Discover and read the best of Twitter Threads about #oksijen

Most recents (4)

Bırakın $ırıngaları da Avrupa'da en fazla kenevir ekili alan niçin ve nasıl Fransa'da ona bakalım..
Keneviri de Fransa'yı da anlatılmadığı gibi anlayalım.
#oxygen #oksijen #PCR #maske #testkiti #ECS #EKS
#Anandamide #hempoil #cannabisindustry #cannabisculture #CannabisCommunity
1- Bugün İstanbul Lisesi olarak kullanılan Düyun-u Umumiye Binası'nın ana kapısı. Düyun-u Umumiye (Düyun-u Umumiye-i Osmaniye Varidat-ı Muhassasa İdaresi), 1881-1923 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun iç ve dış borçlarını denetleyen kurumdur.
2- Navarin Bozgunu, Osmanlı ve Mısır donanmalarıyla, birlikte hareket eden Britanyalı, Fransız ve Rus donanmaları arasında; 20 Ekim 1827 tarihinde geçmiş olan bir deniz muharebesidir. Bu muharebe Osmanlı tarihinde , Navarin Baskını veya Navarin Faciası adlarıyla da geçer.
Read 22 tweets
#Oksijen
🔴 2.5 milyar yıllık Oksijen/Elektron aşkı...

🔹️Dünya üzerinde tahmini 2.5 milyar yıldır OKSİJEN var. Ve biz insanlar oksijenli solunum yapan canlılarız...

🔹️Peki oksijeni ağız ve burun akciğerler için mi yapar? Durum pek öyle degil.

🔹️Yediğimiz tüm besinler,
Aklınıza ne gelirse. Bunların hepsi en sonunda elektronlarina ayrılır.
🔹️Şu "seni atomlarına ayırırım" artistliğinin bir tık ötesine ayrılır.

🔹️İşte bu elektronlar hücrelerimizin içerisine girer.

🔹️nefes alıp akcigerlere çekeriz, kalp akcigerlere kan pompalar, kırmızı
Kan hücreleri oksijeni alır.
▪︎(Demir eksikliğinde bu oksijen tam olarak alınamaz. Kırmızı kan hücreleri içinde kemik iliğinde uretilen hemoglobin var ve yüksek oranda demir içerir. Demir az ise hemoglobin az=ANEMİ)
🔹️Akciğerlerde kan yolu ile alınan oksijen tekrar kalp
Read 15 tweets
Covid de solunum kriterleri.
Alıntıdır.

COVİD sırasında NORMAL SOLUNUM ve OKSİJEN Değerleri ne olmalı? Ne Zaman Hastaneye Gidilmeli? MUTLU Oksijensizlik Nedir? PULSOKSİMETRE Cihazı normal değerleri nedir? Covid Akciğeri Sessizce Sarabilir mi?
NORMAL DURUM: Bir ortamda yeterince oksijen olduğu halde kişinin nefes almakta zorlanması ve kanında yeterli oksijen olmamasına #HİPOKSİ denir. Sağlıklı bir kişi dakikada 8-12 kere nefes alır. Parmağa takılan #pulsoksimetre cihazı ise 95-100 arasında bir değer gösterir.
İki sağlıklı durumda oksijen kan yoğunluğu/ satürasyonu azalabilir. *Oksijen doygunluğu (satürasyon ) YAŞLA azalır. Değer hesaplama formülü şöyledir:
Olması gereken değer=100 – (0.3 x yaş)
Read 12 tweets
1. @ntv de "solunum cihazı yerine oksijen kürü" başlıklı haberde #oksijen tedavisinin mekanik ventilasyonun yerine geçebileceği mesajı yanlıştır. İki tedavinin endikasyonları farklıdır. Maalesef #COVID19 sırasında entübasyon kaçınılması gereken bir işlem gibi gösterilmektedir.
2. Halbuki entübasyon ile mekanik ventilasyon solunum iş yükünün (solunum derinliği ve sayısında artış, vb.) arttığı durumlarda hayat kurtarıcıdır. Ayrıca 6 saatten uzun süreli yüksek konsantrasyonda (>%60) oksijen uygulaması "toksiktir".
3. Uzun süreli fazla miktarda oksijen kullanımı akciğer inflamasyonunu ve fibrozisini arttırır. Entübasyonun geciktirilmesi hastanın solunum kaslarının yorulmasına ve arreste dahi neden olabilir. Acil şatlarda hava yolu açılması elektif şartlarda açılmasından daha komplikedir.
Read 5 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!