Discover and read the best of Twitter Threads about #sağlam

Most recents (2)

1- Gelin hangi ekonomik çark Türkiye'de 40.000 kişiyi öldürdü inceleyelim. Depremde evlerin yıkılmasına kim sebep oluyor? Kim kaç #para kazanıyor? Asıl bozuk düzen nedir? Belediye-müteaahhit-siyasiler ve vatandaşın tek tek paylarını açıklıyorum #depreminsorumlusu @ilkercanikligil
@ilkercanikligil 2- Örnek olarak 5 katlı, 20 daireli bir binanın kentsel dönüşüm rant şemasına bakalım. Müteahhit buradan 8 kattan 32 daire çıkaracak. Ilk 20 daire emlağın bedeli olarak sahiplerine verilecek. Kalan 12 daire tüm inşaat masrafları, belediye rüşvet/bağışlarını ve karı karşılamalı.
3- Müteahhit 12 daire satışından tanesi 5m ₺ toplamda 60 milyon ₺ alıyor. Binanın gerçek maliyeti 25 milyon ₺. Ama belediye-siyasi tanıdık şirketlere işler yüksek fiyattan veriliyor, belediyeye inşaat izinleri için, harfiyat kamyonu vs için en az 10 milyon ₺ bağışlanıyor*
Read 23 tweets
Krizlerde para piyasaları ilk şoku yaşar, peki şirketlere ne olacak? Gelirleri çift basamaklı oranda düştüğünde, borçlarını geri ödeyebilecek ve nakit akışı sağlayabilecekler mi?

#CDS 'ler, borçlu şirketlerin sağlığının fiyatlandığı gösterge piyasadır.

Bir şirketin "batmasına oynamak" kulağa fazlaca #kapitalist gelse de 😈 ne olduğunu öğrenmek, niye izlendiğini bilmek piyasa öğrencisinin görevidir diyerek; tarihçesine bakmıştık.

Tek tek şirketlere, ilgili yatırımcısı zaten bakıyordur. Genel piyasa sağlığı için ise, CDS ENDEKSLERİ incelenir. En basit anlatımıyla:

ABD şirketlerinin olduğu endekslere #CDX

ABD dışındaki şirketlerinin olduğu endekslere #iTraxx
ismi verilir.
Read 15 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!