Jarosław Wolski Profile picture
Wolski o Wojnie. CONSULTING / OSINT / MEDIA

Jul 7, 2023, 15 tweets

Wątek o amunicji kasetowej.

Rozwiązaniem problemów zwalczania celów powierzchniowych oraz zgrupowań pancerno-zmechanziowanych jest „udoskonalona amunicja konwencjonalna podwójnego zastosowania” -tzn DPICM. Pod tym określeniem kryje się artyleryjska i rakietowa amunicja
1/n

kasetowa (zwana też Cargo) z subamunicją kumulacyjno – odłamkową. Korpus pocisku jest w tym przypadku tylko nosicielem podpocisków, które po wyrzuceniu nad celem opadają nań i oddziaływują na niego jako większa liczba mniejszych ładunków
2/n

Pomimo zredukowanego obszaru skutecznego rażenia podpocisków (zwykle od 10 do 16m2) ich sumaryczne pole efektywnego oddziaływania na cel (nawet uwzględniając nakładanie się na siebie wielu pól rażenia) było większe niż pojedynczego pocisku kalibru 105 czy też 155mm.
3/n

Pierwotnie zamysłem było rażenie żołnierzy na odkrytych pozycjach, stanowisk artylerii czy też kolumn nieopancerzonych pojazdów w ruchu.Średnica tego typu ładunków przenoszonych w pociskach artyleryjskich i rakietowych wynosi zwykle od 31 do 60mm.
4/n

5/n
Pancerza pokonuje taki ładunek od około 80mm RHA po 100-130mm RHA. Obszar śmiertelnego rażenia tego typu ładunków wobec celu takiego jak żołnierz w pozycji stojącej wynosi zwykle od 10 do 16m2, czasami jest też podawany

6/n
skuteczny promień rażenia odłamkami który wynosi od 5 do 9m. Pociski artyleryjskie kalibru 155mm przenoszą zwykle od 42 do 88 sztuk subamunicji, 120mm pociski moździerzowe od 16 do 24 sztuk, zaś rakiety zestawu BM-21 Grad od około 42 do 56 sztuk.

7/n
Do zniszczenia czołgu potrzeba 10+ trafień DPICM, w przypadku maszyn w których nie ma czynników łatwopalnych w wieży liczba ta może być nawet większa. Liczba trafień potrzebnych do zniszczenia pojazdu będzie większa w przypadku zastosowania pancerzy chroniących strop


8/n
DPICM wymagają masowego użycia ponieważ rozkład trafień subamunicji artyleryjskiej na danym obszarze nie jest równomierny – obok obszarów trafionych z gęstością kilku podpocisków na m2 są też takie które nie znajdują się nawet w skutecznym polu rażenia odłamkami.

9/n
Zwykle strzela bateria i MLRS łącznie 75 rakietami albo dywizjon artyleriił minimum 75 pociskami Dopiero takie natężenie ognia zapewnia trafienie hektara z gęstością 1,2 podpocisku na m2 w przypadku rakiet M26 i co około 3,6m2 jednego podpocisku w przypadku M483A1.

10/n
Negatywną cechą DPICM jest relatywna zawodność tego typu środków rażenia. Oficjalnie podawana przez producentów ilość niewypałów oscyluje wokół 4-5% dla subamunicji z lat osiemdziesiątych. Realnie jedna jest ona wyższa i oscyluje w okolicy od 8%

11/n
(ładunki M77 rakiety M26 MLRS) do ponad kilkunastu procent. Zawodność zależy w dużej mierze od rodzaju ładunku jakim wystrzelono pocisk, odległości strzelania, oraz przebiegu rozscalenia pocisku i wyrzucenia podpocisków – wtedy właśnie dochodzi najczęściej do uszkodzenia

12/n
zapalników subamunicji. Na ile poważny potrafi to być problem pokazuje wspomniana usterkowość (minimum 8%) subamunicji M77 - salwa 6 wyrzutni MLRS (75 rakiet M26) na obszarze 285 tys. m2 zostawi minimum ~1546 niewypałów ładunków M77.

13/n
Dlaczego zatem DPICM nie mają zamiennika? Mówiąc brzydko: świetnie likwidują siłę żywą przeciwnika na odkrytej przestrzeni oraz pojazdy inne niż czołgi. Widać to na poniższej prezentacji Dhiela gdzie niechętnie (bo to promocja amunicji inteligentnej) widać siłę "kasetówek"

14/n
Oczywiście w SZ RP mamy amunicję kasetową. Ale za mało i relatywnie starą. I jest lęk przed mówieniem o tym że należałoby ją znów produkować ponieważ kiedyś pozbawiono SZ RP min ppiech a potem zakusy były na wycofanie amunicje cargo.

I dopowiadając po sobie samym - czy DPICM (Cargo) to będzie "game changer" dla Ukrainy? Oczywiście że nie bo Ukraina miała amunicje kasetową w milionach sztuk i korzystała z niej obficie i na równi z Rosjanami w latach 2014-2016 i w 2022 roku - do czasu aż nie wyczerpały się… twitter.com/i/web/status/1…

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling