Discover and read the best of Twitter Threads about #usdtry

Most recents (24)

(01/76) 2021/1Ç sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/76) Nisan'ın ilk haftası yoğunluğum nedeniyle ancak şimdi paylaşabiliyorum. Ancak zaten 3-aylık dönemlerde paylaştığımdan 1-haftalık gecikmenin çok fazla değişiklik oluşturacağını sanmıyorum.
(03/76) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yapabilir. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonunda paylaşacağım.
Read 76 tweets
15 Nisan’daki @Merkez_Bankasi PPK toplantısında faiz indirimine gerek kalmadı. Zira zaten faiz indirimi yapıldı.
Nasıl mı?..
Nominal faizi, enflasyon beklentisinden ve risk priminden
arındırıp öyle bakmak gerekir.
19 Mart’ta 300 puan olan CDS primi 460 olmuşsa, 7,20 olan #usdtry kuru 8,16 olmuşsa, 12 ay sonrasına ilişkin yüzde 10,5 olan enflasyon beklentisi belirgin biçimde yükselmişse faiz düşmüş oldu
Dolayısıyla PPK toplantısında faiz sabit tutulsa bile para politikası duruşu 19 Mart’a göre gevşemiş olacak.

Bu vesileyle para politikasının işleyişine ilişkin “Merkez Bankacılığına Giriş” düzeyinde bazı temel bilgileri verelim ki yetkililer her soruya aynı cevabı vermesin.
Read 5 tweets
Farklı piyasalardaki #USDTRY kurunda, %15 düzeyinde bir yükseliş olduğu gözleniyor. 8.39 seviyesinde seyreden kurun nihai dengesi sabah belli olacaktır ancak bazı banka makaslarındaki alış/satışların da yükselmiş olması kaçınılmaz bir yükselişi destekliyor.
Fakat yarın kurun şu anki değerden ne ölçüde yüksek veya düşük olacağını bilemeyiz.

Peki neden böyle oldu? 2020 sonlarına doğru piyasalar bir dizi güven mesajıyla etkin/istikrarlı para politikası ve enflasyonla mücadelenin vurgulanmasının sonuçlarını gördük.
Bunların yaşanmasında sözlü yönlendirmeler de ağırlık kazanmakla birlikte faiz artışlarının etkisi de yadsınamaz. Fakat, para politikasının özgün bir özelliği vardır, o da sonuçlarının orta ve uzun vadeye yayılmasıdır.
Read 6 tweets
***ÖNEMLİ*** #DolarTL #Dolar #usdtry #Döviz "Milyon dolarlık soru" derler ya hani, işte o soru şu :
"#DolarTL 6.90 da dip mi yaptı? Ve 9-10 bandına mı gidiyor?" YOKSA, "5.70'e doğru geri çekilme süreci içinde, 6.90, sadece bir ara dip mi? yani düşüşe tepki üretip, ilerleyen haftalarda, düzeltme süreci içindeki gerilemesi, devam mı edecek?"
Bu soruya, benim net bir cevabım yok.. Ancak, izlediğim teknik analiz disiplini, bana şunu diyor : "Muhtemelen, bu sorunun cevabını, PİYASA, Mart Ayı içindeki fiyatlaması ile, verecektir.. " Şöyle ki;
Read 10 tweets
Türk lirasının #usdtry (mavi çizgi) ve bazı gelişen piyasa paralarının son bir aylık seyri.
TL olumlu piyasa koşullarında çok daha hızlı değer kazanmıştı.
Dengelenme oluyor.

Siyah: USD/ZAR (G. Afrika)
Yeşil: USD/BRL (Brezilya)
Turuncu:USD/MXN (Meksika)
Mor: USD/IDR (Endonezya)
Başlangıçta en fazla değer kazanan, koşullar değişince daha fazla düşüyor. Yüksek beta piyasa.
Ama karşılaştırmalı durum belirgin bir olumsuz ayrışmaya işaret etmiyor.
Yıl başından bugüne ortalama #usdtry kuru 2020 üçüncü çeyrek ortalaması düzeyinde (7,23).
Normal bir hareket.
Son bir haftada ABD tahvil getirilerindeki ve emtia fiyatlarındaki artış iki taraftan da Türkiye’yi olumsuz etkiledi.
Son dönemde atılan doğru adımlar olmasaydı bugün derin bir ödemeler dengesi krizine düşmüştük. Kuru tahmin etmek bile imkansızdı.
Hazine iflas durumuna düşerdi.
Read 4 tweets
Bir daha, tane tane anlatalım...
Kimsenin “rezervler yok oldu” dediği yok.
“Rezerv yakmak” ya da “buharlaştırmak” piyasada çok kullanılan ifadelerdir. Anlamı da “gereksiz yere harcamak”tır.
Kuru baskılamak için rezerv harcanır ama kur 5’ten 8,50’ye çıkarsa “buharlaşmış” olur.
Merkez Bankası rezerv satmaz mı? Satar elbette. Geçmişte de sattı. Dalgalı kur rejiminde iki amaçla rezerv satılır:
*Piyasadaki aşırı oynaklığı azaltmak
*Döviz likiditesi olağanüstü nedenle (Küresel Kriz gibi) tamamen kurumuşsa sisteme ödemeleri için gerek duyduğu dövizi sağlamak
Birinci durumda doğrudan müdahale, ikinci durumda ihale yöntemi ya da döviz deposu (bankalara döviz mevduatı) tercih edilir.
Ama her ikisinde de işlem piyasaya ve kamuoyuna duyurulur. Miktarı, koşulları şeffaf olur. Herkese eşit davranılır.
Gözetilen makro finansal istikrardır.
Read 16 tweets
1-Morgan Stanley güzel ve çok detaylı bir Türk Ekonomisi, Makro ve Hisse Senedi Stratejisi raporu yayınlamış. Burada bazı öne çıkan hususları paylaşacağım.

Enflasyon tahminlerin üzerinde ve daha da yükselirken, Merkez Bankası'nın bir kez daha faiz yükseleceğini düşünüyoruz.#bist
2-Ancak harekete geçmeden önce daha fazla veri beklemesi muhtemeldir. Strateji tarafında, #bist Türk hisse senetlerinde taktiksel olarak pozitif kalırken, #usdtry’nin 6,80'e ineceğini görüyor ve USD eğrisinin uzun ucunu tercih ediyoruz.
3-Ekonomi: MB şahin duruşunu sürdürecektir. Enflasyonun Merkez Bankası'nın tahminlerinin üzerinde olması ve ekonomik büyümenin hala güçlü olmasıyla birlikte, Merkez Bankası'nın 18 Şubat'ta yapılacak PPK toplantısında ana politika faizini değiştirmeyeceğini ve ileriye dönük
Read 18 tweets
(01/76) 2020 sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/76) 2021'in ilk haftası yoğunluğum nedeniyle ancak şimdi paylaşabiliyorum. Ancak zaten 3-aylık dönemlerde paylaştığımdan 1-haftalık gecikmenin çok fazla değişiklik oluşturacağını sanmıyorum.
(03/76) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonradan paylaşacağım.
Read 76 tweets
“Allah gariban kulunu sevindirmek istediğinde önce eşeğini kaybettirir sonra da buldururmuş” sözünü ya da meşhur “ağa ile maraba” fıkrasının,
sonu; “öyle deme, bak ne kadar işlem hacmi yarattık” şeklinde biten versiyonunu çağrıştıran gelişmeler.
Ne olursa olsun olumlu buluyorum.
Adalet Bakanı Gül:
“Ekonomik büyümeyi, kalkınmayı, refahı ve istikrarı sürekli kılmak ancak adil ve şeffaf bir hukuk devletinde mümkündür. Başka bir ifadeyle, yatırımları yeşerten ve bereketlendiren iklim hukuk devletidir.”
“Bu bakımdan bize göre hukuk devleti demokratikleşme, insan hakları, hak arama hürriyeti, düşünce özgürlüğü, hukuki belirlilik, öngörülebilirlik, mülkiyet hakkı, adil yargılanma hakkı gibi haklar ile somut bir hal alır.”
Read 9 tweets
(01/76) 2020/3Ç sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/76) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonunda paylaşacağım.
(03/76) #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 271 hisse senedi var. ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de ilk 60 içinde. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK ayrı bir tablo olarak analize dahil.
Read 76 tweets
Mavi:
Siyah:
Yeşil:
Turuncu:

Grafiklerin dili:
1) Son 10 günde kurda yaşanan hareket tamamen küresel risk iştahının düşmesi, riskli varlıklarda (EUR dahil) satış ve USD’nin güçlenmesi ile ilgili.
#usdtry ‘de Türkiye’ye özgü hareket gözlenmiyor. Image
2) Mayıs-Ağustos arası #USDTRY ‘de gözlenen yatay seyirde kura yapılan müdahaleler kadar,
riskli varlıklara olan talebin artması ve USD’nin küresel piyasalardaki zayıflaması da etkili olmuştu.
Türkiye’de olup bitenler küresel piyasalardaki gelişmelerle birlikte yorumlanmalı. Image
3) Son 10 günde #USDTRY kurundaki gelişmeler küresel dinamiklerle ilgili olsa da yılbaşından beri TL’nin performansı zayıf ve bu zayıflık, izlenen ekonomi politikalarının sonucu.
Son 10 günde negatif ayrışmadı ama 2020 başından itibaren bakıldığında resim çok farklı Image
Read 3 tweets
1-Bazen geçmişe dönüp bakmalıyız dostlar.

2001 krizi. Rahmetli Cumhurbaşkanı Demirel, ülkeyi 70 cente muhtaç etmekle suçlayan Başbakan Bülent Ecevit'e 20 yıl sonra yanıt verdi: "Şu anda 70 cente değil, bir cente muhtaç durumdayız.” diyor.+++

#usdtry hurriyet.com.tr/gundem/demirel…
2-25.000 fabrikadan 15.000’i kapanmış,1.200.000 kişi işsiz,vatandaşın elektrik parasını ödeyemiyor,775.000 kişinin kredi kartı borcu var” diyen Demirel,"Ee bunlar iyi ise oturun kardeşim.İstediğiniz kadar.Ama iyi değil.O zaman gidin.Gidin başkası gelsin.Hadise budur"demiş!#usdtry
3-Bu günleri tekrar yaşamayız umarım..🙄
Read 3 tweets
1) Fibonacci değerleri ve trend çalışması
-Trend kırıldığı zaman trendin başlangıcı ve bitişine fibonacci çiz.
-0,382 ve 0,618 noktalarını takip et.
-Trend kırıldıkça fibonacci yönünü ters değiştir
#viop30
2) 0,382 destek olabilir ise giriş yeri ve biraz altı stop loss yapılır.
-0,382 kırılır ise 0,618'e kadar hareket etmesi beklenir.
-0,618'e kadar çekilme olur ise tekrardan giriş yapılır ve yine bu değerin biraz altı stop loss yapılır.
3) Grafik saatlik dikkat edin. Dip noktası cuma günü. Yani düşen trend kırıldıktan sonra tekrardan fiboyu ters çevirdim.
-Trend kırılmadıkça 0,618'e kadar fiyatın gitmesi beklenir.
-Kırılır ise tekrardan fibo yönü değiştirilmelidir.
Read 14 tweets
Küresel piyasalarda olumlu hava ve artan risk iştahı ile #dolar gerilemeye devam ediyor. Bloomberg USD endeksi #BBDXY 1179,3 ile son 52 haftalık dönemin en düşük seviyesinin sadece %0,9 üzerinde.
Bu gelişmeler #USDTRY üzerindeki baskıyı hafifletir.
Artan TL faizlerinin de etkisiyle kurun bir süre bu seviyelerde istikrar kazanmasının beklendiğini 6 Ağustos’ta söylemiştik. Öyle de oldu.
Para piyasasında ikinci el faiz %9,75‘e çıktı.
2 yıl vadeli Hazine tahvil getirisi Temmuz ortasındaki seviyesine göre 315 baz puan arttı.
Ne yazık ki sorunun aslı çözülmüş değil. Üstelik yetkililerin açıklamaları durumun doğru anlaşılamadığını gösteriyor ve politika tercihlerinde bir düzelme olması yönünde pek umut vermiyor.
Read 3 tweets
Hafta başına göre ABD hisse senedi endeksleri %3’ün üzerinde primli. EURUSD 1,19 seviyesini, USD endeksi DXY 92,6 seviyesini gördü. Emtia fiyatları gevşek seyrediyor. Kısacası küresel risk iştahı, artan Covid-19 vaka sayısına karşın yüksek.
İşte #dolar #USDTRY kuru böylebir ortamda tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Serbest piyasa ile banka makası da açılıyor.
Muhteşem (!) ekonomi yönetiminin bütün uyarılara kulak tıkayıp ortaya çıkardığı tablo budur.
Akla, bilgiye, deneyime, kurumsallığa sırt çevirince sonuç bu.
Bu seviyelerde TL faiz artışı ile oynaklığın bir süre dengelenmesi beklenir. Yani kurun kopup gitmesi olasılığı düşük. Zaten bu seviyeler ciddi risk fiyatlaması içeriyor.
Bu arada faiz artışı fiilen başladı. VİOP fiyatlamalarının ima ettiği faize önceden işaret etmiştik.
Read 5 tweets
ABD Kongresinde ve Fransa öncülüğünde AB’de Türkiye’ye yönelik yaptırım taleplerinin gündeme gelmesi #USDTRY kurunda dün yaşanan sert hareketi tetikledi.
Hem de küresel risk iştahının bu kadar güçlü olduğu, ABD dolar endeksinin #DXY 94’ün altında olduğu bir oramda.
Aslında ciddi bir risk yok. Doğu Akdeniz’de de, Libya konusunda da Hükümetin uzlaşma arayışında olduğu biliniyor. Ama döviz rezervleri tehlikeli bir biçimde erirken Merkez Bankasının müdahalelerinin sürmesi ve özel sektörün döviz borcu gerilim yaratan asıl etkenler.
Hareketin büyümesini ve uzun süreli bir harekete dönüşmesi beklenmiyor. Ama yanlışlardan dönülmez ve bu anlamsız gölge boksu bırakılmazsa, dünkü tabloyu, önümüzdeki dönemde kaçınılmaz olarak yaşanacak çok daha büyük sarsıntının küçük bir fragmanı, tanıtım filmi kabul edebiliriz.
Read 3 tweets
#DUYURU #İşVarant #varant
29 Temmuz vadeli #EURUSD ve #USDTRY varantlarımızın İtfa süreci yaklaşırken sizlere birkaç hatırlatma yapmak isteriz:
🤔Varantların Son İşlem Günü?
🤔Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı? Image
🤔Vade sonunda #EURUSD ve #USDTRY Varantları için Yatırımcıya Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanır? #İşVarant #varant Image
📊#EURUSD ve #USDTRY Alım Varantının İtfa Fiyatı Nasıl Hesaplanır? #İşVarant #varant Image
Read 3 tweets
(01/75) 2020/2Ç sonu itibariyle BİST'teki 10 yaşından büyük ve aktif işlem gören hisseleri (ve ilave bazı kur ve emtia) #XN30 kriterlerimize (üssel trend uyumluluğu + son 10 yıllık bileşik getiri) göre sıraya dizelim.
(02/75) Baştan bildirmekte fayda var. Twitter, büyük ihtimalle, hisse grafiklerini birbirine benziyor diye düşünerek "unavailable" sınıflaması yaparak göstermeyecek. Bu nedenle, tümü bittikten sonra threadreaderapp.com üzerinden unroll yapıp linki sonunda paylaşacağım.
(03/75) #XN30 analizimize dahil olma hakkını kazanan 274 hisse senedi var. ALTIN_GR, USDTRY ve EURTRY de ilk 60 içinde. Endekslerden de #XUSIN, #XUTUM, #XU030, #XU100 ve #XBANK ayrı bir tablo olarak analize dahil.
Read 75 tweets
Son zamanlarda ekonomi üzerine pek yazmadığımı farkedince genel anlamda kendi düşüncelerimi bir toparlayayım istedim;
Malumunuz kur artık “sabit” bir noktada duruyor, sanki ithalatçı ve ithalatçılarla görüşülmüş de bu noktada karar kılınmış gibi
Döviz kurlarının çok artması ya da çok düşmesi ekonomik işleyiz için tehlikelidir. Hem fiyat esnekliği tüketicide soru işareti yaratır hem de ithalatçı ya da ihracatçı zarar etmeme için(kurun ne olacağını bilemediğinden) işlerini yavaşlatır, üretim/tüketim düşer, zaman kaybeder
Sene başından beri yaklaşık 8000 kaleme ek gümrük vergisi geldiği hesaplanmış. Buna benim bakış açım tamamen cari açık üzerine; Biliyorsunuz TL artık yurt dışına çok büyük oranda kapatıldı hatta bir çok fx firması TL işlemlerini süresiz olarak platformundan çıkarttı.
Read 16 tweets
Basında yer alan -büyük bir tesadüfle Türkiye’de piyasaların kapalı olduğu, yurt dışında TL işlemlerin çok azaldığı bir günde- haberin ardından #USDTRY kuru gevşemiş görünüyor.
Geliri yerli para olan bizim gibi kişiler için iyi haber aslında... kalıcı olsa
haberturk.com/swap-ta-japony…
Bu vesileyle bugünkü yazımdan bir alıntıyla uyarı yapmak isterim.

“Swap anlaşması, bir-iki gün müzakere edip birkaç saat içinde sonuçlandırılacak bir iştir. Şekli de koşulları da bellidir, işleyişi standarttır.... “
++
Ekonomi hikâyelerle işler
Bir ayı geçip de “swap hikayesi” olmaktan çıkıp yılan hikayesine dönünce, hele de itibarınız, güvenilirliğiniz aşınmış durumdaysa risk almaya başlarsınız.
Sonunda iş hikâye olmaktan çıkar, iyi bildiğimiz başka bir masala döner; yalancı çobanın masalına!
Read 3 tweets
#DolarTL #Dolar #usdtry Alttaki akış içinde, elimden geldiğince, TEKNİK ANALİZ'e dayanan, teorik bilgiler doğrultusunda, bir GELECEK öngörüsü/senaryosu/projeksiyonu/vs.., paylaşmaya çalışacağım.. Ancak öncesinde, +
hem finansal okur-yazarlığınıza bir katkı sunmak, hem de böylece, yaptığım paylaşımları, doğru anlayıp, maksimum faydayı elde edebilmeniz açısından, bir kaç bölüm halinde, Finansal Piyasalar mekanizmasını, Teknik Analizin ne olup ne olmadığını, vs.., anlatmaya çalışacağım
BÖLÜM1 : Teknik Analiz, tamamen, geçmiş PİYASA FİYATLANMASI verilerinden yola çıkar.. "Geçmiş", "Mevcut", ya da "Gelecek", haber akışı ve gelişmeler (ve benzerleri) ile, ilgilenmez.. İlgilenmez çünkü,+
Read 24 tweets
Haftanın soruları:

1) Bir yandan abartılı bir üstünlük duygusu, başarı ve güç gösterisi sergilerken diğer yandan sürekli olarak başkalarının kendisini küçümsediğine, tehdit ettiğine ve zarar vermeye çalıştığına inanan kişilere hangi davranış bozukluğu tanısı konur?
2) Temelsiz kuşkularla muhataplarının her tür davranışını gerçekten uzaklaşarak yorumlayan, aşırı kaygılı, özgüveni zayıf davranışlar, bir kişilik değil bir yönetim tarzı hâline geldiğinde ne gibi sorunlar yaşanabilir?
Yurt içi bankaların yurt dışı finansal kuruluşlara TL borç verip döviz borçlanmasını engellemenin, Türkiye piyasası ve finans sektörü için çok önemli bir kazanım olan yurt dışı TL piyasasının yok edilmesinin hangi olumsuz sonuçları olacak?
Read 7 tweets
Piyasalarda fiyat hareketleri ve trend dönüşleri nasıl oluşur? birkaç paragrafta açıklamaya çalıştım. Piyasalar ile yeni ilgilenenlere belki faydası olur..

#borsa #hisse #viop #bist100 #usdtry
1) Finans piyasalarında oluşan fiyat hareketleri, piyasaları yeterince tanımayan yatırımcılar tarafından ekonomilerin iktisadi durumlarının bir yansıması olarak kabul edilir. Bu nedenle yatımcılar ekonomi programlarına, ekonomi yorumcularına, pür dikkat kesilir;

#borsa #hisse
2) ekonomistlerden duydukları ekonomi yorumlarına göre de piyasalarda aksiyon almaya çalışırlar. Piyasalardaki düzen sanılandan çok daha farklı bir şekilde işler. Piyasaları daha uzun süredir takip edenler ekonomistler felaket senaryoları anlatırken piyasaların

#borsa #hisse
Read 17 tweets
18 yıllık bir hikaye anlatayım bunun üzerine 😂

Dünyanın en büyük inşaat gruplarından biri müşterim, yıllık 1b. Euro plasman yaptığım "güneş emekliliğimin üzerine batana kadar sağabileceğim inek" olarak baktığım çok sevdiğim bir firma, aşkım birtanem...

#USDTRY #Ekonomi #Salı
Rusya'nın Kamçatka yarımadasında bir askeri liman projeleri var. Yılda en yüksek 12° gören bir yerde suyun altına beton dökecekler, 70 bin ton yüksek sülfata dayanıklı çimento alınması lazım. Sorun çok, deniz Haziran ayına kadar buz, o bölgede çimento bulunması zor.
Endonezya'da çimento üreticisi başka bir müşterimiz var ama bende değil. Çok severiz böyle işleri, parayı ver 1 kazan, malı bul 1 daha kazan:) Hemen banker kankama gittim, böyle bir iş var ne dersin? O zamanda Endonezya yayık teknesi gibi sallanıyor, indir 7 kaldır 9 deprem...
Read 19 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!