, 16 tweets, 3 min read Read on Twitter
bugün yaşananları özetlemek ve kendimce hem hislerimi hem yorumlarımı paylaşmak istiyorum.
#RabiaNazınÖlümüAydınlatılsın
10 aydır asla susturamadıkları acılı babayı bugün deli gibi gösterip hastaneye yatırmak istediler. hiçbir talebini yerine getirmediler, hiçbir sorusunu yanıtlamadılar. anladığım kadarıyla "hapse atsak olmaz, fiziki zarar versek fail belli olur, en iyisi bunu deneyelim" dediler.
baba aylardır anlatıyor. her yere yazıyor. şikayetçi olan amca belediye başkanının kankasıymış.. zaten facebook profilinden belliydi ama bugün o profilde temizlik yaptı. belediye başkanı sayesinde canikli'den randevu alıyormuş. ticari işlerini hallediyormuş vs.
amca savcılığa gidip "şaban beni tehdit ediyor ve aklı dengesi yerinde değil" diyor. savcılık anında işleme koyuyor. (aynı savcılıkta baba'nın 10 aydır işlem görmeyen başvuruları var). baba gözaltına alınıyor. tüm detaylar düşünülmüş. akıl hastanesine yatıracaklar. hesap böyle.
babanın akli dengesini tartışmak utanç verci.. utanarak yapacağım. zeki, sabırlı, dikkatli biri.. öyle olmasa, polisin savcının işini yapıp br dedektif gibi kızının davasını bugüne getiremezdi. tam tersine aklından rahatsız oluyorlar (ve yüreğinden). demogoji yapmıyorum. kefilim.
babayla bu süreçte çok gazeteci çok hukukçu tanıştı. birçok insan videolarını izledi. hiç kimse aklı dengesi yerinde değil diye düşünmedi. ama savcı öyle düşünüyor! aynı şekilde hiç kimse rabia naz'ın ölümünün intihar olduğunu düşünmüyor, ama savcı öyle düşünüyor!
polis giresun devlet hastanesine götürmüş. doktor 10dk görüşmüş. "2011de trabzon imperial ve 2018de giresun kent hastanesinde 10gün yattın mı" diye sormuş. baba gittim ama yatmadım, kayıtlar değşitirilmiş diyor. eşiyle zor zamanlarda aldıkları psikolojik destek bile dosyadaymış.
bu 10 dakikalık görüşme neticesinde doktor "gözlem altında tutulmalı" şeklinde görüş yazmış (baba doktorun talebi reddettiğini sanmıştı, göründüğü gibi değilmiş). sonra babayı hakim karşısına çıkarıyorlar. hakim de gözlem altında tutulması yönünde karar veriyor.
bütün bunlar sabahtan akşama kadar oluyor. yargı sürecinin ne kadar hızlı işlediğini görüyor musunuz? şikayet yapılıyor, polis alıyor, savcı görüyor, yazı yazıyor, hastaneye götürülüyor, hastane yazısı alınıyor, mahkemeye çıkarılıyor ve hastaneye yatırılmasına karar veriliyor.
görüştüğüm hukukçular "tehdit ediliyorum" şikayet dilekçesinin bu hızla, bu şekilde, bu sonuçlarla ilerlemesine tanık olmadığını söylüyor. arabulucuya devredilirmiş. uzman görüşü 1 hekimle değil heyetle alınırmış. keşke olsa ama savcılar hakimler böyle hızlı çalışmazmış. vs
baba şaban vatan defalarca ekranlara çıktı. sayısız insanla görüştü. bildiklerini düşündüklerini anlattı. gözümüzün içine bakarak anlattı. peki bu şikayeti yapan amca neden çıkıp konuşmaz? olayın aslını kendince anlatmaz? belediye başkanının konuştuğunu gördünüz mü? caniklinin?
sorunları böyle çözmeye alışmışlar. hiç utanmıyorlar. devletin her mekanizmasını devreye sokuyorlar. o görevlerdeki insanlar da utanmıyor. vicdan azabı çekmiyorlar mı merak ediyorum. hangi menfaat, hangi korku, hangi şantaj insana bunu yaptırır anlamıyorum.
bütün bunları görünce/bilince duramıyorum. normalde hırslı kavgacı biri değlim. ama bu konuyu sindiremiyorum. bunu da kanıksarsak, bu ülkede nasıl yaşanır bilemiyorum. hak arayalım sonunda kazanalım ya da kaybedelim. ama kanıksamayalım istiyorum. belki biraz da baba olduğum için.
yardım edebilecekken etmezsem ya da susup kenara çekilirsem en ağır cezayı almış olurum gibi hissediyorum. bu yüzden paylaşıyorum. gazeteciler.. siyasetçiler.. yetkililer.. lütfen ama lütfen bu saçma hikayeye bir son vermek için elinizden geleni yapın.
tek bir şey öğrenmek istiyoruz. rabia naz'a ne oldu?
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to metin cihan
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!