Byl vystaven tisícinásobně většímu množství radiace, než je dnes přípustné. 6 měsíců vylučoval radioaktivní moč... Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o epizodě ze života 39.prezidenta USA, Jimmyho Cartera, který v r. 1952 zasahoval u jedné z prvních jaderných nehod v dějinách.
Carter sloužil 7 let v americkém námořnictvu a v r. 1952 začal pracovat na jaderném programu námořnictva. Součástí jeho práce důstojníka zodpovědného za jadernou elektrárnu na palubě USS Seawolf, druhé jaderné ponorky námořnictva, bylo zaučit posádku v otázkách jaderné energie.
Zkušenosti začal Carterův tým získávat rychle, protože v kanadském Chalk River došlo v prosinci r. 1952 k nehodě na experimentálním jaderném reaktoru. Mechanické potíže a chyby operátorů vedly k přehřátí palivových tyčí, poškození reaktoru a zaplavení zařízení radioaktivní vodou.
Na jednu z prvních jaderných nehod (další byla v C. River v r. 1958) zareagovala kanadská vláda oslovením amerického námořnictva. Do Kanady vyjelo pod Carterovým vedením 25 mužů, jejichž úkol zněl jasně: vyřadit reaktor z provozu, rozebrat jej a nahradit.
oenergetice.cz/zahranicni/neh…
Na tenisových kurtech vedle laboratoří v Chalk River nechal Carter sestavit repliku reaktoru, na němž měl jeho tým svoji misi natrénovat. Carterovi muži vždy vběhli dovnitř k replice reaktoru s hasáky, odšroubovali jeden šroub, nasadili jej zpět a vyběhli ven.
Následně přišel skutečný výsadek do nitra laboratoře s poškozeným reaktorem. Muži se střídali ve třech skupinách, dovnitř byli spuštěni po jednom a následně rychle vbíhali k reaktoru, pootočili určeným šroubem a do max 90 vteřin museli být venku. Na fotce vidíte původní reaktor.
Minuta a půl – tolik tehdy experti odhadovali, že mohou lidé vydržet v tak radioaktivním prostředí. Bylo to však tisíckrát více než je dnes považováno za přijatelné. Carterův tým reaktor úspěšně rozebral a do 14 měsíců už měl reaktor nové jádro a byl znovu zprovozněn.
Ale Američané pociťovali následky radioaktivity…
Carter v několika rozhovorech přiznal, jak mu testy dalších 6 měsíců po misi ukazovaly, že má radioaktivní moč. Doktoři mu předpověděli neplodnost. Navíc v Carterově rodině existovala bohatá historie úmrtí kvůli rakovině.
Jeho otec zemřel na rakovinu slinivky v r. 1953 a samotný Carter měl před pár lety nádory na játrech a mozku.
Přesto všechno je Carterovi téměř 100 let a má čtyři děti. Čtyři roky sloužil jako guvernér státu Georgia a čtyři roky coby prezident USA. Má Nobelovu cenu za mír.
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.