Przewodzik Profile picture
Kwalifikowane nadprzewodzictwo po meandrach: bibliografia i filmografia. Sus scrofa varsoviensis in silva rerum. Dziki notes - opisy, napisy, przypisy, wypisy.

Jan 1, 2023, 8 tweets

#FuturologicznyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy #ZCyfrowegoLamusa

W 1771 r. w Amsterdamie ukazała się powieść „L'An 2440, rêve s'il en fut jamais” (Rok 2440, sen, jeśli kiedykolwiek istniał) anonimowego autora. Książka szybko stała się sensacją, jedną z najbardziej popularnych i (1)

kontrowersyjnych powieści XVIII w., a także jednym z pierwszych dzieł science-fiction i utopii, która nie działa się w wymyślonym miejscu w teraźniejszości, ale w przyszłości. Powieść, jak się okazało później, została napisana przez Louisa-Sébastiena Merciera, który ujawnił (2)

się jako autor już po wybuchu rewolucji francuskiej– jego książka było wielkim oskarżeniem ancien régime i dlatego musiał ukrywać swą tożsamość (wielu czytelników podejrzewało o autorstwo Rousseau lub Woltera). Powieść opisuje przygody bezimiennego mężczyzny, który po gorącej (3)

dyskusji z przyjacielem filozofem na temat bezprawia Francji, zasypia i znajduje się w Paryżu odległym o kilka wieków. W tej wyśnionej utopii Francja jawi się jako kraj idealny, a bohater wszystko skrzętnie notuje: przestrzeń publiczna i wymiar sprawiedliwości zostały (4)

zreorganizowane; stroje obywateli są wygodne i praktyczne; szpitale są oparte na nauce i leczy się w nich skutecznie; nie ma prostytutek, żebraków, cukierników, stałej armii, niewolnictwa, samowolnych aresztowań, podatków, cechów, handlu zagranicznego, kawy, herbaty, tytoniu, (5)

a także mnichów i księży… To ostatnie sprawiło, że książka trafiła na indeks ksiąg zakazanych. W tym idealnym państwie bibliotekarze zniszczyli jednak wiele dawnych dzieł, które nie nie były dość postępowe i „światłe”– w bibliotekach zostały jedynie wyselekcjonowane, (6)

prawomyślne pozycje. Ta Francja z przyszłości powstała w wyniku pokojowej rewolucji kierowanej przez "filozofa-króla", który ustanowił system przypominający monarchię parlamentarną. Dzieło Merciera, mimo że nielegalne we Francji, stało się podziemny bestsellerem - za życia (7)

autora miało aż 20 wydań - szacuje się, że w tym czasie wydrukowano 60 tys. egzemplarzy w kilku językach. Mimo tak dużej popularności na przełomie XVIII i XIX w. powieść została szybko przyćmiona przez inne tego typu utopie dotyczące przyszłości i "niemal zapomniana". (8)

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling