Discover and read the best of Twitter Threads about #zorunlu

Most recents (4)

1) Yatırım alanında #strateji belirlemek isteyenlere faydalı olacağını düşündüğüm 3 ana, 15 alt bölümden olmak üzere toplamda 310 sayfadan oluşan ve @Scala_Kitapci’lıktan yayımlanan #KarşıtYatırım kitabını kısaca özetlemeye çalıştım.

#kitap #yatırımnotları #finansalokuryazarlık
2) “Karşıtlar #kötü haberde alır, #iyi haberde satar.

#Alışta, yatırım sürüleri kuyrukta yer kapmak için uğraşırken, siz zaten biletinizi almış ve yeri kapmış olacaksınız.

#Satışta, ahali bir #hisseden çıkmaya hücum ederken oluşan panik de ezilmeden, herkesten önce kapıdan”
3) “çıkmış olacaksınız.

Piyasaları işleten #likiditedir.

#Erken giriş yaparak, diğer #yatırımcıların hali hazırda sahibi olduğunuz hisselerin fiyatlarini yükseltmelerini beklersiniz.

Doğumdan itibaren #uyumlu olmak ve #sosyal olarak kabul edileni yapmak öğretilmiştir.”
Read 25 tweets
#Moskova'daki #Luzhniki stadyumunda, sözde '#savaş yanlısı' binlerce kişi toplanmış.

#Ukrayna'da öldürülen #Rus askerin babasının sahnede “Başladığımız 'iş' bitirilmeli ve topraklarımızı #faşizm den kurtarmalıyız” diyor.

Size de bir yerden tanıdık geldi mi? (1/21)
Bundan önceki gün, yani çarşamba günü, "#Rusya'nın #Ukrayna işgali ve ekonomisi bocalarken #Putin gaza bastı ve meşum bakışlarını #işgale karşı olan veya #Batı'ya sempati duyan #Rus lara çevirdi" (@NBCNews).

nbcnews.com/news/world/scu… (2/21)
#Putin "#Rus halkı her zaman gerçek vatanseverleri hainerden (!) ve pisliklerden ayırt edebilecek ve onları ağzına uçan sinek gibi kaldırıma tükürecek. Bu konuyu 2. kez düşünmeyi aklınıza bile getirmeyin. Bu işte beraberiz ve ben batarsam sizde batarsınız (!)" dedi. (3/21)
Read 21 tweets
Flaş! Döviz mevduat ve değerli maden hesapları için #zorunlu karşılık oranları 2 puan artırıldı... 1 yıldan uzun (sendikasyon ve Eurobondlar) için değişiklik yapılmadı... Image
Tahminimce $4 milyar küsur bir döviz varlığı Eylül sonunda MB kasasına girecek. Brüt rezerv bu kadar artarken, net değişmeyecek.

Hatırlatmak gerekirse zk bir "kredileri köstekleme" aracı; döviz mevduatı değil! DTH azalsın diye değil; #rezerv güzelleşsin diye yapılmış gibi.
MB bunu yapmakla kalmamış, ROM'u TAMAMEN kaldırmış. Yani bir taraftan döviz toplarken diğer taraftan birazını geri bırakıyor sisteme. Ama aynı anda ekstra TL de çekiyor zorunlu karşılık olarak... Toplamda 13,9 milyar TL ve $3,4 milyar emmiş olacak. Her açıdan #sıkılaştırıcı... Image
Read 4 tweets
Yabancı Para #zorunlu karşılıklar 3 puan daha artırılmış. Tutulan $38.5 milyar karşılık mevduatın %12.7'sine denk geldiği için... herhalde piyasadan $9 milyar daha çekilecek. Brüt rezerv bu kadar daha artacak; net rezerv swap yolu gözlemeye devam edecek. Yeni ve eski ZK oranları: ImageImage
MB de $9.2 milyar demiş... 2 yaklaşık sonuç 😉

tcmb.gov.tr/wps/wcm/connec…
Read 4 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!