Tymoteusz G Profile picture
Jestem se człowiekiem pospitym. Szanuję każdego, nawet jeżeli się z nim nie zgadzam. Najbardziej interesuje się w M1 oraz Leo 2 po 1989 roku.

Apr 23, 37 tweets

K2PL.

Więc, związku z kontrowersjami na temat K2PL, jego konfiguracji i tego jak ten pojazd wypada na tle innych MBT, zapraszam do przeczytania poniższej nitki w której postaram się w miarę obiektywnie ocenić tą konstrukcję i przedstawić, co możemy oczekiwać.

Pierwsze co musimy sobie wyjaśnić. Nie, 7 kołowy K2PL nie jest opcją. Nigdy nią nie był od pierwszego kontraktu, nie jest ją teraz i prawdopodobnie nigdy nie będzie. To bardzo ważna rzecz od której trzeba zacząć. Chciałbym jeszcze dodać, proszę sobie dodać "PRAWDOPODOBNIE".

Więc, jak będzie prawdopodobnie wyglądać K2PL? I tutaj znowu, nie będzie on (wg obecnych informacji) wyglądać jak model K2EX prezentowany na . MSPO 2023. Dlaczego? Obecnie oferowana konfiguracja posiada masę 61.5t, która jest jednakowa do oferowanego K2NO. m.in

Związku z tym, będę opisywać właśnie tą konstrukcję oraz połączę to z innymi informacjami które się pojawiły.

Zaznaczę również, że nie jestem ani fanem, ani przeciwnikiem K2 tak długo jak to będzie porządnie dostosowana dla wojska konstrukcja.

Zacznijmy więc właściwy opis.

Zacznijmy od kontrowersyjnego tematu numer 1, opancerzenie.

Obecnie oferowane K2 posiadają nowe opancerzenie eksportowe. Dotyczy to i opancerzenia wewnętrznego, jak i opancerzenia dodatkowego dla wersji K2. W obecnej konfiguracji K2PL dodatkowe opancerzenie dotyczy:

Więc, jak wygląda kwestia opancerzenia dodatkowego i zasadniczego? Zacznijmy od dodatkowego. Jest to najprawdopodobniej rozwiązanie rodzaju "AMAPo podobnego". Na niebiesko zaznaczyłem lokalizacje tego pakietu, czerwony to pudełko na sprzęt załogi. Pokrycie wygląda dobrze.

Dodatkowo, ma on zawierać dodatkowe opancerzenie podłogi kadłuba. Jest to na pewno silna strona tego wariantu. W tej konfiguracji rozwiązuje się również kwestia bardzo słabego opancerzenia boków wieży i średniego opancerzenia stropu kadłuba i wieży. PS. przypomina to 2A8/2A7 ;)

Więc, jak wygląda kwestia opancerzenia zasadniczego? Przy kadłubie, nawet obecnie, nie ma niczego do zarzucenia. Jest to generalnie standard. W wersji PL znajduje się również bardzo duże wzmocnienie przodu kadłuba, w połączeniu z nowym pakietem opancerzenia, naprawdę jest dobrze.

Przechodząc do wieży... No tutaj z przodu jest mniej dobrze, zależnie od miejsca. To jest mój najwiekszy zarzut do K2/K2GF. No, 660mm w najgorszym miejscu wygląda naprawdę źle w porównaniu do np. SEPv3 który ma w najgorszym miejscu około 1100mm... Tiaaaa...

Lecz, dodatkowe opancerzenie tutaj akurat jest bardzo ważnym elementem układanki. Moduły w technologii AMAPo podobnej są w stanie zadziałać naprawdę bardzo dużo. Patrząc na to + nowy pancerz zasadniczy, myślę że można tutaj spać spokojnie. Na pewno jest to poza możliwościami RUS.

Więc, przechodząc od opancerzenia do SKO. No co ja mogę tutaj powiedzieć, tutaj jest rewelacyjnie. Niezależnie od tego, czy kamery termalne będą produkcji koreańskiej czy polskiej, mamy tutaj trzecią generację termowizji z absolutnie rewelacyjnym SKO z funkcjami autotrack itd.

Jak wygląda kwestia środowiska pracy dowódcy i działonowego? Bardzo dobrze. Dowódca dysponować będzie trzema wyświetlaczami: Główny, od BMS oraz od RCWS. Wszystkie będą w wysokiej rozdzielczości. Pojazd jest wyposażony w maty przeciwodłamkowe.

Pojazd dysponuje automatem ładowania o szybkości ładowania około 10RPM. System CN08 + automat ładowania jest przystosowany do obsługi amunicji wysokociśnieniowej (powyżej 700MPa, limit konstrukcyjny armaty 745MPa). Związku z tym, nie ma potrzeby kombinowania aby przystosować KET.

Jak wygląda kwestia amunicji wielozadaniowej (tzw. programowalnej)? Tutaj po decyzji kierunkowej (tj. DM11 czy M1147, prywatnie lubię bardziej M1147) musimy dodać odpowiednie rozwiązanie przekazywania informacji do amunicji z SKO (tj. trzeci pin). Do wykonania bez problemów.

Przechodząc z wieży do kadłuba. No i tutaj dochodzi do dużej wady numer 1 tego pojazdu. Choćby koreańczycy zaproponowali mi wyjazd do SK (chętnie przyjmę tak btw) nic nie zmieni tego, że kadłubowy magazyn amunicji jest jeden do jednego z Leoparda 2. Zaakceptować to trzeba.

Czy jest jakiś plus tej sytuacji? Ciężko w to uwierzyć, ale jest. Magazyn sam w sobie nie jest mokry, ale przed nim i po bokach znajduje się zbiornik paliwa. To bardzo dobra rzecz, która mocno unieszkodliwia największy powód eksplozji amunicji, odłamki (i amunicję CE).

Przechodząc do stanowiska kierowcy. Muszę sam przyznać, że personalnie preferuję jego wygląd i ergonomię nad rozwiązania z Leoparda 2 i M1. Moim zdaniem wygląda to dużo lepiej, jest wygodniej ułożone i nie odciąga aż tak mocno uwagi od patrzenia się przed siebie.

Kierowca posiada trzy peryskopy, z czego niestety tylko jeden jest wyposażony w wycieraczki, a do tego przednią i tylną kamerę dzienno/nocną, nie jestem pewien czy na pewno to moduły termalne, ale raczej tak. Właz nie jest idealny rozmiarowo, raczej zalicza się do tych mniejszych

Pojazd nie posiada włazu ewakuacyjnego w podłodze (podobnie jak M1). Grubość samego włazu, jest dostateczna, aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony pojazdu.

Przechodząc do kwestii mobilności pojazdu. Za napęd służy silnik HD Hyundai Infacore DV27K (nie, obecnie już ta firma nie nazywa się Doosan). Jest to 12 cylindrowy diesel chłodzony cieczą generujący 1500KM/1100kW. Posiada on pewny zapas mocy (prawdopodobnie do około 1200kW).

Za skrzynię biegów służy przekładnia RENK HSWL 295 TM z 5 biegami do przodu i 5 biegami do tyłu. Jest to znana, sprawdzona i bardzo dobra przekładnia biegów. Taki układ napędowy jest znany i sprawdzony w eksploatacji, nie generuje on specjalnych problemów.

Dodatkowo, pojazd posiada zapasową jednostkę napędową o mocy prawdopodobnie 17kW, która zapewnia zasilanie do większości systemów pojazdu podczas postoju gdy silnik jest wyłączony.
Sugerując się mocą wyjściową Leoparda 2, możemy mówić o około 1300-1320KM wyjściowo na koło.

Zawieszenie pojazdu, to słynny InArm z kontrolą wysokości zawieszenia o skoku 500mm (350/150mm) o maksymalnym udźwigu zwiększonym do 65/66 ton. Daje to porządny zapas konstrukcji na modyfikacje i modernizacje.

Przechodząc do innych zmian. Na pewno możliwym jest zastosowanie radiostacji polskiej produkcji (nie znam się na temacie radiostacji, więc tutaj pozwolę się wypowiedzieć innym co mamy w zakresie radiostacji normalnych i SATCOM).

BMS jaki pewnie zostanie wybrany do tej konstrukcji to standardowy pomiędzy armiami w naszym regionie Sitaware od duńskiego koncernu Systematics. Jest to bardzo dobre, porządne rozwiązanie stosowane na . Leopardach 2A7V.

Cz2 nitki już się pisze (limit twt)m.in

Następną zmianą jest zastosowanie RWS. Tutaj mamy dwie opcje, polonizacja lub standaryzacja. Polonizacja, czyli np. Kobuz, lub standaryzacja, czyli te samo RWS co te zastosowane na naszych M1A2SEPv3.

Dalej. Rewolucją w WL będzie zastosowanie APS. Tutaj opcje mamy dwie. Trophy HV, przedstawiać go nie trzeba, lub kopię trophy HV KHEM to znaczy nowy KAPS 2 opracowywany przez Koreę Południową razem z Izraelem. Oba rozwiązania na pewno są ponad satysfakcjonujące.

LWS. Tutaj znowu. Możemy albo nie kombinować i wybrać obecnie stosowane rozwiązanie na K2, lub kombinować, polonizować i przystosować LWS z rodziny Obra. Znowu, oba rozwiązania są dobre, lecz moim zdaniem, nowe wersje Obry wygrywają nad koreańskim rozwiązaniem.

System kamer 360 stopni, widoczny . powyżej. Tutaj już kompletnie zależy od naszego widzimisię, ale moim zdaniem, jest to warte rozważenia i montażu. Jest to dodatkowy ważny system zwiększający świadomość sytuacyjną dowódcy. m.in

Przechodząc więc do podsumowania. Czy K2PL będzie takie jak powyżej? Kto wie, lecz jest to prawdopodobne. Czy będzie to najlepszy MBT na ziemi? Nie. Czy będzie to najlepszy MBT w regionie? Nie. Czy będzie to rewelacyjny sprzęt który może na spokojnie konkurować z innymi? TAK.

Ja wiem, że my jako Polacy mamy ogromne ambicje. Czy dałoby opracować czołg samemu? Tak. Ale 20 lat temu. Obecnie nie mamy następnych 15 lat aby wdrażać do produkcji nieprzetestowany wytwór, który nie wiadomo czy wypali. Dlatego, jeżeli chcemy optymalizować udział RP w produkcji-

- K2PL jest absolutnie optymalną konstrukcją dla SZRP, która razem z wozami zabezpieczenia i wsparcia oferuje kompletną platformę, która jest na bardzo dobrym poziomie i jest bardzo nowoczesna z dużym zapasem na służbę, modernizacje i głębokie zmiany wraz z czasem.

Podsumowując i robiąc z tej przydługiej nitki streszczenie.
K2PL
Masa: 61.5t
Opancerzenie: KEAS
Silnik: HD Hyundai DV27K 1100kW
Przekładnia: Renk HSWL 295 TM 5 do przodu 5 do tyłu
Zawieszenie: InArm, maks. masa 65t z DTTS
Armata: CN08 maks. ciśn. 745MPa
Zapas amunicji: 40 poc.

Załoga: 3 osoby
APS: KAPS 2 lub Trophy HV
Zachęcam do przeczytania nitki, komentowania, zadawania pytań itd. Zawsze staram się wszystkim odpowiedzieć na nie w jak najkrótszym czasie.

@DRatka1 @ApacheCantFly @AntoniWalkowski @mkailodz @Danny_elMayor @AndreiBtvt @NichoConcu @PEmeryt @RyszardJonski @marek_reszka @Tom_Lisiecki @Adam_AS_2 @LeszekMNowak @adamswierk99 @Marek_Dabrowskl @AChristofanow @MiObserver @GrzegorzWasiel1

@PluszakStary @TaktykaPraktyka @PorucznikY @Bechatka @Krystian_Pogr @SolarMare @jurgen142785553 @GallAnonim666 @mogus__drip @WarVehicle @HyunminPppp @ArturBuszka @MarekAsimo @adamN1012 @_Jasienczyk_ @wojteklabuc @janusz_ch @Artur_Micek @Berediusz @Victor28783 @zwitt1410

@DawidKamizela @wolski_jaros @TrompBK @NitkaPiotrek @AwDitrich @ProjektKampania @WypartowiczBa @goltarr @Maciej_Korowaj @KapitanLisowski

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling