#CiekaweMiejsce #ChińskiTydzień
W 1959 r. chińskie władze zakończyły budowę elektrowni wodnej na rzece Xin'an, tworząc także sztuczne jezioro Qiandao (Tysiąc Wysp) u podnóża góry Wu Shi. Sprawa dość normalna, gdyby nie to, że przy okazji zatopiono dwa niezwykle cenne (1)
historycznie i kulturowo miasta: He Cheng i Shi Cheng, zbudowane za czasów dynastii Han i Tang. Bez żadnych skrupułów komunistyczny rząd pozwolił, by pozostałości, często pochodzące sprzed ponad dwóch tysięcy lat, zniknęły pod wodą. Podczas budowy zatopiono też inne miasta (2)
oraz wsie i w sumie wysiedlono prawie 300 tys. osób, ale to Shi Cheng było najbardziej zabytkowe. Choć niektórzy badacze uważają, że zalanie miasta paradoksalnie… pomogło zachować dawną zabudowę, a budynki stojące teraz kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią wody są w pewien (3)
sposób chronione przed uszkodzeniem od wiatru, deszczu i słońca. Zatopione Shi Cheng (po chiń. dosł. „Lwie miasto”) przez 40 lat było zapomniane, do czasu, gdy lokalny urzędnik postanowił uczynić z doliny, leżącej w pobliżu metropolii Hangzhou, obszar turystyczny. Zajmujące (4)
około 573 km2 i usiane różnej wielkości wyspami jezioro szybko zaczęło przyciągać miłośników sportów wodnych. W 2001 roku grupa nurków wyruszyła na eksplorację jeziora i ku swojemu zdumieniu odkryła pozostałości dawnych miast na głębokości od 26 do 40 m. Zbudowane z cegły i (5)
kamienia, miejscami były niesamowicie dobrze zachowane, szczególnie „Miasto lwów”, które przedstawiło zdumionym nurkom widok całych sekcji murów ozdobionych rzeźbami, ornamentami, fantastycznymi zwierzętami i kwiatami. Architektura ta pochodzi głównie z czasów dynastii Ming i (6)
Qing, a mury miejskie datowane są na XVI w. W 2004 r. zbudowano nawet 48-osobową łódź podwodną, która miała zabierać turystów do oglądania ruin, ale nigdy nie została ona uruchomiona, ponieważ chińskie prawo zabrania używana takich jednostek na wodach śródlądowych. Zarządcy (7)
terenu obawiają się również, że turbulencje wokół ruin mogłyby spowodować ich uszkodzenie. Do tej pory więc zarówno urzędnicy lokalni, jak i ci z Pekinu zastanawiają się jak wykorzystać ten niesamowity skarb z przeszłości zatopiony w jeziorze. (8)
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.