Discover and read the best of Twitter Threads about #smrtg

Most recents (18)

1) Merhaba arkadaşlar,

Son birkaç aydır testere piyasasındayız. Yatırımcılarımızın %60-70’i son birkaç yıldır, borsaya girdiği için, 2022 rallisinden sonra, borsayı her gün yükselen, hiç düşmeyen bir yatırım aracı olarak gördüler.

#aksa #alka #alkim #bioen #tuprs #alark #hekts
2) Son birkaç aydır yaşanılan gelişmeler ile, borsanın zor bir yer olduğunu kanıtladı. Testere piyasasında ne yapmak lazım?
Her şeyden önce ODAKLANMANIZ lazım. Buna BOLLUK PARADOKSU diyoruz. Seçim şansınız çok ise, başarı oranınız düşüyor.

#ttrak #kchol #sahol #sise #arclk
3) Tanıdığınız, bildiğiniz, güvenilir olarak gördüğünüz şirketleri takibe alın ve bir SHORT LIST yapın. 10-20-30 firma. Ben 15-20’yi geçmem. 500 şirketin tamamı hakkında yorum yapabilen adama da kusura bakmayın, ŞARLATAN derim.

#ttkom #miatk #smrtg #konka #yeotk
Read 13 tweets
Küresel Dünyanın varmak istediği alanda faaliyet gösteren ve sektörden benzer işleri yapan 6 firmanın güç dengelerini görelim.

2022/12---#smkasAnaliz
#alfas #astor #kontr #gesan #yeotk #smrtg
Haydi İnceleyelim.
Özet durumla başlıyoruz.Evet burada ciro gücünün açık ara Astor ve hemen hemen yarısına denk gelen Gesanda görüyoruz. Net kar tarafında ise ilk üçte yine astor gesan ve yanlarına alfas ekleniyor.

#alfas #astor #kontr #gesan #yeotk #smrtg
Dönen V. başlıyoruz ve bu cümleyi çok duyacaksınız.Tüm firmalar aşırı agresif ve hızla varlık artışı sağlıyor ve üstüne basarak söylüyorum bu gelişim 2030 yılına kadar istikrarlı devam edecektir.Evet en yüksek artış da ise gesan kontr.

#alfas #astor #kontr #gesan #yeotk #smrtg
Read 29 tweets
Yenilenebilir enerji sektörünün ana ekipmanlarının üretimini sağlayan iki devin karşılaştırmalı güç dengelerini görelim.

2022/12---#alfas #smrtg #smkasAnaliz
Haydi İnceleyelim.
Özet rakamlarla başlayalım.FD hesabında tabi fiyatında etkisi var burada Smrtg 26 Mia TL büyüklükte gelirken Alfas 8.5 Mia TL büyüklüğe sahip bulunuyor.Akabinde çıkardıkları ciro tutarları yakın olurken Alfasın ana iş ile dönem net karlılığı daha yüksek bulunuyor.

#alfas #smrtg
Aktiflerin dönen varlık kısmından başlıyor.Evet burada çeyrek bazlı dönen varlıklarını kim ne kadar arttırmış bunu görüyoruz.Son çyrekte smrtg 572 MTL artış sağlarken overallda daha yüksek dönen varlık artışına sahip bulunuyor.Alfas son çyrek varlık artışı +337 MTL

#alfas #smrtg
Read 25 tweets
Yabancı hisse/ETF içeren tematik fonlar son dönemde hareketlendi. Bu fonların performans, yatırımcı adet ve içeriklerine dair analizi floodda paylaşıyorum 👇
Son 1/3/6/12 aylık performansları incelediğimizde, son 1/3 ay hariç vasat bir performans görüyoruz.

Öne çıkan temalar son ay için Fintek/Blokzincir⛓️ ve Turizm/Seyahat✈️ olurken diğer dönemlerde Temiz Enerji☀️/Sürdürülebilirlik🌳 ve Yarı İletken (Çip)🖥️ olarak görünüyor.
Getiri liderleri,

Son 1 Ay #IVY #YZC #ZFB
Son 3 Ay #IJC #DTZ #GZH
Son 6 Ay #IJC #IUT #TGR
Son 12 Ay #GZH #GZY #YJH olarak karşımıza çıkıyor.
Read 5 tweets
1) 2023 PORTFÖYÜM:

Kasım ayından itibaren, 2023 yılına hazırlık yapıyordum. Bu hazırlığa Aralık ayı eğitimindeki arkadaşları da dahil ettim. Onlardan da güzel fikirler ve geri dönüşler geldi. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Bilgiyi paylaşmak ve birlikte kazanmak en güzeli.
2) Yine uzun bir bilgisel olacak. Ben bazı ÖNEMLİ konuları, kısa kısa anlatmak yerine, uzun ve detaylı anlatmayı daha çok seviyorum. Bu nedenle, klasik bir "Çaylar kahveler hazırlansın, yatırımcı baba yazıyor" bilgiseli daha geliyor.

Vatana, millete hayırlısı olsun :)
3) 19 Kasım’da paylaştığım, 2022 yılında neler yaptım?
Finansal yatırımlarımı nasıl değerlendirdim yazısını yeniden sunuyorum. Bu yazıda 2022 yılında portföyüm %471 büyüdü demiştim.

#alka #aksa #eregl #hekts #sasa #gesan #smrtg #kontr #kmpur

Read 72 tweets
1⃣ Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.
2014 yılında İstanbul’da kurulmuştur.
Grup’un ana faaliyet konusu
Yenilenebilir enerji santrallerinin kurulumu,
Güneş panellerinin üretimi,

#smrtg
2⃣Güneş Enerjisi Santrali sistem ekipmanlarının satışı ve pazarlama işlemleri,
Mühendislik ve işçilik hizmetinin verilmesi gibi hususları içermektedir.
Gebze’de yer alan yıllık 1200 MW üretim kapasitesine sahip, 23.500 m2 kapalı alana kurulu son teknoloji otomatik
#smrtg
3⃣üretim hatlarında,verimliliği yüksek, üstün kaliteli güneş paneli üretimi gerçekleştirmektedir. 2022 Temmuz ayında devreye alınan ve üretime başlayan 10.000 m2'lik alana ve 500 MW’lık üretim kapasitesine sahip Dilovası üretim tesisi ile üretim kapasitesini artırmıştır. #smrtg
Read 72 tweets
Bu akşamının yayınını #YenilenebilirEnerji Sektörüne ayırıyorum. Sektörden 6 firmayı karşılaştırmalı olarak değerlendireceğiz.

#yeotk #naten #gwind #smrtg #huner #aydem

Haydi İnceleyelim.
Varlıklardan başlıyor ilki dönen varlık gelişimi, evet tahmin edilecek üzere güçlü varlık gelişimi sektörde mevcut.Overallda naten aydem güçlü artışlar sağlarken hızlı gelişim olarak ise smrtg galata başarılı diyebiliriz.

#yeotk #naten #gwind #smrtg #huner #aydem
Geçiyoruz duran varlıklara yine sektör büyüme eğilimli olduğu için genel olarak firmalarda duran varlık gelişimi mevcut.Burada ise düzenli ve devamlı artışla hun smrtg yeo gelirken aydem naten tarafında tek çyrkte agresif artış mevcut.

#yeotk #naten #gwind #smrtg #huner #aydem
Read 14 tweets
1️⃣Borsa koşmayı sürdürüyor. Acaba 2’ye katlar mı? Bazı piyasa analistleri ve höstadlar şimdiden 10k hedefi vermeye başladı. Bu mümkün olabilir ama burada çok kritik 2 nokta var. İlki enflasyon. Kastedilen enflasyon hariç 2’ye katlamak mı? Yoksa düz 10k yapmak mı?
2️⃣Eğer düz 10k diyorsak bu çok daha mümkün. Ancak reel 2x yapmaktan bahsediyorsak biraz daha zor olabilir. 100 endeks yıllık getirisinden enflasyonu düşünce aslinda yıllık reel getirinin geçmiş yıllara kıyasla çok aşırı yüksek olmadığını görüyoruz.
3️⃣ 2010’da ve öncesinde çok daha yüksek reel getiriler görmüşlüğümüz var. Ancak son 10 yılda reel getiri %50 civarına hiç ulaşmamıştı. İlk kez gördük bu ay. Bakalım bu koşu %100 reel getiriye yani 2x seviyesine kadar devam edebilecek mi? Çok zor ama imkansız değil.
Read 16 tweets
1️⃣ #SASA #HEKTS #KONTR #GESAN #SMRTG 30 eylülden beri yükselmeseydi endeks şu an kabaca 4.000 puan, #SMRTG hariç diğer 4 hisse yılbaşından bu yana yükselmeseydi endeks şu an 3.020 puan seviyelerinde olabilirdi. #borsa Image
2️⃣ Son ralli 30 eylülde başladı ve bugün #XU100 , o tarihin üzerine 1.390 puan koyarak 4.570,20 puandan düzeyde günlük kapanışını tazeledi. O tarihten bu güne 5 hissenin endekse etki puanı 569, yaklaşık endekse etkisi %13. #xu100 #borsa
3️⃣ Bu 5 hissede yükseliş olmasaydı endeks kabaca 4.000 puan seviyesinde olurdu. Yılbaşından bu yana katkıya bakalım. #SMRTG yeni halka arz olduğu için geriye kalan 4 hissenin etkisini incelemek daha doğru olur. #borsa #XU100
Read 4 tweets
Smart Güneş #SMRTG YKB Halil Demirdağ konuştu:

📍Artık sanayiciye biliyorsunuz, tükettiğinin 2 katı kadar üretme hakkı tanındı. Bu bizim rekabet koşullarımızı çok pozitif etkiliyor. Bütün sanayiciler şu anda güneş santralleri kurmak ve bunun için güneş paneli almak istiyor. 1⃣
Smart Güneş #SMRTG

📍Şu anda biz KAP'a bildirdiğimiz rakamlarla beraber önümüzdeki dönem için 120 milyon$'ın üzerinde sipariş almış durumdayız. Çünkü bundan sonra bir sanayici, rekabet için hem karbon ayak izini hem de enerji maliyetini düşünmek zorunda.2⃣
Smart Güneş #SMRTG

📍İzahnamede yıl sonu için söz verdiğimiz satış/kâr rakamlarını tutturmak için çok iyi şekilde devam ediyoruz.

📍Dilovası'nda bulunan fabrikayı bir bankadan devraldık. Şu an oradan da sevkiyatlarımız başladı. 3⃣
Read 6 tweets
Günaydın ve İyi Hafta sonları dilerim. Bu hafta sonuna "Growth Stock" konusuyla başlayalım. Malum sosyal medyada #sasa nın piyasa değeri ile ilk sıraya çıkması sonrası #hekts ile birlikte gösterdiği performans çok eleştiriliyor.
Görsel: Temettü Hocam hesabındandır.
İlk olarak neden "Büyüme Hissesi" demedim de "Growth Stock" dedim. Maalesef ülkemizde bu konuda yatırımcıların araştırabileceği yeterli kaynak, makale yok. Konuyu gerçekten öğrenmek isteyenler internetten "Growth Stock" yazarak bazı makalelere bilgilere ulaşabilirler :)
Eleştirenlerin tezi şu nasıl olur da #sasa piyasa değeri ile #kchol ü #tuprs ı geçer? #hekts piyasa değeri ile #toaso #krdmd yi geçer? Çok basit cevabı var ve ilkokul matematik konusuydu. "Elma ile Armut Toplanmaz" Büyüme hisseleri ile Temettü hisseleri de karşılaştırılmaz
Read 10 tweets
Bakin #smrtg ve #hekts icin fikrim degismis degil. Ikisinden de azalttim. Dun taban/tabana yakin kapattilar. Ama bugun de tavan/tavana yakin kapattilar. #smrtg den gelene #gesan aldim. #hekts dan gelen nakit. Duserse lot artirarak geri koyarim. Dusmesse beklentili tonla hisse
2/ ... gider ona koyarim. Ben boyle guvenli devam ediyorum. Hep soyluyorum. En tepeden satmak en asagidan almak gibi hirsim yok! Ben #hisse fanatigi degilim. Bir hisseden kazandigin para ile diger hisseden kazandigin para arasinda fark yok. 3 senedir cok hisse yskaladik. #borsa
3/ En dipten aldik en tepeden sattik kimse gelip madalya takmadi bana. Kafanizi tek hisseye yani kuma gommeyin. Cok buyuk hata olur. Mesela atiyorum sen hirsla #hekts 60 dan 90 olacak diye beklerken baska hisse 10dan 30 olur ruhun duymaz.
Read 6 tweets
FİNANSAL ÖZGÜRLÜK YAZILARI – 01 -

Sonunda başlıyorum.

1) Arkadaşlar merhaba,
Bir süredir sizlerle DM’den soru-cevap yapıyorum ve gördüğüm üzere, birçok arkadaşımız FİNANSAL FARKINDALIK sahibi. Bu ne demek? Özellikle son 10 senedir maaşlı çalışanların alım gücü düşüyor.
2) 10-15 sene önce bir beyaz yaka aldığı maaş ile kısa sürede 2. El araba alabilirken, şu anda bir araba alması için yıllarca para biriktirmesi gerekiyor. Eskiden ev alırken yaptığımız tasarruf ile şu anda araba alırken yaptığımız tasarruf (bu tasarruf için harcanan emek) aynı
3) Alım gücümüz düşüyor bununla birlikte kalifiye işsizlik de yükseliyor. Eskiden, biraz eğitim alan, bir konuda uzmanlaşan, çok kolay iş buluyor ve iyi de para kazanıyordu. Ama şu anda herkes yetkin, yetenekli, kalifiyeyim diye ortalıkta geziyor.

#aksa #alka #alkim #hekts #sasa
Read 92 tweets
Geçtiğimiz akşam yeni halka arz olacak bir şirket analizi yapmak istediğimi sizlerle paylaşmıştım. Son dönemde #SMRTG #YYLGD ve #KMPUR gibi potansiyeli yüksek şirketlerin arzlarından sonra sizlere bahsetmek istediğim şirket;

#EUREN – Europen Endüstri İnşaat San. ve Tic. A.Ş.
Bu akşam ki flood'da Plastik İnşaat Malzemeleri Sektörü, Cam İşleme Sektörü, Beyaz Eşya Camı ve Mobilya Camı sektörlerinden; özellikle #SISE'nin Cam sektöründeki etkinliğinden, Camın Beyaz Eşya sektöründeki öneminden bahsedeceğim.

Umarım keyifle okursunuz.
Şirket’in faaliyet gösterdiği sektörler;

Şirket’in PVC Profil, panel, plaka, pencere ve kapı üretimiyle ilgili faaliyetleri plastik inşaat malzemeleri sektörü içerisinde ve buzdolabı, fırın camları ile birlikte mobilya camı/ayna uygulamaları ise cam sektöründe yer almaktadır.
Read 25 tweets
Günaydın,

Haftanın ilk günü yurtiçinde ve yurtdışında beklenen bir veri yok. ABD piyasaları da kapalı olacak.

An itibarıyla neredeyse tüm vadeliler positif, kur/ons altın dolayısıyla gram altın hareketli.

Keyifli başlayıp Mayıs ayını 2.485 üzerinde kapatacağımızı düşünüyorum.
1 Haziran itibariyle PTF tavanı 3.200₺ oluyor, yüksek ihtimalle Doğalgaz santrallerine zam gelecek, enerji şirketleri ön planda olacaktır.

#ALARK #AKSEN #ODAS en beğendiklerim. Image
Kredi kartı harcamalarında ise, ilk 4 ayda havayolu harcamaları geçen yıla oranla %342 artmış. Akaryakıt harcamalarının da kk harcamaları içindeki payı giderek artıyor. Tüketim arttığı için mi fiyatlar arttığı için mi onun muhasebesini size bırakıyorum.

#THYAO #TAVHL #PGSUS ImageImageImage
Read 7 tweets
#Smrtg için halka arzdan dışarı gazel okumak istiyorum
1. Bağlı ort/ilişkili şirketlerin isimleri çok benzer. Karıştırmamak için virgülden sonra üçüncü/dördüncü kelimeye kadar gitmek lazım
2. Güneş enerjisi işinde olan bir şirkete Icarus Solar ismini hangi ruh haliyle koymuşlar? ImageImageImage
Madem hızlıca da olsa 450+ sayfa okudum, #Smrtg halka arz belgelerinin özetini ve bir iki yorumumu da ekleyeyim.

Gene önce özetin özetini yapayım:
Öyle cillop bir arz değil bence.
Şirket fena değil, ama ortada hem olumlu hem de olumsuz faktörler var.
#Smrtg, güneş enerjisi paneli üretiyor. Az biraz da EPC geliri var (Kontr'unkilerden çok, Yeotk/Gesan'ınkilere benzer EPC işleri)
Hücre üretimi için Çin&Singapurlularla anlaşmışlar. Onların know-how'ı kullanılarak hayırlısıyla hücre üretimi de pek yakında sinemalarımıza gelecek. Image
Read 23 tweets
#Kontr, 16-20 konsolidasyonundan sonra 108'e kadar çıkıp, 45'e kadar düştü.
Büyüme hikayesi yukarı yönlü hareketleri, hızlı çıkışlar ise aşağı yönlü hareketleri körüklüyor.
Volatiliteyi kaldıramayacak olanların, pozisyonlarını buna göre ayarlamaları lazım.
Platin dergisinin #Kontr/Sami Bey ile yaptığı röportaj.
Pek yeni bilgi yok, ama konuya aşina olmayanlar için Pomega ve Progresiva'yla ilgili özet bilgiler var.
Sami Bey, hadiseyi Avrupa'nın Yeşil Mutabakat eylem planı çerçevesinden de yaklaşmış.

platinonline.com/enerji/kontrol…
Dünya'daki Sami Bey röportajı (Platin'dekinden farklı bilgi yok).
Bu kadar #Kontr haberi yapılmasını şüpheli bulanlar var.
Avrupa'nın ilk LiFeP temelli bateri fabrikası, TR'nin ilk depolama tesisi lisans başvurusu haber yapılmayacak da ne haber yapılacak?

dunya.com/sirketler/kont…
Read 583 tweets
#Kontr'dan $4.1 mio'luk yeni sözleşme. Image
#Kontr'un da içinde olduğu ortaklık 2 yıl içerisinde tamamlanmak üzere $90 mio'luk yeni sözleşme almış. Kontr'un ortaklıktaki payı açıklanmamış.
Gene de oldukça büyük bir sözleşme.
2021T FD/Favök = 21
Giderek bir hightech şirketine dönüşmesi nedeniyle bence bu oran yüksek değil. Image
#Kontr, Gentes Construction ile ortaklaşa olarak aldığı $90mio'luk ihale için Rusya'da bağlı ortaklık ya da iştirak kurma kararı almış.
Bu açıklamadan ortaklıktaki paylar sanki henüz netleşmemiş şeklinde bir sonuç çıkarıyorum. Image
Read 396 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!