Piotr Szymański Profile picture
PhD. Scientist @PWr_Wroclaw, Teacher @PWrAILab, Urban Activist & Chairman @tumwro, https://t.co/6Lka1qCxSo research group leader

Dec 11, 2022, 48 tweets

Rozwalony RSV nie mogłem spać, więc czytałem w nocy opisy projektów @NCN_PL, które dostały finansowanie. Ponieważ media nie zajmują się z jakiegoś powodu opisywaniem tego jakie fajne rzeczy polscy naukowcy będą robić, to zapraszam do wątku z moją selekcją ciekawych projektów:

Ogólnie można sobie dodać nr rejestracyjny projektu do google alerts i jeśli ktoś coś opublikuje naukowego, to musi podać acknowledgement dla finansowania z NCN, w efekcie się o tym dowiecie.

Z HS1 wybrałem tylko 1 projekt, za to ciekawy, dotyczy filozoficznej teorii powstawania oddolnych instytucji. ncn.gov.pl/sites/default/…

Z HS2 podobają mi się 3 projekty, pierwszy o soszalu w dystopijnej literaturze, skoro już żyjemy w dystopii to chętnie się dowiem co literaci o niej piszą. ncn.gov.pl/sites/default/…

Z oczywistych powodów na listę trafia również projekt zajmujący się badaniem demosceny. ncn.gov.pl/sites/default/…

Jednym z pierwszych moich doświadczeń w trakcie pobytu na Stanfordzie, było to, ze zaprosił mnie kolega do makerspejsu w Sunnyvale, widziałem też jeden we Wrocławiu, ale nigdy nie spotkałem w PL tej społeczności i atmosfery tego środowiska jak w Kalifornii.

Bardzo mnie ciekawi jak to wygląda w Polsce, a może i nie tylko w Polsce - bo w sumie autor grantu nie podał zakresu badań. Brakowało mi takich miejsc i społeczności przez długi czas, teraz już mniej, bo odkąd mam syna to brakuje mi głównie snu. ncn.gov.pl/sites/default/…

HS3 zaczynam od badań nad radykalizacją w 2RP, tak naprawdę dość niewiele wiem o antysemityzmie polskim z XX wieku, bardzo chętnie poczytam opracowanie relacji osobistych z tamtych czasów. ncn.gov.pl/sites/default/…

Politych zagraniczna w latach 89-92 to też bardzo ciekawy temat, kto wie, może pojawiają się jakieś nowe fakty o kontekście jakiejś ważnej decyzji.

ncn.gov.pl/sites/default/…

Z lewackiej ciekawości chętnie poczytam koszty demograficzne w polskiej industrializacji po prostu muszą ciekawić.

Projekt Agaty, jednej z pionierek polskiego historical network science ciekawi mnie głównie dlatego, że jej badania nad korespondencją miałem przyjemność śledzić od wczesnego etapu, teraz czytam jej monografię z doktoratu, a tu się szykuje kontynuacja.

ncn.gov.pl/sites/default/…

HS4, tu jest samo gęste. Na start badanie dostępności cenowej mieszkań i jej zmienności ostatnich 2 dekadach. Gdyby Polska zaczęła kiedyś prowadzić politykę mieszkaniową, to może być ciekawy wynik. Z aktywistycznej perspektywy interesuje mnie Wrocław ncn.gov.pl/sites/default/…

Kolejny projekt sprawdza czy łamanie konstytucji ma koszty ekonomiczne albo polityczne, i jak do tego wszystkiego podchodzą ludzie. Coś czuję zainteresowanie ze strony @mhzielinski. ncn.gov.pl/sites/default/…

Kolejny kamyczek do aktywistycznego ogródka, szczególnie mnie ciekawi jak wyglądają czynniki akceptacji transportu zbiorowego 2.0.

ncn.gov.pl/sites/default/…

Ogólnie mówienie o "corporate citizen" czy korpo walczacych z katastrofa klimatyczna przyprawia mnie o przewracanie oczami, no ale badanie sytuacji osób LGBT i tego jak wyglądają programy dla nich w polskim korpo, brzmi interesująco. ncn.gov.pl/sites/default/…

Badanie polskiego crowdfundingu, znów, niełatwo o bardziej ciekawy temat. ncn.gov.pl/sites/default/…

Już się zachwycałem tym grantem w osobnym wątku, no ale znów - ten HS4 to jest jakiś złoty panel jeśli chodzi o ciekawość i aktualność projektów.

Preludium ukierunkowane na zbadanie roli religijności Polaków w eurowyborach. W sumie nigdy o tym nie myślałem jako czynniku wzrostu frekwencji, hipoteza brzmi ciekawie, chętnie się czegoś dowiem. ncn.gov.pl/sites/default/…

HS5: Po pierwsze tzw. #gamechanger: Polskie Generalne Studium Wyborcze (PGSW) 2023 - ten rodzaj badań to jedne z ciekawszych do analiz, znam tego typu badania tylko z USA, mam nadzieje, że wyniki będą otwartodostepne. ncn.gov.pl/sites/default/…

Idea (nie)sprawiedliwości w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej - no robota na dekadę, ale znów bardzo bieżący temat i ciekawość wyników.

I znów aktywistycznie bliski temat, w kontekście dużego kryzysu naszej samorządowej demokracji, wyniki to może być czyste złoto. ncn.gov.pl/sites/default/…

Preludium: "wymóg zrozumiałości systemów ML wykorzystywanych w stosowaniu prawa", dziedzinowo dla mnie hit, temat dziś mocno obecny w dyskusji na zachodzie, cc: @luk_augustyniak. ncn.gov.pl/sites/default/…

HS6, tu także gęste. Na start: badania nad twórczą sprawczością. Jako, że zajmuje się uczeniem design thinking w data science, to bardzo chętnie przytulę wyniki, może coś z tego mi pomoże lepiej edukować do projektowania. ncn.gov.pl/sites/default/…

Aktualizacja POLPAN - znów dość oczywiste dlaczego ciekawy projekt. Skończył mi się limit tłitów, więc zaraz ciąg dalszy.

ncn.gov.pl/sites/default/…

Badania fmri na mózgach osób niewidomych, you got my attention.
ncn.gov.pl/sites/default/…

Socjologiczna analiza trajektorii przedsiębiorczości migrantek w Polsce - znów temat bieżący, z oczywistych powodów ciekawy.
ncn.gov.pl/sites/default/…

Płeć w interfejsach konwersacyjnych to bardzo ciekawy temat, nieprzypadkiem siri czy cortana mówią do nas kobiecym głosem, polskie badania nad rzeczami od jakiegoś czasu dyskutowanymi na zachodzie.

Jest i jeden projekt z zakresu sztuki.

Dobra, potem dodam ST6, bo syn przyszedł i chce się bawić.

Lecimy z ST6, czyli mniej więcej moją działka naukową. Na początek mój całkowicie ulubiony projekt. Bywam krytyczny wobec mechanizmów grantowych, sporo więc czasu poświęciłem na krytykę/analizy wrocławskiego budżetu obywatelskiego (a nie NCN jak mogłoby się komuś może wydawać :P)

byłem też autorem i liderem wielu projektów w WBO, dlatego mój ulubiony projekt to matematyczne modelowanie budżetów partycypacyjnych.
ncn.gov.pl/sites/default/…

Kolejny projekt to preludium poświęcone projektowaniu DNN-ów tak, żeby warunkowo pomijały obliczenia, mega spoko jakby coś z tego wyszło użytecznego, kibicuję.
ncn.gov.pl/sites/default/…

Jeśli to preludium dostarczy co obiecuje, czyli przybliży nas do opanowania zjawiska katastrofalnego zapominania w uczeniu reprezentacji, to generalnie wow, przyda się to nam wszystkim w robocie.

Tak 2/3 tegorocznych grantów ERC poszło na jakieś formy XAI, także trudno się dziwić, że i NCN to finansuje. EU chce mieć wytłumaczalną AI, kibicuje.

Na liście nie może zabraknąć projektu Tomasza Trzcińskiego z Tooploox i Politechniki Warszawskiej, dynamiczne sieci neuronowe to obiecujący kierunek, autor grantu jest generalnie znany z dostarczania roboty, więc warto obserwować. ncn.gov.pl/sites/default/…

Z rzeczy bardziej teoretycznych, badanie nad tym czy w klasach grafów z pewnymi zabronionymi podstrukturami można uzyskać szybsze algorytmy (w nadziei: nie NP-zupełne). ncn.gov.pl/sites/default/…

To tyle z ST6. Na koniec zostawiam dla Was wisieńki na torcie czyli wyniki konkursu POLONEZ, poniżej wyniki dla panelu HS i ST (w zakresie mat-inf).

Badanie filozoficzne nad ideą naprawiania krzywd, czy jak wolicie rekompensacji, temat w Polsce politycznie na topie, warto śledzić.
ncn.gov.pl/sites/default/…

Badania nad politycznie traktować podmioty grupowe i jak mówić o moralności ich działań, oraz czym jest ich sprawczość. Będzie monografia, fajnie jakby się okazało, że w otwartym dostępie.ncn.gov.pl/sites/default/…

Badania nad przyjemnością i dyskomfortem, w tym mierzeniem ich. No przecież każdy chętnie by przeczytał wyniki tego grantu. ncn.gov.pl/sites/default/…

Bym nie uznał może za ważny projekt, ale po tym jak broniłem UAM-u za przyjęcie ludzi zza wschodniej granicy na studia, miałem nalot nacjonalistycznej prawicy na wątek, więc chętnie poczytam w jakim kierunku to poszło,

szkoda tylko, że autorka napisała projekt dotyczacy tylko Uniwersytetu Warszawskiego, kiedy największa inba była właśnie na UAM-ie. ncn.gov.pl/sites/default/…

Matematyczne modele niesprawiedliwości epistemicznej polegającej na odmawianiu statusu osoby posiadającej wiedzę. No mega ciekawe, nie tylko dlatego, że widzieliśmy to na co dzień w pandemii. ncn.gov.pl/sites/default/…

Na koniec HS: kolejny złoty samorodek, badanie nad memami i NAFO. Panel pewnie nad decyzją, zeby przyznac na to pieniądze debatował ok. 0.2137 sekundy. ncn.gov.pl/sites/default/…

Z ST w Polonezie mam 2 projekty: pierwszy odnośnie badań nad paradygmatem czasoprzestrzeni w otoczeniu osobliwości. Ciekawe czy będzie jakaś popularno-naukowa wersja wyników. ncn.gov.pl/sites/default/…

Drugi to badania dotyczace bayesowskich sieci neuronowych, obiecuje dostarczenie poprawy jakości funkcjonowania BNN-ów, big jak się uda, kibicuję. ncn.gov.pl/sites/default/…

Dobra dziecko uspione, czas usiąść do pracy. Zapraszam do dorzucania waszych ulubionych projektów, jeśli ktoś tutaj aż dotarł. Jako, że za posty na twitterze płaci się lajkami, to zostawcie gdzieśtam lajka, żebym wiedział, że ktoś to w ogóle czyta :D

* 2/3 z obszaru informatyki.

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling