Discover and read the best of Twitter Threads about #türkiye

Most recents (15)

How is “Organized Irregularities” Defined, actually? I still think this is neither good or wise. Not good at all.
#TurkeyElections: I have said it, and will say it again. This is WRONG. This will backfire. Especially during this critical period this is the last thing #Turkey needs. - - - “Erdogan's party to demand total recount Istanbul ballots@ is.gd/1WNgAD
Turkish ruling party seeks total recount of Istanbul votes nationalpost.com/wcm/d7c8232f-8… via @nationalpost
Read 7 tweets
This is why #YeniSafak is considered junk propaganda outlet. - - - “The people’s will, the election coup, and the ‘matter of survival’ in Turkey” yenisafak.com/en/columns/sel…
This Front Can No Longer Milk Terrorist #Gulen (#FETO) Angle. This is the”Same” front that has actually been “Protecting” the “Real” #Gulen Network. Many in #Turkey are awakening to this fact.
#Türkiye: Artık Bu Sahte #Gülen Pisliğini mazeret olarak kullanmak taktiği sona ermiştir. #ABD ve tüm dünyada #Gülen teroristi 18 sene önce ifşa eden biri olarak bu gerçeği #Türkiyeye gelince anladım. Esas #Gülen’i koruyanlar bunlar. Manevralar sadece dış süs İçin.
Read 9 tweets
Living through first local elections in #Turkey After 32 years!!! The dynamics & methods are so different than US- In some ways cute & funny. Every 15 min Painted vans blasting music for each different party passing by my house!!! My dog’s been going nuts for the past 14 days!!!
The District Head showed up at my door this morning (at 8!)- gave me all the documentations and location for info for the voting boots. I am so Not used to this. Very interesting. Very different!!!
When compared with USA the cost of running for office is sooooo much lower. TV spots not in the equation. Volunteers, a few painted-postered vans making rounds, and yes: music, music, music.
Read 69 tweets
#OperationGladioB: What is it? How and why was it implemented? By whom? Read My Book “The Lone Gladio” (Hardcover & #Kindle). #TheLoneGladio #SibelEdmonds amzn.to/2FmoWwd
#GladioB Operasyonunun İlk Olarak #ABD’de İfşa eden bendim. Bu Operasyon nedir? Neden ve Nasıl Uygulanmakta? Kimler Tarafından Uygulanıyor? Hepsi 2014’te Amazon en çok satan kitaplar listesine giren “The Lone Gladio” kitabımda. #OperationGladioB: amzn.to/2FmoWwd
Not to gloat, but read the reviews- enlightening. So glad to see that there are those who are awake- they get it. And as long as we have people like them we have “HOPE”! #OperationGladioB: The (Hardcover & #Kindle). #TheLoneGladio #SibelEdmonds amzn.to/2FmoWwd
Read 19 tweets
#NewZealand: Look, I said this yesterday, and have to emphasize it strongly again today: The Timing Of #AEI Running This Piece by Michael Rubin Warning Of Attacks on “Jews” in #Turkey With #NewZealand Terrorists’ #Manifesto on #Turkey!!- - - washex.am/2Fe6gjy
#NewZealand : I generally hate all the drama-based politically motivated “heightened alert” business by governments (Everywhere!)-However, if I were #Turkey government authority I’d watch out for possible #GladioOps targeting synagogues/Jewish centers here. Something may be up...
#NewZealand: This Guy has come to #Turkey several times for extended stays. He includes #Turkey & Turkish Pres. In his warnings (Manifesto). #Israel lobby’s #AEI issues this insane warning ... I’d say “Heightened Alert” In this Case: would be warranted.
Read 28 tweets
Petrolün bitmesi ve hazırlıksız yakalanan ülke Türkiye...

#Turkey #Crudeoil #petrol #benzin #ekonomi #Türkiye
Günümüzde hızla ilerleyen teknoloji ve artan dünya nüfusu, enerjiye olan ihtiyacı arttırmaktadır. Şimdiye kadar dünya siyasetine yön veren ve savaşlara sebep olan enerji sorunu gelecekte yine dünya siyasetinin şekillenmesine neden olacaktır.
Dünyada en yaygın olarak tüketilen enerji kaynağı fosil yakıtlardır. Günde ortalama 98 milyon varil petrol tüketilmektedir. Hızla artan nüfus nedeniyle dünyadaki petrol rezervlerinin 45 yıl sonra doğalgaz rezervlerinin ise 50-80 yıl içerisinde tamamen biteceği öngörülüyor.
Read 60 tweets
“Turkish Farmers Stand Tall & Proud in GMO-Free Seed Movement!” – Another Highlight From #BridgeTheGap with #SibelEdmonds Season 1- #GMOFree #SeedExchange #Fethiye #Turkey #Farmers Watch Trailer Here & Share
Subscribe to #Newsbud #YouTube Channel If You Haven’t Already! In 10 Days: #BridgeTheGap with #SibelEdmonds! - - Watch Trailer Here & Please Share
#Türkiye: Ben bu #İsrail’den #GMO’lu #Domatez #Tohum İthal Meselesini Anlamıyorum!Bizim İnanılmaz #Türk Domatezler Varken Nedir “Bu” Saçmalık Ne?! İsrail’e Karşı Konuşmaların Hepsi Retorik’mi Yani?! Sizi Bilemiyorum Ama Ben 1 Kuruş İthal Israil Domatezine Vermem! Boykot!!!!
Read 4 tweets
#Türkiye #Soros Tekmelenip Türkiye’den Atıldıktan Sonra, #ABD Medya Yavrularını Türkiye Aleyhine Promosyonlar için Devreye Soktu. İlk Adım #DemocracyNow Radyo-TV’den (Nede olsa Senede $1.5 Milyon #Soros Bahşişi Alıyor;-)!
O #Gülen maskelerini yeni maskelerle değiştiren #Türkiye’deki yobaz sahte medyalara bakın. Hiç birisi bunları yazmaz. Onlar #Türkiye’nin imajını bozup rezil etmekle meşgul- #Türkleri içeride birbirine saldırtıp ülke birliğini bozmak ile meşgul (Divide & Conquer!)!!
Ben bunlara (#Gülen ağı) #ABD’de 16 senedir savaş yaparken bunlar kalkmış burada, #Türkiyede bana savaş açıyor. Bana kalkmış İslam dinini saptıran Sahte Şaria vaazları verip neden “Harem” içine girip 4-karılı yaşam tarzı promosyonu yapmıyormuşum! Esas İslam & Türk Düşmanı Bunlar.
Read 3 tweets
Full stream ahead! Russia & Turkey officially complete construction of joint gas pipeline — RT Business News rt.com/business/44434… #
Let’s see how this Russia-Turkey News will affect US-Turkey News in coming days. Because every time #Turkey takes positive commerce or relationship step with #Russia US MSM goes bunkers and start #Turkey Attack
Şimdi, böyle bir pozitif Rusya-#Türkiye haberi çıkınca, genel olarak, 24-48 saat içinde #ABD’den (oradaki medyadan) Türkiye’ye karşı negatif haber/vurma gelir ardından. Şimdi saate bakıyorum ve bekliyorum ... siz dikkat edin bakın neler gelecek
Read 3 tweets
#Khashoggi #Breaking!- #France Contradicts #Turkey President #Erdogan: Not Aware Of Any Smoking Gun #Khashoggi Video-Audio Given To Them!!- - ”Le Drian says not aware France has Khashoggi tapes, contradicts Erdogan!” | Article [AMP] | Reuters reuters.com/article/us-sau…
#Fransa Diyor ki: #Türkiye #Erdoğan #Kaşıkçı ile ilgili Bize Video vermiş diyor fakat bize böyle bir video verilmemiş- yok bildiğimiz kadarıyla .... Les 4 vérités - Jean-Yves Le Drian via @YouTube
Here’s the video: Les 4 vérités - Jean-Yves Le Drian via @YouTube
Read 6 tweets
IMPORTANT Report- #Khashoggi Case. This Report Is Spot In! Accurate!Reporting from #Turkey on this Case & screaming about this for weeks!!- “Khashoggi Case- Analysis of an Information Operation” securitystudies.org/khashoggi-case… via @SecStudiesGrp
Spot “on”- eating & twitting
#Türkiye- #Kaşışçı Hikayesinde O Dediğim Bir İki Gazete Diye Kendini Gösteren Lanetler: İfşa Ediliyorlar. Daha Çok Çıkacak Bunun Gibi- Rezil ve Rezil Edenler.
Read 3 tweets
#Türkiye:Şimdi Devlet Resmî Olarak Doğru ve Düzgün Rapor Vermiş Durumda.Şimdi Sıra #Türkiye Medyasındaki Yalancı Paparazzi’ciler.Teker Teker İnceleyin & Yalanları Dağıtan “İlk” Kaynağı Bulun: Bu #Kaşıkçı Saatlerce Çığlıklar Atarak İşkence Gördü-Video’su Var Yalanında İlk Kimdi?!
Bunları hep Birlikte #Türk olarak bizim kendimiz rezil etmemiz lazım ki bunu “Dış” Düşmanlar Sinsice Arkadan Vurup, bizi suçlayıp, bizi rezil edip bundan “başka” hedeflere ulaşmasınlar. Hep Birlikte!
Size bir ipucu daha: #Soros Yakından besliyor bu kaynağı. Enteresandır buradan da vergi paralarından biraz nasip alıyorlar. Besle yılanı oysun ... ülkeni?
Read 3 tweets
29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlar, Dim Dik Durup İlerlememizi Dilerim. Şimdi Kızımın #Türkiyedeki İlk Törene. Hep Birlikte #Türkiye!!
Bugün güzel ve pozitif olan bir çok şeyi hatırlatalım. Genel olarak gazetecilik karamsar ve kötü haberlerle dolu oluyor (her ülkede böyle)bugün tersi olsun:-)
Önce ben başlıyorum: #IMF’e Hayır Deyip Sırtımızı Döndük. Bravo Bize!!!! :-)
Read 5 tweets
4A/ Vaka-I Şer Sonrası Yunanistan’da Yaşanan Hukuksuz Olaylar:
4B/Tuğg. Numan Yediyıldız darbe girişimi sırasında #NATO’da, Güneydoğu Avrupa Çok Uluslu Barış Gücü Anlaşması ile kurulan Güneydoğu Avrupa Tugayı (#SEEBRIG)’in komutanlığını deruhte ediyordu.
cmdrcoe.org/menu.php?m_id=…
4C/Vaka-I Şer sırasında #Yunanistan’da bulunan Yediyıldız #KHK 667'de yer verilen darbeye iştirak ve terörle mücadele gerekçesiyle ile 27 Temmuz 2016 tarihinde TSK’dan atılmıştı.
Read 51 tweets
Son zamanlarda tüm hisse fiyatlarını aşağı çeken olgu piyasa faizleri.
Şirket değerlemede İndirgenmiş Nakit Akımları yönteminde AOSM ile gelecek değerler bugüne indirgenir.
Özsermaye maliyeti risksiz getiriyi temel alır.
Türkiye 5 yıllık faizin hareketine bakın 12,0% -->15,7%
Firmanın gelecekte elde edeceği nakit akımlarını ne kadar yüksek bir AOSM ile iskontolarsanız hisse değeri o kadar düşük çıkacaktır.
Ayrıca risksiz getiri üstüne eklenen beklenen getiri rakamı da çalkantılı ortamda yükselmektedir, güncelde 7,96% görünüyor NYU Stern'de.
#Endeks ve #Türkiye 5 Yıllık #Tahvil verimi karşılaştırmalı grafik.
Kısa ve Orta vadede ters hareket, uzun vadede ikisi beraber yükselebilmiş son rallide.
#Borsa zirvede iken faiz dibe iniyor, bu hem para akışı ile alakalı hem de dediğim iskonto oranıyla. Mor Endeks
Read 3 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!