Jak spolu souvisí povodně a klimatická změna?
Jako obvykle u změny klimatu - je to složitější.🤷♂️
Ale je to velmi dobrý příklad, jak růst průměrné globální teploty ovlivňuje počasí, ale je pouze jedním z důležitých faktorů, který povodně ovlivňuje.🧵
Nejdříve si potřebujeme ale vyjasnit vztah povodní a srážek.
Když na nějakém území zaprší, bez ohledu na intenzitu, může a nemusí déšť (srážky) vyvolat povodně. Záleží na mnoha faktorech:
👉nasycení půdy (pokud hodně pršelo v nedávné minulosti)
viz @Intersucho
👉protipovodňová opatření - úpravy krajiny člověkem, jak ve smyslu pozitivním, tak negativním - způsob obdělávání polí, pěstování lesů, stavební úpravy, narovnávání toků atd.
Viz například: chrudimskenoviny.cz/kategorie/z-me…
👉schopnost podloží jímat vodu (například pískovec a krasové oblasti jsou schopny pojmou vody relativně dost)
A mnohé další - například samotné lidské stavby jako přehrady, domy apod.
Spíše bychom se tedy měli ptát, jak klimatická změna ovlivňuje srážky.🤔🤔🤔
Změna klimatu může deště (srážky) ovlivnit dvojím způsobem.
1️⃣ teplejší atmosféra udrží více vody. Podle tzv. Clausiovy-Clapeyronovy rovnice platí, že ve vzduchu teplejším o 1 °C je o 7 % více vlhkosti. Může tedy "více napršet."
2️⃣změna klimatu zvyšuje četnost výskytu podmínek, při nichž dochází k intenzivním srážkám – bouřím a náhlým přívalovým dešťům.
Zde je to opět trochu složitější - podrobněji viz práce @FrediOtto & @BennethClarke, kterou jsme přeložili: faktaoklimatu.cz/explainery/vli…
Podle zpráv @IPCC nyní všude na světě platí, že intenzita srážek, která by se dříve vyskytla jednou za 10 let, se v současnosti za stejné období vyskytne 1,3x a obsahuje o 6,7 % více vody.
Při globálním oteplení o 2 °C se bude vyskytovat 1,7x za 10 let a bude mít o 14 % více vody
A co ČR?
V obecné rovině se potvrzují závěry platné globálně. Vybíráme ze studie @czechglobe_offi "OČEKÁVANÉ KLIMATICKÉ PODMÍNKY V ČESKÉ REPUBLICE, ČÁST I."
Podrobněji viz faktaoklimatu.cz/studie/2019-kl…
Představíme vám dva příklady povodní a vlivu klimatické změny:
1️⃣V srpnu 2017 postihly Bangladéš přívalové deště, které ještě posílila zvýšená hladina řek přitékajících z Indie. Většina této vody skončila v povodí Brahmaputry a břehy této řeky se protrhly.
Výsledkem byla rekordně vysoká povodeň, která zaplavila rozsáhlé území, zejména na severu země, s dopady na domovy a živobytí téměř sedmi milionů lidí.
Jak událost hodnotí atribuční studie (hodnotí vliv klimatu na daný extrém)?
Vliv klimatické změny nelze posoudit (podrobněji viz obrázek / odkaz), pokud se však svět oteplí o 2 °C, bude pravděpodobnost takto extrémních srážek asi o 70 % vyšší. worldweatherattribution.org/bangladesh-flo…
2️⃣V červnu 2021 zasáhly západ Německa a část Belgie obrovské srážky.
Jedním z faktorů byl o několik stupňů teplejší Balt, kde mraky "nasály" více vody a "vypršely" se rychle na jednom malém území.
Viz climate.copernicus.eu/esotc/2021/flo…
Atribuční studie hovoří v přesnějších číslech - klimatická změna zvýšila intenzitu maximálních jednodenních srážek v letní sezóně v tomto regionu asi o 3 – 19 % ve srovnání s globálním klimatem o 1,2 °C chladnějším než dnes. worldweatherattribution.org/heavy-rainfall…
V případě Německých povodní tedy změna klimatu hrála svou roli, důležité byly ale i jiné faktory - půda byl již nasycena, svou roli hrály i lesy na svazích kopců atd.
I bez klimatické změny by povodně měly destruktivní dopady.
Jaký je tedy závěr?
Ano, klimatická změna má vliv na srážky a tedy i na povodně. Je si ale třeba uvědomit, že ten vztah není jednoduchý a hrají roli i jiné faktory.
Dobrá zpráva je, že dokážeme mnoho z těchto faktorů ovlivnit.
A ještě několik poznámek.
👉 klimatická změna má přímý vliv na jeden typ povodní, které jsme nezmiňovali, protože nemáme moře.
S růstem teploty roste i hladina oceánů, což zvyšuje pravděpodobnost a intenzitu pobřežních povodní. Případně se tyto povodně mohou kombinovat se vzdutím řek.
👉pokud vás zajímá, jaké povodně se odehrály na našem území (nebo ve vaší obci) od roku 1432*, @CHMUCHMI má skvělou mapovou aplikaci.
chmi.maps.arcgis.com/apps/MapSeries…
*úplně vše tam není, ale to důležité najdete ;-)
Ve vlákně jsme vycházeli z našich nových materiálů o extrémech počasí a jejich vztahu ke změně klimatu.
Jejich vznik podpořila @cap_cz a základní rozcestník a informace najdete zde: faktaoklimatu.cz/infografiky/vl…
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.