Jarosław Wolski Profile picture
Dec 21, 2022 18 tweets 13 min read Read on X
1/n
Las ważniejszy od drzew czyli o braku ujęcia systemowego w dyskusji na temat polskich zakupów.
CZĘŚĆ PIERWSZA.
Polski internet branżowy rozgrzewa w tym roku szereg wydarzeń bez precedensu:
@MON_GOV_PL @JGromadzinski @PGZ_pl
#WojskoPolskie #Tanks #tank
2/n
- podarowanie 300+ czołgów dla SZ Ukrainy
- zakup 250 M1A2 SEP v.2, 116 M1A1FEP
- zakup 180 K2
- mgliste wizje zakupu pół tysiąca K2PL
Są to wydarzenia bez precedensu w historii Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych
@PawelPoncyljusz @krzysztofbosak @TomaszSiemoniak
3/n
Nie dziwi zatem gorąca dyskusja która rozgrzała prasę branżową, dziennikarzy i "internety". Niestety w dyskusji wydaje się panować "technofetyszyzm" - rozmowa o parametrach, śrubkach, calach i milimetrach za to kwestie systemowe spychane są w cień
@joannakluzik @bbudka
4/n
A to właśnie "system" jest najważniejszy. Pisano o nim w @NTWojskowa już w 1999 roku. Czołgi to dość delikatne maszyny wbrew pozorom i wymagają wokół siebie całego "systemu". Niżej - jedno z jego ujęć.
Czy w Polsce kiedykolwiek zbudowano taki system wokół czołgu? Nie!
5/n
W II RP wdrożenie Vickerów a potem 7TP było niestety farsą na wielu poziomach (odsyłam do kolegów z @WojenneH ) został nam piękny mit i jak to mity - mający mało wspólnego z życiem.
PRL? Do pewnego stopnia wdrożono systemowość związaną z czołgami T-54 i T-55.
6/n
Należy pamiętać że to właśnie owe pojazdy były kośćcem wojsk pancernych PRL czasów Zimnej Wojny.
Wdrożenie T-72 miało być przełomem ale nigdy nim nie było - system również nie powstał! Dlaczego? ZSRR bardzo dbał aby socjalistyczny podział pracy wykluczał samodzielność
7/n
"demoludów" w obsłudze i produkcji sprzętu. Niżej rozpiska co gdzie produkowano. Rzekoma "polska produkcja" T-72 to mit. Do tego otrzymywaliśmy tzw "małpie modele" - zubożone wersje eksportowe gorsze niż wozy dla ZSRR (ale teoretycznie lepsze niż eksporty do Indii, Iraku).
8/n
Oczywiście w WP czasów PRL do zabezpieczenia materiałowego i technicznego podchodzono bardzo poważnie. Stąd gigantyczne zapasy silników, luf, przekładni bocznych itp. Wolna Polska czerpała z tego źródełka dekadami.
9/n
Wdrożenie PT-91 było takim samym "ułomkiem" systemowym jak T-72 w PRL. Czołg na którym piętno odcisnął kryzys lat 90tych. Otoczka serwisowa, trenażery symulatory itp - to wszystko było żartem nawet w zestawieniu z systemowością znaną z ZSRR(!) "Malaj" mógł stać się
10/n
takim "polskim" czołgiem z całym systemem ale...nie stał się. Zabrakło wizji, pieniędzy, woli w latach 2000-2010. Przy czym najmocniej PT-91M/Ex "zabiły" Leopardy 2A4 podarowane 10BKPanc przez RFN. Do SZ RP trafił "endemit" ale wpleciony w cały niemiecki system -
11/n
Szkoleniowy, logistyczny, itp. Do czasu utrzymywaniu Leopardów 2A4 w łańcuchu logistycznym i szkoleniowym Bundeshweer owe czołgi po prostu deklasowały młodsze metrykalnie PT-91 i T-72M1. Taki był bonus systemu. Oczywiście od 2005 mamy równie pochyłą i "sprowadzenie"
12/n
Leopardów 2A4 do poziomu typowego dla SZ RP w owych latach - zapaści z ponad 40% wozów niesprawnych a potem kanibalizowanych. Generalnie w latach 2005-2014 zapaść dotknęła całe WPiZ na skutek cięć, zwrotów do budżetu i mitu "ekspedycyjnej" oraz "małej i zawodowej" armii.
13/n
Zakup 2A5 z RFN to był drugi endemit. A potem? A potem nastąpiło rzucenie Leopardów 2 do Wesołej które pokazało że król jest nagi. Program Leoparda 2PL był - nieudaną - próbą zbudowania "systemu" wokół Leonów. Dlaczego nieudaną?
14/n
Niewydolność produkcyjna Niemców w pewnych grupach podzespołów, nasze myślenie życzeniowe, wojna Bumar-Łabędy z WZM Poznań, itp. Wiele złego się zadziało ale znów przynajmniej pokazało to jak zła jest sytuacja.
15/n
Przy czym Leopard 2PL chociaż przeszedł pełen cykl testów który pozwolił wykryć np. niespełnianie pierwotnego wymogu osłony balistycznej wieży lub kurioza ergonomii.
Jednocześnie po 2014 rozpoczęto alarmowe remonty PT-91 i "teciaków". Efekt powyższych problemów?
16/n
Na papierze polskie WPiZ imponowały na skalę europejskiego NATO liczebnością.
861 czołgów w 2019 roku!
247 Leopard 2
232 PT-91 Twardy
382 T-72M1
Tyle papier, a realnie? A realnie pojazdy nadające się do czegoś oscylowały w okolicach 4-5 bcz czyli 232 - 290 maszyn.
17/n
Oczywiście zarząd WPiZ miał świadomość problemów: remonty PT-91, próba naprostowania programu 2PL, remonty Leopardów 2A5 w Poznaniu i na koniec program modyfikacji T-72M1R. Było źle ale pewne realne działania zostały podjęte.
cdn. - jutro
#CC @PEmeryt @krzysztof_atek

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jarosław Wolski

Jarosław Wolski Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @wolski_jaros

Apr 5, 2024
Porozmawiajmy o penetracji.
A konkretnie o zdolności amunicji lotniczej do pokonywania schronów, schronohangarów i stanowisk dowodzenia. Jest to konieczne żeby wyjaśnić zawiłość co potrafią a czego nie pociski manewrujące- i bazowania morskiego i lotnicze i..lądowe.
Zapraszam!Image
Najpierw - o jakich celach mówimy? Tutaj pomoże tabelka z starego IDR. Oraz plany "Jemioły" i "Kormorana". Zatem środek rażenia musi pokonać:
- typowe cywilne schrony 1,8 do 2,1m żelbetu
- lotniczy ciężki schronohangar do 3m żelbetu
- stanowisko dowodzenia do 3,7m żelbetu Image
- ukrycie dla SRBM typu "Irańskiego" "Koreańskiego" itp - 6m skał/żwiru oraz 4m żelbetu razem około 5,8m
- stanowisko dowodzenia POD budynkiem typu "wielka płyta" - minimum 6 pięter - przeliczeniowo do 6.4m żelbetu
Czy to max odporności? No oczywiście nie. Im wyższego Image
Read 13 tweets
Jan 18, 2024
Od wczoraj będące na tapecie nagranie - wycinek z poprzedniego na którym widać jak w Stepowym BWP Bradley M2ODS ostrzeliwuje z dystansu 100-150m RUS T-90M ogniem swojej 25mm x 137 armaty automatycznej. Czy owa armata mogła przebić pancerz czołgu z tego dystansu?
1/x
Energia wylotowa kalibru 25mm sięga 109KJ co przekłada się na zdolność pokonywania pancerza równą 80mm RHA (kanał penetracji w płycie pochylonej pod kątem 60 stopni) z dystansu 1km. Ilość materiału wybuchowego w pocisku MP-T wynosi zaledwie 30 gram.
2/x
Image
Image
Czy takie osiągi systemu armata - amunicja mogą zniszczyć lub uszkodzić czołg? Cóż, w pewnych wyjątkowych warunkach tak. Przykładem może być Nadżaf z 2003 roki i friendly fire M2A2 vs M1 - z przyłożenia w tył Abramsa. Efektem było uszkodzenie czołgu i penetracja do silnika
3/n Image
Read 7 tweets
Oct 8, 2023
Krótko z Izraela, stan na wczoraj pokazujący maksymalne sukcesy Hamasu, dziś 90% opisywanych miejsc jest odbitych.
Południe: zdobyta baza w Kerem Shalom, wielu zabitych oficerów, udany rajd na Sufe i zakładnicy
1/6 Image
Najbardziej zaskakujący wyczyn - paralotnie Hamasu i rajd na imprezę Rave 14km od granicy pod Urim. Potem odwrót z zakładnikami. Grupa atakująca przez granice zajęła kibuce: Nir Oz i Magen, masowe mordy i uprowadzenia w obu ale w Magen cześć miejscowości była utrzymana.
2/6 Image
Najmocniejszy rajd: zajęty kibuc Beeri 5km od granicy, do tego dwustronny rajd na bazę wojskową i kibuc Re'im. Niestety znów: masowe mordy i porwania.
3/6 Image
Read 6 tweets
Jul 7, 2023
Wątek o amunicji kasetowej.

Rozwiązaniem problemów zwalczania celów powierzchniowych oraz zgrupowań pancerno-zmechanziowanych jest „udoskonalona amunicja konwencjonalna podwójnego zastosowania” -tzn DPICM. Pod tym określeniem kryje się artyleryjska i rakietowa amunicja
1/n
kasetowa (zwana też Cargo) z subamunicją kumulacyjno – odłamkową. Korpus pocisku jest w tym przypadku tylko nosicielem podpocisków, które po wyrzuceniu nad celem opadają nań i oddziaływują na niego jako większa liczba mniejszych ładunków
2/n
Pomimo zredukowanego obszaru skutecznego rażenia podpocisków (zwykle od 10 do 16m2) ich sumaryczne pole efektywnego oddziaływania na cel (nawet uwzględniając nakładanie się na siebie wielu pól rażenia) było większe niż pojedynczego pocisku kalibru 105 czy też 155mm.
3/n



Read 15 tweets
Jun 12, 2023
4h roboty później...
odtworzyłem i geolokalizowałem trasę i straty jednej z dwóch z kolumn 47 brygady zmechanizowanej. Korzystałem oczywiście też z pracy innych OSINTowców ale wiele podawanych lokalizacji było niedokładnych a miejsce rozwalenia M2 i L2A6 błędnie.
Stop klatki z… twitter.com/i/web/status/1… Image
kolumna pokonała 7km, strzałki oznaczające atak artylerii powinny być czerwone no ale program się zbiesił. Image
Image
Read 5 tweets
Jun 12, 2023
Zadziwiające jak wiele materiału filmowego wychodzi z nieudanego ataku UA kompanii zmechanizowanej z 8 czerwca na osi Mała Tomachla - Robotne. Oczywistym jest że rosjanie grzeją medianie autentyczny sukces ich obrony ale daje to ciekawy obraz z kamer obu stron walk.
1/n
to samo miejsce:
I z rus. drona:
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(