Discover and read the best of Twitter Threads about #temettü

Most recents (24)

1-) Alfa Solar Enerji (#ALFAS) şirketinin A'dan Z'ye temel analizini yapalım.

Analizin tamamını web siteme yükledim: garibanyatirimci.com/2023/05/10/alf…

Herkese ulaşması bakımından burada da uzun bir twit serisi olarak yazacağım.

Başlıyoruz:
#Borsa #yatırım #finans #temettü #temelanaliz Image
2-)Bu bilgiselinde Borsa İstanbul'a yeni kote olan ALFA Solar Enerji Şirketinin temel analizini yapmaya çalışacağız. İlk olarak Şirket'i ve faaliyet alanını tanıyarak başlayalım daha sonra Şirket'in kuruluş süreci, Image
3-)Şirket'in sektörü, halka arz izahnamesi ve halka arzdan gelecek paranın nerede nasıl kullanılacağını, hakim ortak satışını ve ortaklık yapısını analiz etmeye çalışalım. Daha sonra şirketin mali yapısı ve piyasa çarpanlarını analiz edelim.
Read 392 tweets
1⃣ @BayTutumlu'nun, Buffett'in şirket seçiminde belirlediği kriterleri kullanarak oluşturduğu tablo ile 420 adet şirketi puanladım.

Bu çalışma bize şirket organizasyonun kalitesini gösterecek.

Şirketleri bu twite zincirleyeceğim.

#BIST #XU100 #viop #Temettü #FinansalÖzgürlük
2⃣ Benim notum kıttır, eminim Buffett olsaydı aynı şekilde davranırdı.

Şirketlerden çoğu 60-80 puan aralığına yığıldı.

Bu nedenle geçer not olarak 80 belirledim.

Sınıfı geçebilen 26 şirket var.

#BIST #XU100 #viop #Temettü #FinansalÖzgürlük
3⃣ Son olarak; bu uyarıyı göz ardı etmeyelim. 👇

Read 29 tweets
1⃣ Son yaptığım değerlemelere ingilizce olduğu için hala tepki geliyor.

Herkese ayrı cevap vermekten sıkıldım, hepsini kaldırdım.

Şimdi Türkçesi "İndirgenmiş Nakit Akımları" olan bu yöntemin nasıl hesaplandığını formüller üzerinden açıklamaya çalışayım. 👇
2⃣ İlk olarak şirketin serbest nakit akımına ihtiyacımız var. Hesaplamak için 3 farklı yöntem mevcut.

İlerleyen twitlerde sizi yeteri kadar formile boğacağım için bunu hazır alabiliriz.

Tradingview, İnvesting ve Yahoo da var.

Yıllığa baktığınızdan emin olun.
3⃣ Serbest nakit akımını bulduk şimdi.

Mümkün olduğunca eskiye giderek ilk serbest akımını buluyoruz. Tradingview da en eski 2016 verisi var. Fena sayılmaz.

Bu ilk ve son nakit akımlarından faydalanarak şirketin ortalama büyüme oranını hesaplayacağız.

Formül 👇
Read 7 tweets
1) Bu coğrafyanın insanı olarak, duygularımızı uçlarda yaşamayı seviyoruz. Tuttuğumuz takım 2 galibiyet alınca, "Bu sene kesin şampiyonuz" diyoruz veya 2 mağlubiyet olunca da, "yönetim istifa" diyoruz.

Sevdiğimiz zaman da böyle olmuyor mu?
2) Sevdiğimizi düşündüğümüz zaman, karşımızdaki insanın özeline müdahaleyi bir hak olarak görüyoruz, O'nun düşüncelerini değil kendi duygularımızı önemsiyoruz ve sevgimizle karşımızdakini boğuyoruz.

Tam tersi sevmiyorsak da, nefret boyutunda sevmeyebiliyoruz.
3) Karşımızdakinden nefret ediyorsak, O'nun sürekli mutsuz olmasını istiyoruz. "Benden sonra bir daha gülmedi, mutlu olamadı" demeyi o kadar çok istiyoruz ki...

Duygularımızı uçlarda yaşıyoruz.

Sevgimizle (bazen) karşımızdakini sıkıyoruz, boğuyoruz, öldürüyoruz.
Read 27 tweets
2017 den bu yana hergün mücadele ettim. Sabah 08.00 da kalktım ve aylar süren çalışmalarımı yaptım. Öylesine şeyler yaşadım ki notlar aldım kağıtlarım adeta roman gibi oldu.
Faaliyet raporları okudum temel analiz yapmaya çalıştım teknik analiz yapmaya çalıştım her geçen gün inandığım tek bir nokta vardı. Mücadeleyi birakmazsan mutlaka başaracaksın Turgay dedim kedime.
Sabah 08.00 da başlayan bazen gece 01.00 lara varan çalışmalar tam 17 ay sürmüştü bu süreç. O zamanlar tahmini 17-18 bin TL lik bir bütçem elveriyordu. Aldığım hisselerim maalesef 500 -1000 TL lik olabiliyordu.
Read 24 tweets
1) Bugün (bence net, ancak) çoğunluk için tartışmalı bir konu üzerine yazacağım. #PayGeriAlımı. (#Buybacks)

Aslında #Berkshire yıllık toplantısı için mektubunda Warren Buffett bu konuyu savunmuş, hatta aksi görüştekileri sert bir dille eleştirmişti.

ft.com/content/97b875…
2) Açıklamanın pay geri alımlarına ilişkin vergi düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından gelmesi her ne kadar konuyu başka noktalara taşısa ve bunun ekonomiye ekileri düşük seviyede olsa da ben tartışmayı kurumsal finans düzleminde aktaracağım.
3) Merak edileni başta söyleyeyim:

Eğer pay geri alımlarının gerekçesi piyasada işlem gören hisselerin değerinin düşük olmasıysa buna %100 katılıyorum ki Buffett'ın da vurguladığı bu nokta bence itiraz içermiyor.

Ancak her geri alım (öyle dense de) bu nedenle yapılmaz.
Read 16 tweets
Haftaya Financial Times'tan bir yazının kısa bir özetiyle başlayalım.

#Temettü yatırımı konusundaki ve sıkıntıları çok defa anlatmış olsam da popüler bir konuda sorunlar hep göz ardı edilir.

1) Bakalım FT bu alanda neler söylüyor:
2) Birleşik Krallık'ta temettü ödemelerine ilişkin öngörüler 2023 yılında azalma yönünde.

Şirketlerin kâr marjları baskı altına girdikçe, büyük olasılıkla kâr payı dağıtımı da düşecek. Çoğu sektörde marjlar yüksek enflasyon ve hane halkı alım gücü nedeniyle daralmış durumda.
3) Bütünsel salgın nedeniyle 2020 yılında kâr payı ödemeleri ciddi şekilde düşmüştü. Sonraki yıllarda bir toparlanma görülse de ekonomilerdeki yavaşlama, resesyon riski ve hayat pahalılığı nedeniyle tüketici harcamaları cephesindeki veriler şirket kârları açısından olumsuz.
Read 4 tweets
Portföyüm kapsamında, son üç yıl içinde elde ettiğim #KârPayı akışını ve #TemettüVerimini incelediğim yazıyı siteye yüklemeden önce biraz arşivden paylaşım yapayım. Okumamış olanlara faydası olabilir.

1) #TemettüSistemi Üzerine Düşüncelerim.

ergununutmaz.com/temettu-sistem…
2) Temettü Kavramları ve Hesaplamalar yazısı ise teknik detaylar ve işin sayısal yönüne ilgi duyanlar açısından iyi bir kaynak. Burada temettü verimi, nakit/brüt ayrımı ve hesaplamanın nasıl yapılacağına dair uygulama da yer almaktadır.

ergununutmaz.com/temettu-kavram…
3) Kâr Payı ve Ortaklık Payı

Bu yazıda ise sistemin işleyişindeki sorunlar, sermayeyi tabana yayacak bir önerim ve paranın iç / dış değer kayıpları üzerine uygulama örnekleri vardır.

ergununutmaz.com/kar-payi-ve-or…
Read 8 tweets
8 yıllık #Temettü raporum:

ve SON..

2015- 2.000TL(yaklaşık1.000 usd)
2016- 7.000TL
2017- 8.000TL
2018- 20.000TL(5.000 usd)
2019- 39.000TL
2020- 53.000TL
2021- 111.000TL(13.000 usd)
2022- :))
2023- :)))

..2022 yılının son işlem günü ve benim bu hikayemin de sonu..

BAŞARDIM..
2.2022 yılında finansal anlamda kişisel hedeflerime ulaştım.

#Finansalözgürlük hayali ile yola çıktığım yatırım hikayem gerçekten de sona erdi.
3.Benim için finansal özgürlüğün tanımı "Sevmediğin bir işi yapmama tercihine sahip olabilmek" demekti. Tamamen bu amaç için birikim yaptım. Geldiğim noktada da çalıştığım işten ayrıldım ve bu tercih tamamen bana ait. Kontrolü elime aldım diyebilirim.
Read 21 tweets
Son #tuprs yatırımcı sunumundan (Ekim 2022)

Sayfa 3: 2 iyi haber:

1. Şu anlar sadece global ekonominin zayıflama endişesi var... ciddi risk olarak.

2. 90 dolar ile Brent fiyatında 5 yıllık ortalama fiyatın gayet üzerindeyiz. 👍

Ve günlük takip mümkün. :) Image
Sunumdan devam:

ENTEK, artık #Tüprs
442 MW kurulu gücüyle...başlı başına bir enerji şirketi...pek ciddiye alınmasa da.

İlk 6 ayın Favök rakamının seviyesine bir bakın derim: 772mn TL.
Yıl sonu en az 1,5 mr TL Favök sadece buradan... makul mü? Image
#tuprs'ın rekabet gücü ve avantajı nereden geliyor sorusunun bazı kalemlerini aşağıda listelemişler. :)

Bu spesifik rekabet avantajının bilincinde olmakta fayda var. Image
Read 14 tweets
Borsada genelde elimizdeki hisseleri başkalarının beğenmesi, takdir etmesi, onaylaması gereğini psikolojik olarak hissediyoruz. Değer yatırımı uzun süre sıkıcı hisselerde beklemenizi gerektirebilir. Çevreniz sizi onaylamazken devam edecek kararlılığa sahip olmanız gerekiyor.
2021 yılını #info hissesinde geçirdim. Şirket temel olarak önce zayıf bir dönem geçirdi, ardından toparlandı. Şirkete temel olarak inanırken 1 yılın ardından çevremden gelen olumsuz yorumlar nedeniyle psikolojik olarak devam edemedim ve hisse değiştirdim. Sonuçta hisse 4x yaptı.
2019 ve 2020 yıllarını #sumas hissesinde geçirdim. 15 aylık yatırımdan yaklaşık %300 karla ayrıldım. Eğer 12. Ayda pes etseydim %50 karla ayrılacaktım. Getirinin çoğu kısa zaman dilimlerinde oluşuyor, bunu yakalamak için de hissede uzun süre bulunmak gerekiyor.
Read 10 tweets
Değer Yatırımcılığı İçin Küçük Kitap’ı bugün bitirdim. Kitapta yazar genel olarak “#değer”i satın almanın beklentiler nedeniyle kazanç ve varlıklarına göre yüksek fiyatlanan şirketleri almaya galip geldiğine olan inancını ilmek ilmek işleyerek anlatmış. #borsa #yatırım #temettü
Yazara ve atıf yaptığı akademik araştırmalara göre düşük değerleme çarpanları ile fiyatlanan hisseler gelecekte yüksek fiyatlanan hisseleri yenmektedir. Bu nedenle düşük F/K ve PD/DD oranlarına yatırım yapmak mantıklıdır.
Ayrıca piyasaya göre kötü performans gösterip geride kalan hisseler piyasaya göre çok iyi performans gösteren ve “büyüme hisseleri” olarak adlandırılan yüksek çarpanlı şirketlere göre ilerleyen zamanda daha iyi getiri yaratırlar.
Read 12 tweets
⚠️ÖNEMLİ

1) Temettü şirketleri yatırımı yapanlara ufak bir uyarı

Bugün şirkette finansalları analiz ederken, baktım ki “enerji maliyetlerinin etkisi” ile geçen sene X birim Net işletme sermayesi ihtiyacımız var iken, bu sene 3X birim NİS ‘e ihtiyacımız var

#eregl #isdmr #ttrak
2) Sadece enerji değil elbette, nakliye ambalaj vb bir çok maliyetimiz yükseldi. Aylık nakit ihtiyacımız da 3 katına çıktı. Bu bizde oluyorsa, borsadaki bir çok şirkette oluyordur. (Zaten finansallarda görebilirsiniz)

#toaso #doas #alkim #alka #krdmd #tborg
3)Bu sene şirketlerin dağıtılabilir karın tamamını dağıtmak yerine, bir kısmını dağıtıp, bir kısmını “bedelsiz” yapabilirler ya da dağıtılmamış karlarda bırakıp, ileride dağıtabilirler. #temettü yatırımı yapıp, 2023’de şu kadar temettü bekliyorum diyen arkadaşlar bu konuya dikkat
Read 4 tweets
Temel analiz yaparken nelere bakıyorum bir akış altında toplamak istedim, buyrun:
#borsa #yatırım #temettü #TemalAnaliz
1) Finansal tablolar analizi: bilanço (finansal durum tablosu), gelir tablosu (kar veya zarar tablosu), nakit akış tablosu, özkaynak değişim tablosu, finansal rapor dipnotlarının okunması.
2) Finansal tablolarda dönemlere göre karşılaştırmalı büyüme analizi yapılarak yatırım yapmaya değer olup olmadığı incelenebilir. Dipnotlarda verilen detay bilgilerde şirketin gizli bir değeri keşfedilebilir veya değeri azaltıcı bir dezavantajı öğrenilebilir.
Read 20 tweets
Piyasada en sevilen #temettü hisselerinden bir sepet yaptım. Bu hisseler #isdmr #eregl #aksa #bimas #ismen #vesbe #toaso #froto #arclk #sise olsun.
Bunların 2013-2022 dönemi temettü büyüme oranları için YBBO (yıllık bileşik büyüme oranı) hesapladım. #USDTRY ile karşılaştırdım:
Bu 10 hissenin YBBO değerleri altlarında yazıyor.
10 Hissenin büyüme ortalaması %37,48
Yani 9 yıl önce eşit miktarda bu portföyü yapan kişi, her sene temettülerini bu kadar artırmış.
Bu oran 9 yılda bileşik %1654 büyüme demek.
1.000 TL #temettü geliri 16.540 TL olmuş.
Bu arada çok sevdiğimiz benchmark'ımız USDTRY ne yapmış? YBBO'su %26,68 olmuş. Yani her sene ortalam bu kadar artıp kümülatif olarak %740 artmış.
Yani yukarıdaki 10 hissenin 9 yıllık temettü büyümesi doların artışından 2 kat daha fazla olmuş.
Read 5 tweets
Dolar bazlı temettü mü? Var mı öyle bişey? 😳
4 gündür uğraştığım Eurobond çalışması sizlerle!
RT yaparak destek olursanız çok sevinirim 😊
@AhmetBeyefendi hocam videosu ile bitirmeme çok yardımcı oldu.Ahmet hocam umarım hatasız olmuştur, değerli fikirlerinizi de almak isterim.
1. GENEL BAKIŞ Image
2. KOD VE VADE Image
Read 16 tweets
Soru;
Bugün ki 100.000 TL nin alım gücü 01.08.2023 de ki 100.000 TL ye oranla % 20 den fazla azalır mı ?
Evet diyenler için devam edelim ödeme gücünüz olsa aşağıdaki krediyi aşağıdaki şartlarda çeker miydiniz ?
Cevabınız evet ise nedenini belirtirseniz sevinirim…
Bir soru daha sizce bu negatif faizli bir kredi mi ?
Bu krediyi yatırım amaçlı kullanacak olsanız, aşağıdaki yatırım araçlarından hangisini seçerdiniz, neden ?
Tabiki amaç vade sonunda kredi faizini yenmek…
Read 8 tweets
#Temettü verimi hakkında birkaç söz:
Uygulamalarda gördüğünüz verim brüt değil net temettü verimidir.
Temettüden %10 vergi alınmaktadır.
Verim son ödenen net temettüye göre hesaplanır.
Son ödenen temettü, gelecek temettülerin aynı olacağı anlamına gelmez, tutar düşebilir.
#EREGL örneği üzerinden anlatayım
Son fiyat 25,88 son temettü brüt 4,45 net 4,005 TL
4,005/25,88=15,48% net temettü verimi
12 aylık hisse başı karı şu an 5,30
12 aylık hbk 4,45 altına gerilerse gelecek yılın temettü ödemesi bu yılki rakamın altına gerileyebilir.
Hisse başı kar en kolay nasıl hesaplanır?
Hisse fiyatını F/K oranına bölmek yeterlidir
#EREGL fiyat 25,88 F/K 4,89
25,88/4,89=5,30
Şirketlerin genel olarak 1 yıllık karlarından fazla temettü ödemesi mümkün olmamaktadır.
Yıl içinde her bilançoda HBK değişiyor.
Read 5 tweets
1) Bugün Peter Lynch & John Rotchild’in

#BorsadaTekBaşına,

Borsada kendi bilgilerinizi kullanarak #para kazanma yolları isimli kitabından önemli pasajları arşiv niteliğinde paylaşıyorum.

Üç ana bölümden oluşan bu kült eser toplam da 302 sayfadan oluşmaktadır. +
2) “Hisse senetlerine yatırım yapmak bilim değil, sanattır ve herşeyi #sayı olarak görmek üzere eğitilmiş olan insanlar borsada büyük bir dezavantaja sahiptir.

Eğer hisse alım satımında herşey sayılarla açıklanabilseydi herkes bilgisayar başına geçerek #zengin olabilirdi.” +
3) “ Siz siz olun, #borsa nın bir kumar olduğunu söyleyenlere kulak asmayın.

#Yatırımlarınızı yönetme işini bir bankaya devrederseniz çoğunlukla karşılaşacağınız şey vasat bir #kazanç olacaktır.

Benim satın aldığım #hisse senetleri diğer #fon yöneticilerinin bucak bucak” +
Read 50 tweets
1) Zaman bulmuşken kütüphanem de okuduğum kitapları tekrardan inceleme fırsatım oldu.

Ve içeriğinde notlar aldığım, altını çizdiğim satırları profilimde de paylaşmak istedim. Peter Lynch ile başlıyorum. +

#temelanaliz #finansalokuryazarlık #yatırım #kitap Image
2) Peter Lynch & John Rotchild’in

#KazanmayıÖğren Yeni Başlayanlar için Yatırım ve İşletme Rehberi kitabı,

Önsöz ve Giriş ile birlikte dört ana bölüm ve iki ek açıklama bölümünden olmak üzere toplam 298 sayfadan oluşan kült bir eser.

Şimdi içeriğine gelin birlikte bakalım +
3) “Finansın ilkeleri basittir ve kolayca kavranabilir. Birinci ilke şudur: #tasarruf eşittir #yatırım.

Küçük bir kumbarada veya kavanozda muhafaza edilen para, #yatırım değildir.” +

#temelanaliz #finansalokuryazarlık #kitap
Read 33 tweets
SON 10 YILDA HER GÜN 1 PAKET SİGARA YERİNE #VESBE ALINSAYDI...

Selamlar,

Bugün sizlere #VESBE geçmiş fiyat performans analizi yapacağız.

Ancak bu analizimiz alışılagelmiş analizlerden biraz farklı olacak. Çok ufak miktarların hayatımızı nasıl değiştirebileceğini göstereceğiz. Image
1- Yatırıma başlamak için, yatırım yapmak için yüzbinlere, milyonlara ihtiyaç olmadığını göstereceğiz.
Bunu gösterirken de her gün 1 paket sigara tüketen bir insanı baz alacağız.
2- Analizimiz üç aşamadan oluşacak;

- İlk aşamada her gün 1 paket sigara içen birisinin sigaraya harcadığı toplam parayı, bu süreçte sigaranın fiyatını vs inceleyeceğiz.
Read 35 tweets
Özsermaye karlılığının yüksek olması akıllı yatırım için yeterli midir?

Neden özsermaye karlılığı yüksek diye şirketleri baştacı ederken F/DD değerleme çarpanına bakmıyoruz ki?

Bunu bir örnekle anlatmak daha açıklayıcı olacak;
Şirketin hisse başına defter değerinin (DD) 100 TL olduğunu, %13 özsermaye karlılığına (ROE) sahip olduğunu ve karının da %40’ını aynı sene içinde nakit #temettü olarak dağıttığını kalan yarısının şirkette kaldığını varsayalım. (oranlar #bist100 için son 20 yılın ortalamasıdır)
Şirket hisse başına 13 TL net kar elde edecek, bunun 5,2 TL’sini temettü olarak aynı yıl yatırımcıya versin.

Yılsonu defter değeri 107,8 TL
👉büyüme %= ROE x kazancın şirkette kalan kısmı
=> 13% x 60% = %7,8
Temettü oranı düştükçe büyüme oranı artar, farkettiniz değil mi?
Read 9 tweets
1) Güneşli bir İstanbul sabahından hepinize günaydınlar dostlarım. Artık hepinizin ezberlediği üzere ' Yatırım yapacağımız şirketleri tanıyalım , parayı sokaktan toplamıyoruz.O halde onu en mantıklı şekilde yatırımlarımıza kanalize etmeliyiz ' şiarıyla #uvy 'a başladık.

#toaso
2) Bu kapsamda daha önce #eregl , #aksa , #alkim , #vesbe , #bimas , #anhyt ve #enjsa şirketlerinin incelemelerini yapmış ve burada sizlerle paylaşmıştım. #uvy yatırım ile #temettueemekliliği için uğraş verdiğimiz bu yolda bugün günlerden #toaso diyeceğiz.

#toaso
3) Al çayını kahveni gel beraber bakalım.Kimdir bu adamlar? Ne iş yaparlar ?Kazandığından pay vermeyi seviyor mu? Sahipleri ve ortakları kimler? Dilim döndüğünce bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Umarım keyifli bir zincir olur.Farkındalık yaratır. Başlayalım.

#toaso
Read 20 tweets
Sevgili arkadaşlar. Bu akşam değer yatırımcılığı ve trade ederek para kazanmak üzerine birkaç kelâm etmek istiyorum. Bakın dostlar bu iki ifade birbiri ile tamamen farklı olgulardır. Finansal piyasalar derya deniz. Onlarca para kazanma şekli var.
Day trade yapan var , swing trade yapan var , fon yatırımı yapan var , değer yatırımcılığı yapan var. Burada dikkat etmemiz gereken nokta bize en uygun olan sistemin hangisi olduğudur. Yani bu işin 'doğrusu' yok. Kişiye göre 'uygun' olanı var.
Dip toplamda kasa büyüdüğü müddetçe sorun yok. Bu sebeple asla kısır tartışmalara girmemek gerekir. Becerebilen teknik analiz kullanır devasa paralar kazanır. Hatta temettü yatırımı ile 10 yılda kazanılacak parayı 1 yılda kazanır.
Read 7 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!