Discover and read the best of Twitter Threads about #mevduat

Most recents (5)

#Enflasyon'un ve ülkede uygulanan makro politikaların mikro düzeydeki etkilerini, hikayeleştirerek paylaşmak istiyorum. Belki böylece akıllardaki bazı sorulara da cevap bulunabilir.

Hikayemizin ana kahramanları Barbaros ve Kalender.
Barbaros; uluslararası bir şirkette yönetici pozisyonunda çalışan, 80.000-TL maaşa sahip, kendi evinde oturan, şirket otomobili bulunan, eşi de benzer bir işte yönetici pozisyonunda olmasa da 40.000-TL civarında maaş alan, 2 çocuğu özel okula giden birisidir.
Kalender; kamuda memur olarak çalışan ve aylık 20.000-TL maaş alan, eşi de benzer gelire sahip, 1 çocuğunu zor bela özel okula gönderebilen, çocuğunun ihtiyaçlarını olabildiğince karşılamaya çalışan, son dönemdeki hayat pahalılığı nedeniyle sıkıntılı bir aile babasıdır.
Read 30 tweets
1999 yılında #XU100 büyük bir ralli yaptı. Düzeltilmiş rakamla Şubat 99’da en düşük 25.68 iken Ocak 2000’de 206.18’i görerek dipten 8 katlık bir artış kaydetti. Bu hareketin sebebi olarak o dönem yatırımcılara sabit #dolar kuru garantisi verilmesi gösterilmişti. Peki bugün ++
Aylardır yatay giden ve neredeyse sabitlendi dediğimiz bir #usdtry ile karşı karşıyayız. Finansal piyasaya 2013’de giren ben ilk defa bunu tecrübe ediyorum.

Bence bu kur sabitlemesi #borsa’ya para akışının arkasındaki ana nedenlerden birisidir, neden peki ++
Madalyonun 2 yüzü var:

1: tasarruflarını #dolar #euro #mevduat veya #altın’da değerlendirenler getiri yaratamayınca alternatif olarak borsaya geldiler. (Herkesin bildiği)

2: Eskiden hisse alıp kazanınca diğer yandan dolar da yükselirdi ve dolardan fazla kazanmanız gerekirdi ++
Read 6 tweets
#FED'in ekonomik paket kapsamında önerdiği Maaş Koruma Programına bankalar hiç talep göstermemiş. Sebep? Virüs etkisinin görülmeye başladığı 11 Mart - 13 Mayıs arasında FED $1.9 trilyon #tahvil alırken, bankalardaki #mevduat $1.8 trilyon yükselmiş... (Fark da emisyon artışı:) ImageImage
Paranın her zaman birbirine bağlı havuzlarda dalgalandığını gösteren hızlandırılmış bir örnek. Banknot olarak fiziki tarafa geçmediği sürece; kaydi para her zaman sistemde gözükür. Birilerinin harcaması, diğerlerinin geliri = mevduatıdır. Kümülatif bakınca değişen şey: para arzı.
Peki bir işe yarayacak mı? Mevduatın ne kadarının krediye dönüşerek motoru döndüreceğine, yani "paranın hızına" bağlı. Ekonominin tüm aksamlarını yağlarsa: 2009-2012 arasındaki gibi canlanmaya destek olur. Bu olmazsa; sadece finansallaşmaya sağlam bir destek & varlık balonları...
Read 3 tweets
15.04.20 Emisyon = 199,3 milyar TL

Hızlı artışın olası nedenlerini:
a) İnsanların evde kalması
b) Banknotların virüs nedeniyle bekletilerek kullanılması
c) Kimilerinin ekonomik kriz algısı
olarak saymıştık.

Yaygın bir algı var, ona bakalım: Banknotlar = #karşılıksız para mıdır? Image
15.08.71'de Nixon'ın #altın penceresini beyzbol sopasıyla kırdığı günden beri dünyanın bütün paraları karşılıksız. Buna itiraz yok. "Fiat para" denen olguyu bilmeyen finans-sever kalmadı. Buradaki konu o değil: "Karşılıksız para basılıyor!" cümlesinde asıl kasıt = helikopter para
Başka deyişle: #hibe para. Karşılığında emek veya varlık verilmeden, KREDİ ilişkisi kurulmadan, faizsiz, sonsuz hak devri. Basit örnekle inceleyelim:

Bordrolu bir çalışansınız. Maaş şükür ki hesaba yattı. Gittiniz ATM'den 200TL çektiniz. Hesabınızdaki kaydî para da 200 TL düştü.
Read 15 tweets
#Eurobond ile #mevduat faizlerinin yakın olması gerektiğinin iması kafamın tasını attırıyor :) Gürültüden hoşlanmam ama müdahale şart.

1. Olay nedir?
Filanca banka (ve Türk hazinesi) %7+ ile $ borçlanıyor. Ama yurt içinde mevduata %3.30 veriliyor. Demek ki büyük entrika dönüyor!
2. Ne gibi oyunlar?
Türk bankalarına yatırılan dövizler ortada yok! Çekmek isterseniz çekemezsiniz!! O yüzden dışarıdan pahalıya borç alıyorlar!

3. Deme ya. Türkiye'ye özgü bir durum mu bu?
Tabii ya ne sandın. Büyük dalavere var, dedim ya.

🔥507🔥 parmaklarını çıtlatır...
Yukarıdaki 3 cümleyi ima eden her tür iddiayı alın, çöp kutunuza basket olarak fırlatın. Sonra da üstüne ispirto döküp yakın! Niye mi?

0. Şu "mevduatlar aslında bankada yok! hepsi buhar oldu!" geyiğinden çok sıkıldım. Sanki tüm dünyada mevduat bankaları paraları toplayıp sonra+
Read 19 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!