15.1.1919 se v Bostonu rozlilo téměř 9 milionů litrů melasy, které se valily ulicemi 4,5m vlnou rychlostí přes 50 km/h. Incident si vyžádal 21 mrtvých a 150 zraněných, kteří uvízli v tuhnoucím sirupu nebo je zranily padající budovy. Melasa byla cítit ještě roky. #sobotnivlaknoUSA
1. světová si vyžádala zvýšenou výrobu průmysl. alkoholu, vyráběného z karibské melasy, hlavně na výrobu dynamitu a dalších výbušnin. Firma United States Industrial Alcohol si na severu Bostonu v r. 1915 postavila 15m nádrž na melasy, ale s kvalitou nádrže si starosti nedělala.
Ocel, z níž nádrž vyrobili, obsahovala málo manganu a při teplotách pod 15°C se stala křehkou. Nádrž opakovaně skřípala, melasa z ní stále vytékala. Na nýty byl přílišný tlak. Viditelné díry a stížnosti firma ignorovala. Katastrofa přišla poté, co nádrž čerstvě naplnili po okraj.
Nádrž se 15.1.1919 roztrhla a začala se z ní řinout vlna obsahující skoro 9 milionů litrů melasy. Smetla všechno, co jí stálo v cestě, včetně stožárů, budov, zvířat a lidí. Dvě děti hrající si v blízkosti zahynuly – jedno se v melase udusilo, druhé narazilo do vlakového vagónu.
Vlna po dvou blocích, cca 800 m, ustala a po ní zůstala masa poničených budov a uvízlých lidí. Policisté, hasiči a vojáci z nedaleké lodi okamžitě přispěchali na pomoc. Některé osoby záchranáři hledali ještě pár dní po incidentu, protože prudce klesla teplota a melasa ztuhla.
Jednu oběť vylovili z bostonského zálivu až po čtyřech měsících, přičemž voda v zálivu byla hnědá kvůli melase až do letních měsíců. Událost šokovala Boston natolik, že v novinách přebila i uzákonění prohibice ve stejný den (viz foto) a mírovou konferenci ve Versailles.
Na majitele nádrže přišlo 119 žalob, ale ti tvrdili, že šlo o sabotáž italských anarchistických skupin – nádrž se nacházela v italsko-irské čtvrti. Proces trval 5 let, předvedeno bylo tisíc svědků a firma nakonec obětem/pozůstalým vyplatila cca 8 milionů dolarů (dnešní hodnota).
Zdroje, docela dost vědců se přitom vyřádilo na fyzikálních parametrech celé události:
history.com/news/the-great…
npr.org/2019/01/15/685…
history.com/news/great-mol…
scientificamerican.com/article/molass…
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.