BARDZO WAŻNY WĄTEK O MĘSKIEJ GODNOŚCI
Łysienie. Niezamierzony cel naszej wędrówki. Platon z faktu łysienia wywodził wyższość mężczyzn nad kobietami – te bowiem nie łysieją, a łysienie jest przecież widoczną oznaką wytężonej pracy umysłu.
Łysienie to droga bolesnej męki. Niektórzy są już u jej kresu (Wodeham), inni w połowie (ja), a jeszcze inni dopiero zaczynają przygodę z utratą włosów (Turała). Ludzkość od tysiącleci zajmuje się próbami ukrywania tego zjawiska. Peruki, tupety, maści,
a w epoce industrialnego szczęścia przeszczepy i operacje. Od kilku lat panoszy się również moda na golenie całej głowy, gdy tylko dostrzeże się pierwsze ubytki. Chciałem powiedzieć z całą mocą mojego autorytetu: są to wszystko rzeczy niegodne mężczyzny.
Prawdziwy mężczyzna walczy do ostatniego włosa i robi to tylko z pomocą włosów danych mu przez Boga.
Oto subiektywny ranking 10 bohaterów – mężczyzn, którzy nigdy się nie poddali i wskazują drogę,którą wszyscy (poza nielicznymi zwycięzcami loterii genetycznej) powinniśmy podążać:
10. KLAUS MANN – pisarz, prywatnie syn Tomasza Manna
Oto bohaterska walka kępką włosów oddzieloną od macierzy pasmem łysiny. Zaczesana do tyłu i umiejętnie rozłożona na powierzchni kości czołowej czaszki wygląda jak klif, samotnie stawiający opór pianie bijącej w brzeg skalisty.
9. LORD ACTON – historyk, filozof
Wysokie czoło i lejkowate zakola. Acton postanowił odwrócić uwagę od swego estuarium formując imponujący grzebień u szczytu czaszki, co optycznie dodawało mu przy okazji wzrostu. Do tego kurtyna z włosów bocznych i poszerzająca pole walki broda.
8. JACK NICHOLSON – aktor
JN daje nam prostą lekcję: jeśli włosów jest mało, to muszą być długie, by swą niefrasobliwością odciągały uwagę od łuków i prześwitów. Nie dajcie się zwieść pozornemu chaosowi – każdy włos pełni tu funkcję maskującą.Pozwala też na zaciągnięcie pożyczki
7. PAUL FEYERABEND – filozof niemiecki
Doprowadzona do perfekcji technika zaczesu. Sztuka polega na jednoczesnym zaczesaniu kępki przedniej do tyłu, a włosów znad kości ciemieniowej w przód, by możliwie w pełni pokryć ubytki i wytworzyć miłe do oka wrażenie kontrolowanego chaosu
6. GARETH BALE – piłkarz
Jeśli mają Panowie na tyle dużo włosów, można się pokusić o tę technikę maskowania gniazda. Długa grzywa spięta w kok w stylu japońskim powinna skutecznie zamaskować placek na głowie i przedłużyć młodość.
5. ERNEST HEMINGWAY – pisarz
Pod koniec życia Hemingway zaczął maskować ubytki włosia poprzez konstruowanie z pozostałości coraz bardziej wyrafinowanych kręćków, pozwalających warstwom włosom nakładać się na siebie i tworzyć iluzję normalności, za którą tak wszyscy gonimy.
4. MICHAŁ POL – dziennikarz
Polski akcent w zestawieniu. Co tu dużo mówić, człowiek łysy i kudłaty jednocześnie. W jednym z programów red. Pol mówił, że proponowano mu zabieg przeszczepu włosów za darmo, ale odmówił. Bohater, którego potrzebujemy, ale na którego nie zasługujemy.
3. MICHAIŁ TAL – zdaniem autora wątku najwybitniejszy szachista w dziejach
Fryzura Tala była taka, jak jego gra: błyskotliwa, szalona, nieprzewidywalna, zawsze zwycięska. Do perfekcji opanował ataki niewielkimi siłami i niewielkimi siłami utrzymywał swoją pożyczkę.
2. ANTHONY BURGESS – pisarz
Clausewitz uczył, że sztuka wojny polega na zgromadzeniu swoich sił w strategicznym miejscu i uderzeniu nimi na słabsze punkty u przeciwnika. Jeśli włosy się cofają, należy zgromadzić te z potylicy i przykryć nimi przód, tworząc estetyczny dywan.
1. DONALD TRUMP – prezydent USA
Innego zwycięzcy być nie mogło. Trump jest nadzieją dla całej ludzkości, pokazuje jak w sytuacji beznadziejnej mocą ludzkiego sprytu przemienić wyliniałe kocię w drapieżnego lwa. Jego włos jest silny jak Ameryka, której przewodzi pomimo trudności.
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.