, #mutur ve #tırtak olarak isimlendirilen türlerdir. Bu yunusların temel özelliklerini zincirin devamında inceledik.
#Afalina (Tursiops truncatus) #yerleşik olarak İstanbul’da yaşayan yunus türüdür. Afalina 4 mevsim boyunca İstanbul ve çevresindeki kıyılarda bulunur.
Read 7 tweets
UYARI !
ÖNEMLİ
1-) #Marmara'da özellikle İstanbul'da her binaya "Depremi Önceden Haber Veren Sistem" diye sanki "depremi önceden bilme" şeklinde yanlış anlaşılmaya yol açacak bir algı oluşturuluyor ve bu furya almış başını gidiyor.
-Bu sistemin işlemeyeceğini açıklayayım.
#deprem Image
2-) Beklenen Doğu Marmara Depremi konusunda bilinmezlik ve belirsizlikler olsa da, olasılıkla
-Yırtılacak fay uzunluğu=110 km
-Büyüklük= Mw 7.6
-Yerdeğiştirme miktarı >5.0m
#deprem Image
3-) Belirsizlik nedir?
a) #Deprem merkezi Doğu Marmara Segmentinin
-Doğu ucunda mı?
-Batı ucunda mı?
-Ortasında mı?
b) Çok şoklu (2 veya 3) çoklu yırtılma mı?
c) Tek yönlü yırtılma mı?
d) İki yönlü yırtılma mı? Image
Read 28 tweets
TAŞKESENLİOĞLU AİLESİNİN BİLİNMEYENLERİ…

1- Sedat Peker’İn ifşaatlarından sonra Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı #minetozlusineren kendisine Zehra Taşkesenlioğlu vasıtasıyla rüşvet teklifinde bulunulduğunu açıklaması gözleri Taşkesenlioğlu ailesine çevirdi.
2-Bizde #SedatPeker'in öne sürdüğü "rüşvet ağı" iddialarının odağındaki Ali Fuat ve Zehra Taşkesenlioğlu kardeşlerin aile hayatına bir perde açalım istedik.
3-Gelin tarihin sayfalarını birlikte çevirelim.
Read 83 tweets
1. Hello Radix’ers, @akgungor_c here. I’m glad to be with you this week. It will be a pleasure for me to post here. My thing is to generate and “mobilize” information & knowledge to assist organizations and communities with respect to emergencies & disasters.
2. An eternity ago, I defended a Ph.D. thesis in political science in which I had mainly focused on #disaster and #sociopolitical #change. At that time, I thought I would not spend a single more minute on that text but instead leave it to collect dust in the French archives.
3. And after I walked away from academia, I literally forgot about it for a long period, until a couple of years ago. In fact, I’m catching myself -more and more- thinking about some of the conclusions I had drawn back then.
Read 8 tweets
Mighty Sovereigns Of Ottoman Throne : Sultan Murad I

By Ekrem Buğra Ekinci

@EkremBEkinci
👆🏻 widely used illustration painted by court painter Konstantin Kapıdağlı in the early 19th century shows Sultan Murad I , the 3rd ruler of Ottoman beylik that turned into an empire .

👆🏻👉🏻📸 Credits : Büşra Öztürk - Daily Sabah
While his predecessor , Osman & Orhan ghazis , had gathered a nation & created a state , Sultan Murad I improved his lands , making a prosperous country from it for all citizens .
Read 99 tweets
Around 3000 BCE in eastern #Europe, a Proto-Balto-Slavic #language started to diverge from #ProtoIndoEuropean.

The #Slavic branch of the #IndoEuropean #languages began about 2,000 years later when Proto-Slavic deviated from Proto-Balto-Slavic.

[Image: commons.wikimedia.org/wiki/File:Balt…] Source: The Indo-European L...
As the #Slavic-speaking area expanded during the first millennium CE (striped area on map), Proto-Slavic transitioned to Common Slavic. The #language underwent minor changes that occurred mostly uniformly across eastern #Europe, thereby maintaining mutual intelligibility. A map of eastern Europe sho...
Around the year 1000 CE #CommonSlavic began to split into the South, West, and East branches to which all modern #Slavic #languages belong.

Roughly 315m people speak a Slavic #language, mostly in Eastern #Europe (including the #Balkan peninsula), #CentralAsia, and #Siberia. A map of Europe highlightin...
Read 359 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!