Drodzy, w poprzednim odcinku odpowiedzieliśmy na pytanie czy Franciszek Franco był faszystą. W kolejnym miałem zająć się @OfficialSraka ale nasrali (nomen omen) tyle tekstów że potrzebuję czasu. Dlatego dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie czy Psi Patrol jest faszystowski.
Musimy zacząć od problemu definicji i stworzenia checklisty faszyzmu. Z pomocą przyjdzie nam oczywiście Wikipedia i znany badacz Robert O. Paxton. Naturalnie jako antyfaszystowscy demokraci, w przypadku sprzeczności pomiędzy tymi źródłami wybierzemy Wikipedię.
Zatem będziemy szukać: 1) korporacjonizmu 2) autorytaryzmu i monopartii 3) militaryzmu 4) szowinizmu 5) piękna przemocy
Zacznijmy od korporacjonizmu. W Zatoce Przygód wolny rynek się nie przyjął. Zblatowany z władzą pan Porter prowadzi jedyną w mieście restaurację a w branży morskiej pracuje wyłącznie kapitan Turbot. Rolnictwem zajmuje się jedna wielka farma. Konfliktu klas nie stwierdzono.
Nie powinniśmy ulec złudzeniom że skoro Zatoką rządzi pani burmistrz to panuje tam demokracja. Demokratyczne instytucje to tylko fasada i zostały zmarginalizowane. Pani Burmistrz może otwierać wystawy, odsłaniać pomniki ale gdy jest kryzys to decyzje podejmuje jednoosobowo Ryder
A jak uczy nas Carl Schmitt już na pierwszej stronie swojego wiekopomnego dzieła pt. Teologia polityczna, suwerennym jest ten kto decyduje o stanie wyjątkowym. Zresztą, te wszystkie imprezy ku czci Psiego Patrolu, te nagrody, ten kult... No dajcie spokój.
Zatoka to miejsce gdzie za bezpieczeństwo odpowiada formacja, której geneza jest niejasna. To co wiemy, to to że przywództwo nie zostało tam wyłonione w demokratycznym sposób a jest oparte na autorytecie Rydera. "On wybrał psy, a nie one jego" (vide: casus Everesta/Trackera)
Jak już wyżej wskazaliśmy, w Zatoce panuje kult Psiego Patrolu. Patrol ów zresztą to skoszarowane oddziały prewencji i straży. Działają wyłącznie na wyraźny rozkaz przywódcy, który bez kontroli decyduje jak należy przywrócić pożądany stan Bezpieczeństwa.
Wróg zewnętrzny jest jasno określony. W Mglistej Osadzie nigdy nie świeci słońce, wszystko jest źle, ludzie żyją w jakichś jaskiniach. Nie to co w Zatoce. Tutaj nigdy nie pada deszcz a sama burmistrz przy każdej okazji że "Zatoka Przygód jest najlepsza".
Przez to odczłowieczenie Kociej Załogi i burmistrza Humdingera, przemoc względem nich jest traktowana jako konieczna i pożądana. Monopol na nią ma wyłącznie Psi Patrol i stanowi zawsze reakcję na "bycie niegrzecznym". Poszukiwanie sensu działań wroga zewnętrznego jest bez sensu.
Od pewnego czasu prowadziłem szeroko zakrojone śledztwo dotyczące nieprawidłowości i niegospodarności w jednej z wsi. Wyniki są porażające. Jak w soczewce skupiają się tu wszystkie znane patologie lokalnej polityki. A chodzi o katastrofę budowlaną w małej wsi. 1/n
Katastrofy można było uniknąć. Zobaczcie na to drzewo. Jest w dramatycznie złym stanie. Przypominam - za kilka dni jest festyn. Altana jest już przystrojona. Ludzie wiedzieli. Nie zrobili nic.
Sołtysem wsi jest ta kobieta. Jej mąż jest druhem ochotniczej straży pożarnej. Kiedy dochodzi do katastrofy jest na miejscu. Od razu informuje sołtysa. Ale to nie to jest najciekawsze.
Skoro opadł już kożuch waśni (ang. Fog of war) możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji. Stąd zapraszam państwa na krótki wątek "Środowisko bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji przez pryzmat eseju Katie potrzebuje pomocy"
1/n
W klasycznym eseju geostrategicznym Psi Patrol: Katie potrzebuje pomocy, do Zatoki Przygód przybywa legendarny piosenkarz Luke Stars. Ma zaśpiewać z Katie piosenkę ale dziewczyna jest zdezorientowana, stremowana i przestraszona.
Podobnie rosyjskie społeczeństwo odpowiedziało wczoraj na wydarzenia pogłębioną dezorientacją i strachem.
Powiem wam co się dzieje, bo chyba nie do końca rozumiecie powagę sytuacji. Ale to będzie długa opowieść.
W roku 2001 USA zostają zaatakowane. W niedalekiej przyszłości rozpocznie się inwazja na Afganistan i Irak. Czy jednak atak na WTC był rzeczywistą przyczyną? 1/x
Otóż nie. Amerykańska inwazja na Bliskim Wschodzie miała jeden cel - odnaleźć sumeryjskie tablice. Dzięki nim mieli posiąść zapomnianą wiedzę i przygotować się na to co miało wkrótce nadejść. O tym że im się udało niech świadczy fakt pokonania strażnika - Giganta z Kandaharu
Po inwazji, świat zalewa fala niesamowitych zjawisk. Tutaj moje top 3
Z okazji UFO przypominam słynny dowcip (ostrożnie! Bardzo śmieszny)
W 2020 r. teleskopy wykryły tajemniczą anomalię na granicy naszego układu. Po tygodniach badań naukowcy doszli do porażającego wniosku - do Ziemi zbliża się ogromny statek obcych.
1/n
Faktu tego nie szło ukryć, bo nawet amatorzy po pewnym czasie przez swoje gównoprzyrządy mogli to zobaczyć. Świat zaczął więc przygotowania do pierwszego kontaktu.
Rządy uznały, że należy przygotować powitanie w imieniu całej planety. Bez względu na kolor skóry, religię czy narodowość. Taka polityczna poprawność w wydaniu kosmicznym.
W tym wątku przedstawię państwu ciekawe wycinki z polskiej prasy i książek w temacie Laos. Zaczniemy od roku 1772 bo to najwcześniejszy jaki znalazłem w Geografii Powszechnej Czasów Teraźniejszych. Niestety, już wtedy o Laosie wiele nie było wiadomo :/
1/x
Prawdopodobnie jakiś osiemnastowieczny marianbaczal zachwycający się najpiękniejszym królestwem Laosu
W Dykcjonarzu Jeografii z 1815 zawarto właściwie wszystko co do dzisiaj warto wiedzieć o Laosie :(
Wojna będzie krótsza niż się spodziewamy, ponieważ minusy wynikające z długotrwałego konfliktu są większe niż plusy dla Zachodu. A że Ukraina jest uzależniona od zachodniej pomocy to chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Zapraszam na wątek.
1/x
Zacznijmy od tego, że plusem zasadniczym jest osłabienie bandyckiego państwa jakim jest Rosja i wzmocnienie bezpieczeństwa w Europie. To zrzuciłoby z USA ciężar pomocy militarnej w Europie i pozwoliło przesunąć środki na inne fronty (Indopacyfik).
Europa już teraz zmienia podejście do zbrojeń. Należy spodziewać się zwiększenia wydatków we wszystkich państwa UE a zwłaszcza w tych frontowych. Długa wojna i dalsza pomoc (zachodnią broń) pozwoli Ukrainie na odzyskanie inicjatywy i części terytorium