Discover and read the best of Twitter Threads about #rus

Most recents (24)

🌐ANALİZ: Ukrayna Savaşı, sınır ötesine mi geçiyor? Salı sabahı Moskova'yı vuran insansız hava aracı saldırıları savaşta yeni ve korkutucu bir safhaya adım adım ilerlendiğini gösteriyor. 💥

🌐Bugünkü saldırı ilk değil, ama en önemlilerinden; çünkü az da olsa zarar verdi.⬇️ Image
🌐2) Bu tür saldırı denemeleri daha önce de olmuştu. Hatta geçtiğimiz günlerde iha'larla Kremlin binasına dahi saldırıldı. 💥

🌐Ukrayna 🇺🇦, bu saldırıları üstlenmiyor, ancak saldırılardan memnun olduğunu da gizlemiyor ⬇️ Image
🌐3) Son saldırıyı kritik yapan bir diğer gelişme ise İngiltere Dışişleri Bakanı Cleverly'nin Ukrayna'nın sınırlarının ötesinde kendini savunma hakkına sahip olduğunu söylemesi oldu. 🇬🇧🇺🇦

🌐İngiliz Bakan, saldırının hukuki meşruiyeti olduğunu ima etti ⬇️ Image
Read 12 tweets
Friday Fact-Check Overview: 19-05-2023

#russian #Disinformation #Ukraine️ Image
«O υπερπολυτελής συρμός ΔΕΝ ανήκει στον πρόεδρο της #Ουκρανίας #Βολοντίμιρ #Ζελένσκι»

«Ο ισχυρισμός κρίνεται #αναληθής. Τα υπερπολυτελή βαγόνια που απεικονίζονται στις φωτογραφίες δεν αποτελούν το εσωτερικό κάποιου τρένου που ανήκει στον #Βολοντίμιρ #Ζελένσκι. [1/2]
Οι εικόνες προέρχονται από υλικό που κυκλοφόρησε το 2015 από το εσωτερικό επιβατικών βαγονιών που δημιούργησε η εταιρεία #Ukrainian #Railways στα πλαίσια διεξαγωγής διαδρομών με αυξημένες παροχές.» [2/2]

ellinikahoaxes.gr/2023/05/14/o-y…
Read 24 tweets
google.com/amp/s/www.bbc.…
#Rusya
#DaryaDugina
Darya Dugina cinayetine tepki: "Rus dünyasına" bir darbe mi yoksa yeni bir terör dalgasının habercisi mi?
Saldırgan "Rus dünyasının" ideologu Alexander Dugin'in kızı Darya Dugina'nın öldürülmesi, tahmin edilebileceği gibi, Ruslar arasında bu suçun arka planı ve sonuçları hakkında bir tepki dalgasına ve spekülasyonlara neden oldu.
"Rus dünyasının" destekçileri, hiçbir kanıt olmadan Ukraynalıları suçluyor. Liberal muhalifleri terör kehanetinde bulunuyor ve - yine kanıt olmaksızın - Rus özel servislerinin işin içinde olduğunu ima ediyor.
Read 15 tweets
🇷🇺 🗣 Die Welt: Batı'nın Rusya'yı izole etme stratejisi işe yaramadı

Alman Die Welt gazetesi yazarı Christoph B. Schlitz, Batı'nın Rusya'yi izole etme stratejisinin işe yaramadığını ve Moskova'nın 'yalnız olmadığını' belirtti.
Schlitz, "Batı'nın stratejisi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uluslararası tecrit edilmesini hedefliyor. Ancak bu işe yaramıyor: Putin yalnız değil" ifadelerini kullandı.

Rusya'ya yönelik yaptırımlara dahil olan ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) müttefiklerine işaret eden
Schlitz, "Kanada, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya. Hepsi bu... Çin, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika tarafından temsil edilen Moskova,
Read 5 tweets
Propaganda Kremla kontynuuje wielowątkową kampanię informacyjną przeciwko RP osadzoną w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W ostatnich dniach reżim eksploatował zwłaszcza te wątki, które – w jego ocenie – mogłyby najsilniej poróżnić Polaków i Ukraińców.
1/10
Przykłady narracji:

- uchodźcy z Ukrainy pasożytują na Polsce
- Polacy wykorzystują Ukraińców jako tanią siłę roboczą
- Polacy rozkradają pieniądze na pomoc uchodźcom
...
2/10
- RP chce zaatakować i zająć zachodnią Ukrainę
- Kijów to narzędzie w rękach Warszawy
- Polacy zapomnieli o Rzezi Wołyńskiej
- ukraińskie służby rekrutują w RP agentów
3/10
Read 10 tweets
#RusyaUkraynaSavası yeni bir döneme girdi, bundan sonraki aşama nasıl izlenmeli? Thread, Dr. Can Kasapoglu 1) Konuya ilişkin iki temel, kategorik analitik hatayı değerlendirerek başlayalım. Bunlardan ilki, savaş öncesinde, #Rusya’nın #Ukrayna’da geniş çaplı bir işgal girişimi+
değil, ayrılıkçı bölgelerde, sınırlı, hibrit bir müdahale yapacağına ilişkin değerlendirmelerdi. Söz konusu analizlerin gözden kaçırdığı husus ise, Siloviki elitin jeopolitik mülahazası ve Rus yığınağının askeri mahiyeti idi. 2) Savaş çıktıktan sonra ana akım medyada Kiev’in 72+
saatte düşeceğine ilişkin analizler (belki de temenniler dememiz gerekiyor), #Rus - Çeçen savaşlarından öğrenilen derslerin iyi anlaşılamaması, Rus ikmal düzenindeki kronik zafiyetin görülememesi ve #Ukrayna mukavemetinin isabetle değerlendirilememesinden neşet etti. 3) Donbas+
Read 8 tweets
1. Over the last 24 hours, we’ve been tracking pro-#Kremlin responses to #Bucha on #Telegram and #VK.

Pro-#Russia voices started by outright denying it, but by the end of the day, guided by strategic disinformation from the #Kremlin, they were blaming it on #Ukraine.
2. Initially, proponents of the invasion said it was all a lie, citing a clip of the mayor of #Bucha purportedly celebrating the liberation of the town days earlier but not mentioning any massacres.
3. Then, the preferred framing shifted to one that blamed the deaths on #Ukraine artillery fire.

The "supporting evidence" for this claim was a clip of a purported #UKR soldier talking about indiscriminate mortar fire against #RUS positions in the southeast a few weeks ago.
Read 9 tweets
#Rusya, #Kiev taarruzundan vazgeçip çekiliyor mu? '1. Rus - Çeçen Savaşı' kendini tekrar mı etti? THREAD, Dr. Can Kasapoglu;
1)#Ukrayna'nın hızla düşeceğini öngören hatalı değerlendirmeler gibi, Rusya'nın tamamen kaybettiğini vurgulayan yorumlara da ihtiyatla yaklaşılmalı.+
2) Şurası kesin, #Rusya'nın, kuzey sektöründe verdiği kayıplara karşın ilerlemesi son derece sınırlı oldu. Başkent #Kiev, bir ay geçmesine karşın hala tam olarak kuşatılamadı. #Ukrayna'ya silah sevkıyatının önüne geçilemedi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve halkı direndi.+
3) Gelinen durumun birkaç nedeni var. a) Güdümlü anti-tank sistemlerinin (#Javelin & #NLAW) taktik birliklerle oynak savunma yapan ve rezervleri seferber eden #Ukrayna için, Rus manevra birlikleri karşısında sağladığı asimetrik avantaj önemli idi+
Read 14 tweets
DER SPIEGEL: Roman Abramoviç'in 'Solaris' isimli süper yat'ı 140 metre boyunda, 8 güvertede 48 kabini ve bir helikopter pisti var.
Anlaşılan #Rus milyarder mal varlığının bir kısmını #Türkiye'ye kaçırmaya çalışıyor.
Ancak sosyal medyada büyük ilgi gören bir olay yaşandı.
Solaris Salı günü bir Türk tatil beldesine yanaşırken, küçük bir teknede ellerinde #Ukrayna bayrağıyla yüksek sesle slogan atan bir grup insan yollarını kapattı ve üstünde '#SavaşaHayır' yazan #Ukrayna bayrakları salladılar.
Ayrıca Abramoviç'in '#Eclipse' isimli dünyanın en büyük yatlarından biri olan diğer süper yatıda da bu hafta #Türkiye'nin güneybatısında demirledi.
Gemide iki helikopter pisti, 9 güverte, bir yüzme havuzu ve bir füze #savunma sistemi olduğu söyleniyor.
Read 6 tweets
#Moskova'daki #Luzhniki stadyumunda, sözde '#savaş yanlısı' binlerce kişi toplanmış.

#Ukrayna'da öldürülen #Rus askerin babasının sahnede “Başladığımız 'iş' bitirilmeli ve topraklarımızı #faşizm den kurtarmalıyız” diyor.

Size de bir yerden tanıdık geldi mi? (1/21)
Bundan önceki gün, yani çarşamba günü, "#Rusya'nın #Ukrayna işgali ve ekonomisi bocalarken #Putin gaza bastı ve meşum bakışlarını #işgale karşı olan veya #Batı'ya sempati duyan #Rus lara çevirdi" (@NBCNews).

nbcnews.com/news/world/scu… (2/21)
#Putin "#Rus halkı her zaman gerçek vatanseverleri hainerden (!) ve pisliklerden ayırt edebilecek ve onları ağzına uçan sinek gibi kaldırıma tükürecek. Bu konuyu 2. kez düşünmeyi aklınıza bile getirmeyin. Bu işte beraberiz ve ben batarsam sizde batarsınız (!)" dedi. (3/21)
Read 21 tweets
#Rusya devletine ait bir TV kanalının editörü Marina Ovsyannikova, dün akşam en çok izlenen #haber programının canlı yayınına çıkarak "#Savaş'ı durdurun!" diye bağırdı ve habercinin arkasından, üstünde "Size burada #yalan söylüyorlar" yazan bir pankartı kameraya tuttu.
#Ukrayna
'Kanal 1' editörü Ovsyannikova ayrıca önceden bir #video kaydetmiş, bu videoda #Putin'i savaştan sorumlu tutuyor ve Rus devlet televizyonunda yaptığı çalışmalardan dolayı #Rus halkından özür diliyor.
Tercümesi: "#Ukrayna'da yapılanlar bir suçtur ve saldırgan #Rusya'dır. Bu saldırganlığın sorumluluğu tek bir adama aittir: #VladimirPutin. Babam Ukraynalı, annem #Rus ve hiçbir zaman düşman olmadılar. Bu kolye [gösteriyor] #Rusya bu kardeş katli savaşını durdurmalı."
Read 12 tweets
PART 3 FINAL. A #Rus soldier (almost killed by comrades) concludes his story how his Lt. & he shielded & tried to save lives of #Ukrainian civilians in #Kharkiv despite the deputy commander of their regiment Lt.Col. ordered to kill civilians together with Lt. and him. [Thread]
[3-2] A Rus. soldier: “First, my Lt. [Ivan Alexandrovich Levankov] got a bullet in his helmet, [from the Rus. soldiers ordered by Lt.Col. to fire at their Lt. and Ukr. civilians] but it didn’t go through. The next bullet hit his neck and broke an artery, so he died.”
[3-3] A Rus. soldier: “Then they [his comrades] fired at a mother woman and she also got killed. Then me and her daughter began retreating, so my comrades began firing at my legs. If not a garage nearby, they could also murder me and that girl.”
Read 7 tweets
PART 2. A #Rus soldier (almost killed by comrades) continues telling his story how his Lt. & he shielded & tried to save lives of #Ukrainian civilians in #Kharkiv despite the deputy commander of their regiment Lt.Col. ordered to kill civilians together with Lt. and him. [Thread]
[2-2] Rus. soldier: “Then your guys arrived & began firing at us. When our guys were firing back, a Lt. Ivan Alexandrovich Levankov [a commander of other unit] and me began saving Ukrainian civilians who were under fire according to the Lt.Col. order”
[2-3] Rus. soldier: “We hid those civilians behind the concrete roadblocks. There were a mother, approx. 50 with her daughter, approx.. 22-25. Our Lt. ran to them, took them out of their car shouting “Get over there!” We all hid behind the blocks.”
Read 5 tweets
Rusya Donbas’a yönelik askeri harekata başladı.

BM, “Putin barışa şans vermeli” dedi.

Biden, “ABD ve müttefikleri Rusya’ya karşılık verecek.” açıklaması yaptı.
Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlatmıştı, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de de büyük patlama sesleri duyuluyor.
Rusya, Ukrayna’daki bir çok alanı topçu birlikleri, füzeler, savaş ve bombardıman uçaklarıyla vuruyor.

Tank ve piyade birlikleri de kara çatışmasına yer yer başlamış durumda.

#RusyaUkrayna
Read 629 tweets
Here's a brief recap of the matches that took place yesterday ⬇️

To view detailed analysis from every group, click here: cutt.ly/LnGHYb3
#FIN 0 - 1 #RUS

An Aleksei Miranchuk goal in first-half injury time gave Russia the win and brought them to three points in the group, level with Finland after two games.

Finland are still in with a chance of progressing but have yet to face group favourites Belgium.
#TUR 0 - 2 #WAL:

Gareth Bale and co all-but-guaranteed their progress to the knockout stages by beating Turkey.

Goals from Aaron Ramsey and Connor Roberts meant Bale could even miss a penalty and they would still win this exciting encounter.
Read 4 tweets
#Eurovisionfinds Cyprus - A medieval base silver (billon) denier of Henry II of the Kingdom of Cyprus (1285-1324) of 'lion' type probably dating to the period after 1296 (see notes below). Mint uncertain #Eurovision @findsorguk

finds.org.uk/database/artef… Image
#Eurovisionfinds Albania - A complete Post Medieval copper alloy Venetian 2 Soldi struck for use in Dalmatia and Albania dating from AD 1684 or 1691 #Eurovision
#ALB @CrapFinds

finds.org.uk/database/artef… Image
#Eurovisionfinds Israel - A cast lead pilgrim ampulla of Medieval, thirteenth to fifteenth century date. the ampulla is similar to a design for which a mould was found during excavations of a Medieval workshop in Akko (Acre) in Israel. #Eurovision
#ISR
finds.org.uk/database/artef… Image
Read 26 tweets
THREAD okay let's go! Join me as I draw along with the 2021 Eurovision Grand Final! #draweurovision #Eurovision
El Diablo sounds like a shagger #draweurovision #Eurovision #CYP
Credit to the dude on that smoke machine for going the extra mile #draweurovision #Eurovision #ALB
Read 35 tweets
🔴#ÖZEL DOSYA

🇮🇷#İran ve 🇨🇳#Çin, ilişkilerini ‘’stratejik ortaklık’’ seviyesine çıkaran 25 yıllık iş birliği anlaşması imzaladı.

• Anlaşmanın detayları neler?
• Çin, İran üzerinden hangi kazanımları elde edecek?
• İran’ın muhtemel kazançları neler?
📍Resmi anlaşmaya göre:

•25 yıllık anlaşma bankacılık, telekomünikasyon, liman, demiryolları, sağlık ve bilgi teknolojileri gibi birçok sektöre Çin’in 400 milyar dolarlık yatırım yapmasını öngörüyor.

•Çin İran’dan düzenli olarak büyük bir indirimle petrol tedarik edecek.
📍Anlaşmanın görünmeyen yüzüne dair iddialar ise şöyle;

• İran’daki hava üslerine Çin ve Rus bombardıman/savaş uçaklarının sınırsız erişim imkanı verilecek.

• İran, yıpranan hava kuvvetlerini güçlendirme açısından Çin’den yeni nesil savaş uçakları alacak.

+++
Read 8 tweets
I love it. Thank you. #RUS #SBSEurovision #BigNightIn
THIS IS HOW I DIE. #SBSEurovision #BigNightIn
Are you guys seeing this too or do I have coronavirus? #SBSEurovision #BigNightIn
Read 3 tweets
Exciting new boat discovery in Norway! This time, an almost perfectly preserved LOG BOAT. Why is this exciting? And does it relate to the Vikings? Repton? And the Silk Roads? Maybe.... bear with me: #riverkings /1

Photos: Leon Arne Kleiva via Facebook/Arkeologi i Norge
This boat was found a few days ago on a farm in southern Norway, at the edge of a lake. We don't know the age yet, could be ~2000 to 500 years old, maybe older. BUT the farmer's great-grandad found two log boats there in 1932, both dated to the Viking Age or just before /2
A few other logboats dating to the Viking Age have been found elsewhere in lakes and bogs, and very occasionally, in graves.

Some more info by Frans-Arne H. Stylegar in Norwegian on log boats here:
arkeologi.blogspot.com/2007/09/datert… /3
Read 12 tweets
So, because I’m tired of Coronatweets, and I’m stuck on a 3 hour plane and don’t want to do real work, I thought I’d distract you with some general thoughts on this year’s Eurovision songs, in my first #ESC2020 thread of the year
Not all the songs are out so far, but enough now to start forming opinions, and in general, this is going to be an awesomely amazing year. A much better showing all round than 2019, and possibly better than 2018 levels. Videos are here: youtube.com/playlist?list=…
Retro is big this year. From random cassettes and floppies in #GEO 🇬🇪 to pixel art in #ISL 🇮🇸 to... whatever you want to make of #RUS 🇷🇺... Retro has made a comeback
Read 14 tweets
THREAD
1) Açık-kaynaklı istihbarat verileri, ki mevcut durumda sınırlı veriye sahibiz, Aramco saldırısında yerden fırlatılan seyir füzeleri kullanıldığını gösteriyor. Bu noktada, İran'ın 2000'li yılların başında Ukrayna'dan tedarik ettiği...
Sovyet-#Rus savunma teknolojisinin ürünü Kh-55 Seyir Füzesinin 15 sene içinde çok çeşitli karakteristik kazanan versiyonlarına odaklanmamız gerekiyor.
Bu alımdan elde edilen know-how, evrim geçirerek birçok İran kaynaklı seyir füzesinde, çeşitli şekillerde kullanıldı. Bu trendin en bilinen ürünü Soumar Seyir Füzesi. Yemen #Husi güçlerinin elinde Quds-1 de göze çarpan bir diğer husus.
Read 15 tweets
In the early part of the first millennium CE, the #IndoEuropean language known as Proto-#Germanic diverged into an East branch (which included #Gothic) and a Northwest branch.

Northwest then split into West and North branches when Proto-#Norse developed in #Scandinavia. Image
Until the 8th century, #Germanic #languages, including Proto-#Norse, were written in Elder Futhark, the earliest #runic #alphabet.

The name #Futhark comes from the initial phonemes in the names of the first six #runes:
ᚠ ᚢ ᚦ ᚨ ᚱ ᚲ
F U Þ A R K

By the beginning of the #Viking Age around 800 CE, Proto-#Norse had evolved into Old Norse, and #Scandinavia's writing system transitioned from the 24 #runes of Elder #Futhark to Younger Futhark's 16 runes.

The #Swedish #Sparlösa #Runestone from ~800 CE features both #alphabets. Image
Read 92 tweets
@EdamOrg Savunma Analisti Dr. Can Kasapoğlu : "#S400 tercihi, iyi bir hava savunma çözümü olmasına karşın, teknik nedenlerden dolayı iyi bir balistik füze savunma kabiliyeti sağlamayacaktır.
Ancak #S400'ü salt teknik parametrelerle açıklamak ve Ankara'yı eksen değişikliği ile itham etmek mümkün değil. #Türkiye'nin #NATO müttefikleri bu kararda büyük pay sahibi" Çünkü;
1) Kuzey Kore’den #Türkiye’nin komşularına füze teknolojisi konusunda yapılan kritik teknik bilgi (know-how) transferlerini biliyoruz.
Read 16 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!