metin cihan Profile picture
öğrenim görevlisi • serbest gazeteci
Deniz Kocaboğa Profile picture Kemal Tutkun Profile picture OMG Profile picture 3 added to My Authors
14 Mar
özlem zengin'e saldırılar iki gündür aralıksız devam ediyor. kendi mahallesinde linç ediliyor. istifasını veya görevden alınmasını istiyorlar. ben bu konuyu önemsiyorum ve sonucunu merak ediyorum. çünkü ak parti içinde bir yol ayrımı anlamına geldiğini düşünüyorum. biraz açayım.
ne diyorlar? feministlikle suçlayanlar var, fetö ağzıyla konuşuyor diyenler var, reisin altını oyuyor diyenler var, islama uygun davranmadığını söyleyenler var, böyle konuşacaksa başörtüsünü çıkarsın diyenler var.. ve hepsinin ortak amacı, yeni yönetimde görev verilmemesi.
ilginçtir, saldırılar karşısında özlem zengin'i savunması beklenenler çok sessiz. görebildiğim kadarıyla sadece 2 vekil (tuba durgut ve fatih toprak) kendisini destekledi. oysa kısa süre önce tek bir twite karşı hepsi kenetlenmişti. şimdi binlerce twite karşı neden bu sessizlik?
Read 9 tweets
1 Feb
boğaziçi’nde neler oluyor? özetle.. dışarıdan kayyum atandı. üniversite buna itiraz etti. öyle böyle bir itiraz değildi. atanmış rektör ünversite içinden tek 1 destekçi bile bulamadı. işbaşı yapamadı. bu durumun geçici olduğu varsayıldı ama sonradan öyle olmadığı anlaşıldı.
melih bulu atamasına üniversite itiraz etti dedim. bu doğru mu? üniversitenin bir bölümü (veya büyük bölümü) mü demeliydim? sanmıyorum. enteresan bir şey oldu ve üniversitenin tamamı itiraz etti. hoca, öğrenci, çalışan. her kesimden herkes.. siyasi ayrımlar bile devre dışı kaldı.
yanlış bir atama olduğu anlaşıldı. bence herkes anladı. zaten dikkat edin, onca tartışmaya rağmen, melih bulu’nun doğru kişi olduğuna dair yazı okumadınız. en yalaka insanlar bile bunu yapamadı. kimse melih bulu’yu savunamadı. doğru olan, yanlıştan dönmekti. ama bu da yapılamadı.
Read 11 tweets
6 Jan
sma tedavisine bugüne kadar 2 milyar lira kaynak ayrıldıysa, 75 milyon lira niçin bu kadar sorun oldu? bu soruya kendimce yanıt vermeye çalışacağım.
2 milyar lira, 1100 çocuğun spinraza tedavisi için ayrılan bütçe (aile bakanı açıkladı). eğer aynı sayıda çocuk zolgensma tedavisi alsaydı bu bütçenin 17 milyar lira olması gerekecekti. yani bakanlığın "mesele para değil" demesi gerçeği yansıtmıyor. ama mesele bundan ibaret değil
öncelikle astronomik fiyatın sorumlusu bakanlık değil. novartis. "fiyatı maliyete göre değil, ilacın yaşamsal değerine göre belirliyoruz" diyor. aileler çaresizce ya bağış kampanyası düzenliyor ya da devlet desteği bekliyor. üstelik bu tüm dünyada böyle.
Read 10 tweets
3 Jan
zolgensma. dünyanın en pahalı ilacı. belki de en pahalı şeyi. tek doz 2.100.000 $. sma'lı bebekleri tedavi ediyor. şirket (novartis) fiyatın maliyetle ilgili olmadığını açıkça söylemekten çekinmiyor. aileler çaresiz. hasta sayısı çok değil ama devletler de karşılamaktan kaçıyor.+
geçtiğimiz günlerde paraguay'da sma'lı bir çocuğun anne-babası kendilerini sağlık bakanlığı önüne zincirledi. bakan, yanlarına gelip açıklama yaptı. şirketten indirim istediğini duyurdu. ve sonra tedavinin karşılanacağı ilan edildi. abc.com.py/nacionales/202…
hoy.com.py/nacionales/el-…
fransa ilaç fiyatları için üst limit belirlemeyi tartışıyor. brezilya şirketin fahiş fiyatına itiraz etti ve bu ilaca (zolgensma) en fazla 550.000 $ değer biçilebileceğine dair karar aldı ancak novartis buna itiraz etti. mahkeme süreci işliyor. jornalnh.com.br/noticias/pais/…
Read 10 tweets
2 Jan
şu menşın o kadar masum ki.. @yesozum'un rektör @melihbulu'nun fake hesabı olduğunu bilmiyor. "babanın oğlu mu" diye soruyor. evet, babasının oğlu.
hocam bu iletişim tekniğini nereden öğrendiniz @melihbulu
tüm bu işaretler yeterli değil derseniz, görsellerdeki teknik detaya da bakabilirsiniz. her iki hesap twitter web app kullanıyor.
Read 6 tweets
27 Dec 20
100 kg eroinle bulgaristan sınır kapısında yakalanmadan önceki gün "bulgaristan'a önem veriyorum çünkü mevzu çok derin" diyen adamın imalı etiketindeki faik bey'i merak ettim ve bakın neler buldum. bulgaristan başmüftülüğü genel sekreteri @celal_faik yanlışım varsa düzeltecektir+
celal faik ile veysel filiz'in yakınlığını görmek için sosyal medya hesaplarını az kurcalamak yetiyor. birbirlerine abim, kardeşim, dava arkadaşım diye hitap ediyorlar. bakabilirsiniz.
twitter: @celal_faik @veyselfiliz66
faceboook: facebook.com/veyselfiliz06/
facebook.com/celal.faik
tanış olmaları, abi-kardeş muhabbeti, ailecek görüşmeleri, türkiye'de ve bulgaristan' da birbirlerini sık sık ziyaret etmeleri.. bunları daha ilk haber patladığında fark etmiştim. paylaşmaya değer görmedim. olabilir, herkesin yakınları yanlış yapabilir. ama sanırım mevzu derin.
Read 8 tweets
25 Dec 20
rabia naz'ın babasına, ekran görüntülerini paylaştığım twitleri nedeniyle, @nurettincanikli tarafından dava açılmıştı. bugünkü duruşmada baba @VatanSaban 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir daha benzer şeyler yazarsa cezaevine girecek.
nurettin canikli ne alaka? bu vesileyle tekrar anlatmak istiyorum. bildiğiniz gibi polis ve savcı rabia naz'ın o çatıdan adeta uçarak intihar ettiğini iddia ediyordu. aile buna itiraz etmişti. diğer olasılıkların da araştırılmasını istemişti. dosya açıkça örtbas ediliyordu.
baba şaban vatan bir dedektif gibi kendi araştırıyor kendi buluyor ancak görüşmek istediği emniyet müdürü tartaklayarak dışarı atıyor savcı ise kapısından içeri almıyordu. sonradan verilmiş "intihar süsü" ile, ve maalesef yetkililer eliyle, dosya kapatılmaya çalışılıyordu.
Read 17 tweets
19 Dec 20
bugün gaziantep'te ne oldu? resmi açıklamayla başlayalım. özel sanko hastanesi covid yoğun bakımında yatan 9 insanımızı kaybettik. virüsten değil. onlara hayat vermesi için bağlanan oksijen cihazının patlaması sonucu.. anteplinin bildiği bizim bilmediğimiz kısımlarla devam edelim
ilk açıklamayı sanko hastanesi yaptı. açıklamada büyükşehir belediyesine övgü vardı ama hayatını kaybedenler, yakınları, yaralılar ve hastalar için tek bir söz yoktu. başsağlı bile dilememişlerdi. onlardan sadece envanter gibi bahsediliyordu.
sonra art arda siyasilerin açıklamaları geldi. çoğu özel hastanenin adını gizliyordu. onlar hiçbir şeyden sorumlu olamazmış gibi davranılıyordu.
Read 8 tweets
19 Dec 20
cüneyt özdemir bana karşı boş değil. elimde videolar var. aşağı doğru listeliyorum. ifşaa :)
Read 6 tweets
5 Dec 20
albayrak’ın ekonomi yönetiminde başarısız olduğunu artık herkes çekinmeden söylüyor. “öyle değilmiş gibi” idare etmeye çalıştılar sonunda patladı. peki, iktidar açısından bakarsak, fahrettin altun iletişim yönetiminde başarılı mı? yanıt belli de.. neden başarısız? buyrun sohbete+
fahrettin bey berat bey’e göre daha yalnız bırakılıyor. öyle milletvekili bakan desteği falan çok gelmiyor. ama onun bir trol ekibi var. oradan kendi yolunu bulmaya çalışıyor. tabii yetmiyor, zayıf kalıyor. biraz üzülüyorum.
neden böyle olabilir? aslında çok kritik bir konumda ama her şeyden önce sevilmiyor. çünkü hem başarısız hem de büyük bir kibirle kendini en tepelere yerleştiriyor. 1 kişi bile itiraz edemez ki 25 katlı o bina olmazdan evvel ak parti iletişim işlerinde daha başarılıydı.
Read 18 tweets
29 Nov 20
erişah arıcan’ı tanır mısınız? albayrak’ın herkese açık mail kutusunda görene kadar ben tanımazdım. berat bey'in “dr.” unvanını ona borçlu olduğunu oradan öğrendim. sonra türkiye varlık fonu yönetiminde erdoğan ve albayrak’tan sonra 3. isim olarak onun adını görünce haydaa dedim+
sonra berat bey istifa etti, erişah hanım 2. isim oldu. ayrıca 2018’den beri borsa'nın başına erişah hanım getirilmiş. biliyorsunuz varlık fonu geçen hafta borsa İstanbul hissesinin bir kısmını katar’a satmıştı. kişiler ve kurumlar bu kadar iç içe geçince biraz araştırayım dedim.
tepede işlerin nasıl döndüğünü araştırmaya anlamaya çalıştım. tüm bunları sizinle paylaşmak için buradayım. vaktiniz varsa konuyu biraz gerilerden almak istiyorum.
Read 43 tweets
13 Nov 20
16 yaşındaydı. staj yaptığı rixos hotel’de öldürüldü. emniyet müdürü soruşturmayı engelleyip otelin yönetim kuruluna alındı. ailenin çabasıyla 9 yıl sonra dosya tekrar açıldı. bir şüpheli yurtdışına kaçtı. burak’ı anlatacağım. destek için #burakiçinadalet yazmanızı rica ediyorum.
günde 12 saat çalışıp staj bitirmeye çalışıyordu. parasını biriktirip laptop almak istiyordu. tekirdağ’daki babası ise ona sürpriz hazırlıyordu. döndüğünde laptop hediye edecekti. ikisi de planlarını gerçekleştiremedi. burak’ın hayatına antalya’da son verdiler. #burakiçinadalet
birlikte staj yaptığı diğer öğrenciler paralarını alkol, sigara ve madde kullanımına harcıyordu. burak’ın para harcamayıp biriktirdiğini bildikleri için onu döverek parasını alıyorlardı. burak bunları sırdaşı gamze’ye anlatmıştı. gamze de savcıya anlattı. #burakiçinadalet
Read 26 tweets
8 Nov 20
ekonomiden sorumlu olduğu 2018'den beri tüm göstergeler negatif.. bu gerileme 2013'te başlamıştı. ekonomiyi perde arkasında devralıp kadrolaşması da o dönemde oldu. örneklerle anlatacağım. kaynak olarak kendisinin herkese açık mail kutusunu (wikileaks.org/berats-box) kullanacağım.
o dönem damat olmak dışında görünen tek işi abisinin gazetesinde köşe imzalamak olan biri merkez bankası yönetimini belirliyordu. başkan yapılan kişinin akademik kariyerinde ekonomi yoktu ama berat bey'in sözünü dinliyor, içeride kadrolaşmasını sağlıyordu.
albayrak'ın posta kutusu torpil yazışmalarıyla dolu. denk geldiğim yüzlerce örnekten birini paylaşıyorum. ekonomik çöküşün köklerini biraz da burada aramak lazım. allah'lı dua'lı torpil isteyen ve istediğini alan fatih kocaispir tanıdık gelmediyse sonraki twitte hatırlatacağım.
Read 4 tweets
26 Oct 20
hayvan hakları yasası neden çıkmıyor? kimler samimiyetsiz? kimler engelliyor? kimler hükümet üzerinde baskı kuruyor? tekmili birden sıralı tam liste 👇
avcılık dernekleri istemiyor. "evet spor olsun diye hayvan öldürüyoruz ama biz 2 milyon avcı olarak türkiye'nin üçüncü büyük silahlı milis gücüyüz" diyorlar. "devletin bize ihtiyacı var" diyorlar. hayvan hakları savunucularını "dış güçlerin elemanı" ve "terörist" ilan ediyorlar.
yunuspark sahipleri istemiyor. güçlü bir lobileri var. rantı belediyeler ve siyasilerle paylaşıyorlar. örneğin fettah tamince. otelinde işlenen cinayeti (burak oğraş) örtbas etti. açık fethullahçı olmasına rağmen fetö borsasında kendini akladı. erdoğan ailesiyle iş ortaklığı var.
Read 10 tweets
18 Oct 20
hayvan hakları yasası neden çıkmıyor? toplumda büyük bir beklenti var. itiraz eden ise yok gibi. etliye sütlüye (!) karışmayan sanatçılar bile çok duyarlı. tüm partiler uzlaşmış, oy birliği sağlanmış. erdoğan bile yasa talep ediyor. e peki neden çıkmıyor? anlamaya çalışalım.
2004'te hayvanları koruma kanunu çıkarıldı. iyi bir gelişme gibiydi ama artık değişmesi gerekiyor. çünkü yasada hayvanlar can değil mal sayılıyor. onlara işkence yapmak, tecavüz etmek ya da öldürmek suç değil kabahat sayılıyor. ufak bir para cezası var. başka da bir cezası yok.
2014'ten beri hayvan hakları savunucuları, başta tbmm olmak üzere, her yerde sesini duyurmaya çalışıyor. nihayet yasa değişikliği için komisyonlar kuruluyor, yıllarca hazırlık yapılıyor, tüm partiler uzlaşıyor, rapor son halini alıyor, ekim 2019'da tbmm başkanına teslim ediliyor.
Read 12 tweets
30 Sep 20
bakanlığın açıkladığı günlük tabloda 28 temmuz'a kadar "vaka" olarak tanımlanan değerler 29 temmuz'dan itibaren "hasta" olarak tanımlandı. o gün pek dikkat çekmeyen bu değişikliğin bir skandalı örtme amaçlı olduğu anlaşılıyor. detayları paylaşacağım. bakanlık açıklama yapmalıdır.
tablonun yenilendiği ilk gün sağlık bakanı başka değişikliklere dikkat çekiyor ancak niçin "vaka" yerine "hasta" sözcüğünü kullanmaya başladığını açıklamıyordu. bugüne kadar da açıklamadı. çünkü aslında uluslararası standarda aykırı bir durum söz konusuydu
vaka (case), dünya sağlık örgütü tarafından "a person with laboratory confirmation of covid-19 infection, irrespective of clinical signs and symptoms." ile tanımlıyor. test sonucu "pozitif" olan, semptom olup olmadığına bakılmaksızın, vaka kabul ediliyor.
who.int/publications/i…
Read 15 tweets
29 Sep 20
günlük tabloda "vaka" sözcüğü son kez 28 temmuz'da kullanılıyor. ertesi günden itibaren tablodaki tüm "vaka"lar "hasta" oluyor. sebebi neydi ki? meğer o kısımlar covid pozitif olanların tümünü değil sadece hastanede yatanları kapsıyormuş. ileride sorun olmasın diye değiştirmişler
bu değişiklik yapılıyor ve ardından yetkili kişiler "vaka" ve "hasta" terimleri arasındaki ayrımı vurguluyor.
tabloda "vaka" sözcükleri "hasta" olarak değiştirildikten sonra fahrettin koca test sonucu pozitif olanları "vaka" diye tanımladıklarını ve "hastanede yatan hastalar" diye ayrı bir kategori olduğunu özellikle belirtme ihtiyacı duyuyor .
Read 4 tweets
21 Sep 20
selman öğüt nasıl doçent oldu? ekim 2015'te kendisini yetersiz bulan jüri üyelerini ve yök başkanı yekta saraç'ı berat albayrak'a şikayet ettiğini görseldeki wikileaks belgesinden biliyoruz. sürecin devamını da araştırdım. buyrun beraber bakalım.
albayrak'a şikayetinden sonra selman öğüt eser inceleme kısmını bir şekilde hallediyor ama bu kez mülakattan geçemiyor. sızlanmaya devam ediyor. "doçentlik üniversite tarafından verilsin" kampanyası başlatıyor. kendisinin fahrettin koca'nın üniversitesinde olduğunu hatırlatalım:)
bir türlü doçent olamayan selman öğüt ekim 2017'de bir yazı yazıyor. cumhurbaşkanından ve yök başkanından destek aldığını o yazıdan öğreniyoruz. hatta yök başkanı kendisini arayıp doçentlik yönetmeliğinin değişeceğini müjdeliyor.
internethaber.com/docentlik-eziy…
Read 5 tweets
1 Sep 20
ak parti'nin yükseliş döneminin ardından erime başladı. güç kaybediyor. parti içi gerilimler ve koltuk kavgaları var. erdoğan sonrası şahsi bekası için hazırlık yapanlar var. başta süleyman soylu geliyor. barış atay'a saldırıyı da içerecek şekilde yorumlarımı paylaşmak istiyorum.
soylu ak partili değildi. erdoğan'a sert muhalefet edenlerdendi. gülen'in kanalında hararetle gülen'i savundu (gerçi iktidarda olup zamanında bunu yapmayan yok gibi). ayrıca kürt sorununda siyasi çözüm, hdp'nin önünün açılması ve anadilde eğitim gibi düşünceleri dile getiriyordu.
soylu, 2012 eylül'de ak parti üyesi oldu ve üye olur olmaz genel başkan yardımcısı unvanı verildi. ilk seçimde milletvekili yapıldı. ilk hükümette bakanlık koltuğuna oturtuldu. haliyle tüm muhalif söylemler değişti. bunların hepsi önceden konuşulmuş kimi pazarlıkların ürünüydü.
Read 18 tweets
31 Aug 20
ağustos temmuzdan
temmuz hazirandan
haziran mayıstan
Read 4 tweets
18 Aug 20
gülistan doku 5 ocak'tan beri kayıp. valilik bugün arama faaliyetinin sonlandığını duyurdu. "gülistan'ı unutun" diyorlar. peki neden bulunamadı? bugüne kadar neler yapıldı, neler yapılmadı? baş şüpheli neden koruma altında? adli süreçte ne oldu? derli toplu anlatmaya çalışacağım.
gülistan, kaybolduğu gün son olarak eski sevgilisi zaynal abakarov ile bir kafenin önünde görüşmüştü. aralarında geçen konuşmanın/tartışmanın ardından şehir içi bir dolmuşa bindi. arkadaşları ve ailesi bir daha kendisinden haber alamadı. arkadaşları aynı gece polise başvurdu.
arkadaşları gülistan'ın hayatından daha ilk gün endişe etti. polise resmi başvuruyu yapan arkadaşı, zaynal'ın kendisine gönderdiği mesajları teslim etti. gülistan bir gece önce zaynal ile görüşmüştü. zaynal görüşmenin detayını anlatmıyordu ama "dün çok kötü bişey çıktı" diyordu.
Read 6 tweets