Andreas Papadopulos Profile picture
@ct24zive correspondent (Poland, Ukraine, Baltics) andreas.papadopulos@czech-tv.cz

Jan 11, 10 tweets

❗️🇺🇸🇺🇦Američané zabránili Ukrajincům během chersonské operace v roce 2022 ve zničení velké části ruských invazních sil - píše o tom ve své knize Válka novinář Bob Woodward.

Dnes je to přesně 120 týdnů od tohoto ukrajinského vítězství. Jak to podle Woodwarda bylo? 👇

1/10

Koncem září 2022 Ukrajinci zaútočili na pozice asi 30 tisíc ruských okupantů na pravém břehu řeky Dněpr. Mezi nimi byla elitní část ruského vojska. Ukrajinci Začali za pomocí HIMARS mocně ostřelovat nepřátelské zásobovací trasy a sklady. Ze severu podnikli první výpad.

(tehdy jsme na místě natáčeli 👇)

2/10

Záměrem bylo vyhnout se nejtvrdším bojům a obléhání města. Prvním úderem chtěli přinutit okupanty stáhnout se na obranné pozice, které měly být ostřelovány. Očekával se úder, který zažene Rusy přes řeku Dněpr - právě v ten moment měli být zničeni raketomety a dělostřelectvem.

(Na čerstvě osvobozených místech na pravém břehu Dněpru to mezitím vypadalo takto 👇)

3/10

Ve chvíli, kdy Ukrajina začala podle svého plánu postupovat, se ale podle Woodwarda do věci intenzivně vložily Spojené státy, konkrétně americká rozvědka.

Úředníci, které Woodward v knize parafrázuje, vypověděli, že rozvědka v té době varovala prezidenta Joe Bidena, že těžké ztráty Ruska v této operaci mohou zvýšit pravděpodobnost použití jaderných zbraní Moskvou až na 50 %.

(tehdy vývoj bojů vypadal takto 👇)

4/10

Mezi Washingtonem a Moskvou měl podle Woodwarda proběhl navazující kontakt, během nějž ruský generální štáb údajně potvrdil, že ztráty konvenčních sil mohou vyústit v jaderný úder. Psal se konec října a Ukrajinci shromažďovali síly na další úder.

(koncentrovali veškerou palebnou sílu, kterou měli k dispozici - a to doslova. Viz další z tehdejších reportáží níže 👇)

5/10

Scénář, v něž Ruskou použije atomovku, se Američané úporně chtěli vyhnout. Proto podle Woodwarda zatlačili na Ukrajince, aby nechali bez větších obtíží ruské jednotky z pravého břehu řeky odejít.

(To odpovídá zhruba době přelomu října a listopadu, kdy se Ukrajinci šikovali k dalšímu pozemnímu úderu. Účastnit se měly i Českem dodané tanky T-72 👇)

6/10

Ještě 9. listopadu vypadala situace takto 👇
Oproti konci října žádné zásadní změny.

7/10

V následujících 48 hodinách ale přišel naprostý přelom. Rusové během té doby stáhli desítky tisíc svých mužů, včetně například výsadkových sil a téměř veškeré obrněné techniky.

Jen málo kdo byl v tu chvíli schopen vysvětlit, proč ruské stažení proti očekávání proběhlo takto klidně a proč Ukrajinci nezničili klíčové logistické trasy (včetně Antonivského mostu 👇, který za sebou Rusové 11. listopadu vyhodili do povětří)

8/10

Woodward v knize píše, že bez sil, které Rusové přes řeku stáhli, by později nemohli provést některé ofenzivní akce na jiných místech Ukrajiny.

Tolik tedy k tomu, jak Bob Woodward cheronskou operaci popisuje v knize.

9/10

Závěrem:

Postavení Rusů bylo vlivem ukrajinských bojových úspěchů neudržitelné. Osvobození Chersonu, které nastalo 11. listopadu, je nezpochybnitelný úspěch ukrajinské armády.

Bohužel ale také ukazuje její velký limit - tedy to, že je nejen závislá na pomoci západních partnerů ale že se musí ohlížet na jejich zájmy.

Které ne vždy jdou ruku v ruce.

(níže rekapitulační vláko z té doby 👇x.com/andreas_ppdp/s…)

10/10

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling