Discover and read the best of Twitter Threads about #usdtry

Most recents (15)

#DolarTL #Dolar #usdtry Alttaki akış içinde, elimden geldiğince, TEKNİK ANALİZ'e dayanan, teorik bilgiler doğrultusunda, bir GELECEK öngörüsü/senaryosu/projeksiyonu/vs.., paylaşmaya çalışacağım.. Ancak öncesinde, +
hem finansal okur-yazarlığınıza bir katkı sunmak, hem de böylece, yaptığım paylaşımları, doğru anlayıp, maksimum faydayı elde edebilmeniz açısından, bir kaç bölüm halinde, Finansal Piyasalar mekanizmasını, Teknik Analizin ne olup ne olmadığını, vs.., anlatmaya çalışacağım
BÖLÜM1 : Teknik Analiz, tamamen, geçmiş PİYASA FİYATLANMASI verilerinden yola çıkar.. "Geçmiş", "Mevcut", ya da "Gelecek", haber akışı ve gelişmeler (ve benzerleri) ile, ilgilenmez.. İlgilenmez çünkü,+
Read 24 tweets
18 yıllık bir hikaye anlatayım bunun üzerine 😂

Dünyanın en büyük inşaat gruplarından biri müşterim, yıllık 1b. Euro plasman yaptığım "güneş emekliliğimin üzerine batana kadar sağabileceğim inek" olarak baktığım çok sevdiğim bir firma, aşkım birtanem...

#USDTRY #Ekonomi #Salı
Rusya'nın Kamçatka yarımadasında bir askeri liman projeleri var. Yılda en yüksek 12° gören bir yerde suyun altına beton dökecekler, 70 bin ton yüksek sülfata dayanıklı çimento alınması lazım. Sorun çok, deniz Haziran ayına kadar buz, o bölgede çimento bulunması zor.
Endonezya'da çimento üreticisi başka bir müşterimiz var ama bende değil. Çok severiz böyle işleri, parayı ver 1 kazan, malı bul 1 daha kazan:) Hemen banker kankama gittim, böyle bir iş var ne dersin? O zamanda Endonezya yayık teknesi gibi sallanıyor, indir 7 kaldır 9 deprem...
Read 19 tweets
1. #koronavirusturkiye vaka sayısında 30 #Mart - 5 #Nisan haftasında, bu Pazar günü 2. 21000+ vaka oluşacağını öngörüyorum. Halen özellikle büyük şehirlerde karantina ilan edilmediği, talep şokunun giderilemediği ve ++

#USDTRY #Ekonomi #Pazartesi #EvdeKal #EvdeKalDemesiKolay
+arz şokunun da belli bir zamanda oluşacağını düşünerek;

Alınması gereken ekonomi dışı önlemler içerisinde özellikle gıda üretimi planlanması, gıda ömrünü uzatma ve uzun süreli saklama usullerinin yaygınlaştırılarak hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.
Mevsim dönüşü ile;

a. Mevsimlik tarım üretimi Bakanlık tarafından planlanmalı, dayanıksız ve yüksek fireli ürünlerin ekimi engellenmeli, üretilecek ürün/ihtiyaç oranlarının belirlenerek ihtiyaç fazlası ekim yapılmaması ve tarım alanlarının max. verim ile kullanılması
Read 9 tweets
#DolarTL #Dolar #usdtry Dünkü yazılanlar sonrası, gelen mesajlardan anladığım kadarıyla, küçük bir kesimde olsa, kimi yatırımcılarda, kafa karışıklığı belirdi.. Elimizdeki teknik olarak beliren resmi, bi kaç sayfada daha açık yazıp, açıklamaya çalışayım.. sayfa1
SAYFA2
SAYFA3
Read 3 tweets
(01/76) 2019 (ve 4Ç) sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/76) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonunda paylaşacağım.
(03/76) BİST'teki yaklaşık 500 hisseden, #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 272 hisse senedi var. Bunlara ilave olarak ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de analize dahil. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK analize ayrı bir tablo olarak dahil edildi.
Read 76 tweets
2019'DAN SONRA: HOŞ GELDİN YALANCI BAHAR
2020 SON ÇEYREĞİ: KAOS
1. Bütün #piyasa'lara yön vereceğini düşündüğüm temel etken, şimdilik soğumuş olan ABD-ÇİN arasındaki ticaret savaşı.
2. Bu noktada belki de marjinal bir analiz yöntemi bile uygulanabilir. ABD-ÇİN arasındaki ticaret savaşının #elliottwave Elliott dalga sayımı :)
Evet bence insan ilişkilerinde ve ülkeler arasındaki ilişkiler için de bu dalga sayımının yapılabileceğine inanıyorum.
3. Geçen sene ABD-ÇİN arasındaki ticaret savaşı bence önümüzdeki dönem yaşanacaklar için bir fragmandı. Elliott birinci dalgasıydı. Şu an ise elliott ikinci dalgası devam ediyor. Bu düzeltme dalgası sırasında ve sonrasında piyasalarda ne bekliyorum?
Read 26 tweets
1. #yerlioto öncelikle hayırlı olsun, yatırımcılarının işi zor ve önlerindeki yol meşakkatli. Dünyadaki en zor ve rekabetin en yoğun olduğu sektöre giriyorlar. Duygusallar yine bayrakları asmış, reklam afişlerine aşık olma huyumuzu keşke terk edebilsek.

#USDTRY #Ekonomi #Cuma
2. Öncelikle yapılması gereken şu "gazlı" halimizden kurtulmak. Her iş adım adım yapılır. Parasını verdiğinizde bugünün dünyası size herşeyi tasarlar, üretir önünüze koyar. Elektrikli araba yeni birşey de değil, 25 yıldır evrimleşerek ilerliyor. Doğru seçim mi? Evet...
3. Paris anlaşması ortada dururken, elektrikli dışında birşey yapmak mantıklı değil. Zorlukları ise çok fazla. 600b.USD piyasa değeri olan, bu işin dünyadaki ilk akla gelen firması Tesla dahi bugün zarar ediyor, üretimde sıkıntılar yaşıyor. 2019 yılı tahmini zararı 3b.USD olacak.
Read 11 tweets
(1) 2020 #DolarTL beklentisine geçmeden önce, geçmişte defalarca yazdıklarımı, bir minik özetle tekrarlayayım : Asla unutulmamalı ki; finansal piyasalar, statik değil, dinamiktir.. Her gün PAZAR kurulur.. PAZAR'a onlarca, yüzlerce, binlerce vesaire, bilgi ve haber akışı olur..
(2) Katılımcılar, bu bilgi ve haber akışlarının etkisi ile, o an, alım ya da satım kararları verirler.. Bu alım ya da satım kararı, PAZAR fiyatının oluşmasını sağlar.. Eğer alıcılar o an güçlü ise, TALEP yüksek demektir ve bu talep, bir önceki ana göre, fiyat yükselişini sağlar,
(3) tersi de geçerli, Eğer satıcılar o an güçlü ise, ARZ yüksek demektir ve bu arz, bir önceki ana göre, fiyat düşüşünü sağlar.. Esasen alıcılar ile satıcılar arasında sürekli, her an bir mücadele vardır ve bu mücadele sonucunda, o anki PAZAR fiyatı oluşur..
Read 23 tweets
#dolar #dolarTL #usdtry Ağustos2018 zirvesinden bu yana, yaşanan seyire bakınca görüyoruz ki; ZİRVE sonrası, 29Kasıma kadar geçen sürede 5.13 e kadar bir düşüş, ardından, 9Mayısa kadar geçen sürede 6.25e kadar bir yükseliş, ardından, 8Ağustosa kadar geçen sürede 5.45e bir düşüş,
(2) ardından, 14Ekime kadar geçen sürede 5.94e kadar bir yükseliş, ve ardından 21Kasıma kadar geçen sürede 5.68e bir düşüş, yaşanmıştır.. Yani genel hatları ile bakıldığında Ağustosdaki 7.22 tarihi zirvesinden sonra #DolarTL , düşüş-yükseliş-düşüş-yükseliş-düşüş şeklinde bi seyir
(3) içinde hareket etmiş, her bir tepe, bir öncekinin altında ve her bir dip, bir öncekinin üzerinde gerçekleşmiştir.. İşte bu seyir teknik analizde, tipik bir simetrik üçgen tanımlamasıdır.. Simetrik üçgenler, alıcılar-satıcılar arasında "YENİŞEMEME" durumlarında görülür..
Read 13 tweets
Haftalık bazda #usdtry
-Fincan-kulp formasyonunda bozulma yok malesef.
-Simetrik üçgen kırılımı gerçekleşti ama teyit amaçlı geri dönmüş gibi
- #Dolar'da uzun vadede herhangi bir düşüş işareti yok :(
Olayın içine biraz daha girmek için günlük grafiği de inceleyelim.
Haftalık bazdaki kulp içine bakınca yine fincan-kulp benzeri bir oluşum mevcut.
Çizdiğim kanalın dibine yaklaşmış.
Hareketli ortalama ve mum yorumunu da diğer diziye ekliyorum.
20 ve 50 günlük HO kırılmış ve inverted hammer oluşmuş haftanın son günü. Bu kırılımdan dolayı haftaya 5,70 bandındaki 100 ve 200 günlük HO'ya doğru ilerlemeye çalışacaktır. Şuan için o noktayı kırması zor. Herhangi bir değişiklik olursa haftaya tekrardan günceleme yaparız.
Read 3 tweets
(01/67) 2019-3Ç sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/67) BİST'teki yaklaşık 500 hisse senedinden, #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 270 hisse var. Bunlara ilave olarak ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de analize dahil. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK analize ayrı bir tablo olarak dahil edildi.
(03/67) Kolon açıklamalı ile ilgili olarak buradaki twite bakabilirsiniz:
Read 68 tweets
(1/102) Yeni sistem deneysel #XN30 çalışmamızın ilk serisini paylaşalım. Henüz, eski sistemde yaptığım şekilde endeks grafiğini hazırlayamadım oldukça uzun işlemci zamanı gerektirdiği için. Zaman içerisinde oluşur ve hazır olduğunda onu da paylaşacağım 3Ç sonunda.
(2/102) Daha kolay takip edilir/anlaşılır olması için 274 elemanlı sıralama tablosunu 30'luk bölümlere ayırdım. İlk 30'luk tablo #XN30 endeksinin elemanlarını oluşturmakta ve bir sonraki güncellemeya kadar takip edilen liste.
(3/102) Her tabloyu, içindeki hisselerin (30/tablo) grafikleri takip edecek ve sadece ilk 90 hissenin grafiğini paylaşacağım. 274 grafik herkes için biraz fazla, bana da yazık :)
Read 102 tweets
BDDK, 2018 Ağustos’ta bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları döviz swapları ile swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemleri ve forward, opsiyon ve benzeri türev işlemlerini bankaların özkaynaklarının %50’si ile sınırlamış, Eylül’de sınırı %25’e çekmişti.
BDDK, yurt dışında TL borçlanılıp bununla USD satın alınarak TL aleyhine spekülasyon yapılmasını ve bu şekilde TL üzerinde değer kaybetme yönünde baskı oluşturulmasını önlemek için yurt içi bankalara Londra’da TL borç verip döviz borçlanma sınırı getirmişti.
Karardan kısa süre sonra (14 Eylül) @Merkez_Bankasi 625 bps faiz artırdı ve TL’yi tam saha savunmaya başladı. Böylece bir taraftan TL’yi açığa satıp sonra borçlanarak pozisyon kapatanların gerçekleştirebilecekleri işlem hacmi sınırlandırıldı bir taraftan da TL maliyeti artırıldı.
Read 13 tweets
#USDTRY kurundaki gelişmeler kısaca şöyle:
Öncelikle yaşanan oynaklık küresel risk algısının bozulmasından kaynaklanan, riskli varlıklardan çıkış hareketinin gelişen piyasa ekonomilerinin paralarını olumsuz etkilemesi ve kırılganlığı yüksek olanların daha fazla değer kaybetmesi.
#USD bütün paralara karşı değer kazanırken “emerging market sell off” bütün piyasaları derinden etkiliyor. #Fed kararının gerçekte küresel ekonomik görünümün ve finansal koşulların tahmin edilenden daha kötü olacağı şeklinde okunması gerektiğini anlayan piyasanın morali bozuldu.
Euro bölgesi ve Almanya PMI verileri, Çin ekonomisine ilişkin endişeler, küresel ticaret geriliminin bir türlü yatışmaması, Brexit gibi risk algısını olumsuz etkileyen etkenlere bir de Ortadoğu’da jeopolitik riskleri artıracak gelişmeler eklenince tepki de ağır oldu.
Read 13 tweets
Bu akşam @FOXhaber ve @KanalD haber bülteninde,
Tavukçuluk sektorunde bir cok şirketin üretim yapamaz durumda olduğunu ve beyaz etin kg fiyatının 40-50₺'ye yukselebilecegini belirtti.

Maliyetlerin %52 ila %100 arasında zamlandığı sektörde, en önemli girdi maliyeti, YEM!

#Flood
1-Tavuk, soya yemi yiyor.
Soya'nin neredeyse tamami ithal.

Hâlâ deniyor ki, tavuk niye zamlanıyor?

Tavuk dediğin, döviz büfesi gibi…
Maliyetin %70'ini yem oluşturur.
Soyanın tonunu 450-500 dolara alıyorsun.
#usdtry 3.0₺'dan, 5.5₺ çıkınca, tavuk paritesi ucuzlar mı?
2-Tavukçuluk sektörü ~5 milyar $ ciro yapıyor ama Sırf yem için yurtdışına ~4 milyar$ ödemiyor muyuz?

TR, 100 bin ton soya üretiyor.
2,7 milyon ton ithal ediyor.

Soya üretimini arttırmadan tavukçuluk sektörünü büyütürsen, tavukçuluk sektörü kaçınılmaz olarak batmaz mı?

#Soya
Read 12 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!