Jarosław Wolski Profile picture
Wolski o Wojnie. CONSULTING / OSINT / MEDIA

Dec 21, 2022, 18 tweets

1/n
Las ważniejszy od drzew czyli o braku ujęcia systemowego w dyskusji na temat polskich zakupów.
CZĘŚĆ PIERWSZA.
Polski internet branżowy rozgrzewa w tym roku szereg wydarzeń bez precedensu:
@MON_GOV_PL @JGromadzinski @PGZ_pl
#WojskoPolskie #Tanks #tank

2/n
- podarowanie 300+ czołgów dla SZ Ukrainy
- zakup 250 M1A2 SEP v.2, 116 M1A1FEP
- zakup 180 K2
- mgliste wizje zakupu pół tysiąca K2PL
Są to wydarzenia bez precedensu w historii Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych
@PawelPoncyljusz @krzysztofbosak @TomaszSiemoniak

3/n
Nie dziwi zatem gorąca dyskusja która rozgrzała prasę branżową, dziennikarzy i "internety". Niestety w dyskusji wydaje się panować "technofetyszyzm" - rozmowa o parametrach, śrubkach, calach i milimetrach za to kwestie systemowe spychane są w cień
@joannakluzik @bbudka

4/n
A to właśnie "system" jest najważniejszy. Pisano o nim w @NTWojskowa już w 1999 roku. Czołgi to dość delikatne maszyny wbrew pozorom i wymagają wokół siebie całego "systemu". Niżej - jedno z jego ujęć.
Czy w Polsce kiedykolwiek zbudowano taki system wokół czołgu? Nie!

5/n
W II RP wdrożenie Vickerów a potem 7TP było niestety farsą na wielu poziomach (odsyłam do kolegów z @WojenneH ) został nam piękny mit i jak to mity - mający mało wspólnego z życiem.
PRL? Do pewnego stopnia wdrożono systemowość związaną z czołgami T-54 i T-55.

6/n
Należy pamiętać że to właśnie owe pojazdy były kośćcem wojsk pancernych PRL czasów Zimnej Wojny.
Wdrożenie T-72 miało być przełomem ale nigdy nim nie było - system również nie powstał! Dlaczego? ZSRR bardzo dbał aby socjalistyczny podział pracy wykluczał samodzielność

7/n
"demoludów" w obsłudze i produkcji sprzętu. Niżej rozpiska co gdzie produkowano. Rzekoma "polska produkcja" T-72 to mit. Do tego otrzymywaliśmy tzw "małpie modele" - zubożone wersje eksportowe gorsze niż wozy dla ZSRR (ale teoretycznie lepsze niż eksporty do Indii, Iraku).

8/n
Oczywiście w WP czasów PRL do zabezpieczenia materiałowego i technicznego podchodzono bardzo poważnie. Stąd gigantyczne zapasy silników, luf, przekładni bocznych itp. Wolna Polska czerpała z tego źródełka dekadami.

9/n
Wdrożenie PT-91 było takim samym "ułomkiem" systemowym jak T-72 w PRL. Czołg na którym piętno odcisnął kryzys lat 90tych. Otoczka serwisowa, trenażery symulatory itp - to wszystko było żartem nawet w zestawieniu z systemowością znaną z ZSRR(!) "Malaj" mógł stać się

10/n
takim "polskim" czołgiem z całym systemem ale...nie stał się. Zabrakło wizji, pieniędzy, woli w latach 2000-2010. Przy czym najmocniej PT-91M/Ex "zabiły" Leopardy 2A4 podarowane 10BKPanc przez RFN. Do SZ RP trafił "endemit" ale wpleciony w cały niemiecki system -

11/n
Szkoleniowy, logistyczny, itp. Do czasu utrzymywaniu Leopardów 2A4 w łańcuchu logistycznym i szkoleniowym Bundeshweer owe czołgi po prostu deklasowały młodsze metrykalnie PT-91 i T-72M1. Taki był bonus systemu. Oczywiście od 2005 mamy równie pochyłą i "sprowadzenie"

12/n
Leopardów 2A4 do poziomu typowego dla SZ RP w owych latach - zapaści z ponad 40% wozów niesprawnych a potem kanibalizowanych. Generalnie w latach 2005-2014 zapaść dotknęła całe WPiZ na skutek cięć, zwrotów do budżetu i mitu "ekspedycyjnej" oraz "małej i zawodowej" armii.

13/n
Zakup 2A5 z RFN to był drugi endemit. A potem? A potem nastąpiło rzucenie Leopardów 2 do Wesołej które pokazało że król jest nagi. Program Leoparda 2PL był - nieudaną - próbą zbudowania "systemu" wokół Leonów. Dlaczego nieudaną?

14/n
Niewydolność produkcyjna Niemców w pewnych grupach podzespołów, nasze myślenie życzeniowe, wojna Bumar-Łabędy z WZM Poznań, itp. Wiele złego się zadziało ale znów przynajmniej pokazało to jak zła jest sytuacja.

15/n
Przy czym Leopard 2PL chociaż przeszedł pełen cykl testów który pozwolił wykryć np. niespełnianie pierwotnego wymogu osłony balistycznej wieży lub kurioza ergonomii.
Jednocześnie po 2014 rozpoczęto alarmowe remonty PT-91 i "teciaków". Efekt powyższych problemów?

16/n
Na papierze polskie WPiZ imponowały na skalę europejskiego NATO liczebnością.
861 czołgów w 2019 roku!
247 Leopard 2
232 PT-91 Twardy
382 T-72M1
Tyle papier, a realnie? A realnie pojazdy nadające się do czegoś oscylowały w okolicach 4-5 bcz czyli 232 - 290 maszyn.

17/n
Oczywiście zarząd WPiZ miał świadomość problemów: remonty PT-91, próba naprostowania programu 2PL, remonty Leopardów 2A5 w Poznaniu i na koniec program modyfikacji T-72M1R. Było źle ale pewne realne działania zostały podjęte.
cdn. - jutro
#CC @PEmeryt @krzysztof_atek

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling