Przewodzik Profile picture
Kwalifikowane nadprzewodzictwo po meandrach: bibliografia i filmografia. Sus scrofa varsoviensis in silva rerum. Dziki notes - opisy, napisy, przypisy, wypisy.

Sep 8, 2022, 7 tweets

#ArchitektonicznyTydzień

Dwa dni temu była 96 rocznica ur. wybitnego japońskiego architekta Fumihiko Maki, a dla mnie to pretekst, aby wspomnieć o najważniejszej nagrodzie architektonicznej na świecie, czyli Pritzker Architecture Prize, której Maki jest laureatem. Nagroda (1)

została ufundowana przez amerykańskiego przedsiębiorcę Jay Arthura Pritzkera w 1979 r. i jest Noblem dla projektantów – w tym roku zdobył ją Diébédo Francis Kéré z Burkina Faso, który zaprojektował szkoły dla Afryki czy Centre for Earth Architecture w Mali, w przeszłości zaś (2)

wielu znanych i cenionych architektów. Pierwszy laureatem Nagrody Pritzkera został Philip Johnson (1906-2005), autor takich budynków jak AT&T Building i Lipstick Building w Nowym Jorku czy Kaplica Dziękczynienia w Dallas oraz domu własnego, czyli tzw. Glass House z 1949 r. (3)

W 1988 nagrodę wręczono Oscarowi Niemeyerowi najsłynniejszemu architektowi brazylijskiemu, autorowi pierwotnego projektu siedziby OZN (później zmodyfikowanego), a także dziesiątków budynków, w tym wielu w stworzonej od podstaw nowej stolicy kraju – Brasilli (też katedry). (4)

W 1995 r. nagrodę zdobył japoński projektant Tadao Andō, m. in. za Kościół Światła w Ibaraki czy takie realizacje jak Muzeum Sztuki Współczesnej w Fort Worth w Teksasie i Dom Azumy w Osace. Ciekawostka: Andō zaprojektował nowe ogrodzenie Parku Dąbrowskiego w Poznaniu. (5)

W 1999 r. uhonorowany został Norman Foster, autor takich znanych projektów jak Commerzbank we Frankfurcie nad Menem, nowy stadion Wembley czy wiadukt Millau we Francji. Foster zaprojektował też warszawski Metropolitan– budynek świetny, ale wg mnie słabo wpisany w otoczenie. (6)

To oczywiście tylko kilku laureatów – byli wśród nich przecież tacy znani architekci jak James Stirling, Kevin Roche, Frank Gehry czy Jørn Utzon – o wszystkich można przeczytać na stronie nagrody wraz z opisami ich najważniejszych realizacji (7)

pritzkerprize.com

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling