Marie Šabacká 🇺🇦 Profile picture
Science, polar regions, glaciers, climate change. Works for Centre for Polar Ecology at https://t.co/rFy66FD3JD

Dec 12, 2021, 18 tweets

Která zvířata žijí nejdéle? Chladné arktické vody v tuto chvíli brázdí žraloci, kteří pamatují třicetiletou válku a možná i Williama Shakespeara. Jedná se o žraloky grónské, nejdéle žijící obratlovce a jedny z nezáhadnějších žraloků. #longevity 🧵

1/ Jeho latinské jméno Somniosus microcephalus znamená doslovně spáč s malou hlavou. Anglicky patří do čeledi spáčů (sleeper sharks), ale česky se jim říká světlonoši 🤷🏻‍♀️. Preferují chladné vody Severního ledového oceánu a severního Atlantiku.

2/ Jsou to největší vodní tvorové Arktidy a jedny z největších žraloků: délka až 7 m a váha až 1000 Kg. Žijí nenápadným životem v hlubokých vodách (až 2.2 km pod povrchem). Jsou často úplně slepí, protože jejich oko napadá parazitický klanonožec (korýš) Ommatokoita elongata.

3/ Žralokům ztráta zraku nevadí, protože při lovu a pohybu spoléhají na čichové a akustické signály.

Zatímco mladí žraloci preferují jako potravu olihně, větší jedinci jedí hlavně ryby a tuleně.

4/ Vzhledem k tomu, že tulení jsou podstatně rychlejší plavci než žraloci grónští, nejspíš je loví ve spánku. V žaludcích žraloků se našli i zbytky sobů, koní nebo ledních medvědů, kteří pravděpodobně propadli skrz led a utopili se.

Kolika let se žraloci dožívají?

5/ Nepřekvapivě, ne všechna čísla na internetu jsou pravdivá. Standardně se u žraloků stáří do asi 50 let určuje za pomoci počítání přírůstků na žraločích obratlích. Počítají se podobně jako letokruhy u stromů.

6/ Žraloci grónští mají příliš měkké obratle, aby se tato metoda dala použít. Často se jejich věk odhaduje z jejich velikosti, což vede k nepřesnostem. Tito žraloci rostou extrémně pomalu, méně než 1 cm za rok.

7/ Místo toho se využívá datování pomocí radioaktivního uhlíku, což každý správný cimrmanolog ví, má přesnost plus, mínus 200 let. Konkrétně se datuje bílkovina v oku, která se vytváří ještě před narozením a nedegraduje s časem.

8/ Z publikovaných výsledků víme, že 5 metrů dlouhá samice je 272-512 let stará, což i při tom nejnižším odhadu jí činí nejstarším obratlovcem.

Pokud bychom vzali střední hodnotu a ona žraločí dáma žila 400 let, tak se narodila v dobách tří mušketýrů nebo bitvy na Bílé hoře.

9/ Proč zrovna tito žraloci žijí tak dlouho?

Zjednodušeně místo do reprodukce investují do dlouhověkosti. Zdá se, že žraloci grónští nepodléhají chorobám, které zabíjejí ostatní druhy mnohem dříve. Třeba srdečním onemocněním.

10/ Mají možná jedinečný systém na opravu poškozené DNA nebo velice účinný metabolismus. Žijí při teplotách kolem 0°C, jedí relativně malé množství potravy, pohybují se jen rychlostí 1.2 km/h a samice pohlavně dospívají až ve 130-150 letech.

11/ Srdeční onemocnění je nemoc stárnutí. Lidské srdce bije asi 1x za sekundu a žijeme v průměru přes 70 let. Žralokům grónským bije 1x každých 12 s a dokáží přežít staletí.

12/ Vědci hledají u těchto žraloků specifické geny dlouhověkosti a metabolické cesty, které brání srdci stárnutí jejich srdce. Výsledkem by mohl být vývoj léků, které napodobí tento proces u lidí.

Co za další bomby skrývají?

13/ Protože žijí v hlubinách, mají v těle vysoké množství trimethylaminoxidu, který jim pomáhá vyrovnávat změny tlaku při vynořování a potápění. V důsledku toho je jejich maso toxické a v lepším případě vám způsobí pocit velice silné opilosti.

14/ Maso je třeba zahrabat na 12 dní do země a pak několik měsíců sušit. Výsledná pochoutka se nazývá kæstur hákarl a je islandským národní jídlem, kterém podává se při zimním festivalu Þorrablót. Smrdí silně po močovině a na jeho chuť si člověk potřebuje chvíli zvykat.

15/ Přívlastek grónský a život v studených arktických vodách evidentně dlouhému životu svědčí, protože nejdéle žijícím savcem je pro změnu velryba grónská 🐋, která se dožívá minimálně 200 let. #longevity

16/ Za zvážení stojí, zda si dlouhověké organismy nezaslouží speciální ochranu. Jinak hrozí, že je vyhubíme tím, že budeme třeba omylem lovit jedince, kteří ještě ani nedosáhli pohlavní dospělosti.

Omlouvám se za chybu. Česky se jim říká světlounovití a ne světlonoši. Děkuju za upozornění naší největší odbornici na hlubinné ryby a evoluci rybích smyslů @zuzmus nfneuron.cz/person/zuzana-…

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling