Discover and read the best of Twitter Threads about #yen

Most recents (4)

1. Merhaba Arkadaşlar, bazı konuları sizin de katkılarınızla incelemenin faydalı olacağını düşünüyorum. İlk olarak #Facebook ve ortaklarının çıkaracağı kripto para olan #Libra’yı inceleyelim.
2. Facebook’a göre #Libra, “küresel bir para birimi ve finansal altyapı sistemi” olacak. #Blockchain altyapısı ile çalışacak Libra , emtialar karşılığında kullanılacak bir finansal değer.
3. İlk hedefleri, banka hesabı bile bulunmayan 1,7 milyar insan yani dünya nüfusunun %31’i…
Read 16 tweets
Dear all 😀 Hope you have enjoyed the weekend! Stay tuned for some #HZupdates with perspectives on what I see ahead in markets.
The dominoes have been lined up for some major developments in markets. #USDCNH is a clear indication of this. As expected (look back in #HZupdates), this pair is about to go vertical. Next wave up will be explosive ~8.1 as the first major target. Chinese devaluation?
Another indicator is #AUDUSD where the bottom is about to fall out of. This will be a clear starting signal for the coming deflationary phase, which will be tough on a long range of assets. LT target for this pair is ~0.46 #HZupdates
Read 9 tweets
Let’s Get this Chart Storm STORMING...

1/

The most optimism in over 5 years - nothing to see here
2/

Since we are on the subject of sentiment and internal health/state of the markets

This swing in the equity options markets is off the scale manic. From very high put buying to very high call buying in 2 bars!!! $SPX
3/

But that’s not all. $VIX is not agreeing with options players - so someone is wrong. Possibly the manic maniacs? Your guess is as good as ours $SPX
Read 45 tweets
ABD'nin ozellikle son donemde S.Arabistan, #Iran uzerinden sert bir dille verdigi tum mesajlarin altinda ki asil hedefi #Çin'dir..

Daha dogrusu petro-dolar ile petro-Yuan arasinda yasanan amansiz savaş..

Bu konuyu tum ayrintilariyla irdeleyerek
🔻#FLOOD'umuza🔻 baslayalim.
1-Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik hegemonya savaşı, 2018 yılının başlarından itibaren yeni ve daha etkili bir evreye girdi. 2000’lerden bu yana dünya hegemonyasında ekonomik üstünlüğü ele geçirmiş olan Çin, bu hegemonyasını pekiştirecek yeni adımlar attı.

#KiminBaşarısı
2-Trump,  Mart ayının ilk günlerinde, “çok aptalca olan ticaret anlaşmaları ve politikaları nedeniyle”, ABD’nin yıllık 800 milyar$ bütçe açığı verdiğini ve buna bir son vereceğini söyledi. Ardından, çelik ithalatına %25, alüminyum ithalatına ise %10 ek gümrük vergisi getirdi..
Read 65 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!