Marian Baczal 🇵🇱🇱🇦 Profile picture
analityk, geostrateg, publicysta, poeta, prawnik, pisarz, reporter, filantrop, pasywista miejski, społecznik, apokaliptyczny neoreakcjonista

Aug 22, 2021, 11 tweets

Drodzy, w poprzednim odcinku odpowiedzieliśmy na pytanie czy Franciszek Franco był faszystą. W kolejnym miałem zająć się @OfficialSraka ale nasrali (nomen omen) tyle tekstów że potrzebuję czasu. Dlatego dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie czy Psi Patrol jest faszystowski.

Musimy zacząć od problemu definicji i stworzenia checklisty faszyzmu. Z pomocą przyjdzie nam oczywiście Wikipedia i znany badacz Robert O. Paxton. Naturalnie jako antyfaszystowscy demokraci, w przypadku sprzeczności pomiędzy tymi źródłami wybierzemy Wikipedię.

Zatem będziemy szukać:
1) korporacjonizmu
2) autorytaryzmu i monopartii
3) militaryzmu
4) szowinizmu
5) piękna przemocy

Zacznijmy od korporacjonizmu. W Zatoce Przygód wolny rynek się nie przyjął. Zblatowany z władzą pan Porter prowadzi jedyną w mieście restaurację a w branży morskiej pracuje wyłącznie kapitan Turbot. Rolnictwem zajmuje się jedna wielka farma. Konfliktu klas nie stwierdzono.

Nie powinniśmy ulec złudzeniom że skoro Zatoką rządzi pani burmistrz to panuje tam demokracja. Demokratyczne instytucje to tylko fasada i zostały zmarginalizowane. Pani Burmistrz może otwierać wystawy, odsłaniać pomniki ale gdy jest kryzys to decyzje podejmuje jednoosobowo Ryder

A jak uczy nas Carl Schmitt już na pierwszej stronie swojego wiekopomnego dzieła pt. Teologia polityczna, suwerennym jest ten kto decyduje o stanie wyjątkowym. Zresztą, te wszystkie imprezy ku czci Psiego Patrolu, te nagrody, ten kult... No dajcie spokój.

Zatoka to miejsce gdzie za bezpieczeństwo odpowiada formacja, której geneza jest niejasna. To co wiemy, to to że przywództwo nie zostało tam wyłonione w demokratycznym sposób a jest oparte na autorytecie Rydera. "On wybrał psy, a nie one jego" (vide: casus Everesta/Trackera)

Jak już wyżej wskazaliśmy, w Zatoce panuje kult Psiego Patrolu. Patrol ów zresztą to skoszarowane oddziały prewencji i straży. Działają wyłącznie na wyraźny rozkaz przywódcy, który bez kontroli decyduje jak należy przywrócić pożądany stan Bezpieczeństwa.

Wróg zewnętrzny jest jasno określony. W Mglistej Osadzie nigdy nie świeci słońce, wszystko jest źle, ludzie żyją w jakichś jaskiniach. Nie to co w Zatoce. Tutaj nigdy nie pada deszcz a sama burmistrz przy każdej okazji że "Zatoka Przygód jest najlepsza".

Przez to odczłowieczenie Kociej Załogi i burmistrza Humdingera, przemoc względem nich jest traktowana jako konieczna i pożądana. Monopol na nią ma wyłącznie Psi Patrol i stanowi zawsze reakcję na "bycie niegrzecznym". Poszukiwanie sensu działań wroga zewnętrznego jest bez sensu.

Reasumując:
1) korporacjonizm ✅
2) autorytaryzm i monopartia ✅
3) militaryzm ✅
4) szowinizm ✅
5) piękno przemocy ✅

Faszyzm poziom Mussolini

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling